Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Ekrem Tır
İlhan Mobilya
Semir Eraslan
Brf Treyler
Olsan Ambalaj
Başak Sürücü Kursu

Çadırkentlerdeki Suriyeli çocuklar okulsuz kalmıyor

Ülkelerindeki olaylar nedeniyle Türkiye'ye sığınan ve çadır kentlere yerleştirilen Suriyelilerin çocukları, Arapça bilen Türk öğretmenlerden Türkçe, hayat ve fen bilgisi dersleri alarak eğitimlerine prefabrik sınıflarında devam ediyor -İlk ve ortaöğretim eğitiminin yanı sıra okul öncesi çocuklarına da çeşitli oyunlar, sayı sayma, boyama gibi farklı etkinliklerle eğitim veriliyor -Açılan sınıflar sayesinde çocuklarının eğitimlerinden geri kalmadığını belirten Suriyeli veliler de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çadırkentlere yapacağı ziyareti heyecanla bekliyorlar

Çadırkentlerdeki Suriyeli çocuklar okulsuz kalmıyor
Çadırkentlerdeki Suriyeli çocuklar okulsuz kalmıyor
Çadırkentlerdeki Suriyeli çocuklar okulsuz kalmıyor
Çadırkentlerdeki Suriyeli çocuklar okulsuz kalmıyor
Çadırkentlerdeki Suriyeli çocuklar okulsuz kalmıyor
Çadırkentlerdeki Suriyeli çocuklar okulsuz kalmıyor
Çadırkentlerdeki Suriyeli çocuklar okulsuz kalmıyor
Çadırkentlerdeki Suriyeli çocuklar okulsuz kalmıyor
Çadırkentlerdeki Suriyeli çocuklar okulsuz kalmıyor
Çadırkentlerdeki Suriyeli çocuklar okulsuz kalmıyor
 Ülkelerindeki olaylar nedeniyle Türkiye'ye sığınan ve Kızılay tarafından Reyhanlı, Altınözü, Yayladağı'nda kurulan geçici çadır kentlere yerleştirilen Suriyelilerin çocuklarına, Arapça bilen Türk öğretmenler tarafından Türkçe, hayat ve fen bilgisi gibi dersler veriliyor.
     Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu kararı doğrultusunda, çadır kentlerde misafir edilen Suriyelilerin okul çağındaki bin 84'ü kız, bin 321'i erkek olmak üzere toplam 2 bin 405 öğrenciye okul öncesi, ilk ve ortaöğretim eğitimi veriliyor.
     Hatay'da dün itibariyle 7 bin 585 kişinin kaldığı altı çadır kentlerde oluşturulan 70 sınıf, 129 şubede çocuklara, Arapça bilen Türk öğretmenler tarafından eğitim veriliyor.
     Reyhanlı ilçesinde bulunan çadır kentte oluşturulan prefabrik sınıflarda, okul öncesi eğitim ile ilk ve ortaöğretim eğitimi gören toplam 502 öğrenci, yaşıtları gibi okul heyecanını yaşıyorlar.
     Emekli öğretmen Hüseyin Dolgun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sınıfındaki öğrencilere, Türkçe'nin yanı sıra matematik konusunda da ders verdiklerini söyledi.

     Çocuklara Türkçe yazıp okumayı, sayı sayma ile renkleri de öğretmeye çalıştıklarını ifade eden Dolgun, öğrencilerin çok başarılı olduğunu, verilenleri hemen anladığını kaydetti.
     Sınıf öğretmeni Yadigar Arkalı da, çocuklara fen bilgisinin yanı sıra günlük konuşma ile harflerin yazımını da Türkçe olarak öğretmeye çalıştıklarını, derse çok ilgili öğrencilerin verilenleri kısa sürede kaptığını söyledi.
     Öğrencilerin Türkçe bilmemesi nedeniyle zaman zaman sıkıntı yaşadıklarını vurgulayan Arkalı, bir şekilde anlaşarak derslerini en iyi şekilde devam ettirmeye çalıştıklarını ifade etti.
     Okul öncesi eğitim öğretmeni Ayşe Turhan Meke de, yaklaşık 20 kişiden oluşan sınıflarında çocuklara sayı sayma, renklerin yanı sıra boyama ve oyun oynama gibi farklı aktiviteler yaptırdıklarını söyledi.
     Çadırkentte kalan Abdo Haccıko, yaşadıkları olayların ardından Türkiye'nin kendilerine kucak açtığını, her ihtiyaçlarının karşılandığını belirterek, yaklaşık 4 aydan bu yana çadır kentte huzur ve güven içinde hayatlarını sürdürdüklerini kaydetti.
     Çadır kentte üç öğün yemek ihtiyaçlarının karşılandığını, berberin, mescidin bile bulunduğunu vurgulayan Haccıko, yetkililer tarafından çocuklar için oluşturulan sınıfların da çok iyi olduğunu söyledi.
     Yaşadıkları kötü olaylardan etkilenen çocukların çadır kentte oluşturulan sınıflarda matematik, fen ve hayat bilgisi dersleri gördüğünü anlatan Haccıko, ''Türkiye bize her konuda yardımcı oluyor. Çok teşekkür ediyoruz. Çocuklarımızla birlikte burada mutlu şekilde yaşıyoruz. Her ihtiyacımız karşılanıyor. Şu an çocuklarımız da eğitimlerine devam ediyor. Tek isteğimiz ülkemizdeki olayların bitmesi ve evimize geri dönebilmek'' diye konuştu.
    

     -Başbakan Erdoğan'ı bekliyorlar-
    
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerini ziyaret edeceği bilgisini aldıklarını ifade eden Haccıko, ''Erdoğan'ın yüreğimizde, kalbimizde ayrı bir yeri var. O bizim kardeşimiz. Çadır kente gelerek bizleri ziyaret etmesini bekliyoruz. Onun sayesinde burada mutlu ve huzurlu bir şekilde ailemizle birlikte yaşıyoruz. Yaptıkları nedeniyle Türkiye'ye ve Türk halkına çok teşekkür ediyoruz'' dedi.
     Yaklaşık 3,5 aydan bu yana çadır kentte kalan Yusuf Tayzu ise, çadır kentte çocuklarının Türk harfleri öğrendiğini, bu nedenle çok mutlu olduklarını söyledi. Çocuklarının çok az da olsa Türkçe öğrenebildiğini vurgulayan Tayzu, ayrıca açılan kurslarla da eşlerinin dikiş nakış, bazılarının da Kur'an-ı Kerim öğrendiğini kaydetti.
     Gerekli tüm ihtiyaçlarının yetkililerce karşılanması nedeniyle çadırkentlerde mutlu olduğunu vurgulayan Tayzu, ''Başbakan Erdoğan'ın bizi ziyaret edecek olması nedeniyle ayrı bir heyecan yaşıyoruz. Çadır kentte kalan Suriyeliler olarak Erdoğan'a duyduğumuz sevgi çok büyük. Onu çok seviyoruz. Bir an önce ülkemizdeki olayların bitirilmesi konusunda Erdoğan'dan yardım bekliyoruz. Artık evimize dönmek istiyoruz'' dedi.
     Muhammed Ebu Arafad da, evlerinden, memleketlerinden ayrı olmanın dışında hiçbir sıkıntılarının bulunmadığı, kendilerinin ve çocuklarının her türlü ihtiyacının Türk yetkililer tarafından hemen karşılandığını kaydetti.
     Başbakan'ın kendilerini ziyaret edecek olması nedeniyle mutlu olduklarını dile getiren Arafad, bir an önce Başbakan Erdoğan'ı görerek ona bizzat teşekkür etmeyi istediklerini sözlerine ekledi.

Çadırkentlerdeki Suriyeli çocuklar okulsuz kalmıyor haberi 06.10.2011 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Eğitim-Öğretim kategorisine Hatay  18010  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 18010
ŞehirHatay
  HZ.HIDIR İLE HZ.MUSA'NIN KUTSAL BULUŞMASI
  Başkan Nehir, Topluma mal olmuş isimlerin soyut yada somut heykel çalışmalarının yapılması yönünde çabalarının süreceği ile birlikte uğur mumcu heykelinin de bitme aşamasında olduğu müjdesini verdi. Deniz Sitesinde bulunan uğur mumcu caddesinin girişine sütunların yerleştirildiğini  ve en kısa zamanda sütunların önünde yapılan kaidenin üstüne Uğur Mumcu heykelinin yerleştirileceğini ifade etti. HZ.HIDIR İLE HZ.M... 28.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 20Devamını oku
  İHH ve Katar Raf Kurumu Suriye’de köy inşa ediyor
  İç savaşın başladığı günden bu yana birçok yardım çalışması gerçekleştiren İHH’nin en fazla yardım yaptığı alanlardan birinin de mesken alanları olduğunu belirten İHH Hatay Ofisi Suriye Çalışmaları Basın Danışmanı Burak Karacaoğlu, bu kapsamda Suriye içerisinde yapılan konteyner ve çadır kentlerde dönemsel olarak değişmekle birlikte yaklaşık 150 bin kişinin yaşadığını söyledi. Karacaoğlu, “İHH son olarak, barınma yardımları kapsamında yetim ailelerinin kalacağı, ilk etabında 100 evden oluşan köy... 28.10.2016 16:44
  Hatay Genel 15Devamını oku
  DİKKAT PAZAR GÜNÜ ELEKTRİK KESİNTİSİ VAR
  Hatay’ın Antakya İlçesi Kışla Saray, Bağrıyanık, Gazi, Havuzlar, Şirince, Aydınlıkevler, Cumhuriyet, Kuyulu, Dutdibi, Fevzi Çakmak ve Kocaabdi Mahalleleri ile Hatay Valiliği, Vilayet Karakolu ve Özel İdare Müdürlüğüne 6:30-8:30 saatleri arasında Scada altyapı çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.  Hatay’ın Defne İlçesi Sümerler, Dursunlu, Akdeniz, Elektrik ve Armutlu Mahalleleri ile... 28.10.2016 00:00
  Hatay Genel 375Devamını oku
  SODESLE KADINLAR HAYATA ATILIYOR
  Arya Çocuk Bakıcılığı Kursu Projesinde 20 kadına çocuk bakıcılığı gelişimi eğitimi sonunda Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü onaylı sertifikaları düzenlenen törenle verildi. İpek Düğün Salonunda düzenlenen sertifika töreninde Hatay Sosyal Kalkınma Derneği Başkanı, Dr. Alim Koray Cengiz, Dernek üyeleri ve kursiyerler katıldı. Yrd. Doç. Dr. Alim Koray Cengiz’in  başkanı olduğu Hatay Sosyal ve Kült&uu... 28.10.2016 00:00
  Hatay Genel 290Devamını oku
  ÜCRETSİZ KLARNET KURSU İÇİN KAYITLAR BAŞLADI
  Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlara yer verildi; “Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’nin büyük önem verdiği sosyal belediyecilik hizmetlerimizin çatısı altında kurulan Gençlik Merkezimiz geleceğimizin teminatı gençlere yönelik hizmet üretmeye devam ediyor. Bünyesinde verilen kurslara her geçen gün bir yenisini ekleyen Gençlik Merkezi bu kez de Klarnet enstr&u... 28.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 435Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 7030Devamını oku
  Tıp Öğrencisi Tuğba Kazada Öldü
  Kaza,  kent merkezindeki Tayfur Sökmen Kampusu yakınlarında meydana geldi. MKÜ Tıp Fakültesi 2'nci sınıf öğrencisi Tuğba Alaş'ın arkasında oturduğu, adı açıklanmayan arkadaşının kullandığı 31 AU 67 plakalı motosikte, hızlı olduğu iddia edilen M.K. yönetimindeki 01 VN 254 plakalı otomobil arkadan çarptı. Kazada, Tuğba Alaş olay yerinde yaşamını yitirirken, motosiklet sürücüsü hafif yaralandı.  Müzik t... 25.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 4170Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 4145Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3350Devamını oku
  CHP DEN MAHALLE ZİYERETLERİ
  EĞİTİM SEN ZİYARETİ CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur:”Partimizin   en alt üyesinden genel başkanımıza kadar 29 günden beri en önemli gündemimiz eğitim sen mağdurlarıdır. Genel Başkanımız  il başkanları toplantısında haksız olarak açığa alınan öğretmenlerin bir an önce görevlerine dönmesi gerektiğini  belirtti.  Süreç kolay bir süreç değil.Genel Başkanımızdan milletvekilimize kada... 11.10.2016 00:00
  Hatay Siyaset 2905Devamını oku
Vali Ustaoğlu’ndan Cumhuriyet Bayramı Mesajı
Vali Ustaoğlu’ndan Cumhuriyet Bayramı Mesajı
Yerel
Torbalı’da 512 metrekarelik sosyal marketin temeli atıldı
Torbalı’da 512 metrekarelik sosyal marketin temeli atıldı
Yerel
Fethullah Gülen’in doğduğu mahalleye Cerablus şehidinin adı verildi
Fethullah Gülen’in doğduğu mahalleye Cerablus şehidinin adı verildi
Genel
PKK üyesi olduğu iddia edilen şahıs tutuklandı
PKK üyesi olduğu iddia edilen şahıs tutuklandı
Asayiş
OMÜ’lü öğrencilere 2 TL’ye sabah kahvaltısı
OMÜ’lü öğrencilere 2 TL’ye sabah kahvaltısı
Yerel
OMÜ’lü öğrencilerle, ’Etkili İletişim’ söyleşisi
OMÜ’lü öğrencilerle, ’Etkili İletişim’ söyleşisi
Yerel
Eğitim Bir Sen’den Cumhuriyet Bayramı mesajı
Eğitim Bir Sen’den Cumhuriyet Bayramı mesajı
Yerel
Atletler Cumhuriyet’e koştu
Atletler Cumhuriyet’e koştu
Yerel
Yaşının 2 katından fazla suç kaydı var
Yaşının 2 katından fazla suç kaydı var
Asayiş
GGC Başkanı Ay: ’’Cumhuriyet en önemli mirasımızdır’’
GGC Başkanı Ay: ’’Cumhuriyet en önemli mirasımızdır’’
Yerel
Hakkari Emniyet Müdürlüğünde devir teslim töreni
Hakkari Emniyet Müdürlüğünde devir teslim töreni
Genel
Uyuşturucu haplarla yakalanan genç tutuklandı
Uyuşturucu haplarla yakalanan genç tutuklandı
Yerel
Tahmazoğlu29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutladı
Tahmazoğlu29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutladı
Yerel
GBC’den Cumhuriyet Bayramı mesajı
GBC’den Cumhuriyet Bayramı mesajı
Yerel
HZ.HIDIR İLE HZ.MUSA'NIN KUTSAL BULUŞMASI
HZ.HIDIR İLE HZ.MUSA'NIN KUTSAL BULUŞMASI
Belediye
İHH ve Katar Raf Kurumu Suriye’de köy inşa ediyor
İHH ve Katar Raf Kurumu Suriye’de köy inşa ediyor
Genel
Ulubatlı Hasan’a vefa
Ulubatlı Hasan’a vefa
Yerel
TOBB Genel Başkanı Hisarcıklıoğlu Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı
TOBB Genel Başkanı Hisarcıklıoğlu Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı
Genel
Çan’da 29 Ekim kutlamaları
Çan’da 29 Ekim kutlamaları
Yerel
İzmir’in ilçelerini ’Cumhuriyet’ coşkusu sardı
İzmir’in ilçelerini ’Cumhuriyet’ coşkusu sardı
Yerel

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR