Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Brf Treyler
İlhan Mobilya
Semir Eraslan
Ekrem Tır
Başak Sürücü Kursu
Olsan Ambalaj

PAYAS ESNAF KEFALET KOOPARERATİFİ BAŞKANI SN:ALİ OĞUZ İLE SÖYLEŞİ

Sitemizin köşe yazarı koordinatör Sema Sarı yeni konseptimizin ilk konuğu Payas Esnaf Kefalet  Başkan Sn. Ali Oğuz’la buluştu. Samimi bir havada gerçekleştirilen röportajı siz değerli okurların beğenisine sunuyoruz.

PAYAS ESNAF KEFALET KOOPARERATİFİ BAŞKANI SN:ALİ OĞUZ İLE SÖYLEŞİ

  Payas' ta Esnaf Kefalet kooperatifi başkanının konuğu oldum....Güler yüzlü ,misafirperver tavırla karşılandım.Bazen esnaf , bazen siyaset edalı bir beyefendi karşımda. Sezgilerimin beni yanıltmadığını sohbet ilerledikçe daha da iyi anlıyorum. Tavrı ve zekası taktire şayan......
__  Başkanım bize kendinizden söz eder mi siniz?


__  1961 Hatay Payas doğumluyum. Evli ve  2 çocuk    babasıyım.İlk orta ve liseyi Payas'ta okudum.1979 yılında İTÜ Makine mühendisliğine girdim,ancak üniversiteyi  bitiremedim.
88-96 yılları arasında demir-çelik sektöründe yönetici olarak çalıştım.2001 yılına kadar nakliyecilikle birlikte inşaat malzemeleri ticareti yaptım.2002 yılı Mart ayında Payas Esnaf Kefalet Kooperatifi başkanlığına seçildim. Halen Payas Esnaf ve Sanaatkarlarının sorunlarını çözme gayreti içerisindeyim.


__  Payas esnafının sorunları nelerdir nasıl çözüm üretiyorsunuz?

__   Biz bu çalışmalara yıllar öncesinden başlamıştık.Size önce sloganımızı aktarayım.Pankartımız her kongrede açılır…Esnaf Kefalet Kooperatifi esnaf ve sanatkarlarımızın arkasında bir kale gibi durmaya devam edecektir.Bu bizim sloganımız. Yönetim kadromuz, çalışmalarımız ile fikirlerimizi paylaştığımız ve bu fikre katkı koymayı daha da öteye gidersek yüreğini koymayı kabullenmiş esnaf arkadaşlarımızdan oluşuyor. Yönetim kadromuz kendi işinde patronluk eden değil kendi işinin kölesi olan, hizmetinde olan alın terini her an  ön planda tutan insanlardan oluşuyor. Buna ilave olarak her birinin ayrı ayrı fikir bazında katkıları ise toplantılarımız esnasında mükemmel bir hava oluşturuyor. Bu kooperatifi artık bir kişi yönetmiyor! Bizde daha çok otokontrol var. Esnaf bizi, biz esnafı iyi tanırız. Esnaf bize güvenir, biz esnafa. Zaten temelde misyonunu unutma malısın. Seni kimler seçti, niye seçti. Bunu unut mamak çok çok önemli.


__  Birazda siyasi yönünüzden bahsedelim.Ne zamandır siyasetin içerisindesiniz?


__  Uzun yıllardır siyasetin içindeyim. Aktif olarak bu yıl  millet vekilliği  aday adayı oldum....Adaylık verdiler ama nedense sekizinci sıraya layık gördüler bizi. Şahsi sloganım,Türkiye için,insanlarımız için yapılacak çok şey var, şeklinde idi. Yüreğimde hep Atatürk ve CHP vardı, öyle de olacak. Çünkü bugün bu topraklarda, bu şekilde yaşıyorsak, bunu Atatürk ve CHP ye borçluyuz. Bize düşen nedir. Daha daha ileri .. diyeceğiz.Daha üretken, daha müreffeh.daha huzurlu, daha sosyal,daha mutlu Türkiye’yi yaratmalıyız.Bu istikamette yola devam edeceğiz, bizler partiler üstü yaşamalıyız , siyasetin hayatımızı yönlendirmesine izin vermeden,topluma faydalı olacağım sürece aktif olarak siyaset yapacağım.Bu kişisel bir hırs olmayacak. Vatanıma, halkıma faydalı olmak istiyorum, koltuğun bana faydası olsun değil.


__  Milletvekili olsaydınız neler yapardınız? ne gibi projeleriniz vardı?


__  Bunlara girersek gün yetmez Sema hnm :)) her açıdan yenilikçi bir yapım vardır, araştırmacı, üretici yönümü de baz alırsak topluma faydalı olabileceğim kanısındaydım. Yine öyle olacak, projelerimin teoride kalmaması için elimden geleni yapmaya devam edeceğim.
      En büyük hayalim Eğitimle çıraklık müesselerini birleştirmekti, Türkiye 'nin kültürlü, bilgili ve bunun yanında hayatın gerçeklerini de bilen elemanlara ihtiyacı var. Bunu unutmamak gerek .Şuan eğitim müfredatımızda; konusunda uzman ama insanlara uzak gençler yetistiriyoruz .Kültürlü olmak kadar sosyal olmak gerektiğini , her kesimden insanın dilinden anlamak gerektiğini düşünüyorum,gençlerimizi sadece teorik olarak değil pratiktede hayata alıştırmak gerek. Çıraklık eğitiminin  bu düşüncemle bağdaştığını düşünüyorum. Bu çok tartışılacak,uzun uzun konuşulacak bir konu.

      Başka bir proje.Biz şimdi adı globalizm de olsa, küresel ekonomi de olsa liberal ekonomi sistemini yaşıyoruz.Liberalizm bile kuralsızlık değildir.Bana göre holdingler olmalı, dünya çapında holdinglerimizin olmasından iftihar ederim.Ama bir holdingin bankası olmamalı.Haksız rekabet ve neticede sömürüyü getiriyor.Aynı şekilde bir holdingin gazetesi de olmamalı.Gazetecilik ve televizyonculuk halkımızı kendi çıkarları doğrultusuna çekiyor.Holdinge haksız destek sağlıyor. Varın gerisi siz düşünün.Bana göre bankacı yalnızca bankacılık yapabilmeli, gazeteci gazetecilik yapabilmeli.

       Yabancı sermaye, yabancı sermaye diyoruz. Bence artık yeter.Yüzon miyar dolar yabancı sermaye varmış, Türkiyede. Bunlar her yıl yirmi milyar dolar kar etmiyor mu. Bu ne demek. Benim halkımın alın terini patron konumundaki yabancı sermaye alıp götürüyor. Her yıl kazandığı yirmi milyar doları götürüyor. Artık buna da yeter demek lazım.

        Kredi kartlarına da düzenleme getirmek buda projelerim arasındaydı; Kredi kartlarını ödeme kredisi çıkarılmalı insanlar borçlarından kurtarılmalı ve kredi kartlarına kişilerin bütçelerinin çok altında limit koyulmalı.Asgari ücretlinin eline  iki bin liralık kredi kartı verdiysen, o adamı yaktın demektir. Ömrü billah belini doğrultamaz.

         En büyük projem.
         Küçük esnaf vergiden muaf tutulsun.Ödediği bağkur priminin de bir kısmını devlet ödesin, göreceksiniz,devletin bundan yıllık otuz milyar, eski parayla otuz katrilyon geliri artar. Bu rakam bile tek başına Türkiyeyi ihya eder. Sosyal adaleti sağlarsınız. İlk bakışta devletin zararı var gibi görünse de, öyle değil. Rahmetli Özal  ücretli ve maaşlılara yönelik vergi iadesi çıkarmıştı. Yıllarca uygulanan bu sistem  başarısız oldu, durduruldu. Başarısızlığın sebebi denetim imkanının olmaması idi. Denetim olmayınca kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almak için uygulanan vergi iadesi sistemi başarısız oldu.

Şimdi biz bu sistemi denetlemesi çok kolay olan esnaflar için uygulasak başarıyı kesin olarak yakalarız.Esnaftan vergi almasak ve cirosuna göre bağkur primine katkıda bulunsak kayıt dışını kayıt altına almış oluruz.Unutmayın,kayıt dışı ekonominin tüketici ile buluşma noktası küçük esnaftır. Hem vergisini sigortasını ödemekte güçlük çeken esnaf rahatlar, hem de kayıt dışının kayda girmesi ile birlikte devlete yıllık  otuz milyarlık bir vergi artışı sağlanır. Bu vergi tahsil edilebilen vergidir.Bu proje sözde bir proje değildir. Yapılan hesaplamaların sonucudur. Şu kadarını söyleyim ki, Türkiye’de üç buçuk milyon küçük esnaf var, bunların hali hazırda bir milyon altı yüz bini beyanname verir. Küçük esnafın ödediği yıllık gelir vergisi, sıkı durun, rakamı söylüyorum, yalnızca altı yüz milyon.Eski parayla, altı yüz trilyon. Çoğu da devletin veresiye defterine yazılıyor. Çünkü esnaf bunu bile ödeyebilecek güçte değil. Aynı şekilde üç buçuk milyon esnafın ancak yüzde on beşi bağkur primini düzenli ödüyor.Diğerleri devletin versiye defterine yazdırmaya devam ediyor. Ta ki, bir af çıkana kadar. Zor durumdaki esnaf aftan yararlanıp yirmi otuz bin liraya emekliliğini satın alıncaya kadar.

Bu işten herkes karlı çıkacak.Devlet de, esnaf da.Bir kişi zarar edecek. O da, vergisiz kazanan, kayıt dışı yaşayan işveren.  __ Başkanım , bunlar gerçekten güzel ve milletimiz için faydalı projeler umarım bu projeleri hayata geçirme imkanı verilir size. Şahsım adına ben Türkiye'nin sizin gibi liderlere ihtiyacı olduğu kanısına vardım. Son olarak bize söylemek istediğiniz birşeyler varmı?


 __ Türkiye  ve bizler için herşeyin en güzeli olsun diliyorum , baştada dediğim gibi biz hizmet için geldik bize ne zaman gereksinim duyulursa hazırız.Geçmişten ders alıp geleceğimizi yönlendirerek herzaman hizmete hazırız.geldiğiniz için teşekkür ederim.
          ''GEÇMİŞTEN DERS ALIP , GELECEĞİMİZİ YÖNLENDİRMEK'' çok etkilendim bu sözden başarılarınız daim olsun SN:ALİ BAŞKAN.

PAYAS ESNAF KEFALET KOOPARERATİFİ BAŞKANI SN:ALİ OĞUZ İLE SÖYLEŞİ haberi 09.07.2011 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Ekonomi kategorisine Hatay  22050  kişi tarafından okunmuş 1 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 22050
Kategori Ekonomi
ŞehirHatay
  BAŞKAN SAVAŞ’TAN ÇOCUKLARA ÖZEL ZİYARET
  SAVAŞ: BİZİM AMACIMIZ HAYATINIZI KOLAYLAŞTIRMAK VE MUTLULUĞUNUZA ORTAK OLMAK İÇİN HER ZAMAN YANINIZDA OLACAĞIMIZI BİLMENİZDİR”Fiziksel engellerin toplumsal yaşamda insanlar arasındaki ilişkileri belirleyen bir kıstas olmadığını belirten Başkan Savaş,”Fiziksel ve zihinsel engeller insanların toplum arasındaki yerini belirlememelidir. Asıl engeller kişinin sevgiden yoksun kalbindedir. Önemli olan engelli kardeşlerimizi oldukları gibi kabul etmek ve topluma kazand... 27.10.2016 00:00
  Hatay Genel 380Devamını oku
  DASİFED 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı
  Doğu Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu Başkanı Mehmet KILIÇLAR mesajında şunları ifade etti: “Bugün, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir’ sözüyle felsefesini belirlediği Cumhuriyetimizin 93. Yılını coşkuyla kutluyoruz.     Gazi Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919 da Samsun’da yaktığı bağımsızlık ateşiyle başlayan Milli mü... 27.10.2016 00:00
  Hatay Genel 520Devamını oku
  DÜNYANIN EN İYİ BERBERİ HATAY'DAN
  Almanya, Avusturya ve İsviçre’den yüzlerce makas ustasının katılım gösterdiği yarışmada çeyrek finale yükselen ve finalde 15 berber ile yarışan SOYLU yarışmada birinci gelerek en iyi berber ödülünü almaya hak kazandı.3 ülkenin en iyi berberinin seçildiği yarışmada 1 Amerikan, 2 Alman, 1 Hollandalı ve 1 İspanyalı toplam 5 jüri takip etti. Soylu rakiplerini tek tek geride bırakarak en iyi berberlerin Hataylı berberler... 26.10.2016 00:00
  Hatay Genel 1745Devamını oku
  DİKKAT 27.10.2016 ELEKTRİK KESİNTİSİ OLACAK
  Hatay'ın Kırıkhan İlçesi Abalaklı, Alibeyçağllı, Balarmudu, Bektaşlı, Ceylanlı, Çamsarı, Çataltepe, Danaahmetli, Dedeçınar, Güzelce, Ilıkpınar, Kamışlar, Karaçağıl, Taşoluk, Karaelmaslı, Karamağara, Karamankaşı, Kodallı, Kurtlusoğuksu, Menderes, Özsoğuksu, Söğütlüöz, Topboğazı ve Alaybeyli Mahalleleri ile Jandarma Karakolları, HATEKS İplik Fabrikası, Bozkayalar ve Emin Dönmez Taş Ocaklarına 0:30-6:30 s... 26.10.2016 00:00
  Hatay Genel 605Devamını oku
  ÇOCUKLAR ‘KÜÇÜK KARA BALIK’I ÇOK SEVDİ
  MİNİKLERE KÜÇÜK KARA BALIK İLE HEM EĞLENDİ HEM DE ÖĞRENDİ Derlemesini ve yönetmenliğini Şehir Tiyatrosu’nun başarılı sanatçısı Atilla Yaprak’ın üstlendiği ‘Küçük Kara Balık’ adlı çocuk oyununda, annesiyle ufak bir derede yaşayan küçük kara balığın büyük denizlere ulaşma mücadelesi ve bu yolda başından geçen maceralar anlatıldı. Yaşanan zorlukların &... 26.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 330Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 6935Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 4105Devamını oku
  Tıp Öğrencisi Tuğba Kazada Öldü
  Kaza,  kent merkezindeki Tayfur Sökmen Kampusu yakınlarında meydana geldi. MKÜ Tıp Fakültesi 2'nci sınıf öğrencisi Tuğba Alaş'ın arkasında oturduğu, adı açıklanmayan arkadaşının kullandığı 31 AU 67 plakalı motosikte, hızlı olduğu iddia edilen M.K. yönetimindeki 01 VN 254 plakalı otomobil arkadan çarptı. Kazada, Tuğba Alaş olay yerinde yaşamını yitirirken, motosiklet sürücüsü hafif yaralandı.  Müzik t... 25.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3910Devamını oku
  GENÇ SERGEN EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
  Sergen Kuş’un intihar etmiş olabileceği üzerinde duruluyor . Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Sergen Kuş’un cenazesi Antakya Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma hastanesine götürüldüğü daha sonra Sutaşı Mahallesi Asri mezarlığında toprağa verildiği belirtildi.... 28.09.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3835Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3285Devamını oku
Emniyet Müdürü Akyüz’den Taşlı’ya veda ziyareti
Emniyet Müdürü Akyüz’den Taşlı’ya veda ziyareti
Yerel
Ödemiş’te Cumhuriyet meşalesi Bıçakçı’da yandı
Ödemiş’te Cumhuriyet meşalesi Bıçakçı’da yandı
Yerel
Bursa belgeliği yeni eserlerle daha da zenginleşti
Bursa belgeliği yeni eserlerle daha da zenginleşti
Kültür-Sanat
Meydan, cadde ve sokaklar yıkanıyor
Meydan, cadde ve sokaklar yıkanıyor
Yerel
Öğrencilerden şehit ailesine anlamlı ziyaret
Öğrencilerden şehit ailesine anlamlı ziyaret
Yerel
Manisa Barosu yeni yönetimi Başkan Ergün’ü ziyaret etti
Manisa Barosu yeni yönetimi Başkan Ergün’ü ziyaret etti
Yerel
Bakan Işık: “Türkiye gereğini yapmakta tereddüt etmez”
Bakan Işık: “Türkiye gereğini yapmakta tereddüt etmez”
Dünya
Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Yıldırım’dan Başkan Yalçın’a ziyaret
Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Yıldırım’dan Başkan Yalçın’a ziyaret
Yerel
Ekonomi Bakanlığı’ndan Fas açıklaması
Ekonomi Bakanlığı’ndan Fas açıklaması
Ekonomi
Nestle tüm dünyada kuruluşunun 150. yılını kutluyor
Nestle tüm dünyada kuruluşunun 150. yılını kutluyor
Ekonomi
Jandarmanın özel ekibinden kaçamadı
Jandarmanın özel ekibinden kaçamadı
Yerel
Numan Kurtulmuş:
Numan Kurtulmuş: "Halk HDP’nin çağrılarına kulak tıkayarak çok açık bir mesaj verdi"
Politika
Bu araç köylerdeki öğrencilerin vazgeçilmezi olacak
Bu araç köylerdeki öğrencilerin vazgeçilmezi olacak
Genel
Kalfalık ve Ustalık yeterlilik sınavları yapıldı
Kalfalık ve Ustalık yeterlilik sınavları yapıldı
Yerel
Vali Karaloğlu’ndan 29 Ekim kutlama mesajı
Vali Karaloğlu’ndan 29 Ekim kutlama mesajı
Yerel
Vekil bir tık uzakta
Vekil bir tık uzakta
Genel
Gaziemir Uluslararası Cimnastik turnuvası başlıyor
Gaziemir Uluslararası Cimnastik turnuvası başlıyor
Yerel
Yahyalı’da AB Projesi Kapanış Toplantısı Yapıldı
Yahyalı’da AB Projesi Kapanış Toplantısı Yapıldı
Yerel
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Kimse mağdur edebiyatı yapmasın”
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Kimse mağdur edebiyatı yapmasın”
Politika
Kırmızı ışıkta bekleyen araca arkadan vurdu
Kırmızı ışıkta bekleyen araca arkadan vurdu
Yerel

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR