Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Başak Sürücü Kursu
Ekrem Tır
Olsan Ambalaj
İlhan Mobilya
Semir Eraslan
Brf Treyler

DÜNYANIN ÜÇÜNCÜ MÜZESİNDE YER DARLIĞI

HATAY ARKEOLOJİ MÜZESİ'NDE YER SIKINTISI NEDENİYLE 35 BİN 433 ESERDEN YALNIZCA BİN 425'İ SERGİLENEBİLİYOR -MÜZEDE SERGİLENEN ESERLERDEN EN BÜYÜK İLGİYİ OKEANUS VE TETHİS, TALASSA VE MEVSİMLER MOZAİKLERİ GÖRÜYOR -MÜZEDE ÖZEL BİR SALONDA TEŞHİR EDİLEN ANTAKYA LAHDİ DE DİKKATİ ÇEKEN ESERLER ARASINDA BULUNUYOR

 DÜNYANIN ÜÇÜNCÜ MÜZESİNDE YER DARLIĞI
 DÜNYANIN ÜÇÜNCÜ MÜZESİNDE YER DARLIĞI
 DÜNYANIN ÜÇÜNCÜ MÜZESİNDE YER DARLIĞI
 DÜNYANIN ÜÇÜNCÜ MÜZESİNDE YER DARLIĞI
 DÜNYANIN ÜÇÜNCÜ MÜZESİNDE YER DARLIĞI
 DÜNYANIN ÜÇÜNCÜ MÜZESİNDE YER DARLIĞI
 DÜNYANIN ÜÇÜNCÜ MÜZESİNDE YER DARLIĞI
 DÜNYANIN ÜÇÜNCÜ MÜZESİNDE YER DARLIĞI
 DÜNYANIN ÜÇÜNCÜ MÜZESİNDE YER DARLIĞI
 DÜNYANIN ÜÇÜNCÜ MÜZESİNDE YER DARLIĞI
Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Hatay'daki kazı çalışmalarında gün ışığına çıkarılan eserler, mozaik koleksiyonu bakımından dünyada üçüncü sırada yer alan Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor.
     AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, ilk kez 1932'de bilimsel kazılara başlanılan Hatay'da çalışmaların henüz ilk yıllarında çeşitli ve kıymeti büyük olan tarihi eserler bulunması üzerine o dönemde Fransız idaresinde bulunan şehirde görevli Antikiteler Müfettişi Prost'un isteği üzerine, sancak dahilinde bulunan bütün tarihi eserlerin Antakya'da toplanarak bir müze kurulmasına karar verildi.
     Günün modern müzecilik anlayışına uygun olarak Mişel Ecoşerde tarafından hazırlanan plan 1934'te uygulamaya konuldu. 1939'da inşaatı tamamlanan müzede üç bilimsel heyetin yaptığı kazılarda bulunan eserler toplandı. Hatay ana vatana katıldığında müze binası tamamlandı. Bu sırada kazılarla ve çeşitli şekilde elde edilen eserler de depolarda bulunuyordu. Bu tarihten itibaren eserlerin düzenlenmesi 9 senede tamamlandı, bu nedenle müze 23 Temmuz 1948'de Hatay'ın kurtuluş bayramında ziyarete açıldı.

     Kentte 1932'de başlatılan kazı çalışmalarında gün ışığına çıkarılan eserlerin sergilenmesi için yapılan müze alanı yetersiz kalınca 1974'te ek inşaat çalışması yapıldı. Çalışmayla 5 olan teşhir salonu sayısı 8'e çıkarıldı.
     Hitit, Helenistik, Bizans ve Roma dönemine ait eserlerin sergilendiği Hatay Arkeoloji Müzesi, mozaik koleksiyonu açısından Tunus'ta bulunan Bardo Müzesi'nden sonra ikinci sırada yer alıyordu. Geçen hafta Gaziantep'te Zeugma Mozaik Müzesi'nin açılmasının ardından üçüncü sıraya gerileyen Hatay Arkeloloji Müzesi'nde toplam 120 panodan oluşan mozaik yer alıyor.
     Müzeye gelen ziyaretçiler mevcut mozaiklerin yaklaşık 960 metrekaresini görebiliyor. Yer darlığı nedeniyle yaklaşık 300 metrekarelik mozaik ise depoda bekletiliyor.
     Asi Nehri'nin kenarındaki Cumhuriyet Alanı'nda bulunan müzede 18 bin 115 arkeolojik, 987 etnografik, 14 bin 412 sikke, 432 tablet, bin 412 mühür ve mühür baskısı, 2 arşiv vesikası, 73'de el yazması kitap olmak üzere toplam 35 bin 433 eser yer alıyor ancak yer sıkıntısı nedeniyle bunlardan sadece bin 425'i sergilenebiliyor.
     Mozaik koleksiyonu açısından dünyanın üçüncü müzesi konumundaki Hatay Arkeoloji Müzesi'ni geçen yıl 27 bin 447'si yabancı, 94 bin 3'ü yerli olmak üzere 121 bin 450 kişi ziyaret etti.
    
     -MÜZENİN GÖZ ALICI MOZAİKLERİ-
    
     Müzede sergilenen eserlerden en büyük ilgiyi Okeanus ve Tethis, Talassa ile Mevsimler mozaikleri görüyor.
     MS 4. asırda yapılan, eski adı Daphne şimdiki adı ise Harbiye olan beldede yapılan kazı çalışmalarında gün ışığına çıkarılan ''Okeanus ve Tethis Mozaiği'' müzedeki en önemli mozaikler arasında bulunuyor. Deniz tanrısı olan Okeanus, Gaia'nın (toprak ana) 12 Titan çocuklarından biri, Tethis ise deniz tanrıçası, Okeanus'un kız kardeşi. Denizin içerisinde ve deniz hayvanlarıyla beraber Okeanus ve Tethis'in arkada yer aldığı mozaiğin köşelerinde yunus balığı üzerine binmiş Eros motifleri görülüyor.
     Harbiye beldesinde yapılan kazı çalışmalarında gün ışığına çıkarılan ve MS 5. asra ait ''Talassa Mozaiği'' de müzede ziyaretçilerin en çok dikkatini çeken eserler arasında bulunuyor. Mozaikte, sağ elinde bir kürek sol elinde de bir yunus balığı taşıyan çıplak Talassa'nın dalgalar arasında çırpınışı tasvir ediliyor. Göğsüne sarılan yılanın sol omzuna doğru uzandığı mozaikte Talassa gür saçları üzerinde ıstakoz kıskaçları taşıyor.

     
     -DOKUZ AYRI SAHNEDE ''MEVSİMLER MOZAİĞİ''-
    
     Mevsimler Mozaiği, MS 2. yüzyılda yapılmış Roma devri eseridir. Harbiye'de yapılan kazı çalışmasında gün yüzüne çıkarılan ve müzede sergilenen mozaik, spiral şeritlerle birbirinden ayrılmış dokuz sahneden oluşuyor. Dört köşede mevsimleri temsil eden şahıslar, diğer bölümlerde ise Helenistik mitolojiden alınmış sahneler yer alıyor.
     Mevsimler Mozaiği ile aynı salonda sergilenen ve MS 5. yüzyıla ait, Antakya'nın Narlıca beldesi çevresinde yapılan kazı çalışmasında bir banyonun döşemesi olarak bulunan Soteria Mozaiği de yine ilgi çeken eserlerden birini oluşturuyor. Soteria'nın dolgun vücutlu bir kadın olarak canlandırıldığı, başında yapraktan bir çelenk taşıdığı ve göğsünde Bizans üsluplu bir kolye bulunan mozaik de müze ziyaretçilerinin ilgisini çeken eserler arasında bulunuyor.
     MS 4. yüzyılda Antakya'da inşa edilmiş bir evin oda döşemesi olarak bulunan Sarhoş Dionysos Mozaiği de müzede yer alıyor. Romalıların Baküs dedikleri şarap tanrısı Dionysos, mitolojide güzel renkli şarabın mucidi olarak biliniyor. Burada başında yapraklardan yapılmış bir çelenk taşıyan Dionysos ayakta duramayacak kadar sarhoş olduğundan yanındaki küçük Satyros'a dayanmaktadır. Elindeki kadehten dökülen içkiyi mukaddes hayvanı panter içmektedir.
     Harbiye beldesinde yapılan kazı çalışmasında bulunan eserlerden biri de Khresis Mozaiği'dir. Khresis, Kral Agamemnon'un kölesidir. Fidyesi olan iki şehri (tepsinin içinde temsili olarak şehirlerin surları ve anahtarı yer alıyor) Agamemnon'a sunmaktadır.
    
     -ANTAKYA LAHDİ'NE ÖZEL SALON -
    
     Müzede özel bir salonda teşhir edilen Antakya Lahdi de görünüşü ve mimari yapısıyla dikkati çeken en önemli eserler arasında bulunuyor.
     Arkeolojik literatürde Sidemara tipi lahit grubuna giren sanduka ve kapaktan oluşan 247 santimetre uzunluğu, 122 santimetre genişliği ve 120 santimetre de yüksekliğiyle görenlerde hayranlık uyandırıyor.
     Sidemara, Konya Ereğli'si sınırındaki Anbararası köyünün antik adıdır. Lahdin yapıldığı mermerin Afyon yöresindeki Synnada (Şuhut) ve Dokimeion (İncehisar) mermer yataklarından çıkarılmış olduğu tespit edilmiştir. Sidemara tipi lahitler Roma İmparatorluğu döneminde moda olmuş ve Anadolu'nun birçok yöresinde de kullanılmıştır.
     Sanduka ve kapaktan oluşan lahit, Antakya'nın Harbiye Caddesi Kışlasaray Mahallesi'nde sit sahası içerisinde bir temelin hafriyatında bulundu. Lahitte Alpin ırkından olduğu anlaşılan biri erkek ikisi kadın üç erişkin iskeleti ile bazı küçük buluntular açığa çıkarıldı. Lahdin MS 3. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor.
     Arkeoloji Müzesi'nde mozaik ve lahitlerin yanı sıra İmparator Lucius Verus'un heykeli dikkati çekiyor. MS 2. yüzyılda yapılan eser, Samandağ ilçesindeki kazı çalışmasında gün ışığına çıkarıldı.

     
     -DEPODAKİ ESERLER YENİ MÜZEDE SERGİLENECEK-
    
     Müzede mozaik, lahit ve heykellerin yanı sıra sikke, mühür ve çeşitli dönemlere ait ev eşyaları ile aslanlı sütun kaideleri ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.
     Yer darlığı nedeniyle çok sayıda eserin depoda beklediği müzedeki soruna çözüm olması amacıyla mayıs ayında Reyhanlı ilçesi yolu Maşuklu beldesinde yeni müzenin temeli atıldı. Aynı anda 800 kişinin gezebileceği, 10 bin 700 metrekarelik sergi alanına sahip olacak yeni müzede, depoda bekletilen eserler de ziyarete açılacak.
     Yapımı sürdürülen müzede kütüphane ve arşiv salonunun yanı sıra otopark, toplantı salonu, gezinti yerleri ve spor alanları yer alacak.

DÜNYANIN ÜÇÜNCÜ MÜZESİNDE YER DARLIĞI haberi 13.09.2011 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Kültür-Sanat kategorisine Hatay  20505  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 20505
Kategori Kültür-Sanat
ŞehirHatay
  HZ.HIDIR İLE HZ.MUSA'NIN KUTSAL BULUŞMASI
  Başkan Nehir, Topluma mal olmuş isimlerin soyut yada somut heykel çalışmalarının yapılması yönünde çabalarının süreceği ile birlikte uğur mumcu heykelinin de bitme aşamasında olduğu müjdesini verdi. Deniz Sitesinde bulunan uğur mumcu caddesinin girişine sütunların yerleştirildiğini  ve en kısa zamanda sütunların önünde yapılan kaidenin üstüne Uğur Mumcu heykelinin yerleştirileceğini ifade etti. HZ.HIDIR İLE HZ.M... 28.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 60Devamını oku
  İHH ve Katar Raf Kurumu Suriye’de köy inşa ediyor
  İç savaşın başladığı günden bu yana birçok yardım çalışması gerçekleştiren İHH’nin en fazla yardım yaptığı alanlardan birinin de mesken alanları olduğunu belirten İHH Hatay Ofisi Suriye Çalışmaları Basın Danışmanı Burak Karacaoğlu, bu kapsamda Suriye içerisinde yapılan konteyner ve çadır kentlerde dönemsel olarak değişmekle birlikte yaklaşık 150 bin kişinin yaşadığını söyledi. Karacaoğlu, “İHH son olarak, barınma yardımları kapsamında yetim ailelerinin kalacağı, ilk etabında 100 evden oluşan köy... 28.10.2016 16:44
  Hatay Genel 55Devamını oku
  DİKKAT PAZAR GÜNÜ ELEKTRİK KESİNTİSİ VAR
  Hatay’ın Antakya İlçesi Kışla Saray, Bağrıyanık, Gazi, Havuzlar, Şirince, Aydınlıkevler, Cumhuriyet, Kuyulu, Dutdibi, Fevzi Çakmak ve Kocaabdi Mahalleleri ile Hatay Valiliği, Vilayet Karakolu ve Özel İdare Müdürlüğüne 6:30-8:30 saatleri arasında Scada altyapı çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.  Hatay’ın Defne İlçesi Sümerler, Dursunlu, Akdeniz, Elektrik ve Armutlu Mahalleleri ile... 28.10.2016 00:00
  Hatay Genel 1200Devamını oku
  SODESLE KADINLAR HAYATA ATILIYOR
  Arya Çocuk Bakıcılığı Kursu Projesinde 20 kadına çocuk bakıcılığı gelişimi eğitimi sonunda Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü onaylı sertifikaları düzenlenen törenle verildi. İpek Düğün Salonunda düzenlenen sertifika töreninde Hatay Sosyal Kalkınma Derneği Başkanı, Dr. Alim Koray Cengiz, Dernek üyeleri ve kursiyerler katıldı. Yrd. Doç. Dr. Alim Koray Cengiz’in  başkanı olduğu Hatay Sosyal ve Kült&uu... 28.10.2016 00:00
  Hatay Genel 425Devamını oku
  ÜCRETSİZ KLARNET KURSU İÇİN KAYITLAR BAŞLADI
  Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlara yer verildi; “Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’nin büyük önem verdiği sosyal belediyecilik hizmetlerimizin çatısı altında kurulan Gençlik Merkezimiz geleceğimizin teminatı gençlere yönelik hizmet üretmeye devam ediyor. Bünyesinde verilen kurslara her geçen gün bir yenisini ekleyen Gençlik Merkezi bu kez de Klarnet enstr&u... 28.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 565Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 7045Devamını oku
  Tıp Öğrencisi Tuğba Kazada Öldü
  Kaza,  kent merkezindeki Tayfur Sökmen Kampusu yakınlarında meydana geldi. MKÜ Tıp Fakültesi 2'nci sınıf öğrencisi Tuğba Alaş'ın arkasında oturduğu, adı açıklanmayan arkadaşının kullandığı 31 AU 67 plakalı motosikte, hızlı olduğu iddia edilen M.K. yönetimindeki 01 VN 254 plakalı otomobil arkadan çarptı. Kazada, Tuğba Alaş olay yerinde yaşamını yitirirken, motosiklet sürücüsü hafif yaralandı.  Müzik t... 25.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 4210Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 4160Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3375Devamını oku
  CHP DEN MAHALLE ZİYERETLERİ
  EĞİTİM SEN ZİYARETİ CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur:”Partimizin   en alt üyesinden genel başkanımıza kadar 29 günden beri en önemli gündemimiz eğitim sen mağdurlarıdır. Genel Başkanımız  il başkanları toplantısında haksız olarak açığa alınan öğretmenlerin bir an önce görevlerine dönmesi gerektiğini  belirtti.  Süreç kolay bir süreç değil.Genel Başkanımızdan milletvekilimize kada... 11.10.2016 00:00
  Hatay Siyaset 2925Devamını oku
Traktöre çarpan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti
Traktöre çarpan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti
Asayiş
Cumhurbaşkanlığı’ndan YÖK açıklaması
Cumhurbaşkanlığı’ndan YÖK açıklaması
Politika
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 kanunu onayladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 kanunu onayladı
Politika
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü:
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü:
Genel
Bursaspor, Harun Tekin’in sözleşmesini uzatıyor
Bursaspor, Harun Tekin’in sözleşmesini uzatıyor
Spor
Büyükçekmece’de Cumhuriyet Balosu
Büyükçekmece’de Cumhuriyet Balosu
Yerel
Bingöl’de terör operasyonunda 5 kişi tutuklandı
Bingöl’de terör operasyonunda 5 kişi tutuklandı
Asayiş
Cavcav: “Sayın Spor Bakanımız, Ankara’da mevcut statlar içerisinde olanı Ankaragücü ve Gençlerbirliği’ne vermek zorunda”
Cavcav: “Sayın Spor Bakanımız, Ankara’da mevcut statlar içerisinde olanı Ankaragücü ve Gençlerbirliği’ne vermek zorunda”
Spor
Bakan Zeybekci ve Özlü, Denizli’de Ar-Ge tanıtım toplantısına katıldı
Bakan Zeybekci ve Özlü, Denizli’de Ar-Ge tanıtım toplantısına katıldı
Ekonomi
Milano’da Cumhuriyet Bayramı kutlandı
Milano’da Cumhuriyet Bayramı kutlandı
Dünya
Güneş: “Bugün de rakipten üstündük”
Güneş: “Bugün de rakipten üstündük”
Spor
Biga’da 29 Ekim resepsiyonu
Biga’da 29 Ekim resepsiyonu
Yerel
Üzülmez: “Beşiktaş’ı 90 dakika tutmak kolay değil”
Üzülmez: “Beşiktaş’ı 90 dakika tutmak kolay değil”
Spor
Aliağa’da kaçak sigara operasyonunda 4 kişi yakalandı
Aliağa’da kaçak sigara operasyonunda 4 kişi yakalandı
Asayiş
Ergin Ataman:
Ergin Ataman: "Fenerbahçe bizden daha güçlü"
Spor
(Özel Haber) Ziynet Sali’den ‘Aleyna Tilki’ye destek
(Özel Haber) Ziynet Sali’den ‘Aleyna Tilki’ye destek
Magazin
Gıda Kümelerinin Etkinleştirilmesi Projesi Tanıtıldı
Gıda Kümelerinin Etkinleştirilmesi Projesi Tanıtıldı
Yerel
Ünlü baklavacı FETÖ soruşturmasında tutuklandı
Ünlü baklavacı FETÖ soruşturmasında tutuklandı
Asayiş
Milletvekili Fırat’an 29 Ekim mesajı
Milletvekili Fırat’an 29 Ekim mesajı
Yerel
Otomobilin çarptığı yaya yaralandı
Otomobilin çarptığı yaya yaralandı
Yerel

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR