Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Semir Eraslan
Başak Sürücü Kursu
Olsan Ambalaj
Ekrem Tır
İlhan Mobilya
Brf Treyler

HOŞGÖRÜ KENTİNİN TURİZM ZENGİNLİKLERİ HATAY

Deniz, yayla ve inanç turizmi unsurlarını bünyesinde barındıran Hatay, ilk mağara kilisesi, Anadolu'nun ilk camisi ve dünyanın ikinci mozaik müzesi gibi zenginlikleriyle turistlerin ilgisini çekiyor.

  Farklı dine inananların bir arada, barış, kardeşlik ve huzur içerisinde yaşadığı, her sokağında tarihi bir unsurun yer aldığı kent, yerli ve yabancı turistlerle turizmdeki payını her geçen gün daha da artırıyor. Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Hatay, sahip olduğu zenginliklerle herkesin ilgisini çekecek özelliklere sahip.
     Kurtuluş Caddesi üzerindeki Habib-i Neccar Camii, Anadolu'da yapılan ilk cami olarak biliniyor. Tarihi cami Roma dönemine ait bir pagan tapınağının üzerine inşa edilmiş. İlk Hristiyanların mezarlarını barındıran ve bu nedenle dinler arası hoşgörünün de simgesi olarak görülen cami, kentteki en önemli ziyaret duraklarından birini oluşturuyor.
     Caminin kuzey doğu köşesinde, yerin 4 metre derinliğinde Habib-i Neccar'ın türbesi yer alıyor. Günümüzdeki yapısı ile Osmanlı eseri olar ve etrafı medrese odaları ile çevrili bulunan cami, avlusundaki 19. yüzyılda yapılan şadırvanıyla dikkat çekiyor.
 
 
     
     -İLK MAĞARA KİLİSESİ -
    
     Reyhanlı yolu üzerindeki Habib-i Neccar Dağı eteklerinde yer alan St. Pierre Kilisesi de ''ilk mağara kilisesi'' olması nedeniyle Hristiyan dünyası için ayrı bir öneme sahip.
     6. Papa Paul tarafından 1983 yılında Hristiyanlar için hac yeri olarak ilan edilen kilise, her yıl 29 Haziran'da hac görevini yerine getirmek isteyen Hristiyanlar'ın akınına uğruyor. Doğal bir mağara görünümünde olan kilise, Hristiyanların yanı sıra yerli turistler tarafından da ziyaret edilen en önemli turizm merkezleri arasında bulunuyor.
     Kiliseyi ziyaret için gelenler, 200 metre uzaklıkta Helenistlik çağda Antiochus 4. Eiphanes döneminden kalan, kayalara oyularak yapılan ve mitolojide ismi ''Cehennem Kayıkçısı'' olarak adlandırılan büstü görmeden gitmiyor.
     Mitolojide, ölülerin ruhunu para karşılığı Styx Nehri'nden geçirerek yer altı dünyasının kapılarına taşıyan bir kayıkçı olan Heron'a ait olan büst, Antiochus döneminde kentte yayılan veba salgınının durdurulması amacıyla ilahlar için yontulmaya başlamış, salgının durmasıyla yarım kalan kabartma da turistlerin ilgisini çeken eserler arasında bulunuyor.
     Cumhuriyet alanında 1939 yılında yapımına başlanan ve 1948 yılında ziyarete açılan Arkeoloji Müzesi, taban mozaik koleksiyonu bakımından Tunus'tan sonra ikinci sırada yer alıyor.
 
     Demir çağının yanı sıra Helenistlik, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserlerin yer aldığı müzede, Apollon-Daphne, Dansözler, Mevsimler, Yakto, Tarsus ile Okeanos Tethys gibi önemli mozaiklerinin yanı sıra kentte yapılan kazılarda ortaya çıkarılan lahit ve heykellerle turistlerin görmeden gitmediği en önemli yerler arasında buluyor.
    
     -BİN TUTSAKLA 10 YILDA YAPILDI -
    
     Samandağ ilçesinde bunun ve M.S. 1. yüzyılda dağdan gelen sel sularını yönlendirerek, limanın dolmasını ve yerleşim yerlerinin su basmasını önlemek amacıyla Roma İmparatoru Vespasianus ile Titus'un bin tutsağa 10 yılda yaptırdığı bildirilen Titus Tüneli ise kentin en önemli mekanları arasında.
     130 metresi kapalı, toplam bin 380 metre uzunluğunda, 7 metre yüksekliği ve 6 metre genişliğiyle büyük ilgi çeken tünel, görenlerin beğenisini kazanıyor. Tüneli ziyaret edenler, buraya yakın bir yerde bulunan ve yine Roma İmparatorluğu döneminde yapılan ve çok sayıda kayanın oyulmasıyla meydana gelen mezarları da görmeden gitmiyor.

     Müze ve camisinin yanı sıra kent merkezinde buluna Katolik, Ortodoks, Protestan Kiliseleri ile Musevilerin ibadet yeri olan havra da turistlerin ilgisini çeken yerler arasında bulunuyor.
     Farklı dine inananların bir arada barış, kardeşlik ve huzur içerisinde yaşadığı Hatay'a gelenler, Kurtuluş Caddesi üzerinde bulunan Katolik Kilisesi'nden ''çan, ezan ve hazan''ı bir arada duyma şansını yakalayabiliyor.
     Dörtyol ilçesine bağlı Payas beldesinde bulunan ve Sokullu Mehmet Paşa'nın emri üzerine Mimar Sinan'a yaptırılan, içerisinde çok sayıda dükkan ile hamam ve sübyan mektebi olan külliye de ziyaret noktalarından biri.
     Hatay, tüm bu güzelliklerinin yanı sıra havaalanının faaliyete geçmesinin ardından daha fazla turist ağırlamaya başladı. Ulaşımdaki kolaylığın, kenti turizmde Türkiye'nin önemli merkezleri haline getirmeye başlaması, sosyal ve ekonomik yaşama olumlu katkı sağlıyor.
 

HOŞGÖRÜ KENTİNİN TURİZM ZENGİNLİKLERİ HATAY haberi 06.03.2011 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Kültür-Sanat kategorisine Hatay  31180  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 31180
Kategori Kültür-Sanat
ŞehirHatay
  DÜNYANIN EN İYİ BERBERİ HATAY'DAN
  Almanya, Avusturya ve İsviçre’den yüzlerce makas ustasının katılım gösterdiği yarışmada çeyrek finale yükselen ve finalde 15 berber ile yarışan SOYLU yarışmada birinci gelerek en iyi berber ödülünü almaya hak kazandı.3 ülkenin en iyi berberinin seçildiği yarışmada 1 Amerikan, 2 Alman, 1 Hollandalı ve 1 İspanyalı toplam 5 jüri takip etti. Soylu rakiplerini tek tek geride bırakarak en iyi berberlerin Hataylı berberler... 26.10.2016 00:00
  Hatay Genel 1335Devamını oku
  DİKKAT 27.10.2016 ELEKTRİK KESİNTİSİ OLACAK
  Hatay'ın Kırıkhan İlçesi Abalaklı, Alibeyçağllı, Balarmudu, Bektaşlı, Ceylanlı, Çamsarı, Çataltepe, Danaahmetli, Dedeçınar, Güzelce, Ilıkpınar, Kamışlar, Karaçağıl, Taşoluk, Karaelmaslı, Karamağara, Karamankaşı, Kodallı, Kurtlusoğuksu, Menderes, Özsoğuksu, Söğütlüöz, Topboğazı ve Alaybeyli Mahalleleri ile Jandarma Karakolları, HATEKS İplik Fabrikası, Bozkayalar ve Emin Dönmez Taş Ocaklarına 0:30-6:30 s... 26.10.2016 00:00
  Hatay Genel 500Devamını oku
  ÇOCUKLAR ‘KÜÇÜK KARA BALIK’I ÇOK SEVDİ
  MİNİKLERE KÜÇÜK KARA BALIK İLE HEM EĞLENDİ HEM DE ÖĞRENDİ Derlemesini ve yönetmenliğini Şehir Tiyatrosu’nun başarılı sanatçısı Atilla Yaprak’ın üstlendiği ‘Küçük Kara Balık’ adlı çocuk oyununda, annesiyle ufak bir derede yaşayan küçük kara balığın büyük denizlere ulaşma mücadelesi ve bu yolda başından geçen maceralar anlatıldı. Yaşanan zorlukların &... 26.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 295Devamını oku
  ÖĞRENCİLERE LOJİSTİK DESTEK
  Mustafa Kemal Üniversitesi Konferans Salonu’nda düzenlenen lojistik temalı panelde Uluslararası Nakliyeciler Derneği(UND) Türkiye Yönetim Kurulu üyesi iş adamı Kemal Gül, Hatay UND Bölge temsilcisi Fulya Özdemir , Gümrük Müşaviri Gökhan Alkan ve Öğr. Gör. Miral Sağlar Arıca konuşmacı olarak katıldı.1. Ve 2. Sınıf öğrencilerinin katıldıkları  panelde sektör tanıtımı, sektörde yaşanılan sıkıntı... 26.10.2016 00:00
  Hatay Genel 535Devamını oku
  BAŞKANLAR ÜÇ AĞIZLI MAĞARAYA DOĞA YÜRÜYÜŞÜ YAPTI
  Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir Üç ağızlı mağara ile ilgili yapılan yürüyüşte mağaranın tarihi önemine vurgu yaptı. Başkan Nehir 43 bin yıl öncesinde insan izlerine rastlanan Üç ağızlı mağara tarihsel bir önem arz etmektedir. Bu öneme sahip mağaraya farkındalık yaratmak adına, dikkati çekmek adına  bu tür organizasyonları gerçekleştirdiklerini söyledi. ÜÇ AĞIZLI MAĞARA T&uu... 26.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 835Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 6890Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 4030Devamını oku
  Tıp Öğrencisi Tuğba Kazada Öldü
  Kaza,  kent merkezindeki Tayfur Sökmen Kampusu yakınlarında meydana geldi. MKÜ Tıp Fakültesi 2'nci sınıf öğrencisi Tuğba Alaş'ın arkasında oturduğu, adı açıklanmayan arkadaşının kullandığı 31 AU 67 plakalı motosikte, hızlı olduğu iddia edilen M.K. yönetimindeki 01 VN 254 plakalı otomobil arkadan çarptı. Kazada, Tuğba Alaş olay yerinde yaşamını yitirirken, motosiklet sürücüsü hafif yaralandı.  Müzik t... 25.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3795Devamını oku
  GENÇ SERGEN EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
  Sergen Kuş’un intihar etmiş olabileceği üzerinde duruluyor . Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Sergen Kuş’un cenazesi Antakya Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma hastanesine götürüldüğü daha sonra Sutaşı Mahallesi Asri mezarlığında toprağa verildiği belirtildi.... 28.09.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3785Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3260Devamını oku
Lice kırsalında hava harekatı
Lice kırsalında hava harekatı
Asayiş
Nilgün Belgün “Aşk ve Komedi” ile Gebzelilere keyifli anlar yaşattı
Nilgün Belgün “Aşk ve Komedi” ile Gebzelilere keyifli anlar yaşattı
Kültür-Sanat
Turkish Airlines Euroleague
Turkish Airlines Euroleague
Spor
Çalık: “Bursaspor’a dayanma gücümüz bu kadardı”
Çalık: “Bursaspor’a dayanma gücümüz bu kadardı”
Spor
Hamzaoğlu: “Hiçbir oyuncu ıslıklanmayı hak etmiyor”
Hamzaoğlu: “Hiçbir oyuncu ıslıklanmayı hak etmiyor”
Spor
Deniz Kuvvetleri imamı olduğu iddia edilen Sipahioğlu’nun şoförü adli kontrolle serbest kaldı
Deniz Kuvvetleri imamı olduğu iddia edilen Sipahioğlu’nun şoförü adli kontrolle serbest kaldı
Asayiş
Bartın’da kamyon ile minibüs çarpıştı: 1 yaralı
Bartın’da kamyon ile minibüs çarpıştı: 1 yaralı
Yerel
Obradovic:
Obradovic: "İyi bir takıma karşı, çok iyi bir galibiyet aldık"
Spor
Yalova’daki FETÖ operasyonunda 14 tutuklama
Yalova’daki FETÖ operasyonunda 14 tutuklama
Asayiş
7 yaşındaki çocuğa cinsel istismara 10 yıl hapis
7 yaşındaki çocuğa cinsel istismara 10 yıl hapis
Asayiş
Malatya’da feci kaza: 1 ölü
Malatya’da feci kaza: 1 ölü
Asayiş
Turkish Airlines Euroleague
Turkish Airlines Euroleague
Spor
"Lübnan’daki İş Birliği Fırsatları" toplantısı
Politika
Ziraat Türkiye Kupası
Ziraat Türkiye Kupası
Spor
Yenibosna bombacıları tutuklandı
Yenibosna bombacıları tutuklandı
Asayiş
Sınır dışı edilmek istemeyen şahıs, Atatürk Havalimanı’nda bileklerini kesti
Sınır dışı edilmek istemeyen şahıs, Atatürk Havalimanı’nda bileklerini kesti
Genel
Demirören:
Demirören: "Fenerbahçe yarışın içinde olur"
Spor
Asgari ücret sabit kalacak
Asgari ücret sabit kalacak
Politika
Atatürk Havalimanı’nda pasaport sistemi arızası
Atatürk Havalimanı’nda pasaport sistemi arızası
Genel
Ünlü oyuncu Metin Yıldız’dan Başkan Murat Hazinedar’a destek
Ünlü oyuncu Metin Yıldız’dan Başkan Murat Hazinedar’a destek
Genel

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR