Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Semir Eraslan
Ekrem Tır
Olsan Ambalaj
İlhan Mobilya
Brf Treyler
Başak Sürücü Kursu

Çukurova'nın kaplıcaları şifa dağıtıyor

 Hatay'ın Erzin ilçesinde bulunan, sindirim sistemi, böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları ve metabolizma bozukluklarına kadar birçok hastalığa iyi geldiğine inanılan kaplıca suyu, yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor.

Erzin ilçesine bağlı Başlamış köyünde 1940'lı yıllardan bu yana hastaların uğrak yeri haline gelen kaplıcalar, günümüzde de şifa arayanların umut aradığı önemli yerler arasında bulunuyor. Sülfat, magnezyum, kalsiyum, karbondioksit ve bromürlü bir bileşime sahip 24 derece sıcaklıktaki kaplıca suyu sindirim sistemi hastalıkları, böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları ve metabolizma bozukluklarına iyi geliyor.
     Erzin Kaymakamı İskender Yönden, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçeye gelen çok sayıda vatandaşın buradaki kaplıcalarda şifa aradığını kaydetti.
     Bu kapsamda yılda 5 bin ile 10 bin arası kişinin ilçeyi ziyaret ettiğini anlatan Yönden, kente genellikle Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Diyarbakır ve Mardin illerinden gelenler olduğunu söyledi.
     İlçenin sağlık turizmi potansiyelini daha iyi değerlendirmek için otel açma yönünde girişim de olduğunu anlatan Yönden, şöyle devam etti:
     ''Bize bir firma buraya otel açmak için başvuruda bulundu. İlerleyen günlerde bu otelin temel atma işlemleri olacak. Şu an mevcutta bulunan pansiyon, tesis ve motellerin toplam kapasitesi 850 yatak. Ancak bu kapasite özellikle haziran ve eylül arasındaki dönemde yetmiyor.''
     Yönden ayrıca, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı Başkanlığı Çekmece Nükleer Araştırma Enstitüsü'nün yaptığı araştırmada ilçedeki kaplıca ve içme sularının sağlığa olumlu etki yaptığının anlaşıldığını bildirdi.
     Köy muhtarı Orhan Çağırgan ise şifalı su sayesinde özellikle yaz aylarında kaplıcalarının çok fazla tercih edildiğini söyledi.
     Haziran ve eylül ayları arasında hizmet veren kaplıcalarına daha çok kişinin gelebilmesi için acilen konaklama tesislerinin yapılması gerektiğini ifade eden Çağırgan, ''Yer bulamadığı için geri dönenler oluyor. Turizm alanında yatırım yapmak isteyen girişimcileri köyümüze bekliyoruz'' ifadelerini kullandı.
    

     -Osmaniye'de Haruniye Kaplıcası-
    
     Osmaniye'nin Düziçi İlçesi'nde bulunan Haruniye Kaplıcası, Düziçi'nin 15 kilometre kuzeyinde, Düdül Dağı eteklerinde yer alıyor. Osmaniye'ye 57 kilometre uzaklıkta olan kaplıca Ceyhan Nehri kıyısında ağaçlarla kaplı bir alanda bulunuyor.
     Kaplıca tesisi Aslantaş Barajı'nın rezervuarının sonunda, Berke Barajı aksının 2,5 kilometrelik yatağında yer almasından dolayı manzarası, güzel manzarasıyla dikkat çekiyor.
     Suyunun sıcaklığı 32 derece olan kaplıcada, kalsiyum, magnezyum, sülfür, sülfat, bikarbonatlı termal sular bulunurken, litrede 4 miligram florür ve 332 miligram karbondioksit içeriyor ve radyoaktif özelliğe de sahip.
     Haruniye Kaplıcası birçok hastalığa şifa kaynağı kabul edilirken, özellikle romatizmal rahatsızlıklara iyi geldiği ve deri rahatsızlıklarının tedavisine olumlu katkı sağladığı bildiriliyor.
     Kaplıcanın, sinirsel hastalıklar, kadın hastalıkları, beslenme bozukluğu, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıkları ile mide ve bağırsak hastalıklarına iyi geldiği de belirtiliyor.
     Haruniye Kaplıcası Türkiye'nin her yerinden ziyaretçi çekiyor. Kaplıca yakınında bulunan modern tesislerin İl Özel İdaresi tarafından restoresi sürerken, kısa süre sonra hizmete açılması bekleniyor.
    
     -Türkiye'de kaplıcalara ilgi artıyor-
    
     İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Türkiye Kaplıca Talasso ve Kür Merkezleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle ise Türkiye toprakları üzerinde kaplıcaların sağlık ve tedavi amaçlı kullanım geçmişinin bin yıllara kadar uzanan ve halen süren bir gelenek olduğunu kaydetti.
     Türk halkının bu alanda yüzyıllara dayanan deneyim ve geleneğinin süregelmekte olduğunu ve bu geleneğin hemen tüm uygarlıklarda var olduğunu belirten Karagülle, ''Ancak, ülkemizin de içinde bulunduğu birçok ülkede kaplıca tedavisinin geleneksel ve ampirik niteliği pek değişmezken, Almanya, Fransa, İtalya, Japonya, İsrail gibi ülkelerde kaplıca tedavisi yüksek bir kalite standardına ulaşmış durumda. Kaplıca geleneğini yaratan ve geliştiren atalarımızın izinden giderek Türkiye'yi Avrupa ve dünyada kaplıca ve termal sektöründe gelenek ile bilimi ve tarihsel ile moderni kaynaştıran ülke olarak ön plana çıkarabiliriz'' dedi.
     Karagülle Türkiye'de 2009 yılında 8,5 milyon kişi kaplıcalara gittiğini, bunların büyük çoğunluğunu genel sağlık sigortası kapsamı dışında kendi ödemeleriyle gidenlerin oluşturduğunu belirterek, şöyle devam etti:
     ''Bu hastaların ancak yüzde 43'ü doktor tavsiyesi üzerine kaplıcalara giderken, yüzde 39'u kişilerin tavsiyesi üzerine, yüzde 11'i gazete, televizyon veya internet reklamlarına bakarak ve yüzde 7'si ise turizm acenteleri vasıtasıyla genellikle de tıbbi bir kontrolden geçmeden, kaplıcalara gitmekte. Kaplıca tedavisi geleneği kaplıca turizmi olgusunu bir sağlık turizmi çeşidi olarak geliştirmiş durumda. Çünkü, 'kaplıcaya gidilir'. Kaplıca tedavisi, bu yüzden genellikle ortam değişimi ile seyahatle eş zamanlıdır. Son yıllarda bu alana yönelik yatırımcı ve işletmeci ilgisi de merkezi ve yerel yönetimlerin de destekleriyle giderek artmaktadır. Sevindirici olan bir diğer olgu da kaplıca sektörü ile bilim çevreleri arasında işbirliğinin son yıllarda gelişmesidir.''

Çukurova'nın kaplıcaları şifa dağıtıyor haberi 06.12.2011 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Sağlık-Yaşam kategorisine Hatay  25185  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 25185
ŞehirHatay
  Hatay’da düzenlenen Aba Güreşleri sona erdi
  Antakya Kapalı Spor Salonunda, gerçekleştirilen Şampiyonaya Türkiye genelinden 450 sporcu katıldı. Şampiyonada başpehlivanlığı Muhammet Çayırcı kazandı. Yapılan güreşlerde, 30 kilogramda Semih İpek, 35 kilogramda Metin Gülücü, 40 kilogramda Oğuzhan Taşkıran, 45 kilogramda Kurhan Güven, 50 kilogramda Bünyamin Özdal, 55 kilogramda Mehmet Acar, 60 kilogramda Fatih Önalan birinci oldu. Başpehlivanlık Unvanını Mahmut çayırcı kazanırken, Barış Güngör 2’inci, Enes Bandırma 3’üncü oldu.Dereceye girenler... 23.10.2016 23:56
  Hatay Spor 55Devamını oku
  Esad rejimi çadır kente saldırdı
  Akşam saatlerinde Türkiye sınırına sıfır noktasında bulunan Ayn el beyda kampına saldıran rejim güçleri top atışı yaptıkları kampta kalan 6 sivili yaraladı.Saldırı sonucunda yaralanan 4’ü çocuk 6 sivil bölge bulunan sahra hastanelerinde tedavi altına alındı.... 23.10.2016 17:58
  Hatay Asayiş 65Devamını oku
  Şair Rıza Polat Akkoyunlu vefatının 46. yılında anıldı
  Hatay Büyükşehir Belediyesi’nce Dörtyol Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen anma etkinliğinde Şair Rıza Polat Akkoyunlu’nun kişiliği hayatı ve yaşamından kesitler anlatıldı.Anma etkinliğine katılan Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, burada konuşmada eserleri yaşamı ve çalışmalarıyla Türkiye’ye malolmuş olan Şair Akkoyunlu’yu anma etkinliğini ilçelerinde yapılmasından dolayı memnunluk duyduğunu belirtti. Toksoy, Şair Rıza Polat Akkoyunlu’nun isminin yaşatılması için ilçede bir... 23.10.2016 16:34
  Hatay Yerel 55Devamını oku
  Hatay’ın Yayladağı kırsalına top mermisi düştü
  Alınan bilgiye göre, sabah saatlerinden itibaren muhaliflerin kontrolündeki Lazkiye ve İdlib kırsalına saldırı başlatan Esad rejimine ait birliklerin attığı top mermisi, ilçenin Belengöz mevkisine düştü.3. Hudut Tabur Komutanlığı’na bağlı birliklerin, merminin atıldığı bölgeye misliyle atış yaptığı bildirildi.... 23.10.2016 14:50
  Hatay Genel 60Devamını oku
  Kapışmalı Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası Hatay’da başladı
  Hatay’dan düzenlenen ve Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından 15 Temmuz Şehitleri ve Astsubay Ömer Halisdemir anısına yapılan Kapışmalı Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası’na 450 sporcu katılacak.Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Genel Başkanı Alpaslan Ceylan yaptığı açıklamada, "Biz sporumuzu tarihimizle, kültürümüzle birleştirdiğimizi ifade ediyoruz. Bu gençlere Ömer Halisdemir gibi kahramanları tanıtmak amacındayız" dedi."Tarihimizi gençlerimizin kafalarına nakşetmek ist... 23.10.2016 14:19
  Hatay Spor 65Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 6420Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3905Devamını oku
  GENÇ SERGEN EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
  Sergen Kuş’un intihar etmiş olabileceği üzerinde duruluyor . Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Sergen Kuş’un cenazesi Antakya Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma hastanesine götürüldüğü daha sonra Sutaşı Mahallesi Asri mezarlığında toprağa verildiği belirtildi.... 28.09.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3605Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3145Devamını oku
  CHP DEN MAHALLE ZİYERETLERİ
  EĞİTİM SEN ZİYARETİ CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur:”Partimizin   en alt üyesinden genel başkanımıza kadar 29 günden beri en önemli gündemimiz eğitim sen mağdurlarıdır. Genel Başkanımız  il başkanları toplantısında haksız olarak açığa alınan öğretmenlerin bir an önce görevlerine dönmesi gerektiğini  belirtti.  Süreç kolay bir süreç değil.Genel Başkanımızdan milletvekilimize kada... 11.10.2016 00:00
  Hatay Siyaset 2650Devamını oku
Aşure etkinliğinde birlik ve beraberlik mesajları verildi
Aşure etkinliğinde birlik ve beraberlik mesajları verildi
Yerel
Yol kontrolü yapan askerlere TIR çarptı: 1 asker şehit oldu, 1 asker yaralandı
Yol kontrolü yapan askerlere TIR çarptı: 1 asker şehit oldu, 1 asker yaralandı
Asayiş
Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, milli sporcuyu tebrik etti
Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, milli sporcuyu tebrik etti
Spor
Sosyal medyadan helallik isteyip kendini vurdu
Sosyal medyadan helallik isteyip kendini vurdu
Asayiş
Cebindeki son 1 lirasıyla 10 bin TL kazandı
Cebindeki son 1 lirasıyla 10 bin TL kazandı
Yerel
Köpeğe çarpan sürücü şarampole uçtu!
Köpeğe çarpan sürücü şarampole uçtu!
Yerel
Doğubayazıt’ta 200 kişi düğünde zehirlendi
Doğubayazıt’ta 200 kişi düğünde zehirlendi
Genel
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan PTT’nin 176’ıncı kuruluş yıl dönümü etkinliğine katıldı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan PTT’nin 176’ıncı kuruluş yıl dönümü etkinliğine katıldı
Genel
Başkan İbrahim Karaosmanoğlu: “Mevcut sistem, insanlığın baş belası terörizme küresel nitelik kazandırmakta”
Başkan İbrahim Karaosmanoğlu: “Mevcut sistem, insanlığın baş belası terörizme küresel nitelik kazandırmakta”
Politika
Olaylı maç için TFF’den açıklama
Olaylı maç için TFF’den açıklama
Spor
Hatay’da düzenlenen Aba Güreşleri sona erdi
Hatay’da düzenlenen Aba Güreşleri sona erdi
Spor
Eskişehirspor suç duyurusunda bulundu
Eskişehirspor suç duyurusunda bulundu
Spor
Başbakan Yardımcısı Türkeş: “Terör örgütleri en büyük katliamı ve zararı Müslümanlara yapıyor
Başbakan Yardımcısı Türkeş: “Terör örgütleri en büyük katliamı ve zararı Müslümanlara yapıyor"
Politika
Malatya’da askerlere TIR çarptı: 1 şehit, 1 yaralı
Malatya’da askerlere TIR çarptı: 1 şehit, 1 yaralı
Asayiş
TIR’ın dorsesi devrildi, faciadan dönüldü
TIR’ın dorsesi devrildi, faciadan dönüldü
Yerel
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkan Abbas ile görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkan Abbas ile görüşecek
Politika
Zelimir Obradovic:
Zelimir Obradovic: "Sonuna kadar savaştık"
Spor
Fetullah Gülen’in yeğeni İzmir’de yakalandı
Fetullah Gülen’in yeğeni İzmir’de yakalandı
Asayiş
İzmir’de bir kadın, eski sevgilisi tarafından öldürüldü
İzmir’de bir kadın, eski sevgilisi tarafından öldürüldü
Asayiş
Kütahya’da maganda kurşunu: 1 yaralı
Kütahya’da maganda kurşunu: 1 yaralı
Asayiş

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR