Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Semir Eraslan
Brf Treyler
İlhan Mobilya
Ekrem Tır
Başak Sürücü Kursu
Olsan Ambalaj

SAĞLIK BULUŞMASINDA DİYABET TANSİYON ANLATILDI

Uz. Dr. Akın ÇAM’ın sunumu ile gerçekleştirilen konferansın konusu ‘Şeker, Kolesterol, Tansiyon Hastalıkları Hakkında Bilmedikleriniz’ di.

 Halkın yoğun ilgisinin olduğu konferansa katılımcılar sağlığı ile ilgili konularda merak ettikleri soruları sorarak bilgi edinme hakkı elde ettiler. Konferansta, Uz. Dr. Akın ÇAM aşağıdaki konulara değindİ:  Diyabet, vücudunuzunda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insulin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumun da gelişen ve ömür boyu süren bir hastalıktır. Sonuç olarak kişi, yediği besinlerden kana geçen şekeri yani glukozu kullanamaz ve kan şekeri yükselir.     Dünyada çok sık görülen ve hayat boyu devam eden bir hastalıktır.    Dünyadaki diyabetli sayısının 250 milyon olduğu tahmin edilmektedir, 2025 yılında bu sayının 380 milyon olacağı öngörülmektedir.Her yıl 7 milyon kişiye diyabet tanısı konmaktadır.

*        Diyabet ağır organ hasarlarına ve erken ölümlere sebep olabilir.   Her yıl 3,8 milyon kişi diyabete bağlı nedenlerle hayatını kaybetmektedir.Her 10 saniyede 2 kişi diyabet tanısı almakta, 1 kişi diyabet nedeni ile hayatını kaybetmektedir Türkiye'de diyabet için yapılan toplam harcama yıllık 1,1-2,5 milyar dolar arasındadır. Komplikasyon (diyabete bağlı organ hasarı) varlığında doğrudan toplam maliyet 3 kat artmaktadır. Tip I: insüline bağımlı şeker hastalığında genetik olarak yatkınlığın yanı sıra hastalığa yol açan bir et­men olmalıdır. Bunlar içinde en sık olanları: -Bir tür viral enfeksiyon

-Çevresel faktörler -Stres  -Yaşanılan yer'dir. (Örneğin şeker hasta­lığı en çok Avrapa'da görülmektedir.) Tip II, insüline bağımlı olmayan şeker hastalığında hastaların % 80'i aşırı kiloludur ve şişmanlık insülin direncini arttırır. -Yine stres, yaşam tarzı, yaş da hastalığın ortaya çıkışında önemli etmenlerdir. -Tip II Diyabette, çoğu vakada genetik bir bağlantı vardır. -Ailede birisinin hastalığa daha önce yaka­lanmış olma ihtimali yüksektir.      Ailesinde şeker hastası olanlar,  Fazla kilolu insanlar (bunu beden kütle indeksi-BKİ- ile anlayabiliriz. (BKİ’si 25 in üzerinde olanlar risk altındadır)     Hızlı yemek yiyenler, çabuk acıkanlar,*        Yüksek tansiyonu olanlar,  Kandaki yağ miktarı fazla olanlar,        Hareketsiz bir yaşam tarzı sürenler, *        Yaş ilerledikçe hastalık riski artar. Diyet, Egzersiz, İnsülin, Oral antidiyabetik haplar, İnsülin pompaları, Pankreas nakli Diyete uymamak, Egzersiz yapmamak, İlacı uyumlu kullanmamak, Komşunun bu ilacı bırak demesi, Komşunun İnsülin bağımlılık yapıyor demesi, İlacın yetersiz kalması, İlacın yan etkileri Diyabet hastasının rutin olarak kontrollerinin yapılması ve ilaçlarını düzenli olarak kullanması gerekmektedir. Ayrıca verilen diyete de uyulmalı ve insülin kullanımında hassas olunmalıdır. Yılda en az bir kez göz ve böbrek muayenesinin, 2 yılda bir dış muayenesinin yapılması gerekmektedir.Diyabet hastaları için ayaklar da önemlidir. Bu sebeple her gün ılık sabunlu su ile yıkanmalı ve ardından kurulanmalıdır.Cilt kuruluğu sebebiyle nemlendirici bir krem kullanılmalıdır. Çıplak ayakla dolaşılmamalı, yaz mevsiminde de çorap giyilmelidir. Çorap seçiminde pamuklu olanlar tercih edilmeli ve bacağı sıkmayan, iz bırakmayan çoraplar giyilmelidir.

Ayaklarda nasır oluşumu başladığında mutlaka cildiyeye gidilmeli ve tedavi edilmelidir. Ayak tırnakları düz olarak kesilmelidir.Ayakkabı seçiminde ise ayağa tam oturan, sıkmayan ve vurmayan ayakkabılar tercih edilmelidir.Sigara ve alkolden sakınılmalıdır.Stres ve sıkıntıdan uzak durulmalıdır.Şeker ölçüm aleti temin edilmeli ve takibi düzenli olarak yapılmalıdır.Hipertansiyon, arteryel kan basıncının normal sayılan sınırların dışına çıkması olarak tanımlanır. Sistolik veya büyük tansiyon, kalbin atım yapması sırasında atardamarlara uyguladığı basınç, diyastolik veya küçük tansiyon ise kalbin kanla dolduğu sırada atardamardaki dirençtir.  20 yaş ve üzerindeki Türk erkeklerinin %30’u kadınlarının ise %35’i yüksek tansiyon hastası.   60 yaşını aşan bireylerde ise hipertansiyona her 3 kişinin 2’sinde rastlanıyor.        Hipertansiyon, damar sertliği (arteroskleroz) gelişmesi için uygun ortam hazırlar. Eğer hipertansiyonla birlikte şeker hastalığı, kan yağlarında (lipidler) yükseklik de varsa bu süreç daha da hızlanır.       Hipertansiyonlu hastaların yaklaşık %95’inde herhangi bir neden bulunmaz, ancak risk faktörlerinden söz edilebilir. Bu gruba bilim dilinde esansiyel (primer), günlük kullanım dilinde sinirsel (asabi) hipertansiyon denilir. Bu gruptaki hastalar genellikle orta yaşlı, kilolu, sınırlı fiziksel aktiviteye sahip, fazla tuz tüketen, fazlaca alkol tüketen, sigara içen kimselerdir.  Genetik yatkınlığın, siyah ırkın menopozun ve stresin de hastalığın açığa çıkmasını kolaylaştırdığı biliniyor.      %5’in altındaki grup hastlarda hipertansiyonu başlatan bir neden söz konusundur. Sekonder (ikincil) hipertansiyon denilen bu grupta yüksek tansiyon böbrek ve böbreküstü hastalıklarından, hormonal hastalıklardan, doğum kontrol hapı kullanımından kaynaklanabilir   Hipertansiyon çoğunlukla ciddi yakınmalara yol açmayabileceğinden yıllarca bilinmeden kalabilir, Genellikle doktora başvurma şikayetleri; Baş ağrısı, Ense ağrısı, Kafada sıcaklık hissi, Yüzde kızarma, ateş basması , Göğüste basınç hissi, Derin nefes alma ihtiyacı, Çarpıntı hissi, Göğüs ağrısı, Kulakta uğultu , Konsantraston bozukluğu Aşırı kilolu hastaların kilo vermesi tansiyonun düşürülmesinde büyük önem taşır. İdeal kilodan %20 fazla kilolu olmak hipertansiyon riskini yaklaşık 8 kat arttırır. Kilolu olmayan hastaların da yağ tüketimini azaltması, et veya proteinli gıdalar yerine daha fazla sebze-meyve yemeleri önerilir.
 
 Alkol kullanımı azaltılması, günde 1-2 kadehten fazla alkol tüketilmemesi önerilir. Sigaranın mutlaka bırakılması gerekir. Sigara içmek doğrudan etkiyle tansiyonu yükselttiği gibi, damar sertliğini de hızlandırır ve akciğer kanserinin bilnen en önemli nedenidir.       
TUZ TÜKETİMİNİN AZALTILMASI: Tuzu kesmeniz veya azaltmanız, potansiyel tuz içeren gıdalardan (turşu soda, hazır çorbalar, cipsler, füme etler, ketçap…vb.) uzak durmanız gerekir.
Günde maksimum 2 gr. tuz alımı idealdir.
EGZERSİZ VE YÜRÜYÜŞ: Hipertansiyon kontrol altına alındıktan sonra aktif olmaktan kaçınılmamalı ve düzenli olarak yürüyüş yapılmalıdır.
Düzenli yürüyüş yapmak hem kilo vermenize yardımcı olur, hem de kalp-damar sisteminizin güçlenmesine ve kalbi besleyen yedek damarların açılmasına yardımcı olur.
STRESLE BAŞA ÇIKMA: Ev ve işinizde stres yapan değiştirilebilir nedenleri değiştiriniz.
Stres azaltıcı çeşitli teknikler (yoga, meditasyon …vb.) faydalı olabilir.  H
ipertansiyon ciddi bir durumdur, tedavi edilmediği takdirde öldürücü olabilir. Kalbi zorlayarak kalp yetmezliğine ve damarları zorlayarak damar sertliğine yol açar. Hipertansiyonlu hastalarda beyin kanaması, felç, koroner arter hastalığı, ani ölüm, kalp krizi, ritm bozuklukları, böbrek yetmezliği ve retinopati ( görme bozukluğuna yol açan göz bozukluğu) sık görülür.

Yüksek Tansiyon Tedavisi Neden Başarısız Olur?

İlaca uymama, Diyete uymama, İlacın yetersiz olması, İlaçların yan etkisi

Yüksek Kolesterol Ne Demektir Nedir?

Kolesterol vücudumuzda tüm hücrelerimizde bulunan yağımsı bir madde olup bazı hormonlarımızın yapımında, D vitamini yapımında ve hazım için gerekli maddelerin yapımında kullanılır. Vücudumuz bunların hepsi için gerektiği kadar kolesterol üretir. Ayrıca yediğimiz bazı gıdalarda da kolesterol bulunur. Kolesterol lipoprotein denilen yapılarla kanımızla damarlarımızın içinde taşınır: LDL ve HDL-Kolesterol. Halk arasında Kötü Kolesterol denilen LDL-Kolesterol yüksekse, atar damar duvarlarında (arteri) kolesterol plakları (ateroskleroz) oluşur. Halk arasında iyi kolesterol denilen HDL-Kolesterol ise yağları karaciğere taşır ve karaciğer de kolesterolü vücudumuzdan uzaklaştırır.

 

 

 

SAĞLIK BULUŞMASINDA DİYABET TANSİYON ANLATILDI haberi 02.04.2013 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Sağlık-Yaşam kategorisine Hatay  15490  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 15490
ŞehirHatay
  Hatay’da elektrik kesintisi
  Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş’den yapılan açıklamaya göre, 26 Ekim Çarşamba günü, İskenderun ilçesi Azganlık Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arasında, Cumhuriyet Mahallesi 154 Sokak’a 08:30-17:30 saatleri arasında, Pirireis Mahallesi Sahil Evler, Yaşar Doğu, Şehit Mithat Soylu Bilgiç Caddeleri ile Konservatuar, Denizcilik Meslek Yüksek Okulu ve Kapalı Yüzme Havuzuna 08:30-17:30 saatleri arasında, Çay Mahallesi Osman Gazi Caddesine 08:30-17:30 saatleri arasında, Yayladağı ilçesi Aslanyazı Mahall... 24.10.2016 09:38
  Hatay Yerel 50Devamını oku
  Hatay’da düzenlenen Aba Güreşleri sona erdi
  Antakya Kapalı Spor Salonunda, gerçekleştirilen Şampiyonaya Türkiye genelinden 450 sporcu katıldı. Şampiyonada başpehlivanlığı Muhammet Çayırcı kazandı. Yapılan güreşlerde, 30 kilogramda Semih İpek, 35 kilogramda Metin Gülücü, 40 kilogramda Oğuzhan Taşkıran, 45 kilogramda Kurhan Güven, 50 kilogramda Bünyamin Özdal, 55 kilogramda Mehmet Acar, 60 kilogramda Fatih Önalan birinci oldu. Başpehlivanlık Unvanını Mahmut çayırcı kazanırken, Barış Güngör 2’inci, Enes Bandırma 3’üncü oldu.Dereceye girenler... 23.10.2016 23:56
  Hatay Spor 80Devamını oku
  Esad rejimi çadır kente saldırdı
  Akşam saatlerinde Türkiye sınırına sıfır noktasında bulunan Ayn el beyda kampına saldıran rejim güçleri top atışı yaptıkları kampta kalan 6 sivili yaraladı.Saldırı sonucunda yaralanan 4’ü çocuk 6 sivil bölge bulunan sahra hastanelerinde tedavi altına alındı.... 23.10.2016 17:58
  Hatay Asayiş 75Devamını oku
  Şair Rıza Polat Akkoyunlu vefatının 46. yılında anıldı
  Hatay Büyükşehir Belediyesi’nce Dörtyol Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen anma etkinliğinde Şair Rıza Polat Akkoyunlu’nun kişiliği hayatı ve yaşamından kesitler anlatıldı.Anma etkinliğine katılan Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, burada konuşmada eserleri yaşamı ve çalışmalarıyla Türkiye’ye malolmuş olan Şair Akkoyunlu’yu anma etkinliğini ilçelerinde yapılmasından dolayı memnunluk duyduğunu belirtti. Toksoy, Şair Rıza Polat Akkoyunlu’nun isminin yaşatılması için ilçede bir... 23.10.2016 16:34
  Hatay Yerel 60Devamını oku
  Hatay’ın Yayladağı kırsalına top mermisi düştü
  Alınan bilgiye göre, sabah saatlerinden itibaren muhaliflerin kontrolündeki Lazkiye ve İdlib kırsalına saldırı başlatan Esad rejimine ait birliklerin attığı top mermisi, ilçenin Belengöz mevkisine düştü.3. Hudut Tabur Komutanlığı’na bağlı birliklerin, merminin atıldığı bölgeye misliyle atış yaptığı bildirildi.... 23.10.2016 14:50
  Hatay Genel 60Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 6460Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3915Devamını oku
  GENÇ SERGEN EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
  Sergen Kuş’un intihar etmiş olabileceği üzerinde duruluyor . Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Sergen Kuş’un cenazesi Antakya Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma hastanesine götürüldüğü daha sonra Sutaşı Mahallesi Asri mezarlığında toprağa verildiği belirtildi.... 28.09.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3620Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3155Devamını oku
  CHP DEN MAHALLE ZİYERETLERİ
  EĞİTİM SEN ZİYARETİ CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur:”Partimizin   en alt üyesinden genel başkanımıza kadar 29 günden beri en önemli gündemimiz eğitim sen mağdurlarıdır. Genel Başkanımız  il başkanları toplantısında haksız olarak açığa alınan öğretmenlerin bir an önce görevlerine dönmesi gerektiğini  belirtti.  Süreç kolay bir süreç değil.Genel Başkanımızdan milletvekilimize kada... 11.10.2016 00:00
  Hatay Siyaset 2690Devamını oku
Karşılaşmadan Nazilli 2.’lik Köşk 3.’lük kupası ile döndü
Karşılaşmadan Nazilli 2.’lik Köşk 3.’lük kupası ile döndü
Yerel
Can sıkıntısı nedeniyle yapılan AVM gezileri cüzdana da zarar veriyor
Can sıkıntısı nedeniyle yapılan AVM gezileri cüzdana da zarar veriyor
Yerel
TSK: “27 DEAŞ terör örgütü hedefine ve 19 PYD/PKK hedefine atış yapıldı”
TSK: “27 DEAŞ terör örgütü hedefine ve 19 PYD/PKK hedefine atış yapıldı”
Genel
The Walking Dead Turkcell ile Türkiye’de
The Walking Dead Turkcell ile Türkiye’de
Ekonomi
Bingöl Üniversitesi Bölgesel Kalkınma Projesi’nin merkezinde
Bingöl Üniversitesi Bölgesel Kalkınma Projesi’nin merkezinde
Eğitim
Belsa önünde maç keyfi
Belsa önünde maç keyfi
Yerel
Hatay’da elektrik kesintisi
Hatay’da elektrik kesintisi
Yerel
Otobüse çarpan cip, takla atmaktan son anda kurtuldu
Otobüse çarpan cip, takla atmaktan son anda kurtuldu
Asayiş
Osmaniye Sarayları’nda geri sayım
Osmaniye Sarayları’nda geri sayım
Yerel
Osmaniye’de elektrik kesintisi
Osmaniye’de elektrik kesintisi
Yerel
Muş’ta toprak evlerde kış hazırlığı
Muş’ta toprak evlerde kış hazırlığı
Genel
Av. Ejder Demir, ’15 Temmuz Kahramanları Gecesi’ Düzenledi
Av. Ejder Demir, ’15 Temmuz Kahramanları Gecesi’ Düzenledi
Genel
Başkan Turgut:
Başkan Turgut: "Muhtarlarımızla iç içeyiz"
Yerel
’Reis’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı o fenomen seslendirdi
’Reis’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı o fenomen seslendirdi
Genel
Melek Hu, masa tenisinde Avrupa Şampiyonu
Melek Hu, masa tenisinde Avrupa Şampiyonu
Spor
Silifke’de Çarşı Camii ve Sosyal Market’in açılışı yapıldı
Silifke’de Çarşı Camii ve Sosyal Market’in açılışı yapıldı
Yerel
Mersin’de elektrik kesintisi
Mersin’de elektrik kesintisi
Yerel
Lisede geleneksel aşure etkinliği
Lisede geleneksel aşure etkinliği
Yerel
Ümraniye Belediyesi mehter takımı kurdu
Ümraniye Belediyesi mehter takımı kurdu
Yerel
Serbest piyasada döviz fiyatları
Serbest piyasada döviz fiyatları
Ekonomi

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR