Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Ekrem Tır
Brf Treyler
İlhan Mobilya
Başak Sürücü Kursu
Semir Eraslan
Olsan Ambalaj

KAN HASTASI GENÇLERİN KADERİ İŞSİZLİK Mİ

ÜÇ AYDA BİR UYGULANAN KAN ALIM İŞLEMLERİ VE SIK YAPILAN OPERASYONLAR NEDENİYLE ZAMANLARININ ÇOĞUNU HASTANEDE GEÇİRMEK ZORUNDA KALAN KALITSAL KAN HASTASI GENÇLER, İŞ BULAMAMAKTAN YAKINIYOR -ORAK HÜCRE HASTASI ÇAY: ''BÜTÜN OLUMSUZLUKLARA RAĞMEN ÜNİVERSİTEYİ BİTİRDİM, ANCAK, İŞ BULAMIYORUM'' -TALASEMİ HASTASI SEZEN: ''HASTALIĞIM NEDENİYLE ÇOK İSTEMEME RAĞMEN LİSEDEN SONRA ÜNİVERSİTEYE GİDEMEDİM. İŞ BAŞVURULARIMDAN DA BİR SONUÇ ELDE EDEMEDİM'' -ORAK HÜCRE HASTASI BAHÇECİ: ''HASTALIĞIM NEDENİYLE İLKOKULDAN SONRA EĞİTİME DEVAM EDEMEDİĞİM, ŞİMDİ DE AİLEME KATKI YAPAMADIĞIM İÇİN ÜZÜLÜYORUM'

 Hatay'da yaşayan orak hücre ve talasemi hastası üç genç, üç ayda bir uygulanan kan alım işlemleri ve sık yapılan operasyonlar nedeniyle zamanlarının çoğunu hastanede geçirmek zorunda kalmalarının yanı sıra iş bulamamaları sonucu ailelerine ekonomik katkı sağlayamamanın sıkıntısını yaşıyorlar.
     Talasemi Dayanışma Derneği Hatay Şube Başkanı Burhan Kerimoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte yaklaşık 2 bin civarında kalıtsal kan hastası bulunduğunu söyledi.
     Anne ve babanın taşıyıcı olmasına bağlı olarak yeni hastalıklı bireylerin dünyaya geldiğini ifade eden Kerimoğlu, kan hastalarının sağlık sorunlarının yanı sıra eğitimlerine devam edememe, güçlüklerle mücadeleyi göze alarak bunu başarsalar da sonrasında iş bulamama nedeniyle büyük sıkıntı yaşadıklarını kaydetti.
     Kan hastalarının sorunlarına çözüm bulmaya ve onları hayata bağlayacak bir işe girmelerine yardımcı olmaya çalıştıklarını vurgulayan Kerimoğlu, ancak, işverenlerin uzun tedavi süreçleri, sık sık kan alım işlemi uygulanması ve operasyonlar dolayısıyla hastaneye yatmaları nedeniyle işe almakta tereddüt yaşadıklarını belirtti.
     Kan hastalığının yoğun görüldüğü bölgelerde, evlilik öncesinde çiftlerden kan alınarak tahlil yaptırıldığını ve olası riskler nedeniyle bilgilendirildiklerini hatırlatan Kerimoğlu, Hatay'da da bu yönde çalışmalar gerçekleştirildiğini hatırlattı.
     Taşıyıcı iki çiftin evlenmesi nedeniyle yüzde 25 hastalıklı, yüzde 25 taşıyıcı ve yüzde 50 de sağlıklı çocuk dünyaya gelme olasılığının bulunduğunu kaydeden Kerimoğlu, ''Taşıyıcı olan hamile annelerin mutlaka doğum öncesi tanı yaptırması gerekiyor. Bu yöntem sayesinde anne adayının taşıyıcı, sağlıklı ya da hasta çocuk dünyaya getirip getirmeyeceği kolaylıkla tespit ediliyor'' diye konuştu.
    
 

     -''İŞ BAŞVURUSUNDA BULUNDUĞUM HERKES GERİ ÇEVİRDİ''
    
     Mustafa Kemal Üniversitesi Antakya Meslek Yüksekokulu muhasebe bölümünden mezun olan, anne ve babası da taşıyıcı olan orak hücre hastası Aslı Çay (24) aynı hastalıkla mücadele eden arkadaşları gibi işsizlik sorunu yaşayanlardan biri.
     Çay, 3'ü hasta, biri taşıyıcı 6 kardeş olduklarını, yaşadıkları güçlüklerden yılmayıp büyük uğraşlar vererek üniversiteyi bitirmesine rağmen iş bulamadığını söyledi.
     Hastalık nedeniyle üç ayda bir sürekli kan aldığını, safra kesesi ameliyatı başta olmak üzere kalça protezi ve belinden iki olmak üzere toplam 4 ameliyat geçirdiğini vurgulayan Çay, şöyle devam etti:
     ''Hastalık nedeniyle sürekli ağrılarım oluyor. Ancak bütün bu olumsuzluklara rağmen, eğitimimi güç de olsa bitirdim. Çok istediğim üniversiteyi de kazanarak aile bütçesine katkı sağlamak ve büyük bir meblağ tutan sağlık giderlerimi kendim karşılamak istedim. Ancak, kan hastası olmam nedeniyle iş başvurusunda bulunduğum herkes beni geri çevirdi. Çünkü, işverenler sürekli çalışacak, sağlık sorunu olmayan eleman arıyor. Bu nedenle istihdam kapıları bize kapanıyor.''
 
     
     -''ASLA TAŞIYICI BİRİYLE EVLENMEK İSTEMEM''-
    
     Eğitimini liseye kadar sürdüren, 3 ameliyat geçirdiği ve yeteri kadar hazırlanamadığı için üniversiteyi kazanamayan talasemi hastası Mehmet Sezen (25) de işsizlikten yakınıyor.
     Anne ve babasının taşıyıcı olduğunu, annesinin hamilelik döneminde hastalıklı olduğu için iki çocuğunu aldırdığını, iki kardeşinden birinin taşıyıcı, birinin sağlıklı, kendisinin ise hasta olduğunu vurgulayan Mehmet Sezen, rahatsızlığı nedeniyle üç ameliyat geçirdiğini, önümüzdeki yıllarda kendisini bekleyen üç ameliyatın daha bulunduğunu kaydetti.
     Hastalığı nedeniyle liseyi zor bitirdiğini, çok istemesine rağmen üniversiteye tam anlamıyla hazırlanamadığı için gidemediğini ifade eden Sezen, işverenlerin kendisine her seferinde ''uygun bir iş yok'' demesinden sıkıldığını, iş başvurularından şu ana kadar bir sonuç elde edemediğini söyledi.
     Kan hastalığı konusunda anne ve babaların duyarlı davranması gerektiğini belirten Sezen, ''Yeni hastalıklı bireylerin doğmaması için asla taşıyıcı biriyle evlenmek istemiyorum. Hastalık nedeniyle bizler büyük sıkıntı yaşıyoruz. Bizim dünyaya getireceğimiz çocukların da aynı şeyleri yaşamasını asla istemem'' diye konuştu.
    
     -''KAYIP ELEMAN'' YAKLAŞIMI-
    
     Aynı kaderi paylaşan orak hücre hastası Gurbet Bahçeci (19) de ilkokulu güçlükle bitirdiğini ifade ederek, ''Hastalığım nedeniyle ilkokuldan sonra eğitime devam edemediğim, şimdi de aileme katkı yapamadığım için üzülüyorum'' dedi.
     5 kardeş olduklarını ve bunların 2'sinin sağlıklı, 2'sinin taşıyıcı, kendisinin de hasta olduğunu belirten Gurbet, sürekli ağrılarının yaşamını adeta çekilmez kıldığını, vücudunda şişliklerin meydana geldiğini belirtti. Üç ayda bir kan aldığı için bu dönemde dinlenmesi gerektiğini ifade eden Gurbet, işverenlerin kendilerini istihdam etmeleri durumunda ''kayıp eleman'' gözü ile baktıklarını gözlemlediğini, bu nedenle de başvurularını sürekli geri çevirdiklerini belirtti.

KAN HASTASI GENÇLERİN KADERİ İŞSİZLİK Mİ haberi 29.03.2011 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Sağlık-Yaşam kategorisine Hatay  21780  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 21780
ŞehirHatay
  Vali Ata’dan Dörtyol ve Erzin İlçelerimize Ziyaret
  İlk olarak  Dörtyol ilçemize giden Vali Ata burada Kaymakamlık ziyaretinde bulundu. Kaymakamlık makamında Recep Soytürk ile bir süre sohbet eden Vali Ata daha sonra toplantı salonuna geçerek ilçenin genel durumu ve ilçede devam eden yatırımlar hakkında Kaymakam Soytürk’ten brifing aldı.    Kaymakamlık ziyaretinden sonra Vali Ata Dörtyol Belediyesi’ni ziyaret ederek Belediye Başkanı Yaşar Toksoy ile bir... 27.10.2016 00:00
  Hatay Genel 45Devamını oku
  VALİ ATA SAMANDAĞ İLÇESİNİ ZİYARET ETTİ
  Samandağ Kaymakamlığı Hizmet binasının Önünde yapılan karşılamaya Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik,Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir,Samandağ ilçe Emniyet Müdürü Namık Ayran,İlçe Garnizon Komutanı Yüzbaşı Emrah Nergiz, Sahil Güvenlik Komutanı Üsteğmen Sinan Dündar , Samandağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo,Samandağ İlçe Spor Ve Gençlik Müdürü Ceyhun Yılmaz,Sama... 27.10.2016 00:00
  Hatay Genel 70Devamını oku
  MELEKLER EUROLEAGUE’İN İLK MAÇINA ÇIKACAK
  Son olarak 24’üncü Cumhurbaşkanlığı Kupası’nda Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi’nin şampiyonu Fenerbahçe’yi 55-60’lık skorla mağlup ederek kupayı müzesine götüren ve tarihinde bir ilke imza atan Hatay temsilcisi, geçen sezon ligde yakaladığı başarıyı Euroleague maçlarına da taşımak istiyor. ZORLU MÜCADELE 27 EKİM PERŞEMBE GÜNÜ ANTAKYA KAPALI SPOR SALONU’NDA Toplamda 16 takımın müc... 27.10.2016 00:00
  Hatay Genel 540Devamını oku
  BAŞKAN SAVAŞ MAZMAN MEDYA GRUP RADYOLARINA KONUK OLACAK
  GÜNIŞIĞI RADYO PROGRAMI’NDA HATAY GÜNDEMİ ELE ALINACAK Mithat Öztürk’ün hazırlayıp sunduğu ‘Günışığı Programı’nda gündeme dair gelişmeleri ve Hatay’ı ilgilendiren konuları detaylıca ele alacak olan Başkan Savaş, hemşehrilerine il genelinde yaşanan gelişmeler hakkında bilgiler verecek. Başkan Savaş programda ayrıca, HBB’nin önemli projeleri ve nitelikli hizmetleri hakkında değerlendirmeler yapacak. PROGR... 27.10.2016 00:00
  Hatay Genel 590Devamını oku
  BAŞKAN SAVAŞ’TAN TÜRK METAL SENDİKASI’NA ZİYARET
  Gerçekleştirilen ziyarete Başkan Savaş’ın yanı sıra Türk Metal Sendikası İskenderun 1Nolu şube Başkanı Çakır Varan ve İskenderun Şubesi Başkanı Mevlüt Yıldız ve sendika üyeleri eşlik etti. ÇAKAR: İSKENDERUN’DA GERÇEKLEŞTİRMİŞ OLDUĞU HİZMETLERDEN DOLAYI BAŞKANIMIZDAN OLDUKÇA MEMNUNUZ “Türk Metal Sendikası Türk-İş İl Temsilciliği İskenderun 1 No’lu Şube Başkanı Çakır Varan,” Hatay Büy&... 27.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 410Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 6950Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 4105Devamını oku
  Tıp Öğrencisi Tuğba Kazada Öldü
  Kaza,  kent merkezindeki Tayfur Sökmen Kampusu yakınlarında meydana geldi. MKÜ Tıp Fakültesi 2'nci sınıf öğrencisi Tuğba Alaş'ın arkasında oturduğu, adı açıklanmayan arkadaşının kullandığı 31 AU 67 plakalı motosikte, hızlı olduğu iddia edilen M.K. yönetimindeki 01 VN 254 plakalı otomobil arkadan çarptı. Kazada, Tuğba Alaş olay yerinde yaşamını yitirirken, motosiklet sürücüsü hafif yaralandı.  Müzik t... 25.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3920Devamını oku
  GENÇ SERGEN EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
  Sergen Kuş’un intihar etmiş olabileceği üzerinde duruluyor . Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Sergen Kuş’un cenazesi Antakya Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma hastanesine götürüldüğü daha sonra Sutaşı Mahallesi Asri mezarlığında toprağa verildiği belirtildi.... 28.09.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3850Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3290Devamını oku
Gelin arabası otomobil ile çarpıştı: 6 yaralı
Gelin arabası otomobil ile çarpıştı: 6 yaralı
Asayiş
İlkadım Kadın Meclisi’nin yeni başkanı Halise Mutlu oldu
İlkadım Kadın Meclisi’nin yeni başkanı Halise Mutlu oldu
Yerel
Ellibaş Ortaokulu’nda ‘Zilsiz okul projesi’ uygulaması
Ellibaş Ortaokulu’nda ‘Zilsiz okul projesi’ uygulaması
Yerel
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş:
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş:
Politika
Okul sporları değerlendirme ve bilgilendirme toplantısı yapıldı
Okul sporları değerlendirme ve bilgilendirme toplantısı yapıldı
Yerel
Sapanca zabıtası fırın denetimlerini arttırdı
Sapanca zabıtası fırın denetimlerini arttırdı
Yerel
Milletvekili Dülger’den Cumhuriyetin 93. yıldönümü mesajı
Milletvekili Dülger’den Cumhuriyetin 93. yıldönümü mesajı
Yerel
Yeni Amasyaspor’da kupa hedefi üç büyükler
Yeni Amasyaspor’da kupa hedefi üç büyükler
Spor
Teleferik Projesi’ne Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan onay
Teleferik Projesi’ne Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan onay
Yerel
‘Topuklu Efe’ Federasyon Başkanı seçildi
‘Topuklu Efe’ Federasyon Başkanı seçildi
Yerel
Asgari ücret bin 300 TL’nin altına düşmeyecek
Asgari ücret bin 300 TL’nin altına düşmeyecek
Ekonomi
Yrd. Doç, Dr. Erenel:
Yrd. Doç, Dr. Erenel: "İstanbul depremi zamanla anlaşılacak"
Genel
Bilecik’te 78 adet büyükbaş, 80 adet küçükbaş hayvan dağıtıldı
Bilecik’te 78 adet büyükbaş, 80 adet küçükbaş hayvan dağıtıldı
Yerel
Kurtuba Akademi atölye çalışmaları başlıyor
Kurtuba Akademi atölye çalışmaları başlıyor
Yerel
Bakan Kılıç: “15 Temmuz gecesi Türkiye dünyaya büyük bir mesaj verdi”
Bakan Kılıç: “15 Temmuz gecesi Türkiye dünyaya büyük bir mesaj verdi”
Politika
Bandırma’da fırtına denizcilere zor anlar yaşattı
Bandırma’da fırtına denizcilere zor anlar yaşattı
Genel
15 Temmuz şehitleri için 241 metrekarelik dev ebru
15 Temmuz şehitleri için 241 metrekarelik dev ebru
Genel
İmam Hatip Lisesinde aşure ve ödül programı
İmam Hatip Lisesinde aşure ve ödül programı
Yerel
Sarıoğlu Fırıncı Mahallesi sakinlerinin sorunlarını dinledi
Sarıoğlu Fırıncı Mahallesi sakinlerinin sorunlarını dinledi
Yerel
Erciş’in ‘uçan kalecisi’ vefat etti
Erciş’in ‘uçan kalecisi’ vefat etti
Yerel

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR