Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Semir Eraslan
Ekrem Tır
Olsan Ambalaj
İlhan Mobilya
Brf Treyler
Başak Sürücü Kursu

İŞTE GRİBİN ÇARESİ

Havaların iyice soğumasıyla birlikte grip vakalarında da patlama oldu.

İŞTE GRİBİN ÇARESİ
İŞTE GRİBİN ÇARESİ
Havaların soğuk gitmesi, aşılamanın beklendiği kadar yaygın yapılamaması, kapalı alanlarda kişilerin birbirleri ile yakın teması, bu dönemde hızla grip hastalarının sayısının artmasına yol açıyor. Ayrıca hasta olan kişilerin, bulaştırıcı oldukları süre boyunca istirahat alamayıp en fazla 2 - 3 gün dinlenmeleri ve sonra işe dönmeleri de bulaşın devam etmesine neden oluyor.
Kasım ayı sonundan itibaren görülmeye başlayan İnfluenza enfeksiyonları giderek artıyor. Grip mevsimi süresince dolaşan tek bir grip etkeni olmasa da şu anda sıklıkla İnfluenza H3N2 ve daha az sıklıkla İnfluenza B’ye bağlı grip hastalığı görülüyor. Nisan sonuna dek ilk çıktığında domuz gribi olarak adlandırılan ancak artık mevsimsel grip etkeni olarak kabul edilen İnfluenza H1N1 de dahil olmak üzere grip etkenlerine bağlı hastalar görülmeye başlanacak.
Hastalık, hastaya göre farklı belirtilerde ve şiddette ortaya çıkıyor. Özellikle risk grubundaki kişilerde hastalık çok daha şiddetli geçebiliyor ve kış aylarında ölüme bile neden olabiliyor. Genellikle yüksek ateş, halsizlik, baş ağrısı, yaygın kas ağrısı ve bazen de ishal şeklinde belirti veriyor. Özellikle kas ağrısı bazen son derece şiddetli olabiliyor ve hastalar diş etlerinin dahi ağrıdığını ifade ediyor.
GRİP AŞISI İÇİN GEÇ KALMADINIZ!
Gripte, öncelikli ve en önemli korunma yolu aşılanmak. Aşının yapılmasının en uygun
zamanı Ekim sonu, Kasım ayı ve Aralık başıdır. Ancak ortalama iki haftada bağışıklığın başladığı düşünülürse şimdi dahi aşılama yapılabilir. Gripte özellikle şu kişiler risk grubunda kabul ediliyor ve mutlaka grip aşısı olmaları öneriliyor:
Kalp hastaları
Böbrek hastaları
Astım hastaları
Diyabet hastaları
Morbid obezler
Karaciğer hastaları
Bağışıklı sistemini zayıflatan her durum veya hastalık
65 yaş üzeri
Sağlık çalışanları
Risk grubundaki kişilerle birlikte yaşayanlar
6 aydan küçük bebekle yaşayanlar
GRİPTEN KORUNMANIN VE BULAŞTIRMAMANIN YOLLARI
HERKES AŞI OLMALI: Risk grubunda olmayan 6 aydan büyük herkesin; hastalık sırasında bulaştırma ihtimali olan kişileri düşünerek grip aşısı yaptırması toplum sağlığı açısından büyük önem taşır.
HASTADAN 1 METRE UZAKTA DURUN: Hasta kişilerle temastan kaçınmak gerekir. Yaklaşık bir metre mesafe uzakta bulunmak güvenlidir.
ÖPÜŞMEYİN TOKALAŞIN: Özellikle bu dönemde sarılmak ve öpüşmek, virüsü henüz belirtiler başlamadan önce dahi bulaştırmayı sağlar. El tokalaşma ile yetinip, sık el yıkamak; bulaşmayı veya bulaştırma riskini bir hayli engeller.
ATEŞ DÜŞSE DE DİNLENİN: Grip geçiren kişiler, ateşin düşmesinden 24 saat sonrasına dek mümkünse ev istirahatinde bulunmalı.
MENDİLİ ÇÖPE ATIN: Hapşırma ve öksürme sırasında ağız ve burun örtülmeli ve kullanılan mendil çöpe atılmalı.
GÖZLERİNİZE DOKUNMAYIN: Ellerle burun, ağız ve gözlere dokunmaktan kaçınılmalı.
AZ İLAÇ BOL SU İÇİN C VİTAMİNİ ALIN DİNLENİN
Grip durumunda, antiviral ilaçlar ancak doktor tavsiyesiyle kullanılmalı.
Virüse etkili ilaç kullanımı ile şikayetlerin azalarak, komplikasyon gelişmesinin önlemesi beklenir. Ancak gereksiz ve sık kullanılması ilaca direnç gelişimini sağlayabileceğinden, doktor kontrolünde ve gerekli görüldüğü durumlarda kullanılmalı.
İlaca özellikle hastalığın ilk iki günü başlanması etkinliğini arttırır.
Diğer kullanılan ilaçlar daha çok şikayetleri azaltmaya yönelik rahatlatıcı ilaçlardır.
Bol su içmek, C vitamini meyvelerle veya takviye olarak almak ve istirahat etmek hastalık süresinin daha rahat geçmesini sağlayabilir.

İŞTE GRİBİN ÇARESİ haberi 11.01.2017 13:51 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Sağlık kategorisine Hatay Antakya  muhabirimiz Hatice Ekmekçi tarafından  eklenmiş olup  2495  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle

Etiketler: İŞTEGRİBİNÇARESİ

Beğendiniz mi?
Okunma 2495
Kategori Sağlık

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR