Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Başak Sürücü Kursu
Brf Treyler
İlhan Mobilya
Olsan Ambalaj
Semir Eraslan
Ekrem Tır

Halid, Filistin mücadelesini anlattı

Samandağ Kalkındırma Derneği’nin Temmuz festivali etkinlikleri kapsamında, Ahmet Kaya düğün salonunda “Ortadoğu’da Dinmeyen Gözyaşları” konulu panel düzenlendi. Panele Konuşmacı olarak Filistin Halk Kurtuluş Cephesinden Leyla Halid, SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan katıldı. Berkat Kar’ın yönettiği panelde, Ortadoğu’daki gelişmeler, Filistin ve Türkiye’nin bölgedeki durumu ele alındı. 

Panelde konuşan Leyla Halid, “bu gülen yüzlerle buluşmaktan şeref duyuyorum. Aranızda bulunmayı sağlayan başta Samandağ Kalkındırma Derneği ve Toplumsal Özgürlük Platformu’na teşekkür ederim. Burada Ortadoğu ve Filistin sorunu bu sıcak iklimde konuşurken kendimi ailemin ortasında hissediyorum. Bizler ezilenler dünyanın her yerinde ortak  sorunları yaşıyoruz. CHE ’nin dediği gibi “ zulüm nerede ise ben oradayım “ mücadelemiz ortaktır. Ezilenler dünyanın neresinde bir zafer kazanmışsa o bizim zaferimizdir. Ortadoğu meselesini konuşurken Filistin davasını da konuşmamız gerekiyor. Geçen yüzyılda terörist bir varlık ekildi ve bu sadece Filistin’e değil bütün halklara karşı olan bir varlıktır. Bölgemizde yapılan bütün planlar İsrail’in ayakta durması içindir. Siyonizm’e karşı bir mücadele bütün özgürlük isteyenlerin sorunudur. Bu hareket sömürücü ve işgalci bir harekettir.

 

Siyonizm’in ilk kongresinde alınan karar Filistin’i işgal edip İsrail devleti kurmaktı. Bu karar sömürgeci Avrupalılarla örtüşen bir karardır. Ve onlardan destek gördü. İngilizler, Siyonist örgütlere her türlü desteği yapmıştır. Geçmişten hatırlatmalar yapıyorum ki bu anı daha sağlıklı konuşabilelim. 

 

“MARKSİST- LENİNİST BİR PARTİYİZ”

 

İkinci Dünya savaşından sonra Nazizm’in Yahudilere yaptığını zulmü göstererek İsrail mazlum durumunu oynadı. Filistin halkı Nazilerden kaçan Yahudileri ekmek ve tuzla karşıladı. Ancak ne zaman ki Filistinliler bunu arkasında Siyonizm olduğunu öğrenince çatışmalar başladı. Dünyada halksız olarak kurulan tek devlet İsrail’dir. Filistinlileri göç ettirip halkını oraya taşıyan tek devlettir. Birleşmiş Milletler İsrail’i kabul etmesi için, göç eden Filistinlileri geri getirme şartı koymuştu. Fakat bu olmadı. Ve İsrail BM üyesi oldu ve desteklenmeye devam edildi. Filistin’in köy ve şehirlerinde katliamlar yaptılar.

 

1967’de İsrail bütün Arap ülkelerine savaş açtı. 6 günde işgal edilmeye Filistin toprağı kalmadı. Golan tepeleri ve Sina çölünü de işgal ettiler. Bundan sonra da Filistinliler kendilerini kendi silahlarıyla savunmaya başladılar. Arap ülkelerinin çoğu Filistin davasına destek veriyordu çünkü onlar mağlup olmuşlardı. Şimdi İsrail’le yan yana hareket ediyorlar ve farklılıklar olsa da bütünlük olarak aynı şekilde hareket ediyorlar. Filistin Devrimini Petro- Dolar la boğmaya çalıştılar. Filistin burjuvazisi de bu Petro- Dolara yattı. Bu yönetime karşı alternatif bir güç doğdu bu da Filistin Halk Kurtuluş Cephesidir.

 

Bu Cephe Marksist- Leninist bir partidir. Filistin, Fetih  gibi sağ bir örgütle temsil ediliyordu. Bizleri tanrıtanımaz insanlar olduğumuza dair çalışmalar yapıyorlardı. Biz sınıftan yana bir mücadele yürüttük. Filistin işçi sınıfı yoktu dünyanın her yerine dağılmış bir Filistin halkı var. Burjuvazi devrimci rol alabilir ama devrimi sonuna kadar götüremez. Filistin burjuvazisi bizi İsrail ile masaya oturtmaya çalıştı. Oslo ittifakını Robin ve Arafat imzaladı.  Bundan dolayı Filistin halkı Arafat’ı cezalandırdı. İsrail’in Faşist ve ırkçı olduğu ortaya çıktı.

 

Biz dünya halklarının kurtuluşunun bir parçasıyız. Lokal bir hareket değiliz. Evrensel bir mücadelemiz vardır. Çocuklarımız bir intifada yarattı, 1987’de kadınlarımız yeni bir ayaklanma yarattı.  Elerinde Nükleer silahları olan ülkelere karşı taşlarla karşı geldi. Bu mücadelede çoğumuz şahit oldu. Filistin halkı hala şehit vermeye devam ediyor. Bununla iftihar ediyoruz.

 

“HAMAS SİLAHI KENDİ KARDEŞİNE KARŞI KULLANDI”

 

Kötü bir yönetimle baş başa kaldık. Hala İsrail’e yaklaşan bir yönetim. Ve hala ders almıyorlar. Hamas işbaşına geldi. Seçimler sonucu geldi kararı halk verdi halka  saygılıyız.her ne kadar ideolojik olarak Hamas’la aynı düşünmüyorsak düşmana karşı beraberiz. Ulusal kurtuluş savaşında bu temel bir çelişki değildir. Silahı düşmana karşı beraber kullanıyoruz. Fakat Hamas silahı kendi kardeşlerine karşı kullandı. Biz bu eğilimi kınadık. Biz bilimsel olarak düşünüyoruz onlar dini düşünüyor. Biz İsrail’e karşı kan birliği içindeyiz. Sonuçta ciddi bir bölünmeyle karşı karşıya kaldık. Bu bölünme İsrail’in istediği şeydir. Biz teslim olan sağ cephe ile silahlarını kardeşine çevirmiş dinciler arasındayız. Birliğimiz gücümüzün temel kaynağıdır. Hamas ve Fetih,. Hayali ve kuşatma altında bir iktidar kavgasındalar.

 

   Özellikle kadınlara karşı anti demokratik yasalar çıkartılıyor biz onlara şiddetle karşı geldik ve bazılarını iptal ettirdik. Biz silahı intikam için tutmayız. siyasi tutuklamalara karşıyız. Bütün gücümüzü İsrail’e karşı birleştirmeye devam edeceğiz.

 

“DÜŞMAN BİR GÜNDE DEĞİŞİP DOST OLMAZ” 

 

Kimileri İsrail ve ABD arasında stratejik bir anlaşmazlığın olduğunu sanıyor. Obama gelirse İslam devletlerinde bir değişimin olacağı sanıldı. Fakat hiçbir şey değişmedi. Bunlar bir hayaldir. Düşmanın bir günde değişip dost olacağına inanmayın. ABD iki kule için iki ülke işgal etti. Biz İsrail’e karşı, siz de Emperyalizme karşı mücadelenizi devam ettiriyorsunuz. Filistin halkıyla dayanışmak  için boykot eylemlerinizi sıklaştırın.

 

Biz kan istemiyoruz, biz daha iyi bir hayat ve bağımsızlık için mücadele ediyoruz. Kadın olarak, bundan şeref ve onur duyan biri olarak, ezilen biri olarak ben hala kendi ülkemde mülteciyim. Ancak kadınlar olarak biz hayatı veriyoruz. Bunu hayatta erkeklerden bağımsız vermiyoruz. Mücadelemiz ulusal,sınıfsal ve sosyal olarak devam ediyor bundan da onur duyuyoruz”dedi.

 

SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan yaptığı konuşmada, “Dünyanın merkezi Ortadoğu’dur. Ortadoğu’nun temel sorunu olan Filistin sorunu 100 yılı aşmıştır. Hala çözülemedi bu da dünyanın merkezi olduğunu kanıtlıyor. Filistin meselesiyle birlikte Kürt meselesi çözülmeden demokrasinin gelmesi mümkün değildir. 1990 yıllarından sonra Ortadoğu’da savaş rüzgarları eskisinden daha şiddetli olmaya başladı. Şimdi daha farklı bir statükoya değil tahakküm sömürüsünün devam ettiği bir süreç yaşanıyor.

 

Türkiye ile İsrail arasındaki ilişki, mecburiyet ilişkisi ve stratejik bir ittifaktır. ABD , İsrail ve Türkiye bölgenin üzerinde Emperyalist, Siyonist ve sömürünün devam etmesi için kurulan bir ittifaktır. İsrail’in Filistin’e saldırması ABD politikalarının bir sonucudur. ABD ver İsrail’ in oluşturduğu dehşet politikası bölge ülkelerine korku yaymak içindir. İsrail Türkiye ilişkisi hükümetler üstü bir ilişkidir.

 

Ülkemizin temel sorunu olan Kürt sorunu açılım süreciyle iyi şeyler olacak dedikleri süreç tam çıkmaza girmiş durumdadır. Bu durum PKK’nın tasfiyesidir. PKK 5 yıl ciddi bir şekilde silah bırakmıştı fakat bu süreç olumlu bir şekilde kullanılmadı. Sanki Kürt meselesi hiç yokmuş gibi davranıldı. Her iki taraftan cenazelerin gelmesi içimizi dağlıyor. Kürt Halkının liderlerini görmeden bu iş çözülmez. İsrail Filistin meselesi çözüldüğünde İsrail eskisi gibi olmaz Kürt meselesi çözüldüğünde de Türkiye skisi gibi olamaz. Her ikisi çözüldüğünde de ABD’nin gücü eskisi gibi olamaz.

 

Türkiye’de devrimcilerin şiddetli bir şekilde yan yana geleleri ihtiyacı vardır. Kürt mücadelesiyle stratejik bir ittifaka ihtiyaç vardır. Bir anti emperyalist cepheye ihtiyaç vardır. Bu zor değildir bu konuda SDP ve TÖP bir adım atmış durumdadır. Bunu tüm siyasetçilerle tartışmaya ve görüşmeye açıyoruz” dedi.

 

Sanatçı Ferhat Tunç panelde söz alarak, “Leyla Halid’le aynı ortamı paylaşmaktan onur duyuyorum. Biz onun mensubu olduğu Filistin hlk Kurtuluş Cephesi’yle iftihar ediyoruz. Ortadoğu halklarıyla ortak kaderi paylaşıyoruz. Kendi coğrafyamızda farklı inançlara tahammül edilmemektedir. Filistin’de olduğu gibi Türkiye de Kürt meselesinin çözülmesi gerekiyor. Barış dediğimiz zaman nelerle karşılaştığımızı görüyoruz. Türkiye kendi Kürt sorunu çözmüş olsaydı İsrail’e karşı gösterdiği direnci anlayabilirdik ama Türkiye’nin savaş uçakları kendi coğrafyasında halkına karşı yöneltmiş durumdadır. Ve bu silahların çoğunu İsrail’den alıyor. Açılım sahtedir.

 

Taş atan çocuklar bunu Filistinli çocuklardan öğrendi. Kürt Kadınları da direnmeyi Filistinli kadınlardan öğrendi. Bizler eşit ve özgür olduktan sora birbirimizle sorunumuz olmaz. Irkçılığın artık hiçbir yerde çözüm olmayacağını bilen bir halız. Eğer benim 15 sene hapis yatmam bu coğrafyaya barış getirecekse, sorunları çözecekse ben 30 yıl yatmaya hazırım”dedi.

Halid, Filistin mücadelesini anlattı haberi 21.07.2010 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Siyaset kategorisine Hatay  20670  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 20670
Kategori Siyaset
ŞehirHatay
  MOTOSİKLET KAZASI YİNE CAN ALDI
   İbrahim Karpuz yönetimindeki motosiklet, henüz bilinmeyen bir nedenle direksiyon hâkimiyetini kaybedince önce kaldırıma çarptı, ardından da önündeki minibüse arkadan vurdu. Kazada motosiklet minibüsün altına girdi, sürücüsü ağır yaralandı.       112 Acil sağlık ekipleri tarafından İskenderun Devlet Hastanesine kaldırılarak ilk müdahalesi yapılan genç motosiklet... 24.10.2016 00:00
  Hatay Asayiş 2095Devamını oku
  SAMANDAĞ BELEDİYESİ ÖĞRENCİLERE ÇEVRE BİLiNCİ AŞILIYOR
  Samandağ Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, 2016-2017 eğitim-öğretim yılındaki "Geri Dönüşüm, Çocuklarımızın geleceğidir" projesi kapsamındaki eğitimlerini Atatürk ortaokulu (1368 öğrenciye),Namık Kemal İlkokulu’nda (189 öğrenciye) başlattı. Öğrencilere yönelik yapılan sunumda kağıt, karton, cam, metal, plastik gibi ambalaj atığı, bitkisel atık yağlar ve atık piller, elektronik atık... 24.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 385Devamını oku
  SAMANDAĞ BELEDİYESİ KENT MÜZESİ KURUYOR
  Samandağ Belediyesi bünyesinde kurulacak Kent müzesi ile ilgili Samandağ’da bulunan tüm mahalleler ziyaret ediliyor. Müzenin önemi konusunda mahalle sakinlerinin katkı sunması için Mahalle Muhtarları bilgilendiriliyor. Arkeolog Miray Mimaroğlu ile İpek Köyü Koordinatörü Berna İleri gerçekleştirdikleri Mahalle ziyaretinde Gözene Mahalle Muhtarı Yusuf Dadük ile Sutaşı Mahalle Muhtarı Mehmet Cemali’yi Kent M&u... 24.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 700Devamını oku
  DÖRTYOL BUSE NUR İÇİN SEFERBER OLDU
  Dörtyol Kaymakamlığı, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Dörtyol Belediyesi, Türkiye Kızılay Derneği, Sivil Toplum Kuruluşları, Kamu ve Eğitim Kurumlarının yanı sıra vatandaşlarında kampanyaya destek verdiği kan bağışı kampanyasına yaşlı genç vatandaşlar yoğun katılım gösterdi. Atatürk anıtı alanı önünde Türk Kızılay’ı kan alma birimi tarafından kurulan stantlara kök hücre ve kan bağışı yapmak ve Buse Nur Kaba’ya... 24.10.2016 00:00
  Hatay Politika 645Devamını oku
  BASKETBOLCULARDAN SEZONA YORGUN BAŞLANGIÇ
  22 Ekim Cumartesi günü Adana Menderes Spor Salonu'nda oynanan mücadelede Sertan Kırklar, Uygar Kurt ve Fatih Evli hakem üçlüsü düdük çaldı.  BOTAŞ-HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR: 76-57 Maça Bahar, Paris, Hurst, Marina ve Snytsina ilk beşiyle başlayan Hatay temsilcisi, karşılaşmanın ilk çeyreğini 23-14 geride tamamladı. İkinci periyoda savunmadaki sertliğini arttırarak başlamak isteyen mav... 24.10.2016 00:00
  Hatay Genel 695Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 6635Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3930Devamını oku
  GENÇ SERGEN EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
  Sergen Kuş’un intihar etmiş olabileceği üzerinde duruluyor . Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Sergen Kuş’un cenazesi Antakya Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma hastanesine götürüldüğü daha sonra Sutaşı Mahallesi Asri mezarlığında toprağa verildiği belirtildi.... 28.09.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3660Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3170Devamını oku
  CHP DEN MAHALLE ZİYERETLERİ
  EĞİTİM SEN ZİYARETİ CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur:”Partimizin   en alt üyesinden genel başkanımıza kadar 29 günden beri en önemli gündemimiz eğitim sen mağdurlarıdır. Genel Başkanımız  il başkanları toplantısında haksız olarak açığa alınan öğretmenlerin bir an önce görevlerine dönmesi gerektiğini  belirtti.  Süreç kolay bir süreç değil.Genel Başkanımızdan milletvekilimize kada... 11.10.2016 00:00
  Hatay Siyaset 2815Devamını oku
(Özel haber) Hırsızın hızı görenleri hayrete düşürdü
(Özel haber) Hırsızın hızı görenleri hayrete düşürdü
Asayiş
İzmir’de yakalanan Fethullah Gülen’in iki yeğeni Erzurum’a getirildi
İzmir’de yakalanan Fethullah Gülen’in iki yeğeni Erzurum’a getirildi
Asayiş
Türk Hacker Grubu Anonymous’u hedef aldı
Türk Hacker Grubu Anonymous’u hedef aldı
Genel
Erzurum’da teröristlerle çatışma: 1 uzman çavuş yaralı
Erzurum’da teröristlerle çatışma: 1 uzman çavuş yaralı
Asayiş
Gözaltına alınan İlyas Salman serbest bırakıldı
Gözaltına alınan İlyas Salman serbest bırakıldı
Asayiş
Çatalağzı ve Muslu’daki termik santral başvurusu ile ÇED süreci durduruldu
Çatalağzı ve Muslu’daki termik santral başvurusu ile ÇED süreci durduruldu
Çevre
Adana’da alkol komasına giren bir kişi hayatını kaybetti
Adana’da alkol komasına giren bir kişi hayatını kaybetti
Asayiş
Konyaspor, sahasında Fenerbahçe’ye boyun eğdi
Konyaspor, sahasında Fenerbahçe’ye boyun eğdi
Spor
Fenerbahçe’den Konya’da kritik galibiyet
Fenerbahçe’den Konya’da kritik galibiyet
Spor
Başına 1 milyon TL ödül konulan terörist Bitlis’te öldürüldü
Başına 1 milyon TL ödül konulan terörist Bitlis’te öldürüldü
Asayiş
Bitlis’te 4 PKK’lı etkisiz hale getirildi
Bitlis’te 4 PKK’lı etkisiz hale getirildi
Asayiş
AK Partili gençlerden BM mesajı:
AK Partili gençlerden BM mesajı:
Yerel
Sinema sanatçısı İlyas Salman Aydın’da gözaltına alındı
Sinema sanatçısı İlyas Salman Aydın’da gözaltına alındı
Asayiş
Konyaspor-Fenerbahçe maçında tribün karıştı
Konyaspor-Fenerbahçe maçında tribün karıştı
Spor
DBP Tunceli İl Başkanlığında arama
DBP Tunceli İl Başkanlığında arama
Asayiş
Spor Toto Süper Lig
Spor Toto Süper Lig
Spor
Bafra’da ’Pazarlama ve Üretim Yönetimi Eğitimi’
Bafra’da ’Pazarlama ve Üretim Yönetimi Eğitimi’
Yerel
Kanadı kırık Baykuş tedavi altına alındı
Kanadı kırık Baykuş tedavi altına alındı
Yerel
Bozbağ:
Bozbağ: "Büyük camia dediğin takımından puan sildirmez"
Spor
Spor Toto Süper Lig
Spor Toto Süper Lig
Spor

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR