Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
İlhan Mobilya
Brf Treyler
Semir Eraslan
Başak Sürücü Kursu
Ekrem Tır
Olsan Ambalaj

BAŞBAKAN ERDOĞAN, HATAY'DA DEMİR-ÇELİK FABRİKASI AÇTI

ERDOĞAN: ''GEÇMİŞTE YAPILAN SERMAYEYİ RENKLERİNE GÖRE, MİLLİYETİNE GÖRE, COĞRAFYASINA GÖRE BÖLME YANLIŞINA BİZ SON VERDİK'' -''PARANIN DİNİ, İMANI, MİLLETİ, VATANI OLMAZ; PARA PARADIR. PARA ADETA CIVA GİBİDİR, KENDİSİNE UYGUN YER NEREYİ BULURSA PARA ORAYA AKAR'' -''İŞTE ŞİMDİ TÜRKİYE, PARANIN AKTIĞI VE AKACAĞI EN İSABETLİ, İSTİKRARLI, GÜVENLİ BİR ÜLKE HALİNE GELMİŞTİR. BUNU BAŞARDIK. BU ÜLKEYE VE BU MİLLETE KATKI SAĞLAYACAK HER SERMAYEDARA KAPIMIZI DA GÖNLÜMÜZÜ DE AÇTIK''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''geçmişte yapılan sermayeyi renklerine, milliyetine, coğrafyasına göre bölme yanlışına'' kendilerinin son verdiğini ifade ederek, ''Paranın dini, imanı, milleti, vatanı olmaz; para paradır. Para adeta cıva gibidir, kendisine uygun yer nereyi bulursa para oraya akar'' dedi.
     Başbakan Erdoğan, Hatay'ın Dörtyol ilçesinde Atakaş Grubu ile Rus MMK Grubu tarafından ortaklaşa kurulan demir-çelik fabrikasının açılış törenine katıldı.
     2 milyar dolarlık yatırımla gerçekleştirilen bu tesislerin, Türkiye açısından örnek bir yatırım olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, bu tesisin aynı zamanda, özel sektör tarafından demir-çelik alanında Türkiye'de yapılmış en büyük yabancı sermaye yatırımı niteliğini de taşıyacağını söyledi.
     2,5 milyon tonluk üretim kapasitesine sahip bu tesiste 2500 kişinin sürekli istihdam edilecek olmasının da sevincini artırdığını ifade eden Başbakan Erdoğan, ''Bir milyar dolarlık döviz getirisine sahip üretim yapacak bu tesisten söz ederken, aslında 7 fabrika ve limandan oluşan bir sanayi kompleksi konuşuyoruz. Çelikhanesi, rulo sac haddahanesi, asitleme hattı, soğuk sac haddehanesi, galvanizleme tesisi, boyama bölümü ve diğer kısımlarıyla devasa bir yatırım var karşımızda'' dedi.
     Erdoğan, şöyle devam etti:
     ''10 milyon ton elleçleme kapasitesine sahip liman, sadece fabrikanın ihtiyaçlarını görmekle kalmayacak, bölgedeki diğer yatırımcılara da hizmet verecek. Türkiye'nin demir-çelik alanındaki yassı mamul ihtiyacını tümüyle karşılayacak olan bu tesisin, ülkemize kazandırılmasında ve inşasında emeği geçen herkesi kutluyorum. Bu tesis, Türkiye'nin en önemli sorunlarından olan dış ticaret açığımızın kapanmasında ve istihdam konusunda önemli ve örnek bir yatırımdır.
     Türkiye'nin her alanda olduğu gibi demir-çelik üretiminde de dünyanın iddialı ülkeleri arasında yer almasını istiyoruz. Bu noktada geçen yıl sonu itibarıyla otomotivde 17 milyar doları aşan bir ihracatımız var, demir-çeliğe bakıyoruz 15 milyar doları aştı. Bu gidişle inanıyorum ki demir-çelik ihracımız ile otomotiv ihracımız birbiriyle yarışır hale gelecek.
     Bu tesisin hizmete girmesiyle, daha çok üretim, daha çok ihracat, daha çok istihdam hedefimize bir adım daha yaklaşmış bulunuyoruz.
     Burada istihdam edilen elemanların meslek lisesi mezunları olması da ayrı bir önem ifade ediyor. Bu Türkiye'de düz liselerden meslek liselerine geçiş iddiamızın da haklılığını gösteriyor. Zira, Türkiye meslek liselerinde yüzde 70 oranını yakalamalı. Şu anda tam tersi... Şu anda yüzde 70 düz, yüzde 30 meslek lisesi var. Fakat buralarda düz lise mezunlarından çok meslek lisesi mezunlarına ihtiyaç var.''
     Konuşmasından önce iki gencin yanına geldiğini, bunların meslek lisesinde okuduğunu belirten Erdoğan, deniz meslek lisesinde okuyan bu gençlerin kaptan veya deniz inşaat mühendisi olmak istediklerini anlattı. Bu meslek liselerinden mezun olan öğrencilerin kollarına birer altın bilezik takacaklarını belirten Erdoğan, her alanda, bu hacimde yatırımların artmasıyla, Türkiye'yi dünyanın en gelişmiş 10 ekonomisi arasına sokma hedefine doğru kararlılıkla ilerleyeceklerini söyledi.
 

     
     -''GÖNLÜMÜZÜ AÇTIK''-
    
     Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümünde Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokmayı hedeflediklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ''Biz, Türkiye'yi büyütme, Türkiye'yi güçlendirme, Türkiye'yi zenginleştirme yolunda yürürken, dışarıdaki imkanlardan da azami derecede yararlanmayı ilke olarak benimsedik. Bunun için geçmişte yapılan sermayeyi renklerine göre, milliyetine göre, coğrafyasına göre bölme yanlışına biz son verdik. Zira paranın dini, imanı, milleti, vatanı olmaz; para paradır. Para adeta cıva gibidir, kendisine uygun yer nereyi bulursa para oraya akar. İşte şimdi Türkiye, paranın aktığı ve akacağı en isabetli, istikrarlı, güvenli bir ülke haline gelmiştir. Bunu başardık. Bu ülkeye ve bu millete katkı sağlayacak her sermayedara kapımızı da gönlümüzü de açtık. Bu anlayışla, ülkemize gelen doğrudan yatırım miktarını geçtiğimiz yıl yaklaşık 4.5 milyar dolara çıkardık. İhracatımız 8 yılda 36 milyar dolardan 114 milyar dolara çıktı. Yani 3 kat arttı.
     Ekonomideki bu geniş vizyonumuz sayesinde, dünyadaki en büyük 225 müteahhitlik firması arasında 2002 sonu itibarıyla 8 firmamız varken, geçen yıl itibariyle 225 firma arasında 36 firmamızla 2. sıraya yükseldik.
     Turist sayısını, 13 milyondan 28,6 milyona, bu yaklaşımla artırarak turizmde onyedincilikten yedinciliğe yükseldik. Yaptıklarımızın hepsi de önemli ama hala Türkiye'nin potansiyelini tam olarak harekete geçiremediğimizi söylemem lazım.''
    
     -''ARABA TASARLAMALIYIZ''-
    
     Sadece üretim rakamlarını yükseltmekle yetinilemeyeceğini, bunun yanında katma değeri yüksek alanlara da yönelmek zorunda olduklarını belirten Başbakan Erdoğan, ''Araba üretmenin yanında araba tasarlamalıyız, kendi markamızı oluşturmalıyız. Bilgisayar üretmenin yanında yeni bilgisayar teknolojileri geliştirmeliyiz. Beyaz eşyada da aynı şekilde yeni teknolojilerin, yeni markalar oluşturmanın peşinde olmalıyız'' dedi.
     Eğitime, bilime, araştırma-geliştirme faaliyetlerine, bilim ve araştırma insanları yetiştirme faaliyetlerine bunun için çok önem verdiklerini dile getiren Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:
     ''Geleceğe dair koyduğumuz iddialı hedeflerin gerisinde, işte bu potansiyele olan güvenimiz, itimadımız yatıyor. Biz, Türkiye'yi her alanda küresel güç haline getirecek dinamizmin tohumlarını attık, fidanlarını diktik. Şimdi, bu tohumların, bu fidanların serpilip her alanda düşünceye, teşebbüse, üretime dönüşmesini bekliyoruz. Bu süreci hızlandırmak, kolaylaştırmak, geliştirmek için demokrasiden hukuka, dış politikadan ekonomiye kadar her alanda reformlar, düzenlemeler yapıyoruz.
     Bize uzanan hiçbir eli boş çevirmiyoruz, üretim ve istihdama dönük hiçbir girişimden desteğimizi eksik etmedik. Özellikle uluslararası ilişkilerde, hiçbir ayrım yapmadan yatırımcılarımızın durumlarına göre, her toplantıda en önemli unsur olarak özellikle masaya getiriyoruz.
     Biz Türkiye'yi bir bütün olarak kalkındırmak, geliştirmek, büyütmek istiyoruz. Onun için girişimcilerimizden, sadece belirli bölgelere yoğunlaşmamalarını, yatırımlarını ülke geneline yaymalarını bekliyoruz. Tabii girişimcilerimizden bir şey daha bekliyoruz o da demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti içerisinde onların da sosyal girişimlerini önemsiyorum. Az önce Recep Bey ile onu konuşuyorduk. Bir meslek lisesini de Dörtyol'da yapacakların vaat ettiler. Onu da kısa sürede bitirmek suretiyle bölgede meslek liselerinin sayısını artırırız. Bu doğrultuda inşallah geri kalmış bölgelerimizi çok daha güçlendirmenin gayreti içindeyiz. Cazip teşviklerle bu adımları atıyoruz. Bütün girişimcilerimizi bu teşviklerden yararlanmaya, yatırımlarını ülke geneline yaymaya davet ediyorum.''
     Başbakan Erdoğan, daha sonra demir-çelik fabrikasını, hayırlı olmasını dileyerek beraberindekilerle kurdelayı keserek hizmete açtı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN, HATAY'DA DEMİR-ÇELİK FABRİKASI AÇTI haberi 09.03.2011 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Ulusal kategorisine Hatay  86620  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 86620
Kategori Ulusal
ŞehirHatay
  DÜNYANIN EN İYİ BERBERİ HATAY'DAN
  Almanya, Avusturya ve İsviçre’den yüzlerce makas ustasının katılım gösterdiği yarışmada çeyrek finale yükselen ve finalde 15 berber ile yarışan SOYLU yarışmada birinci gelerek en iyi berber ödülünü almaya hak kazandı.3 ülkenin en iyi berberinin seçildiği yarışmada 1 Amerikan, 2 Alman, 1 Hollandalı ve 1 İspanyalı toplam 5 jüri takip etti. Soylu rakiplerini tek tek geride bırakarak en iyi berberlerin Hataylı berberler... 26.10.2016 00:00
  Hatay Genel 1575Devamını oku
  DİKKAT 27.10.2016 ELEKTRİK KESİNTİSİ OLACAK
  Hatay'ın Kırıkhan İlçesi Abalaklı, Alibeyçağllı, Balarmudu, Bektaşlı, Ceylanlı, Çamsarı, Çataltepe, Danaahmetli, Dedeçınar, Güzelce, Ilıkpınar, Kamışlar, Karaçağıl, Taşoluk, Karaelmaslı, Karamağara, Karamankaşı, Kodallı, Kurtlusoğuksu, Menderes, Özsoğuksu, Söğütlüöz, Topboğazı ve Alaybeyli Mahalleleri ile Jandarma Karakolları, HATEKS İplik Fabrikası, Bozkayalar ve Emin Dönmez Taş Ocaklarına 0:30-6:30 s... 26.10.2016 00:00
  Hatay Genel 590Devamını oku
  ÇOCUKLAR ‘KÜÇÜK KARA BALIK’I ÇOK SEVDİ
  MİNİKLERE KÜÇÜK KARA BALIK İLE HEM EĞLENDİ HEM DE ÖĞRENDİ Derlemesini ve yönetmenliğini Şehir Tiyatrosu’nun başarılı sanatçısı Atilla Yaprak’ın üstlendiği ‘Küçük Kara Balık’ adlı çocuk oyununda, annesiyle ufak bir derede yaşayan küçük kara balığın büyük denizlere ulaşma mücadelesi ve bu yolda başından geçen maceralar anlatıldı. Yaşanan zorlukların &... 26.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 325Devamını oku
  ÖĞRENCİLERE LOJİSTİK DESTEK
  Mustafa Kemal Üniversitesi Konferans Salonu’nda düzenlenen lojistik temalı panelde Uluslararası Nakliyeciler Derneği(UND) Türkiye Yönetim Kurulu üyesi iş adamı Kemal Gül, Hatay UND Bölge temsilcisi Fulya Özdemir , Gümrük Müşaviri Gökhan Alkan ve Öğr. Gör. Miral Sağlar Arıca konuşmacı olarak katıldı.1. Ve 2. Sınıf öğrencilerinin katıldıkları  panelde sektör tanıtımı, sektörde yaşanılan sıkıntı... 26.10.2016 00:00
  Hatay Genel 650Devamını oku
  BAŞKANLAR ÜÇ AĞIZLI MAĞARAYA DOĞA YÜRÜYÜŞÜ YAPTI
  Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir Üç ağızlı mağara ile ilgili yapılan yürüyüşte mağaranın tarihi önemine vurgu yaptı. Başkan Nehir 43 bin yıl öncesinde insan izlerine rastlanan Üç ağızlı mağara tarihsel bir önem arz etmektedir. Bu öneme sahip mağaraya farkındalık yaratmak adına, dikkati çekmek adına  bu tür organizasyonları gerçekleştirdiklerini söyledi. ÜÇ AĞIZLI MAĞARA T&uu... 26.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 980Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 6915Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 4075Devamını oku
  Tıp Öğrencisi Tuğba Kazada Öldü
  Kaza,  kent merkezindeki Tayfur Sökmen Kampusu yakınlarında meydana geldi. MKÜ Tıp Fakültesi 2'nci sınıf öğrencisi Tuğba Alaş'ın arkasında oturduğu, adı açıklanmayan arkadaşının kullandığı 31 AU 67 plakalı motosikte, hızlı olduğu iddia edilen M.K. yönetimindeki 01 VN 254 plakalı otomobil arkadan çarptı. Kazada, Tuğba Alaş olay yerinde yaşamını yitirirken, motosiklet sürücüsü hafif yaralandı.  Müzik t... 25.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3890Devamını oku
  GENÇ SERGEN EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
  Sergen Kuş’un intihar etmiş olabileceği üzerinde duruluyor . Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Sergen Kuş’un cenazesi Antakya Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma hastanesine götürüldüğü daha sonra Sutaşı Mahallesi Asri mezarlığında toprağa verildiği belirtildi.... 28.09.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3825Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3275Devamını oku
Başkan Çolakbayrakdar yol çalışmalarını yerinde inceledi
Başkan Çolakbayrakdar yol çalışmalarını yerinde inceledi
Yerel
Palamut, Karadeniz’i terk edemeyince av sezonu uzadı
Palamut, Karadeniz’i terk edemeyince av sezonu uzadı
Genel
Fırat Kalkanı Harekatı’nda 65’inci gün
Fırat Kalkanı Harekatı’nda 65’inci gün
Genel
Ardında 1 bebek bırakıp 6 can kurtaran annenin ailesinden duygu dolu mesaj
Ardında 1 bebek bırakıp 6 can kurtaran annenin ailesinden duygu dolu mesaj
Genel
Baro Eski Başkanı Konaç: “Olmayan adalet, nasıl anlatılsın”
Baro Eski Başkanı Konaç: “Olmayan adalet, nasıl anlatılsın”
Yerel
Suriyeli Emine’nin dramı
Suriyeli Emine’nin dramı
Genel
Kayseri’nin yöresel tatları Yörex’e taşındı
Kayseri’nin yöresel tatları Yörex’e taşındı
Ekonomi
Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan’ın Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı
Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan’ın Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı
Yerel
Adanaspor, Galatasaray maçı hazırlıklarını sürdürüyor
Adanaspor, Galatasaray maçı hazırlıklarını sürdürüyor
Spor
Mersin’de otomobil refüje çarptı: 3 yaralı
Mersin’de otomobil refüje çarptı: 3 yaralı
Asayiş
Anamur 3. Tarım ve Gıda Fuarı Başladı
Anamur 3. Tarım ve Gıda Fuarı Başladı
Yerel
Annesi 176, 13 yaşındaki oğlu 102 kilo
Annesi 176, 13 yaşındaki oğlu 102 kilo
Genel
Anadolu Kültür ve Dayanışma Derneği’nden ’Bayrak Türküleri’
Anadolu Kültür ve Dayanışma Derneği’nden ’Bayrak Türküleri’
Yerel
Anadolu Üniversitesi’nde otopark sorunu ortadan kalkıyor
Anadolu Üniversitesi’nde otopark sorunu ortadan kalkıyor
Yerel
Dünyada üçüncü çeyrekte 353 milyon akıllı telefon satıldı
Dünyada üçüncü çeyrekte 353 milyon akıllı telefon satıldı
Ekonomi
Kayseri polisi uyuşturucuya geçit vermiyor
Kayseri polisi uyuşturucuya geçit vermiyor
Yerel
Konukoğlu’ndan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlaması
Konukoğlu’ndan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlaması
Yerel
Ceylanpınar’da Çöp Depolama Alanı Kaldırılıyor
Ceylanpınar’da Çöp Depolama Alanı Kaldırılıyor
Yerel
Konya merkezli FETÖ operasyonu: 73 gözaltı kararı
Konya merkezli FETÖ operasyonu: 73 gözaltı kararı
Asayiş
Kaçan kızlarını ’canlı bomba’ diye ihbar ettiler
Kaçan kızlarını ’canlı bomba’ diye ihbar ettiler
Asayiş

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR