Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Ekrem Tır
Semir Eraslan
Başak Sürücü Kursu
İlhan Mobilya
Olsan Ambalaj
Brf Treyler

KÜLTÜR-EL PROJESİ MARDİN'DEN BAŞLADI

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN EŞİ EMİNE ERDOĞAN: -''TÜRKİYE'NİN HER BİR ŞEHRİNDE, HER BİRİNİN TEK TEK HİKAYESİ OLAN ESERLER ÜRETİLİYOR. ŞİMDİYE KADAR BU ESERLER VE BU ÜRÜNLER NE YAZIK Kİ DAR BİR ÇERÇEVE İÇİNDE KALDI'' -''BUGÜN ARTIK, KÜLTÜR-EL PROJESİ İLE MARDİN'DEN BAŞLAYARAK BU BİLİNMEYENLERİ BİLİNİR HALE GETİRECEĞİZ'' -''SADECE MARDİN DEĞİL, BİZİM 81 VİLAYETİMİZ, BİRBİRİNDEN GÜZEL ÜRÜNLERİYLE, ESERLERİYLE, BIRAKINIZ TÜRKİYE PAZARINI, DÜNYA PAZARLARINA HİTAP EDEBİLİR'' -PROJE, MARDİN'İN ARDINDAN ADANA, BURSA, ÇANAKKALE, DİYARBAKIR, ESKİŞEHİR, ERZURUM, MANİSA, SİİRT VE TRABZON'DA DA UYGULANAC

 Milli Eğitim Bakanlığı Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğünün başlattığı ve Emine Erdoğan'ın himayelerinde gerçekleştirilen Türk kültürünün en zengin alanlarından biri olan geleneksel el sanatlarını yerinde inceleyerek, geliştirmeyi hedefleyen ''KÜLTÜR-EL'' projesi, bugün açılışı yapılan Mardin Olgunlaşma Enstitüsü Tarihi Kız Meslek Lisesinde düzenlenen törenle tanıtıldı.
     Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, projeyi tanıtan kısa film sunuldu.
     Törende konuşan Emine Erdoğan, Mardin'in tarihi, eşsiz mimarisi, farklı renklerin, farklı inançların kaynaştığı hoşgörü atmosferiyle sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olduğunu vurguladı.
     Binlerce yıllık tarihi olan Mardin'in, bu binlerce yıl içinde dünyanın çok az şehrine nasip olan bir zenginlik ve renkli bir kültür biriktirdiğini anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:
     ''Mimari eserleriyle öne çıkmış şehir çoktur. Mutfağıyla ün yapmış nice şehirler vardır. Yetiştirdiği insanlarla, ürettikleriyle, el sanatlarıyla şöhret olmuş, dünyada tanınmış nice şehir vardır. Bütün samimiyetimle ifade etmeliyim ki Mardin, tüm bu özelliklerin tamamına sahip olan bir dünya şehridir. Mimarisi, mutfağı, el sanatları, yetiştirdiği insanlarla Mardin, adeta insanlığın bütün hikayesini anlatan bir medeniyet şehridir. Dünya üzerinde öyle şehirler var ki, sadece 100 yıllık, 200 yıllık tarihleri olmasına rağmen her yıl milyonlarca turist çekiyorlar, turiste şehirlerinin simgelerini, şehirlerde yaptıkları ürünleri sergiliyorlar. Sistemli bir çalışmayla, akıllıca bir pazarlamayla, adeta büyük bir sektör oluşuyor ve binlerce insan bu sektörlerden geçimini kazanıyor. Mardin, bunun çok daha iyisini yapabilir. Sadece Mardin değil, bizim 81 vilayetimiz, birbirinden güzel ürünleriyle, eserleriyle, bırakınız Türkiye pazarını, dünya pazarlarına hitap edebilir.''
    
     -''HER BİRİ BİR İNSANLIK HİKAYESİ ANLATIYOR''-
    
     Emine Erdoğan, Hakkari'nin kilimleri, Siirt'in battaniyesi, Mardin'in telkarisi, Erzurum'un oltu taşı, Eskişehir'in lüle taşı, Isparta'nın halısı gibi 81 vilayetin birbirinden güzel zenginlikler ihtiva ettiğini belirterek, ''Bizim desenlerimizin, nakışlarımızın, süslemelerimizin, oyalarımızın her biri bir insanlık hikayesi anlatıyor'' dedi.
     ''KÜLTÜR-EL'' projesinin, şehirlerin bu potansiyelini ortaya çıkaracağını ifade eden Erdoğan, kaybolmaya yüz tutan değerlerin, sanatların, el işlerinin bu proje sayesinde yeniden hayata döneceğini, karşılığını bulacağını, hem genç nesillerin, hem dünyanın Türkiye'nin bu eşsiz ürünleriyle tanışacağını söyledi.
     Projenin bir yandan ustaların birikimlerini genç nesillere aktarılmasını sağlayacağını bir yandan da kültür zenginliğine sahip çıkacağını vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     ''Sadece Mardin'de, telkari sanatının dışında testi ve çömlekçilik, bakırcılık, oyacılık ve basmacılık, kalaycılık, yorgancılık, sabunculuk gibi çok çeşitli geleneksel sanatlar var. Bu projeyle tüm bu geleneksel sanatların ustalarını bulacak, enstitülerimiz vasıtasıyla onların bu sanatları gençlere öğretmesini, genç öğretmenlerin de daha fazla öğrenciye bu sanatları aktarmasını sağlayacağız.''
    
     -''PROJE ÇOK BOYUTLU''-
    
     Emine Erdoğan, projenin ilk olarak Mardin'de başladığını ve ardından Adana, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Manisa, Siirt, Trabzon'da da uygulanacağını bildirdi.
     Bu projeden gerçekten büyük heyecan duyduğunu dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:
     ''Bu proje, çok boyutlu bir proje. Bunun içinde eğitim var, mesleki eğitim, istihdam var, turizm var. Bu projede, geleneksel sanatlarımızın muhafaza edilmesi, şehirlerimizin ve Türkiye'nin dünyaya tanıtılması var. Bu projede öğrenen, üreten, evine, ailesine katkı sağlayan hanım kardeşlerimiz var. Böyle çok geniş bir alanı kapsayan, çok boyutlu bir projenin bizleri heyecanlandırmaması mümkün değil. Ben, projenin mutlaka başarıya ulaşacağına inanıyorum. Zira, bizim el sanatlarımız, geleneksel sanatlarımız, ortaya bir ürün çıkarma gayesinden daha fazlasını taşıyor. Genç bir kızcağız, hislerini, derdini, sevincini, üzüntüsünü, umudunu nakışlarla ifade ediyor. Bir hanım kardeşimiz kilimin üzerine adeta kalbinin içindekileri desen olarak dokuyor. Bir telkari ustası, eserine adeta ruhunu işliyor. Yani sadece el emeği verilmiyor, gözün nuru da bu eserlere katılıyor.''
     Erdoğan, Türkiye'nin her bir şehrinde, her birinin tek tek hikayesi olan eserler üretildiğini belirterek, ''Şimdiye kadar bu eserler ve bu ürünler ne yazık ki dar bir çerçeve içinde kaldı. Bugün artık, Mardin'den başlayarak KÜLTÜR-EL projesiyle, olgunlaşma enstitüsüyle bu bilinmeyenleri bilinir hale getireceğiz'' dedi.
     Heyecan verici projenin her aşamasının takipçisi olacağını dile getiren Erdoğan, projenin başarıya ulaşması, yaygınlaşması, Mardin'i aşarak 81 ilin tamamına ulaşması için her türlü katkıyı sağlamaya devam edeceğini söyledi.
     Emine Erdoğan, projenin gerçekleşmesine katkıda bulunan Milli Eğitim Bakanlığına, Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğüne ve ilgili birimlere teşekkür etti.
     Emine Erdoğan, konuşmasının sonunda Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile birlikte gümüş telkari, altın işleme, bakır, basmacılık, minyatür marangoz, cam altı hat sanatı, sıcak demir, taş oyma, palancı, ağaç işleri ve oymacılığı ustalarına plaket verdi.
     Mardin Olgunlaşma Enstitüsü Tarihi Kız Meslek Lisesi binasının açılışını yapan Erdoğan ve Çubukçu, atölyeleri gezdi ve kaybolmaya yüz tutan geleneksel el sanatı ustalarının hünerlerini izledi.
     Erdoğan, bu sırada el sanatları örneklerinden satın aldı.
     Emine Erdoğan, törenin yapıldığı alandan ayrılırken vatandaşlarla fotoğraf çektirdi. Erdoğan ve Çubukçu'ya, geleneksel acı kahve olan mırra ikram edildi.
     Erdoğan ve Çubukçu, Mardin'e özgü keklikleri de ilgiyle inceledi ve bilgi aldı.
    
     -TÖRENDEN NOTLAR-
    
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, tören alanına Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile birlikte geldi.
     Mardin Valisi Hasan Duruer, tören alanına çıkan merdivenler üzerinde sergilenen Mardin'e özgü telkari, taş işlemeciliği, el nakışı, bıttım sabunu örnekleri hakkında Erdoğan ve Çubukçu'ya bilgi verdi.
     Yöresel ürünleri inceleyen Emine Erdoğan, bir güvercini de eline alarak sevdi.
     İlk uygulaması Mardin'de yapılan ''KÜLTÜR-EL'' projesi tanıtım törenine İstanbul'dan Mardin'e gelen ve aralarında Caroline Koç, Biricik Suden, Nermin Gür, Hande Topbaş, Zehra Büyükekşi, Gülşah Alkoçlar, Tülin Demirören, Demet Sabancı ve Günseli Kato'nun da bulunduğu iş ve sanat dünyasından yaklaşık 40 kadın da katıldı.

KÜLTÜR-EL PROJESİ MARDİN'DEN BAŞLADI haberi 23.03.2011 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Ulusal kategorisine Hatay  65780  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 65780
Kategori Ulusal
ŞehirHatay
  MOTOSİKLET KAZASI YİNE CAN ALDI
   İbrahim Karpuz yönetimindeki motosiklet, henüz bilinmeyen bir nedenle direksiyon hâkimiyetini kaybedince önce kaldırıma çarptı, ardından da önündeki minibüse arkadan vurdu. Kazada motosiklet minibüsün altına girdi, sürücüsü ağır yaralandı.       112 Acil sağlık ekipleri tarafından İskenderun Devlet Hastanesine kaldırılarak ilk müdahalesi yapılan genç motosiklet... 24.10.2016 00:00
  Hatay Asayiş 1960Devamını oku
  SAMANDAĞ BELEDİYESİ ÖĞRENCİLERE ÇEVRE BİLiNCİ AŞILIYOR
  Samandağ Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, 2016-2017 eğitim-öğretim yılındaki "Geri Dönüşüm, Çocuklarımızın geleceğidir" projesi kapsamındaki eğitimlerini Atatürk ortaokulu (1368 öğrenciye),Namık Kemal İlkokulu’nda (189 öğrenciye) başlattı. Öğrencilere yönelik yapılan sunumda kağıt, karton, cam, metal, plastik gibi ambalaj atığı, bitkisel atık yağlar ve atık piller, elektronik atık... 24.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 330Devamını oku
  SAMANDAĞ BELEDİYESİ KENT MÜZESİ KURUYOR
  Samandağ Belediyesi bünyesinde kurulacak Kent müzesi ile ilgili Samandağ’da bulunan tüm mahalleler ziyaret ediliyor. Müzenin önemi konusunda mahalle sakinlerinin katkı sunması için Mahalle Muhtarları bilgilendiriliyor. Arkeolog Miray Mimaroğlu ile İpek Köyü Koordinatörü Berna İleri gerçekleştirdikleri Mahalle ziyaretinde Gözene Mahalle Muhtarı Yusuf Dadük ile Sutaşı Mahalle Muhtarı Mehmet Cemali’yi Kent M&u... 24.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 655Devamını oku
  DÖRTYOL BUSE NUR İÇİN SEFERBER OLDU
  Dörtyol Kaymakamlığı, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Dörtyol Belediyesi, Türkiye Kızılay Derneği, Sivil Toplum Kuruluşları, Kamu ve Eğitim Kurumlarının yanı sıra vatandaşlarında kampanyaya destek verdiği kan bağışı kampanyasına yaşlı genç vatandaşlar yoğun katılım gösterdi. Atatürk anıtı alanı önünde Türk Kızılay’ı kan alma birimi tarafından kurulan stantlara kök hücre ve kan bağışı yapmak ve Buse Nur Kaba’ya... 24.10.2016 00:00
  Hatay Politika 575Devamını oku
  BASKETBOLCULARDAN SEZONA YORGUN BAŞLANGIÇ
  22 Ekim Cumartesi günü Adana Menderes Spor Salonu'nda oynanan mücadelede Sertan Kırklar, Uygar Kurt ve Fatih Evli hakem üçlüsü düdük çaldı.  BOTAŞ-HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR: 76-57 Maça Bahar, Paris, Hurst, Marina ve Snytsina ilk beşiyle başlayan Hatay temsilcisi, karşılaşmanın ilk çeyreğini 23-14 geride tamamladı. İkinci periyoda savunmadaki sertliğini arttırarak başlamak isteyen mav... 24.10.2016 00:00
  Hatay Genel 645Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 6580Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3925Devamını oku
  GENÇ SERGEN EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
  Sergen Kuş’un intihar etmiş olabileceği üzerinde duruluyor . Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Sergen Kuş’un cenazesi Antakya Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma hastanesine götürüldüğü daha sonra Sutaşı Mahallesi Asri mezarlığında toprağa verildiği belirtildi.... 28.09.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3645Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3165Devamını oku
  CHP DEN MAHALLE ZİYERETLERİ
  EĞİTİM SEN ZİYARETİ CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur:”Partimizin   en alt üyesinden genel başkanımıza kadar 29 günden beri en önemli gündemimiz eğitim sen mağdurlarıdır. Genel Başkanımız  il başkanları toplantısında haksız olarak açığa alınan öğretmenlerin bir an önce görevlerine dönmesi gerektiğini  belirtti.  Süreç kolay bir süreç değil.Genel Başkanımızdan milletvekilimize kada... 11.10.2016 00:00
  Hatay Siyaset 2780Devamını oku
(Özel haber) Hırsızın hızı görenleri hayrete düşürdü
(Özel haber) Hırsızın hızı görenleri hayrete düşürdü
Asayiş
İzmir’de yakalanan Fethullah Gülen’in iki yeğeni Erzurum’a getirildi
İzmir’de yakalanan Fethullah Gülen’in iki yeğeni Erzurum’a getirildi
Asayiş
Türk Hacker Grubu Anonymous’u hedef aldı
Türk Hacker Grubu Anonymous’u hedef aldı
Genel
Erzurum’da teröristlerle çatışma: 1 uzman çavuş yaralı
Erzurum’da teröristlerle çatışma: 1 uzman çavuş yaralı
Asayiş
Gözaltına alınan İlyas Salman serbest bırakıldı
Gözaltına alınan İlyas Salman serbest bırakıldı
Asayiş
Çatalağzı ve Muslu’daki termik santral başvurusu ile ÇED süreci durduruldu
Çatalağzı ve Muslu’daki termik santral başvurusu ile ÇED süreci durduruldu
Çevre
Adana’da alkol komasına giren bir kişi hayatını kaybetti
Adana’da alkol komasına giren bir kişi hayatını kaybetti
Asayiş
Konyaspor, sahasında Fenerbahçe’ye boyun eğdi
Konyaspor, sahasında Fenerbahçe’ye boyun eğdi
Spor
Fenerbahçe’den Konya’da kritik galibiyet
Fenerbahçe’den Konya’da kritik galibiyet
Spor
Başına 1 milyon TL ödül konulan terörist Bitlis’te öldürüldü
Başına 1 milyon TL ödül konulan terörist Bitlis’te öldürüldü
Asayiş
Bitlis’te 4 PKK’lı etkisiz hale getirildi
Bitlis’te 4 PKK’lı etkisiz hale getirildi
Asayiş
AK Partili gençlerden BM mesajı:
AK Partili gençlerden BM mesajı:
Yerel
Sinema sanatçısı İlyas Salman Aydın’da gözaltına alındı
Sinema sanatçısı İlyas Salman Aydın’da gözaltına alındı
Asayiş
Konyaspor-Fenerbahçe maçında tribün karıştı
Konyaspor-Fenerbahçe maçında tribün karıştı
Spor
DBP Tunceli İl Başkanlığında arama
DBP Tunceli İl Başkanlığında arama
Asayiş
Spor Toto Süper Lig
Spor Toto Süper Lig
Spor
Bafra’da ’Pazarlama ve Üretim Yönetimi Eğitimi’
Bafra’da ’Pazarlama ve Üretim Yönetimi Eğitimi’
Yerel
Kanadı kırık Baykuş tedavi altına alındı
Kanadı kırık Baykuş tedavi altına alındı
Yerel
Bozbağ:
Bozbağ: "Büyük camia dediğin takımından puan sildirmez"
Spor
Spor Toto Süper Lig
Spor Toto Süper Lig
Spor

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR