Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Brf Treyler
Olsan Ambalaj
Başak Sürücü Kursu
Semir Eraslan
Ekrem Tır
İlhan Mobilya

ÇADIR KENTTE KALAN SURİYELİLER İÇİN EĞİTİM ÇALIŞMALARI

SURİYE'DEKİ OLAYLAR -HATAY VALİ YARDIMCISI MARDİNLİ: -''KENTİMİZDE BULUNAN 5 ÇADIR KENTTE KALAN SURİYELİLER İÇİN KUAFÖRDEN HALK EĞİTİM MERKEZİ KURSLARINA, SATRANÇ, BASKETBOL, VOLEYBOL ETKİNLİKLERİNDEN AÇIK HAVA SİNEMA SİSTEMİNE KADAR HER TÜRLÜ AYRINTI DÜŞÜNÜLÜYOR'' -''ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE ÇADIR KENTTE BULUNAN OKUMA ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARLA İLGİLİ BİR ÇALIŞMA YAPILACAK''

ÇADIR KENTTE KALAN SURİYELİLER İÇİN EĞİTİM ÇALIŞMALARI
ÇADIR KENTTE KALAN SURİYELİLER İÇİN EĞİTİM ÇALIŞMALARI
ÇADIR KENTTE KALAN SURİYELİLER İÇİN EĞİTİM ÇALIŞMALARI
ÇADIR KENTTE KALAN SURİYELİLER İÇİN EĞİTİM ÇALIŞMALARI
ÇADIR KENTTE KALAN SURİYELİLER İÇİN EĞİTİM ÇALIŞMALARI
ÇADIR KENTTE KALAN SURİYELİLER İÇİN EĞİTİM ÇALIŞMALARI
ÇADIR KENTTE KALAN SURİYELİLER İÇİN EĞİTİM ÇALIŞMALARI
ÇADIR KENTTE KALAN SURİYELİLER İÇİN EĞİTİM ÇALIŞMALARI
ÇADIR KENTTE KALAN SURİYELİLER İÇİN EĞİTİM ÇALIŞMALARI
ÇADIR KENTTE KALAN SURİYELİLER İÇİN EĞİTİM ÇALIŞMALARI
 - Hatay Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, ülkesini terk ederek Türkiye'ye sığınan ve Hatay'da Yayladağı, Altınözü ve Reyhanlı ilçelerinde kurulan çadır kentte kalan Suriyeliler için kuaförden halk eğitim merkezi kurslarına, satranç, basketbol, voleybol etkinliklerinden açık hava sinema sistemine kadar her türlü ayrıntının düşünüldüğünü söyledi.
     Mardinli, Altınözü ilçesine bağlı Boynuyoğun köyünde bulunan geçici çadır kentte, Türkiye'ye sığınan Suriyeliler için sağlanan imkanlar hakkında bilgi verdi.
     Suriye'de olayların artmasıyla Türkiye'ye gelişlerin arttığını, toplam 18 bin 39 kişinin geldiğini, bunların 10 bin 625'inin ise kendi istekleriyle ülkelerine geri döndüğünü vurgulayan Mardinli, şu an itibarıyla 5 çadır kentte 7 bin 414 kişinin insani gerekçelerle geçici olarak misafir edildiğini belirtti.
     Toplam 2 bin 456 çadırda kalan Suriyelilerden 47'sinin hastanelerde bulunduğunu ve bunların 5'inin ateşli silahla yaralama, 22'sinin ise refakatçi olduğunu belirten Mardinli, çadır kentte kalanların yüzde 80'ini kadın ve çocukların oluşturduğunu söyledi.
          
     Çadır yerleşiminde aile durumunu gözeterek, çadır kentler arası aile ve akraba nakline izin verildiğini, ayrıca çarşı izinlerinin de bulunduğunu dile getiren Mardinli, şöyle devam etti:
     ''Kentimizde bulunan 5 çadır kentte kalan Suriyeliler için kuaförden halk eğitim merkezi kurslarına, satranç, basketbol ve voleybol etkinliklerinden açık hava sinema sistemine kadar her türlü ayrıntıyı düşünüyoruz. Suriyeli misafirlerimizin ihtiyaçları giderebilmek, taleplerini karşılayabilmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Kızılay tarafından oluşturulan çadır kentlerde, televizyon izleme yerlerinin yanı sıra misafirlerimizin çamaşırlarını yıkayabilmeleri için de makineler var. Seyyar banyo ve tuvaletlerin yanı sıra ankesörlü telefonlar da çadır kentlerde mevcut. Misafirlerimizin yakınlarıyla görüşebilmeleri için onlara ücretsiz telefon kartı da veriliyor. Ayrıca, her çadır kentte 15'er kişilik temizlik görevlileri var. Boynuyoğun köyündeki çadırımızda 50 yataklı sahra hastanesi de bulunuyor. Misafirlerimizin burada hastalıklarının tedavisi yapılıyor. Gerek duyulursa üniversite hastanelerine de sevk yapılıyor. Çadır kentlerimizde her ayrıntıyı düşünüyoruz. Bu kapsamda kadın, erkek tercümanların yanı sıra din görevlileri de bulunuyor.''

     
     -PSİKOLOJİK SORUNU OLANLARA DESTEK-
    
     Yaşadıkları olaylar nedeniyle psikolojik sorun yaşayan ve travma geçirenlere yönelik olarak da psikolog ve sosyal çalışmacıların da bulunduğunu vurgulayan Mardinli, bunların Suriyelilerle görüşerek, yaşadıkları kötü günleri unutturmaya çalıştığını söyledi.
     Çocuklara yönelik stres, öfke, kendine güven gibi konularda da eğitimler verildiğini ifade eden Mardinli, çadırlarda ayrıca, danışma ve talep iletme noktalarının da bulunduğunu belirtti.
     Mardinli, misafirlerin en iyi şekilde vakit geçirebilmeleri için Türkçe dil kursu ile ebru, Kur'an-ı Kerim, ilk yardım kurslarıyla Suriyeli çocuklardan da halk oyunları ve koro ekiplerinin de oluşturulduğunu bildirdi. Reyhanlı ilçesinde bulunan çadır kentte misafirler için moral gecesinin de yapıldığını vurgulayan Mardinli, Türkiye'ye sığınan Suriyelileri en iyi şekilde ağırlamaya çalıştıklarını ifade etti.
     Mardinli, üç öğün yemeğin yanı sıra sürekli hizmet veren çay kahve makinesinin bulunduğu çadır kentlerde, 24 saat esasına göre hizmet veren tam donanımlı ambulansın da hazır olarak bekletildiğini söyledi. Çadır kentlerdeki çöplerin görevliler tarafından sürekli alındığını, sahaların haşaratlara karşı ilaçlandığını vurgulayan Mardinli, ayrıca, yaşlı ve engellilere tekerlekli sandalye, görme bozukluğu olanlara da muayenelerinin yapılarak gözlük verildiğini belirtti.
            
   
     -EĞİTİM ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARLA İLGİLİ ÇALIŞMA-
    
     Çadır kentlere geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığından bir heyetin gelerek incelemelerde bulunduğunu ifade eden Mardinli, ''Önümüzdeki günlerde çadır kentte bulunan okuma çağındaki çocuklarla ilgili bir çalışma yapılacak. Amacımız, eğitim çağındaki çocukların okullarına devam edebilmesi. Bu konuda da gerekli çalışmalar kısa sürede gerçekleşecek'' diye konuştu.
     Bilgilendirme toplantısının ardından, çadır kent temsilcileri de sorunları ve talepleriyle ilgili basın mensuplarına açıklamada bulundu.
     Suriye'ye bir an önce demokrasinin gelmesini isteyen temsilciler, her ihtiyaçları karşılanan Türkiye'de mutlu olduklarını, ancak bir an önce olayların biterek evlerine, vatanlarına dönmeyi umut ettiklerini kaydetti.
     Basın mensuplarının görüntü ve fotoğraf almasına izin verilmeyen bilgilendirme toplantısından sonra Suriyelilerin kaldığı çadır kent gazetecilere açıldı.
     Çadır kentte kalanlar, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad aleyhine slogan atarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

ÇADIR KENTTE KALAN SURİYELİLER İÇİN EĞİTİM ÇALIŞMALARI haberi 14.09.2011 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay  98155  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 98155
Kategori Yerel
ŞehirHatay
  HZ.HIDIR İLE HZ.MUSA'NIN KUTSAL BULUŞMASI
  Başkan Nehir, Topluma mal olmuş isimlerin soyut yada somut heykel çalışmalarının yapılması yönünde çabalarının süreceği ile birlikte uğur mumcu heykelinin de bitme aşamasında olduğu müjdesini verdi. Deniz Sitesinde bulunan uğur mumcu caddesinin girişine sütunların yerleştirildiğini  ve en kısa zamanda sütunların önünde yapılan kaidenin üstüne Uğur Mumcu heykelinin yerleştirileceğini ifade etti. HZ.HIDIR İLE HZ.M... 28.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 45Devamını oku
  İHH ve Katar Raf Kurumu Suriye’de köy inşa ediyor
  İç savaşın başladığı günden bu yana birçok yardım çalışması gerçekleştiren İHH’nin en fazla yardım yaptığı alanlardan birinin de mesken alanları olduğunu belirten İHH Hatay Ofisi Suriye Çalışmaları Basın Danışmanı Burak Karacaoğlu, bu kapsamda Suriye içerisinde yapılan konteyner ve çadır kentlerde dönemsel olarak değişmekle birlikte yaklaşık 150 bin kişinin yaşadığını söyledi. Karacaoğlu, “İHH son olarak, barınma yardımları kapsamında yetim ailelerinin kalacağı, ilk etabında 100 evden oluşan köy... 28.10.2016 16:44
  Hatay Genel 45Devamını oku
  DİKKAT PAZAR GÜNÜ ELEKTRİK KESİNTİSİ VAR
  Hatay’ın Antakya İlçesi Kışla Saray, Bağrıyanık, Gazi, Havuzlar, Şirince, Aydınlıkevler, Cumhuriyet, Kuyulu, Dutdibi, Fevzi Çakmak ve Kocaabdi Mahalleleri ile Hatay Valiliği, Vilayet Karakolu ve Özel İdare Müdürlüğüne 6:30-8:30 saatleri arasında Scada altyapı çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.  Hatay’ın Defne İlçesi Sümerler, Dursunlu, Akdeniz, Elektrik ve Armutlu Mahalleleri ile... 28.10.2016 00:00
  Hatay Genel 585Devamını oku
  SODESLE KADINLAR HAYATA ATILIYOR
  Arya Çocuk Bakıcılığı Kursu Projesinde 20 kadına çocuk bakıcılığı gelişimi eğitimi sonunda Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü onaylı sertifikaları düzenlenen törenle verildi. İpek Düğün Salonunda düzenlenen sertifika töreninde Hatay Sosyal Kalkınma Derneği Başkanı, Dr. Alim Koray Cengiz, Dernek üyeleri ve kursiyerler katıldı. Yrd. Doç. Dr. Alim Koray Cengiz’in  başkanı olduğu Hatay Sosyal ve Kült&uu... 28.10.2016 00:00
  Hatay Genel 320Devamını oku
  ÜCRETSİZ KLARNET KURSU İÇİN KAYITLAR BAŞLADI
  Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlara yer verildi; “Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’nin büyük önem verdiği sosyal belediyecilik hizmetlerimizin çatısı altında kurulan Gençlik Merkezimiz geleceğimizin teminatı gençlere yönelik hizmet üretmeye devam ediyor. Bünyesinde verilen kurslara her geçen gün bir yenisini ekleyen Gençlik Merkezi bu kez de Klarnet enstr&u... 28.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 455Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 7030Devamını oku
  Tıp Öğrencisi Tuğba Kazada Öldü
  Kaza,  kent merkezindeki Tayfur Sökmen Kampusu yakınlarında meydana geldi. MKÜ Tıp Fakültesi 2'nci sınıf öğrencisi Tuğba Alaş'ın arkasında oturduğu, adı açıklanmayan arkadaşının kullandığı 31 AU 67 plakalı motosikte, hızlı olduğu iddia edilen M.K. yönetimindeki 01 VN 254 plakalı otomobil arkadan çarptı. Kazada, Tuğba Alaş olay yerinde yaşamını yitirirken, motosiklet sürücüsü hafif yaralandı.  Müzik t... 25.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 4180Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 4145Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3360Devamını oku
  CHP DEN MAHALLE ZİYERETLERİ
  EĞİTİM SEN ZİYARETİ CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur:”Partimizin   en alt üyesinden genel başkanımıza kadar 29 günden beri en önemli gündemimiz eğitim sen mağdurlarıdır. Genel Başkanımız  il başkanları toplantısında haksız olarak açığa alınan öğretmenlerin bir an önce görevlerine dönmesi gerektiğini  belirtti.  Süreç kolay bir süreç değil.Genel Başkanımızdan milletvekilimize kada... 11.10.2016 00:00
  Hatay Siyaset 2910Devamını oku
Mezitli Belediyesi Tece Gönüllü Evi açıldı
Mezitli Belediyesi Tece Gönüllü Evi açıldı
Yerel
Spor Toto 2. Lig
Spor Toto 2. Lig
Spor
Bakan Soylu’yu görmek isteyen vatandaşlar izdihama yol açtı
Bakan Soylu’yu görmek isteyen vatandaşlar izdihama yol açtı
Politika
Tecavüz edilerek öldürülen 16 yaşındaki Sezgi’nin davası 23 Aralık’a ertelendi
Tecavüz edilerek öldürülen 16 yaşındaki Sezgi’nin davası 23 Aralık’a ertelendi
Asayiş
Otobüste hemşireye tekme atan saldırgan yeniden gözaltında
Otobüste hemşireye tekme atan saldırgan yeniden gözaltında
Asayiş
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor
Yerel
Kamyonun çarptığı ayı yavrusu telef oldu
Kamyonun çarptığı ayı yavrusu telef oldu
Yerel
Yeni Malatyaspor, Elazığ’a uğurlandı
Yeni Malatyaspor, Elazığ’a uğurlandı
Spor
Türkiye Ralli Şampiyonası Seyirci Özel etabıyla başladı
Türkiye Ralli Şampiyonası Seyirci Özel etabıyla başladı
Spor
Mücahit Yanılmaz:
Mücahit Yanılmaz: "Elazığspor’a verilen ceza hak edilmiş bir ceza değil"
Spor
Kokoreçe kadın eli değdi
Kokoreçe kadın eli değdi
Yerel
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu: “Ay yıldız ile düşman olursanız, bu düşmanlık size kaybettirir”
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu: “Ay yıldız ile düşman olursanız, bu düşmanlık size kaybettirir”
Politika
Erzincan da Cumhuriyet koşusu
Erzincan da Cumhuriyet koşusu
Yerel
Erzincan da Cumhuriyet bayramı törenleri başladı
Erzincan da Cumhuriyet bayramı törenleri başladı
Yerel
Erzincan Emniyet Müdürü İnci’den veda mesajı
Erzincan Emniyet Müdürü İnci’den veda mesajı
Yerel
Şehit oğlunu asker selamı ile uğurladı
Şehit oğlunu asker selamı ile uğurladı
Genel
Yusuf Şimşek, imzayı attı
Yusuf Şimşek, imzayı attı
Spor
Bakan Eroğlu, Afyonkarahisar’a 5 yatırım müjdesi verdi
Bakan Eroğlu, Afyonkarahisar’a 5 yatırım müjdesi verdi
Politika
Öğrenciler cumhuriyet ağacı yaptı
Öğrenciler cumhuriyet ağacı yaptı
Yerel
Nergis lezzeti Yöresel Ürünler Fuarı’nda
Nergis lezzeti Yöresel Ürünler Fuarı’nda
Yerel

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR