Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Semir Eraslan
Brf Treyler
Başak Sürücü Kursu
İlhan Mobilya
Ekrem Tır
Olsan Ambalaj

İSKENDERUN LİMANI'NIN ÖZELLEŞTİRİLMESİ

İSKENDERUN LİMANI'NIN ÖZELLEŞTİRİLMESİ -TCDD'YE AİT LİMANIN İHALESİNİN YAPILMASI YÖREDEKİ İŞADAMLARI ARASINDA HEYECAN YARATTI -İTSO BAŞKAN VEKİLİ TENNİOĞLU: ''ÖZELLEŞMEYLE KAZANAN İSKENDERUN OLACAK'' -RODER YÖNETİM KURULU ÜYESİ YÜKSEKGÖNÜL: ''LİMANIN TAM KAPASİTE ÇALIŞMASIYLA 3-4 BİN KİŞİYE İŞ ALANI AÇILACAK''

İhsan Gülüş - TCDD'ye ait İskenderun Limanı'nın özelleştirme ihalesinin gerçekleştirilmesi, bölgede yeni yatırımların habercisi olarak yöre halkı, esnafı, sanayici ve işadamlarını umutlandırdı.
     İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanvekili Müfit Tennioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin kurulduğundan bu yana bir liman şehri olduğunu, limanının yöreye katkısını halkın çok iyi bildiğini, ancak uzun yıllar verimli çalışmamasının yöre halkını üzdüğünü söyledi.
     Limanın özelleştirilmesinin ilçenin kalkınması adına önemli bir gelişme olduğunu belirten Tennioğlu, ''İhaleyi alan Limak Yatırım Enerji Üretim İşletme Hizmetleri ve İnşaat AŞ'nin yapacağı yatırımlarla İskenderun Limanı, dünya limanları ile boy ölçüşecek duruma gelecek'' dedi.
     Tenioğlu, lojistik merkezi olarak yapılması düşünülen yerin de limanın çok yakınında olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:
     ''Bu merkezin de faaliyete geçmesi limana ayrı bir katkı sağlayacaktır. Otoban ve demiryolu bağlantısı bulunan limanımız, Türkiye'nin birçok limanında olmayan avantajlara sahiptir. Limanın tam kapasite çalışmasıyla ve GAP ürünlerinin ihracı da buradan gerçekleşecektir. Konteynır terminalinin de kurulmasıyla İskenderun 1980'lerdeki canlılığına yeniden kavuşacaktır.''
     Limanın verimli çalışması için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade eden Tennioğlu, ''İskenderun hak ettiği yere gelecektir. Limanın tam kapasite çalışmayla getireceği hareketlilik, işsizliğe de merhem olacaktır. İskenderun esnafı, işletmecilerinin bu yeniliğe hazır olmaları gerekir. Kazanan İskenderun olacaktır. Liman Türkiye için önemli bir merkez, İskenderun halkı hareketliliğinin faydasını mutlaka görecektir'' diye konuştu.
    
     -KÖRFEZ SAVAŞI ÖNCESİNE ÖZLEM-
    
     Ro-Ro İşletmecileri ve Kombine Taşımacılar Derneği (RODER) Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Yüksekgönül de iyi şartlarda ihale edildiğini belirttiği limanın İskenderun'un can damarı olduğunu vurguladı.
     ''İskenderun limanının özelleşmesi yıllardır bekleniyordu. Liman, şehrin can damarıdır'' diyen Yüksekgönül, ''Önceki ihalenin yaklaşık 4 kat fazlası bir rakamın devletin kasasına girmesi önemli bir gelişmedir. Önemli olan ülke, bölge ve kent ekonomisine katkısıdır. Bunun için de Rekabet Kurulunun bir önce tasdikini yapması gerekiyor'' dedi.
     Limana konteynır terminalinin acilen kurulması gerektiğinin de altını çizen Yüksekgönül, ''Mersin limanına göre avantajları fazla. İçerisinde 60 bin ton kapasiteli TMO silosu var. Navlun olarak da 10 dolar daha ucuz ve Ortadoğu'ya açılan kapı konumunda'' dedi
     Yüksekgönül, limanın özelleştirilmesinin ardından yapılacak yeni yatırımlarla tam kapasite çalışması durumunda yörede ekonomik canlılığın artacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:
     ''Yeni işçi alımı olacak, yeni nakliye şirketleri ve gemi acenteleri kurulacak. Limanın verimli çalışmaya başlamasıyla şehirde en az 3-4 bin kişiye iş alanı açılacak. İskenderun esnafı kan ağlıyor. Limandaki iş artışı ile günde en az 300-500 şoför yemeğini yiyecek, içecek, İskenderun ekonomisinin canlanmasına katkı sağlayacak. İlgili firmaya yatırımcı gözüyle bakıp, önünü açmak, herkesin, her kesimin yardımcı olması gerekiyor.
     Bu konuda belediye başta olmak üzere, ilgili kurumlara önemli görevler düşüyor. Limanın tam kapasiteyle çalışması için alt yapı ve bağlantılı işler için gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor. Öncelikle tır garajı yapılması lazım. Tırların şehre girişini engellememek gerekir, gelenlerin rahat konaklamaları için gerekli alt yapının yapılması lazım.''
     Limanın verimli çalışmasının Irak ve Suriye'ye taşımacılığı canlandıracağının da altını çizen Yüksekgönül, ''Böylece liman yeniden Ortadoğu'nun cazibe merkezi olur. Nakliye canlanacak ve bölgedeki hareketlilik, Körfez Savaşı öncesine dönecektir'' diye konuştu.
     Deniz Nakliyecileri Derneği Başkanı Mahmut Zeytinoğlu da özelleştirmenin İskenderun için önemli bir gelişme olduğunu belirterek, ''İhalenin yapılabilmesi önemli bir olaydır. Limanın eski canlılığına kavuşması ise bazı parametrelerin oluşmasına bağlı'' dedi.
     İskenderun Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar Odası Başkanı Hidayet Şahinoğlu da 40 yıldır esnaflık yaptığını, limanın en hareketli olduğunu belirttiği 20 yıl öncesinde iş yerinde günde 90 kilo et tüketildiğini kaydetti. Şahinoğlu, ''Biz limanın o günleri yakalamasını istiyoruz. Bunun için ilgili firma o hareketliliği sağlaması halinde biz ellerinden öperiz'' diye konuştu.
    
     -LOJİSTİK YATIRIMI-
    
     İskenderun Limanı'ndan geçen yıl yaptığı 500 bin ton işlemle en çok sevkıyat gerçekleştiren firmalar arasında yer alan Özler Lojistik'in Yönetim Kurulu üyesi Bilal Öz ise Limak'ın işletme hevesi ve yapacağı yatırımlara güvendiklerini bildirdi.
     İskenderun Limanı'nın lojistik ve ilgili tedarikçiler açısından özelleşmeye hazırlıklı bir bölge konumunda bulunduğunu ifade eden Öz, şöyle konuştu:
     ''Yapılacak yatırımların ciddiyetine göre, lojistik arterlerimizi özelleştirme sürecine paralel hareket kabiliyetimizi gözden geçirip revize ettik. Bölgenin önümüzdeki süreçte yaşanacak ekonomik trendine bağlı olarak lojistik kabiliyetimizi arttırıcı her türlü tedbiri aldık. Önümüzdeki günlerde somut yatırımlarımıza başlayacağız. Yıl sonuna kadar 17 bin metrekarelik alana sahip lojistik yatırımımıza yıl sonuna kadar başlayacağız.''
    
     -LİMAN FAALİYETLERİ-
    
     Edinilen bilgilere göre, İskenderun Limanı'nda, 2009'da 976 gemi, bu yıl ise bugüne kadar 457 gemi hizmetlerden yararlandı. Yine geçen yıl limanda 2 milyon 413 bin 343 ton elleçleme yapılırken, bu yılın ilk 6 ayında rakam 1 milyon 285 bin 411 ton olarak tespit edildi.
     Toplam 10 rıhtımı bulunan liman, -8.80 metre ile 12 metre rıhtım derinliğine sahip. Yaklaşık 1400 metre mendirekli limanda, TMO'nun 60 bin depolama kapasiteli silosu bulunuyor. Limanda 3-25 ton kaldırma kapasiteli 17 rıhtım vinci hizmet veriyor. Ancak, vinç ve teçhizatların çoğunun yaklaşık 30 yıllık olduğu ve miadını doldurduğu belirtildi.
     90 ton kapasiteli bir yüzer vinç, bir kılavuz botu, 4 römorkör, 2 palamar ve bir servis botuna sahip limanın 370 bin metrekare açık alanda, yıllık 7 milyon 500 bin ton, 20 bin 404 metrekare kapalı alanda 315 bin ton stoklama kapasitesi bulunuyor. Liman, yılda 2 milyon ton karışık eşya, 300 bin ton konteynır, 1 milyon ton da dökme katı yük, yükleme-boşaltma kapasitesine sahip.
     Limanın özelleştirme ihalesinde 372 milyon dolarla en yüksek teklifi, Limak Yatırım Enerji Üretim İşletme Hizmetleri ve İnşaat AŞ adına Limak Holding vermişti.

İSKENDERUN LİMANI'NIN ÖZELLEŞTİRİLMESİ haberi 01.10.2010 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay  271765  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 271765
Kategori Yerel
ŞehirHatay
  Vali Ata’dan Dörtyol ve Erzin İlçelerimize Ziyaret
  İlk olarak  Dörtyol ilçemize giden Vali Ata burada Kaymakamlık ziyaretinde bulundu. Kaymakamlık makamında Recep Soytürk ile bir süre sohbet eden Vali Ata daha sonra toplantı salonuna geçerek ilçenin genel durumu ve ilçede devam eden yatırımlar hakkında Kaymakam Soytürk’ten brifing aldı.    Kaymakamlık ziyaretinden sonra Vali Ata Dörtyol Belediyesi’ni ziyaret ederek Belediye Başkanı Yaşar Toksoy ile bir... 27.10.2016 00:00
  Hatay Genel 45Devamını oku
  VALİ ATA SAMANDAĞ İLÇESİNİ ZİYARET ETTİ
  Samandağ Kaymakamlığı Hizmet binasının Önünde yapılan karşılamaya Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik,Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir,Samandağ ilçe Emniyet Müdürü Namık Ayran,İlçe Garnizon Komutanı Yüzbaşı Emrah Nergiz, Sahil Güvenlik Komutanı Üsteğmen Sinan Dündar , Samandağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo,Samandağ İlçe Spor Ve Gençlik Müdürü Ceyhun Yılmaz,Sama... 27.10.2016 00:00
  Hatay Genel 70Devamını oku
  MELEKLER EUROLEAGUE’İN İLK MAÇINA ÇIKACAK
  Son olarak 24’üncü Cumhurbaşkanlığı Kupası’nda Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi’nin şampiyonu Fenerbahçe’yi 55-60’lık skorla mağlup ederek kupayı müzesine götüren ve tarihinde bir ilke imza atan Hatay temsilcisi, geçen sezon ligde yakaladığı başarıyı Euroleague maçlarına da taşımak istiyor. ZORLU MÜCADELE 27 EKİM PERŞEMBE GÜNÜ ANTAKYA KAPALI SPOR SALONU’NDA Toplamda 16 takımın müc... 27.10.2016 00:00
  Hatay Genel 540Devamını oku
  BAŞKAN SAVAŞ MAZMAN MEDYA GRUP RADYOLARINA KONUK OLACAK
  GÜNIŞIĞI RADYO PROGRAMI’NDA HATAY GÜNDEMİ ELE ALINACAK Mithat Öztürk’ün hazırlayıp sunduğu ‘Günışığı Programı’nda gündeme dair gelişmeleri ve Hatay’ı ilgilendiren konuları detaylıca ele alacak olan Başkan Savaş, hemşehrilerine il genelinde yaşanan gelişmeler hakkında bilgiler verecek. Başkan Savaş programda ayrıca, HBB’nin önemli projeleri ve nitelikli hizmetleri hakkında değerlendirmeler yapacak. PROGR... 27.10.2016 00:00
  Hatay Genel 590Devamını oku
  BAŞKAN SAVAŞ’TAN TÜRK METAL SENDİKASI’NA ZİYARET
  Gerçekleştirilen ziyarete Başkan Savaş’ın yanı sıra Türk Metal Sendikası İskenderun 1Nolu şube Başkanı Çakır Varan ve İskenderun Şubesi Başkanı Mevlüt Yıldız ve sendika üyeleri eşlik etti. ÇAKAR: İSKENDERUN’DA GERÇEKLEŞTİRMİŞ OLDUĞU HİZMETLERDEN DOLAYI BAŞKANIMIZDAN OLDUKÇA MEMNUNUZ “Türk Metal Sendikası Türk-İş İl Temsilciliği İskenderun 1 No’lu Şube Başkanı Çakır Varan,” Hatay Büy&... 27.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 410Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 6950Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 4105Devamını oku
  Tıp Öğrencisi Tuğba Kazada Öldü
  Kaza,  kent merkezindeki Tayfur Sökmen Kampusu yakınlarında meydana geldi. MKÜ Tıp Fakültesi 2'nci sınıf öğrencisi Tuğba Alaş'ın arkasında oturduğu, adı açıklanmayan arkadaşının kullandığı 31 AU 67 plakalı motosikte, hızlı olduğu iddia edilen M.K. yönetimindeki 01 VN 254 plakalı otomobil arkadan çarptı. Kazada, Tuğba Alaş olay yerinde yaşamını yitirirken, motosiklet sürücüsü hafif yaralandı.  Müzik t... 25.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3920Devamını oku
  GENÇ SERGEN EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
  Sergen Kuş’un intihar etmiş olabileceği üzerinde duruluyor . Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Sergen Kuş’un cenazesi Antakya Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma hastanesine götürüldüğü daha sonra Sutaşı Mahallesi Asri mezarlığında toprağa verildiği belirtildi.... 28.09.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3850Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3290Devamını oku
Gelin arabası otomobil ile çarpıştı: 6 yaralı
Gelin arabası otomobil ile çarpıştı: 6 yaralı
Asayiş
İlkadım Kadın Meclisi’nin yeni başkanı Halise Mutlu oldu
İlkadım Kadın Meclisi’nin yeni başkanı Halise Mutlu oldu
Yerel
Ellibaş Ortaokulu’nda ‘Zilsiz okul projesi’ uygulaması
Ellibaş Ortaokulu’nda ‘Zilsiz okul projesi’ uygulaması
Yerel
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş:
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş:
Politika
Okul sporları değerlendirme ve bilgilendirme toplantısı yapıldı
Okul sporları değerlendirme ve bilgilendirme toplantısı yapıldı
Yerel
Sapanca zabıtası fırın denetimlerini arttırdı
Sapanca zabıtası fırın denetimlerini arttırdı
Yerel
Milletvekili Dülger’den Cumhuriyetin 93. yıldönümü mesajı
Milletvekili Dülger’den Cumhuriyetin 93. yıldönümü mesajı
Yerel
Yeni Amasyaspor’da kupa hedefi üç büyükler
Yeni Amasyaspor’da kupa hedefi üç büyükler
Spor
Teleferik Projesi’ne Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan onay
Teleferik Projesi’ne Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan onay
Yerel
‘Topuklu Efe’ Federasyon Başkanı seçildi
‘Topuklu Efe’ Federasyon Başkanı seçildi
Yerel
Asgari ücret bin 300 TL’nin altına düşmeyecek
Asgari ücret bin 300 TL’nin altına düşmeyecek
Ekonomi
Yrd. Doç, Dr. Erenel:
Yrd. Doç, Dr. Erenel: "İstanbul depremi zamanla anlaşılacak"
Genel
Bilecik’te 78 adet büyükbaş, 80 adet küçükbaş hayvan dağıtıldı
Bilecik’te 78 adet büyükbaş, 80 adet küçükbaş hayvan dağıtıldı
Yerel
Kurtuba Akademi atölye çalışmaları başlıyor
Kurtuba Akademi atölye çalışmaları başlıyor
Yerel
Bakan Kılıç: “15 Temmuz gecesi Türkiye dünyaya büyük bir mesaj verdi”
Bakan Kılıç: “15 Temmuz gecesi Türkiye dünyaya büyük bir mesaj verdi”
Politika
Bandırma’da fırtına denizcilere zor anlar yaşattı
Bandırma’da fırtına denizcilere zor anlar yaşattı
Genel
15 Temmuz şehitleri için 241 metrekarelik dev ebru
15 Temmuz şehitleri için 241 metrekarelik dev ebru
Genel
İmam Hatip Lisesinde aşure ve ödül programı
İmam Hatip Lisesinde aşure ve ödül programı
Yerel
Sarıoğlu Fırıncı Mahallesi sakinlerinin sorunlarını dinledi
Sarıoğlu Fırıncı Mahallesi sakinlerinin sorunlarını dinledi
Yerel
Erciş’in ‘uçan kalecisi’ vefat etti
Erciş’in ‘uçan kalecisi’ vefat etti
Yerel

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR