Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
İlhan Mobilya
Ekrem Tır
Başak Sürücü Kursu
Olsan Ambalaj
Semir Eraslan
Brf Treyler

Hatay'da Gadir-i Hum Bayramı kutlandı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin: ''Ehli beyti bilmek ve anlamak demek, ülkemizde de zaman zaman karşılaştığımız, etnik kökenle, dine, dile ve ırka dayalı ayrımcılığa karşı durmak, alet olmamak ve birliğimizi korumak demektir'' -Hatay Valisi Lekesiz: ''Bu topraklarda Alevi ve Sünni yok. Çelik beton gibi Anadolu'nun güzel insanları var'

Hatay'da Gadir-i Hum Bayramı kutlandı
Hatay'da Gadir-i Hum Bayramı kutlandı
Hatay'da Gadir-i Hum Bayramı kutlandı
Hatay'da Gadir-i Hum Bayramı kutlandı
Hatay'da Gadir-i Hum Bayramı kutlandı
Hatay'da Gadir-i Hum Bayramı kutlandı
Hatay'da Gadir-i Hum Bayramı kutlandı
Hazreti Muhammed'in hicretinin 10. yılında, veda haccı dönüşünde Hazreti Ali'yi taltif ettiği gün olarak bilinen ''Gadir-i Hum Bayramı'' Hatay'da çeşitli etkinliklerle kutlandı.
     CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) tarafından Antakya Spor Salonu'nda gerçekleştirilen ''Hz. Ali Gadir-i Hum ve Kardeşlik Bayramı'' etkinliğinde yaptığı konuşmada, ''Ehl-i Beyti bilmek ve anlamak demek, ülkemizde de zaman zaman karşılaştığımız etnik kökenle dine, dile ırka dayalı yapılan ayrımcılığa karşı durmak, alet olmak ve birliğimizi korumak demektir'' dedi.
     Siyaset yapmaksızın dayanışmayı, birliği ve beraberliği kutlamaya geldiğini ifade eden Tekin, Türkiye'nin birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğu bir dönemden geçtiğini, bu dönemde birlikteliği amaç edinmiş bir bayram etkinliğine katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.
     Van'da meydana gelen depremde, ''Hataylısı, Edirnelisi, Muşlusu ve İzmirlisi'nin tek yürek Vanlı olduğunu'' vurgulayan Tekin, şöyle devam etti:
     ''Türkiye'nin dört bir yanının kalbi Van'da attı. Bunun sebebi, bu topraklarda, peygamberimizden ve Hz. Ali'den bu yana yeşertilmeye çalışılan birlik ve beraberlik tohumudur. Ehl-i Beyti bilmek ve anlamak demek, ülkemizde de zaman zaman karşılaştığınız etnik kökenle dine, dile ve ırka dayalı ayrımcılığa karşı durmak, alet olmamak ve birliğimizi korumak demektir. Mevlana gibi 'kim olursan ol' demektir. Hacı Bektaşi Veli gibi ceylanla aslanı aynı kucakta barış içerisinde tutmak demektir. Atatürk gibi 'yurtta sulh cihanda sulh' ilkesini benimsemek demektir. Bir lokmaya bir hırkaya memnun olup, insana hizmete mecnun olmaktır. Birliğin, dirliğin, temizliğin dostluğun paylaşımın daim olduğu, insana insan olduğu için değer verildiği, aynı yaratandan yaratılmanın bilincinde tüm insanlığın kardeşçe yaşadığı bir dünya umuduyla buradaki tüm canları selamlıyorum. Bayramınız kutlu olsun.''
     Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de, farklı renklerin, barış, kardeşlik ve hoşgörü içerisinde bulunduğu kentte, farklı bir renk ve çiçek olan Alevilerin bayramını kutlamaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.
     Dünyadaki insanların barışa, sayılma ve sevilmeye değer verilmesini istediğini vurgulayan Lekesiz, bunun temelinde de sevgi, saygı ve hoşgörünün bulunduğunu kaydetti.
     Sevgilerden birinin de Ehl-i Beyt sevgisi olduğunu belirten Lekesiz, ''Bu topraklarda Alevi ve Sünni yok. Çelik beton gibi Anadolu'nun güzel insanları var. Sevginin, hoşgörünün sadece anlatıldığı değil, yaşandığı bir ilde valilik yapıyorum, bu açıdan mutluyum. Ne zaman milli birlik, dirlik içerisinde olduk ise hayal denileni hayata geçirmişiz. Bunlara bir örnek Kurtuluş Savaşı'dır'' diye konuştu.
     Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Güven ise üç semavi dinin yüzyıllardır huzur, barış ve kardeşlik içerisinde yaşadığı Hatay'ın kültür zengini bir kent olduğunu belirterek ''Gadir-i Hum Bayramı''nı kutladı.
     CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, konuşmasında Suriye'deki olaylara değinerek, Suriye'de iç çatışmaya, kardeşlik kavgasının çıkmasına izin vermeyeceklerini, buraya müdahale yapılması halinde tüm Ortadoğu'nun etkileneceğini savundu.

     
     -''Alevinin Sünni kardeşiyle hiçbir zaman ve mekanda sorunu olmadı''-
    
     EHDAV Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yeral da, Gadir-i Hum Bayramı Konferansını uluslararası bir boyuta taşımanın haklı gurur ve sevincini yaşadıklarını söyledi.
     Alevilerin ne zaman, nerede nasıl ve ne şekilde ibadet edeceğini herkesten çok daha iyi bildiğini ifade eden Yeral, şöyle devam etti:
     ''Alevilerin, hiç kimseye, hiçbir cihete, hiçbir gerekçeyle, ne inançlarını ispat edip kabul ettirme mecburiyetleri, ne de buna ihtiyaçları vardır. Aslında 14 asır boyunca biz Alevileri tanıyıp anlamaktan aciz olanlar, bugünden sonra bizi hiç anlamasalar da olur. Aleviler, inançları, amelleri ve yaşayışları konusunda tarih boyunca zehirlenseler de, asılsalar da, kesilseler de, yakılsalar da, ne Muaviye ne de onun torunlarından icazet aldılar ne de bundan sonra asla almayacaklardır. Şu gerçeğin altını bir kez daha çizelim ki, Alevinin Sünni kardeşiyle hiçbir zaman ve mekanda sorunu olmadı. Bundan sonra da asla olmayacaktır.''
     Suriye'deki olaylara da değinen Yeral, Türkiye ile Suriye'nin büyük bir aile ve iki devlet olduğunu belirtti.
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan, dün olduğu gibi bugün de Esat ile kol kola girmelerini istediklerini ifade eden Yeral, ''Medeniyet, barış ve huzur başkenti olan Antakya'ya gelerek, Samandağ'da Hz. Hızır makamı ile Hz. Habib-i Neccar'ı ziyaret etmelerini istiyoruz. Buradan da tüm dünyaya barış ve kardeşlik mesajlarını vermelerini önemle bekliyoruz. Bu konuda bizler barış elçisi olarak her türlü inisiyatifi almaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz'' diye konuştu.
     İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, Alevi ve Sünnilerin kardeş, bütün Sünnilerin kalbinin Hz. Ali ve Ehl-i Beyt tarafında olduğunu kaydetti. Türkiye'nin en çok ihtiyacı olan şeyin barış olduğunu ifade eden Sinanoğlu, Hatay'da da bunun mevcut olduğunu söyledi.
     Kuran-ı Kerim'in de okunduğu etkinliğe, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, CHP İstanbul milletvekilleri İhsan Özkes ve Ali Özgündüz, CHP Hatay milletvekilleri Hasan Akgöl, Mevlüt Dudu ve Mehmet Ali Ediboğlu, MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin ile Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, Musevi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Tunus, İran, Irak'dan din ve bilim adamları katıldı.

Hatay'da Gadir-i Hum Bayramı kutlandı haberi 14.11.2011 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay  415100  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 415100
Kategori Yerel
ŞehirHatay
  İnşaatta Tek Göz Oda
  Çocuklarının okuyup kendilerini kurtarabilmeleri için mücadele eden anne Armağan Yıldız, günübirlik işlerde çalışarak üç çocuğuna babalık da yapmaya çalışıyor. Yıldız ailesinin tek dileği, havaların soğumaya başlamasıyla sıkıntıları daha da artmadan kapısı ve penceresi olan sıcak bir yuva Anne Yıldız: "Bu şartlarda çocuklarımın ders çalıştığını görmek beni çok üzüyor"Lise &oum... 25.10.2016 00:00
  Hatay Genel 1200Devamını oku
  Tıp Öğrencisi Tuğba Kazada Öldü
  Kaza,  kent merkezindeki Tayfur Sökmen Kampusu yakınlarında meydana geldi. MKÜ Tıp Fakültesi 2'nci sınıf öğrencisi Tuğba Alaş'ın arkasında oturduğu, adı açıklanmayan arkadaşının kullandığı 31 AU 67 plakalı motosikte, hızlı olduğu iddia edilen M.K. yönetimindeki 01 VN 254 plakalı otomobil arkadan çarptı. Kazada, Tuğba Alaş olay yerinde yaşamını yitirirken, motosiklet sürücüsü hafif yaralandı.  Müzik t... 25.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 2750Devamını oku
  Vali Ata’dan Hasan Kaya’ya İade-i Ziyaret
  Vali Ata, Hatay’ın kalkınma hızının artırılması için şehir-üniversite iş birliğinin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini söyleyerek ilimizin ve üniversitemizin daha iyi yerlerde olabilmesi için el birliği ile çalışacaklarını ve Hatay Valisi olarak üzerine düşen ne varsa yapmaya hazır olduğunu belirtti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü P... 25.10.2016 00:00
  Hatay Genel 625Devamını oku
  Vali Ata PTT Heyetini Kabul Etti
  Vali Ata ziyarette yaptığı açıklamada, ülkemizin en köklü, en saygın kuruluşlarından biri olarak varlığını iki asra yakın bir süredir devam ettiren Posta ve Telgraf Teşkilatı’nın milletimizin hayatında çok önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. Vali Ata, ‘’Teknolojinin gelişmesi, iletişim, haberleşme, kamu ihtiyacı ve kamu hizmetinin çok değişik yöntemlerle karşılanır hale gelmesi PTT teşkilatımızın da son derece mo... 25.10.2016 00:00
  Hatay Genel 470Devamını oku
  13 ADET DÜKKÂN İHALE USULÜ KİRAYA VERİLECEK
  Kiralama ihalesinin 3 Kasım 2016 Perşembe günü saat 10.00 da başlayacağı, sıralama numarasına göre alınarak Antakya Belediye Başkanlığı’nda Encümen Toplantı Salonu’nda (Ana Hizmet Binası 1.Kat) yapılacağı vurgulandı. İsteklilerin, ihaleye ilişkin şartnameyi Antakya Belediyesi Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nden ve www.antakya.bel.tr adresinden bedelsiz görebileceği ve ihaleye girebilecekleri belirtilirken, taşınmaz m... 25.10.2016 00:00
  Hatay Genel 825Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 6740Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3980Devamını oku
  GENÇ SERGEN EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
  Sergen Kuş’un intihar etmiş olabileceği üzerinde duruluyor . Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Sergen Kuş’un cenazesi Antakya Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma hastanesine götürüldüğü daha sonra Sutaşı Mahallesi Asri mezarlığında toprağa verildiği belirtildi.... 28.09.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3710Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3225Devamını oku
  CHP DEN MAHALLE ZİYERETLERİ
  EĞİTİM SEN ZİYARETİ CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur:”Partimizin   en alt üyesinden genel başkanımıza kadar 29 günden beri en önemli gündemimiz eğitim sen mağdurlarıdır. Genel Başkanımız  il başkanları toplantısında haksız olarak açığa alınan öğretmenlerin bir an önce görevlerine dönmesi gerektiğini  belirtti.  Süreç kolay bir süreç değil.Genel Başkanımızdan milletvekilimize kada... 11.10.2016 00:00
  Hatay Siyaset 2875Devamını oku
Arabanın içinde tabancayla vurulmuş halde bulundu
Arabanın içinde tabancayla vurulmuş halde bulundu
Asayiş
Belediye binasına jandarma ekipleri sevk edildi
Belediye binasına jandarma ekipleri sevk edildi
Asayiş
ÇTSO’dan ATSO’ya geçmiş olsun mesajı
ÇTSO’dan ATSO’ya geçmiş olsun mesajı
Yerel
AK Parti Muradiye İlçe Gençlik Kolları Başkanının evine saldırı
AK Parti Muradiye İlçe Gençlik Kolları Başkanının evine saldırı
Asayiş
Kırklareli’de Trafik Kazası: 1 Ölü 2 Yaralı
Kırklareli’de Trafik Kazası: 1 Ölü 2 Yaralı
Asayiş
Adana’da Orman Yangını
Adana’da Orman Yangını
Asayiş
Genç Üniversitelilere ilk ders 15 Temmuz
Genç Üniversitelilere ilk ders 15 Temmuz
Yerel
Üniversitede ‘Kore Tanıtım Günleri’
Üniversitede ‘Kore Tanıtım Günleri’
Yerel
Cumhurbaşkanı Erdoğan TOBB heyetini ağırladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan TOBB heyetini ağırladı
Politika
Kayseri’deki FETÖ/PDY soruşturması
Kayseri’deki FETÖ/PDY soruşturması
Asayiş
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığından Kışanak ve Anlı açıklaması
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığından Kışanak ve Anlı açıklaması
Genel
Anadolu Efes - CSKA Moskova maçının ardından
Anadolu Efes - CSKA Moskova maçının ardından
Spor
Galatasaray, Dersimspor’u 5 golle geçti
Galatasaray, Dersimspor’u 5 golle geçti
Spor
Hayrabolu Belediyesi’ne araç hibesi
Hayrabolu Belediyesi’ne araç hibesi
Yerel
Kışanak’ın evindeki arama sona erdi
Kışanak’ın evindeki arama sona erdi
Genel
Milli İrade Turnuvası sona erdi
Milli İrade Turnuvası sona erdi
Yerel
Türkiye Kupası’nda gruplara çıkan ilk takımlar belli oldu
Türkiye Kupası’nda gruplara çıkan ilk takımlar belli oldu
Spor
FETÖ kapsamında adliyeye sevk edilen 19 şahıstan 10’u tutuklandı
FETÖ kapsamında adliyeye sevk edilen 19 şahıstan 10’u tutuklandı
Asayiş
Muratbey Uşak, son çeyrekte dağıldı
Muratbey Uşak, son çeyrekte dağıldı
Yerel
Turkish Airlines Euroleague
Turkish Airlines Euroleague
Spor

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR