Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Başak Sürücü Kursu
Brf Treyler
Olsan Ambalaj
İlhan Mobilya
Semir Eraslan
Ekrem Tır

VALİLİK BAHÇESİNDE BASIN TOPLANTISI (1)

 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, CHP milletvekillerinin alınmadıklarını iddia ettiği kampı bakanların da ziyaret etmediğini belirterek, milletvekillerinin kampta görevli ya da misafir edilenlerden hiç kimseyle yüz yüze gelmediğini ve konuşmadığını söyledi.

 VALİLİK BAHÇESİNDE BASIN TOPLANTISI (1)
 VALİLİK BAHÇESİNDE BASIN TOPLANTISI (1)
 VALİLİK BAHÇESİNDE BASIN TOPLANTISI (1)
   Vali Lekesiz, tüm kurumların temsilcileriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, ülkelerinden kaçarak Hatay'a gelen Suriyelilere ilişkin, çeşitli zamanlarda basında yer alan iddiaları değerlendirdi.
     ''Ambulansla silah, uçakla terörist taşıdılar'', ''Tarifeli uçakla 50 terörist ithal ettik'' başlıklı haberlere ilişkin Lekesiz, ''İddiada ismi geçen Nass Havayolları Şirketi'ne ait uçakların yolcularının uçaktan inişten Hatay Havaalanı'ndan ayrılıncaya kadarki görüntü kayıtları ile yolcu isim listesinin incelenmesi neticesinde iddiayı doğrular nitelikte herhangi bir kayda rastlanılmamıştır'' dedi.
     Ambulanslarla Suriye'ye mühimmat taşımanın söz konusu olmadığını dile getiren Lekesiz, ''Ambulansların Suriye topraklarına girerek hasta alması, mühimmat, teçhizat ve silah taşıması da hukuken ve fiilen mümkün değildir. Araç Takip Sistemi üzerinde yapılan inceleme neticesinde herhangi bir sınır ihlalinin bulunmadığı tespit edilmiştir'' diye konuştu.         
     Suriyeliler'in, Türkiye'ye gelmeye başladığı günden itibaren bugüne kadar toplam 157 olaya karıştığı bilgisini veren Vali Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Bu olaylarla ilgili olarak 380 Suriyeli hakkında yasal işlem yapılmıştır. Bunlardan 13 olay hakkında mahkemelerimiz olaya karışan Suriyeliler hakkında çeşitli mahkumiyet cezaları vermiştir. 15 olayla ilgili olaya karışanlar hakkında beraat kararı verilmiştir. 38 olay hakkında takipsizlik kararı verilmiştir. 91 olayla ilgili yargılama süreci halen devam etmektedir. 17 aylık süreç içerisinde konaklama merkezlerimizde 44 bin Suriyeli misafir edilmiştir. Aynı sayıda insanın yaşadığı başka şehirlere baktığımızda da olay sayısının en az bu kadar olduğu görülecektir.''
     Kamu düzeninin korunması ve vatandaşların huzurunun temini için herhangi bir olaya karışan kişi veya kişilerin kim olduğuna bakılmaksızın yasal işleminin kararlılıkla uygulandığını anlatan Lekesiz, konaklama merkezi dışında kaldığı iddia edilen Suriyelilerin pasaportla yasal yollardan ülkeye girdiğini, vize sürelerinin de 3 ay olduğunu, 5 aylık vize uzatma süresinden sonra bu kişilerin konaklama merkezlerine alındığını kaydetti.
     Lekesiz, konaklama merkezlerinde görevli kolluk kuvvetlerine görev yaptırmamak için direnç gösterilen 5 olayın yaşandığını, bu olaylarla ilgili 24 Suriyeli hakkında yasal işlem yapıldığını, bunlardan 3'ünün tutuklandığını bildirdi.
     Hiçbir Suriyeli'nin hiçbir kampa silahla giremediğini vurgulayan Lekesiz, konaklama merkezlerinde misafir edilenlerin ayırt edici askeri elbise ya da üniforma gibi giysiler kullanmalarına da asla müsaade edilmediğini söyledi.
     Suriyeliler'in güneş yağı ve güneş gözlüğü ücretinin devlet tarafından karşılanmasının mümkün olmadığına dikkati çeken Vali Lekesiz, şunları kaydetti:
     ''17 aylık süreç içerisinde Hatay'daki konaklama merkezlerimizde 44 bin Suriyeli misafir edilmiştir. Bu misafirlerimize toplam 178 bin 811 poliklinik hizmeti verilmiştir. Gelen misafirlerden 1980'i ateşli silah yaralısıdır. Bu yaralılara herhangi bir hastanede özel bölüm açılmamış, hastanelerimizin genel işleyişi içerisinde verilen sağlık hizmetlerinden yararlandırılmışlardır. 178 bin 811 poliklinik uygulamasına yönelik Suriyeli misafirlerden sağlık personeliyle ilgili 1 şikayet olmuştur. Yapılan inceleme sonucunda hizmet alımı ile çalıştırılan 3 şirket personeli yazılı olarak uyarılmıştır.''
     Lekesiz, ''Harbiye'de Suriyeli isyancılara silah taşıdığı iddia edilen bir ambulansın taşlandığı'' yönündeki iddiaları da şöyle cevapladı:
     ''Yayladağı Sağlık Grup Başkanlığına ait bir ambulansın Yayladağı'ndan Hatay merkeze hasta taşırken, Harbiye beldesi içinde pazar yeri mevkisinde nereden, nasıl ve kim tarafından atıldığı bilinmeyen bir taş ile ambulansın bir camı kırılmıştır. Ancak ambulans şoförünün mahalledeki çocuklar tarafından yapıldığını değerlendirerek, kolluk kuvvetlerine herhangi bir müracaatta bulunmadan, hastayı bıraktıktan sonra aracın camını taktırdığı tespit edilmiştir.''     
     Konaklama merkezleri dışında kalan Suriyelilerin mevcut yasalar ve ikili anlaşmalara göre, Türkiye'ye yasal yollardan girdiğini vurgulayan Lekesiz, ''Ticari, turistik vb. amaçla yasal süreler içerisinde kalmaktadırlar. Pasaportu olmayanlar tespit edildiğinde Suriyeli ise konaklama merkezine yerleştirilmekte veya talepleri halinde ülkelerine dönüşleri sağlanmaktadır. İlimiz genelinde emniyet ve asayişe yönelik tüm tedbirler alınmakta olup, yasa dışı herhangi bir oluşuma kesinlikle izin verilmemektedir'' dedi.     
     -Esnafın tehdit edildiği iddiaları-      
     Bazı sığınmacıların Hatay'da esnafı tehdit ettiği, hiç para ödemeden hizmet satın aldığı haberlerine ilişkin sunları söyledi:
     ''Hatay halkı son derece duyarlı ve bilinçlidir. Her türlü olumsuzluğu 155 Polis İmdat ve 156 Jandarma İmdat telefonlarına iletmektedirler. İddialarla ilgili olarak bugüne kadar 155 ve 156 numaralı telefonlara ve kolluk birimlerimize herhangi bir ihbar veya müracaatın yapılmadığı anlaşılmıştır. Ayrıca esnaf odaları (HESOB, ATO vb. esnaf örgütleri) temsilcileri ile yapılan şifahi görüşmelerde kendilerine de böyle müracaatın veya şikayetin olmadığı bilgisi      
     Bazı CHP milletvekillerinin Apaydın Konaklama Merkezine alınmadıklarına ilişkin iddiaları da değerlendiren Lekesiz, ''Bahsi geçen kampta kalan misafirler güvenlik endişesi ile ziyaret edilmeyi arzu etmemektedirler ve bu zamana kadar da ziyaret talebinde bulunanların bu durumu anlayışla karşılamaları arzumuz kendilerine iletilmiştir. Bu nedenle bahsi geçen kampı Sayın Bakanlar olmak üzere iktidar-muhalefet hiçbir milletvekili ziyaret etmemiştir'' dedi.
     CHP milletvekillerinin kampın 7-8 metre mesafede toplam 3 dakika süren bir basın açıklaması yaptığını ifade eden Vali Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Geldiklerinden 7.05 dakika sonra konaklama merkezinin önünden ayrılmışlardır. Apaydın Konaklama Merkezi'nde görevli ya da orada misafir edilenlerden hiçbir kimse ile yüz yüze bir karşılaşma ya da konuşma yaşamadıkları kamera kayıtlarının incelemesinden anlaşılmıştır. Basın açıklaması yapılan yere en yakın çadırın mesafesi 100-120 metre mesafede olup, arada beş ayrı telli branda engeli bulunmakta ve içeriden dışarısı, dışarıdan içerisi hiç ama hiçbir şekilde görülmemektedir. Suriyelilerin bulunduğu alandan basın açıklaması yapılan noktaya hiçbir kimse gitmemiş ve yine söz ile de bir müdahalede bulunmamıştır.''
     Haberde ismi geçen ve heyete Arapça olarak ''Bunları kıtır kıtır doğrayacaksınız'' diye bağırdığı iddia edilen bir gencin merkezinden dışarıya çıktığına ve heyet ile konuştuğuna dair herhangi bir kamera görüntüsüne ulaşılamadığını kaydetti.
     Lekesiz, haberde ismi geçen, üzerinde askeri kıyafet bulunan 35 yaşlarında Ebu Hüseyin Naimi isimli bir Suriyeli'nin Apaydın Kampı'nın kayıtlarında bulunmadığını söyledi.     
     -''Biz yüzyılların sevgi, barış ve derin hoşgörü anlayışının merkeziyiz''     
     Hatay'a El Kaide bağlantılı bazı sığınmacıların yerleştiğini ve imamlara daha radikal söylemler için baskı yaptıkları şeklindeki iddiaların tamamen asılsız olduğunu anlatan Vali Lekesiz,
     Açıklamalarından sonra esnaftan bazılarının ''Benden alışveriş yapıp paramı vermediler'' dedirtebileceklerini vurgulayan Lekesiz, şunları kaydetti:
     ''Lütfen böyle yapmayalım. Biz yüzyılların sevgi, barış ve derin hoşgörü anlayışının merkeziyiz. Bize yakışan, büyüklüğümüze yakışan, büyük millet olmaya yakışan zor günler yaşayan komşularımıza kılığına kıyafetine, yerel giysisine, kültürel tarzına takılmayıp onlara iyi ev sahipliği yapmaktır. Bu yaklaşım, misafirlerimizin yanlışlıklarını görmeme anlayışı değildir. Bir yandan büyük milletimize yakışır şekilde misafirlerimize uygun ev sahipliğini yaparken, diğer yandan da her biri bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı olan kendi vatandaşlarımızın bir tanesinin dahi dişine taş değmemesi, burnunun kanamaması için gerekli güvenlik önlemlerini alacağız, alıyoruz.''
     (Sürecek)

VALİLİK BAHÇESİNDE BASIN TOPLANTISI (1) haberi 29.08.2012 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay  311215  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 311215
Kategori Yerel
ŞehirHatay
  HZ.HIDIR İLE HZ.MUSA'NIN KUTSAL BULUŞMASI
  Başkan Nehir, Topluma mal olmuş isimlerin soyut yada somut heykel çalışmalarının yapılması yönünde çabalarının süreceği ile birlikte uğur mumcu heykelinin de bitme aşamasında olduğu müjdesini verdi. Deniz Sitesinde bulunan uğur mumcu caddesinin girişine sütunların yerleştirildiğini  ve en kısa zamanda sütunların önünde yapılan kaidenin üstüne Uğur Mumcu heykelinin yerleştirileceğini ifade etti. HZ.HIDIR İLE HZ.M... 28.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 60Devamını oku
  İHH ve Katar Raf Kurumu Suriye’de köy inşa ediyor
  İç savaşın başladığı günden bu yana birçok yardım çalışması gerçekleştiren İHH’nin en fazla yardım yaptığı alanlardan birinin de mesken alanları olduğunu belirten İHH Hatay Ofisi Suriye Çalışmaları Basın Danışmanı Burak Karacaoğlu, bu kapsamda Suriye içerisinde yapılan konteyner ve çadır kentlerde dönemsel olarak değişmekle birlikte yaklaşık 150 bin kişinin yaşadığını söyledi. Karacaoğlu, “İHH son olarak, barınma yardımları kapsamında yetim ailelerinin kalacağı, ilk etabında 100 evden oluşan köy... 28.10.2016 16:44
  Hatay Genel 55Devamını oku
  DİKKAT PAZAR GÜNÜ ELEKTRİK KESİNTİSİ VAR
  Hatay’ın Antakya İlçesi Kışla Saray, Bağrıyanık, Gazi, Havuzlar, Şirince, Aydınlıkevler, Cumhuriyet, Kuyulu, Dutdibi, Fevzi Çakmak ve Kocaabdi Mahalleleri ile Hatay Valiliği, Vilayet Karakolu ve Özel İdare Müdürlüğüne 6:30-8:30 saatleri arasında Scada altyapı çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.  Hatay’ın Defne İlçesi Sümerler, Dursunlu, Akdeniz, Elektrik ve Armutlu Mahalleleri ile... 28.10.2016 00:00
  Hatay Genel 1200Devamını oku
  SODESLE KADINLAR HAYATA ATILIYOR
  Arya Çocuk Bakıcılığı Kursu Projesinde 20 kadına çocuk bakıcılığı gelişimi eğitimi sonunda Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü onaylı sertifikaları düzenlenen törenle verildi. İpek Düğün Salonunda düzenlenen sertifika töreninde Hatay Sosyal Kalkınma Derneği Başkanı, Dr. Alim Koray Cengiz, Dernek üyeleri ve kursiyerler katıldı. Yrd. Doç. Dr. Alim Koray Cengiz’in  başkanı olduğu Hatay Sosyal ve Kült&uu... 28.10.2016 00:00
  Hatay Genel 425Devamını oku
  ÜCRETSİZ KLARNET KURSU İÇİN KAYITLAR BAŞLADI
  Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlara yer verildi; “Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’nin büyük önem verdiği sosyal belediyecilik hizmetlerimizin çatısı altında kurulan Gençlik Merkezimiz geleceğimizin teminatı gençlere yönelik hizmet üretmeye devam ediyor. Bünyesinde verilen kurslara her geçen gün bir yenisini ekleyen Gençlik Merkezi bu kez de Klarnet enstr&u... 28.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 565Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 7045Devamını oku
  Tıp Öğrencisi Tuğba Kazada Öldü
  Kaza,  kent merkezindeki Tayfur Sökmen Kampusu yakınlarında meydana geldi. MKÜ Tıp Fakültesi 2'nci sınıf öğrencisi Tuğba Alaş'ın arkasında oturduğu, adı açıklanmayan arkadaşının kullandığı 31 AU 67 plakalı motosikte, hızlı olduğu iddia edilen M.K. yönetimindeki 01 VN 254 plakalı otomobil arkadan çarptı. Kazada, Tuğba Alaş olay yerinde yaşamını yitirirken, motosiklet sürücüsü hafif yaralandı.  Müzik t... 25.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 4210Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 4160Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3375Devamını oku
  CHP DEN MAHALLE ZİYERETLERİ
  EĞİTİM SEN ZİYARETİ CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur:”Partimizin   en alt üyesinden genel başkanımıza kadar 29 günden beri en önemli gündemimiz eğitim sen mağdurlarıdır. Genel Başkanımız  il başkanları toplantısında haksız olarak açığa alınan öğretmenlerin bir an önce görevlerine dönmesi gerektiğini  belirtti.  Süreç kolay bir süreç değil.Genel Başkanımızdan milletvekilimize kada... 11.10.2016 00:00
  Hatay Siyaset 2925Devamını oku
Traktöre çarpan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti
Traktöre çarpan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti
Asayiş
Cumhurbaşkanlığı’ndan YÖK açıklaması
Cumhurbaşkanlığı’ndan YÖK açıklaması
Politika
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 kanunu onayladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 kanunu onayladı
Politika
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü:
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü:
Genel
Bursaspor, Harun Tekin’in sözleşmesini uzatıyor
Bursaspor, Harun Tekin’in sözleşmesini uzatıyor
Spor
Büyükçekmece’de Cumhuriyet Balosu
Büyükçekmece’de Cumhuriyet Balosu
Yerel
Bingöl’de terör operasyonunda 5 kişi tutuklandı
Bingöl’de terör operasyonunda 5 kişi tutuklandı
Asayiş
Cavcav: “Sayın Spor Bakanımız, Ankara’da mevcut statlar içerisinde olanı Ankaragücü ve Gençlerbirliği’ne vermek zorunda”
Cavcav: “Sayın Spor Bakanımız, Ankara’da mevcut statlar içerisinde olanı Ankaragücü ve Gençlerbirliği’ne vermek zorunda”
Spor
Bakan Zeybekci ve Özlü, Denizli’de Ar-Ge tanıtım toplantısına katıldı
Bakan Zeybekci ve Özlü, Denizli’de Ar-Ge tanıtım toplantısına katıldı
Ekonomi
Milano’da Cumhuriyet Bayramı kutlandı
Milano’da Cumhuriyet Bayramı kutlandı
Dünya
Güneş: “Bugün de rakipten üstündük”
Güneş: “Bugün de rakipten üstündük”
Spor
Biga’da 29 Ekim resepsiyonu
Biga’da 29 Ekim resepsiyonu
Yerel
Üzülmez: “Beşiktaş’ı 90 dakika tutmak kolay değil”
Üzülmez: “Beşiktaş’ı 90 dakika tutmak kolay değil”
Spor
Aliağa’da kaçak sigara operasyonunda 4 kişi yakalandı
Aliağa’da kaçak sigara operasyonunda 4 kişi yakalandı
Asayiş
Ergin Ataman:
Ergin Ataman: "Fenerbahçe bizden daha güçlü"
Spor
(Özel Haber) Ziynet Sali’den ‘Aleyna Tilki’ye destek
(Özel Haber) Ziynet Sali’den ‘Aleyna Tilki’ye destek
Magazin
Gıda Kümelerinin Etkinleştirilmesi Projesi Tanıtıldı
Gıda Kümelerinin Etkinleştirilmesi Projesi Tanıtıldı
Yerel
Ünlü baklavacı FETÖ soruşturmasında tutuklandı
Ünlü baklavacı FETÖ soruşturmasında tutuklandı
Asayiş
Milletvekili Fırat’an 29 Ekim mesajı
Milletvekili Fırat’an 29 Ekim mesajı
Yerel
Otomobilin çarptığı yaya yaralandı
Otomobilin çarptığı yaya yaralandı
Yerel

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR