Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Brf Treyler
Başak Sürücü Kursu
Ekrem Tır
İlhan Mobilya
Olsan Ambalaj
Semir Eraslan

Gadir-i Hum Bayram Konferansına yoğun katılım

'Hz. Ali Gadir-i Hum Bayramı ve Kardeşlik Konferansı yoğun katılımla gerçekleştirildi, yapılan konuşmalarda barış, kardeşlik, birlik ve beraberlik sloganları seslendirildi. 

Gadir-i Hum Bayram Konferansına yoğun katılım
Gadir-i Hum Bayram Konferansına yoğun katılım
Konferansta CHP Grup Başkan Vekili Yalova milletvekili Muharrem İnce yanı sıra, Vali Vekili Kadim Doğan, CHP Hatay milletvekilleri M. Ali Ediboğlu ve Hasan Akgöl, İl Genel Meclis Başkanvekili Hikmet Nurlu, CHP İl Başkanı Servet Mullaoğlu, MHP il Başkanı Adnan Akdaş, BBP il Başkanı Nevin Zeytineli, CHP Eski milletvekili Fuat Çay, Türkiye Caferi Lideri Selahattin Özgündüz, Eski Alevi-Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız, Ehli-Beyt Alimler Birliği Genel Başkanı Hasan Kanatlı, Araştırmacı-Yazar Kenan Çamurcu, Hatay Alevi Kültür Dernekleri Başkan Vekili Dr. Şefik Zan, belde belediye başkanları, sivil toplum örgüt temsilcileri ile kadın erkek, genç yaşlı binlerce Alevi vatandaş hazır bulundu. 
Atatürk ve Silah arkadaşlarının manevi huzurunda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan kardeşlik konferansı Güzelburç muhtarı Şeyh Mehmet Şahutoğlu'nun Kuran-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Konferansın ilk konuşmacısı Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) Genel Başkanı Ali Yeral, bu topraklarda barış, kardeşlik istediklerini ve Suriye ile yaşananları doğru bulmadıklarını söyledi. Suriye ile çıkarılmak istenen savaşın kesinlikle bizim savaşımız olmadığını belirten Yeral, kimsenin kendilerini savaşa ikna edemeyeceğini ifade etti. 

Komşu ve kardeş ülke Suriye'de 2 yıla yaklaşan olayların maalesef en fazla bizi ve bölgemizi etkilediğine değinen Yeral, “Dün 'Kardeş Esad', bugün aniden 'zalim, kalleş Eset' oldu. Ülkemizde muhalif isyancılara yapılan her tür destek yetmezmiş gibi, şimdi de tezkereyle Suriye ile resmen savaş atmosferine girdik. Suriye ile çıkarılmak istenen savaş kesinlikle bizim savaşımız değildir. Onun içindir ki, Asi'nin karşı tarafında öz akrabalarımızla hiç kimse, hiçbir havadan sudan ve şaibeli bombalarla bizi savaşa ikna edemez. Birileri birilerinin hatırına 'yurtta harp cihanda harp ' derse, bizde barışçıl dinimizle M.Kemal'in hatırına ısrarla 'yurtta barış cihanda barış' deriz. Zira savaşın gözyaşı, yıkım, kan ve ölüm olduğunu bilmeyen yoktur. Ülkemizin sırayla Suriye, Irak, Lübnan Hizbullah'ı ve İran'la restleşip, Ehl-i Beyt taraftarı Şii-alevi dünyasıyla kavgalı olmasını biz tesadüfi ve hayra alamet görmemekteyiz. Bundan daha da vahimi, Türk Sünniliğinin, gerçek İslam'ın hiç uğramadığı Emevi Suudi vahhabiliğine süratle kaydırılmaya çalışıldığını büyük bir endişe ve ibretle izliyoruz” dedi. 
Şaibeli sebeplerle Antakya adını silmek yerine referandum yapılabilir ...
Başta ülkemizde ve Ortadoğu'da olmak üzere tüm dünyaya örnek sunulan şirin Antakya'mıza barış ve huzurun başkenti adını boşuna koymadıklarını söyleyen Yeral, “Zira ülkemizin tek Ermeni köyü Samandağ'ında, Tek Hıristiyan belediye başkanı da Arsuz'dadır. Ama her ne hikmetse son yıllarda, birileri her yerinden tarih ve medeniyet fışkıran Antakya adından karnı ağırmış ve alerji kapmış olacak ki, onu 'Merkez' gibi aslı-faslı olmayan yerden bitme bir adla değiştirmek istiyor. Millet tarih kültürünü araştırıp koruma altına alırken, bizde ise binlerce yıllık kadim kent Antakya adı yok edilmek isteniyor. Birileri varsın, çakma merkezli olsun, ama biz ve bu kentin tamamı doğma büyüme ve yeri geldiğinde ölümüne Antekyeliyiz arkadaş. Şaibeli sebeplerle, perde arkasından bir çırpıda tarihi Antakya adını silmek yerine, bu kentin sahiplerine danışma ve gerekirse referandum yapmayı, demokrasiyle dürüstlüğün gereği olarak görüyoruz. Öte yandan Hatay büyükşehir belediye yeni sınırlarının siyasi, ırki ve mezhebi kaygıyla çizildi şaibeleri, şimdiden bizi üzmekte ve endişelendirmektedir” dedi. 
Suriye'deki fitne şiddetlendikçe, Alevilere duyulan kin ve nefret daha net ortaya çıkıyor ….
Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Doğan Bermek konuşmasında,
“Biz sizlerle beraber Hatay'ı bu topraklara katan düşüncelerin yanındayız. Milletvekillerimiz bütçe önergelerini daha dikkatli bir şekilde sunması gerekiyor. Eğer devlet inançlara para ayıracaksa bunun eşit şekilde bir şekilde yapmalıdır. Oluşturulan yeni Anayasa içinde tün dinlere eşit hakları vermesi gerekiyor” dedi.
Özgündüz: Ölümüne kadar her zaman beraberiz … 
Türkiye Caferi Lideri Selahattin Özgündüz'de konuşmasında, “Bizler sadece bu günde beraber değiliz ölümüne kadar her zaman beraberiz. Alevilerle Şiiler aynıdır. Biz Türkiye'de üst kimliğimiz için diyoruz ki; Biz Aleviyiz. Bizim mezhebimiz Caferidir. Biz bir Allah'ı biliriz, Doları ikinci tanrı olarak bilmeyiz.
Tarihi ve coğrafi sebeplerle birlikte bizi ayrılık olarak değil, renkliliğimiz olarak görüyoruz. Bizler bu ülkede iktidar ortağı ya da iktidar olduğumuzda tahammül edemeyenler var. Biz koltuk sevdalısı değiliz. Bugün günümüzde Beşar Esad Suriye'deki bütün kesimden insana temsil hakkı vermiştir. Bunun için mi Esad'a gitmesi gerekiyor diyorsunuz. Esad Dünya'daki gerçek tek devlet başkanıdır” dedi. 
Kanatlı: Birbirimizi sevmediğimiz sürece Müslüman olamayız … 
Ehli-Beyt Alimler Birliği Genel Başkanı Hasan Kanatlı, birbirimizi sevmediğimiz sürece Müslüman olamayacağımıza vurgu yaptığı konuşmasında şunlara yer verdi: “Bugün yapılan Gadir Hum Bayramı İslam'da yapılan iki bayramdan daha önemli bir bayramdır. Eğer bir insan oruç tutmuyor, namaz kılmıyorsa kafir insan olmaz. Müslüman olmanın ilk şartı sevgi, aydınlık ve aşktır. Birbirimizi sevmediğimiz sürece Müslüman olamayız. 
İman Aşk tarlalarında büyümeli. İmanı öfke, kin tarlasında büyütmek mümkün değil. Biz bu doğrultuda yapmamız gereken en önemli mesele pratik zeminde bir araya gelmektir, bu tür programları Ehli-Beyt arasında yaygınlaştırmaktır.”

Gadir-i Hum Bayram Konferansına yoğun katılım haberi 03.11.2012 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay  240830  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 240830
Kategori Yerel
ŞehirHatay
  Hatay’da kupa coşkusu
  Antakya Cumhuriyet meydanında Kolpa grubunun konseriyle başlayan kutlamada konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, "Takımımız Hatay tarihinde ilk defa Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazandı bizler de bundan dolayı gururuyuz ve mutluyuz" dedi.Takımlarının 2010 yılında Antakya Belediyesi iken kurduklarını belirten Başkan Savaş, ”Biz sadece basketbolda değil, tüm branşlarda birinci olmak için yola çıktık. Diğer branşlarda da birçok başarı elde ettik ama Hatay tarihinde ilk defa Cumhurbaş... 22.10.2016 23:05
  Hatay Spor 75Devamını oku
  BAŞKAN KİMYECİ CUMA SOFRASINA KATILDI
  Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Mobil Mutfak aracılığıyla hazırlanan Cuma sofrası programında ikramları bizzat dağıtarak, Cumhuriyet mahallesi sakinleriyle hoş sohbette bulundu. Vatandaşlarla aynı sofrada oturma imkânı bulmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Başkan Kimyeci, programa katılanlarla uzun süre sohbet etti, hayırlı cumalar dileğinde bulundu. Programın sonunda mahalle sakinleriyle hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Kimyeci, muhtarlar ve m... 22.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 680Devamını oku
  YAĞMURSUYU IZGARALARI YİNE HIRSIZLARIN HEDEFİNDE
  Özellikle İskenderun ilçesinin genelinde gözlemlenen yağmursuyu ızgaralarının çalınma vakasının her geçen gün arttığını belirten Genel Müdürlük, hırsızların hedefi haline gelen ızgaralar ile alakalı gece saatlerinde herhangi bir şüpheli durumda 155 Polis imdat çağrı merkezine bildirilmesi hususunda vatandaşlara çağrıda bulundu. Farklı şekilde alınan önlemlere rağmen olumsuz sonuçlarla karşılaşıldığını... 22.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 915Devamını oku
  Hatay’da 7 ilçeyi kapsayan 142 kilometrelik yeraltı kablosu montajı tamamlandı
  Toroslar EDAŞ, eylül ayında Hatay’daki bakım, onarım ve yatırım çalışmalarına devam etti. Altınözü, Antakya, Arsuz, Reyhanlı, Kumlu, Samandağ, Kırıkhan ve Hassa ilçelerindeki 30 panonun bakımını yapan ekipler, Antakya, Defne, İskenderun, Reyhanlı, Kumlu ve Samandağ ilçelerini kapsayan bölgeye elektrik gönderen 8 dağıtım merkezini de kontrolden geçirdi. Antakya, Altınözü, Defne, İskenderun, Belen, Arsuz, Reyhanlı, Kumlu... 22.10.2016 00:00
  Hatay Genel 1335Devamını oku
  ANTAKYA GENÇLİK: 3 – DURSUNLUSPOR:1
  Antrenör Kenan Maraşlıoğlu ve yardımcısı Mehmet Davut idaresinde maça hızlı başlayan Sarı-Siyahlı Antakya ekibi, 4.dakikada genç golcüsü Şerif Dilmeç’le 1-0 öne geçti. İki takımın da pozitif futbol oynadığı maçın 44. Dakikasında Ertuğrul Gündüz’ün attığı golle Kaan Temizlik Antakya Gençlik ilk yarıyı 2-0 önde tamamladı.55.dakikada Kaan Temizlik Antakya Gençlik atağında savunmadan ç... 22.10.2016 00:00
  Hatay Genel 565Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 6255Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3835Devamını oku
  GENÇ SERGEN EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
  Sergen Kuş’un intihar etmiş olabileceği üzerinde duruluyor . Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Sergen Kuş’un cenazesi Antakya Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma hastanesine götürüldüğü daha sonra Sutaşı Mahallesi Asri mezarlığında toprağa verildiği belirtildi.... 28.09.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3535Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3075Devamını oku
  CHP DEN MAHALLE ZİYERETLERİ
  EĞİTİM SEN ZİYARETİ CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur:”Partimizin   en alt üyesinden genel başkanımıza kadar 29 günden beri en önemli gündemimiz eğitim sen mağdurlarıdır. Genel Başkanımız  il başkanları toplantısında haksız olarak açığa alınan öğretmenlerin bir an önce görevlerine dönmesi gerektiğini  belirtti.  Süreç kolay bir süreç değil.Genel Başkanımızdan milletvekilimize kada... 11.10.2016 00:00
  Hatay Siyaset 2515Devamını oku
Kültür Sanat Sezonu Başladı
Kültür Sanat Sezonu Başladı
Yerel
Tarihi eser aradıkları sırada suçüstü yakalandılar
Tarihi eser aradıkları sırada suçüstü yakalandılar
Asayiş
Üsküdar’da Sahaflar Festivali’nin kapanışı gerçekleşti
Üsküdar’da Sahaflar Festivali’nin kapanışı gerçekleşti
Yerel
Bilinçsiz antibiyotik kullanımı toplum sağlığına zarar veriyor
Bilinçsiz antibiyotik kullanımı toplum sağlığına zarar veriyor
Sağlık
Vanlı gazeteciler Kayseri’de 15 Temmuz’u anlattı
Vanlı gazeteciler Kayseri’de 15 Temmuz’u anlattı
Yerel
Gevaş’ta aşure dağıtımı
Gevaş’ta aşure dağıtımı
Yerel
Yurtta hava durumu
Yurtta hava durumu
Genel
Şırnak’tan Muradiye’ye gelen aileye destek
Şırnak’tan Muradiye’ye gelen aileye destek
Yerel
DEAŞ’a El Bab ile Tel Rıfat’da son darbeyi indirmek için TSK ile ÖSO harekete geçti
DEAŞ’a El Bab ile Tel Rıfat’da son darbeyi indirmek için TSK ile ÖSO harekete geçti
Genel
Erzurum’un ticaret hacmi büyüyor
Erzurum’un ticaret hacmi büyüyor
Yerel
Trabzonspor’a coşkulu karşılama
Trabzonspor’a coşkulu karşılama
Spor
İran’dan Denizli’ye ilk charter uçak seferleri başladı
İran’dan Denizli’ye ilk charter uçak seferleri başladı
Genel
Düğün dönüşü facia
Düğün dönüşü facia
Asayiş
Otomobil takla attı:1 ölü, 1 yaralı
Otomobil takla attı:1 ölü, 1 yaralı
Asayiş
Konya’da iki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4 yaralı
Konya’da iki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4 yaralı
Asayiş
Konya’da göçük riski olan bina boşaltıldı
Konya’da göçük riski olan bina boşaltıldı
Asayiş
Başkent’te korkutan iş yeri yangını
Başkent’te korkutan iş yeri yangını
Asayiş
Madde bağımlısı şahısların kullandığı baraka alev alev yandı
Madde bağımlısı şahısların kullandığı baraka alev alev yandı
Asayiş
Otomobil ikiye bölündü, itfaiye sazlıkların arasında yaralı aradı
Otomobil ikiye bölündü, itfaiye sazlıkların arasında yaralı aradı
Asayiş
Başbakan Binali Yıldırım gündemi değerlendirdi (3)
Başbakan Binali Yıldırım gündemi değerlendirdi (3)
Politika

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR