Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
İlhan Mobilya
Başak Sürücü Kursu
Semir Eraslan
Brf Treyler
Olsan Ambalaj
Ekrem Tır

KARAYOLU YOLCU TAŞIMACILIĞI 2. BÖLGE TOPLANTISI -ULAŞTIRMA BAKANI YILDIRIM:

''ARTIK DÜNYA BİZİM PAZARIMIZ. UFKUMUZU PAZARIMIZI FARLARIMIZI DOĞU, BATI,KUZEY, GÜNEYE ÇEVİRELİM. KÜRESEL DÜŞÜNMEYE MECBURUZ''

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin taşımacılık sektöründe dünyanın sayılı ülkelerinden birisi olduğunu belirterek, ''Artık dünya bizim pazarımız. Ufkumuzu, farlarımızı, doğu, batı, kuzey, güneye çevirelim. Küresel düşünmeye mecburuz. Otobüs taşımacılığı konusundaki birikimlerimizi ve deneyimlerimizi artık ihraç etmemiz gerekiyor'' dedi.
     Yıldırım, Türkiye Otobüs Federasyonu (TOFED) tarafından düzenlenen ''Karayolu Yolcu Taşımacılığı 2. Bölge Toplantısı''nda yaptığı konuşmada, özellik son 30 yıldır dünyanın bilişimin hayatımıza girmesiyle çok hızlı değiştiğini, küreselleşme olgusunun daha hızlı yaşanmaya başladığını söyledi.
     Ekonomiler arasındaki duvarların kalktığını, artık pazarların giderek daha çabuk bütünleştiğini ifade eden Yıldırım, yük ve yolcu taşımacılığının hareketlendiği bu ortamda hizmet sektörünün önemli ayaklarında biri olan ulaştırma faaliyetlerinin de eski alışılmış olanlardan değişiklik gösterdiğini kaydetti.
     Ulaştırma türlerinin hepsinde olduğu gibi karayolu ile yapılan yolcu taşımacılığında da son 20 yılda değişiklikler yaşandığını ve insan odaklı taşımacılığın öncelik kazandığını vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti:
     ''Taşımacılık politikaları oluşturulurken, yeni hedefler dikkate alınırken hep merkezde insan yer alıyor. Bu anlamda ülkemizde yolcu taşımacılığında da insan odaklı taşımacılık politikaları gelişti. Ülkemiz yolcu taşımacılığında dünyanın lider ülkesi konumuna yükseldi. Karayolu Taşıma Kanunu ve yönetmeli başta olmak üzere sektörde kalitenin, kurumsallaşmanın geliştirilmesi yönünde köklü ve sektörü daha ileri taşıyacak düzenlemeler yapıldı. Dünya ekonomisindeki bu hızlı değişim ve gelişmeler sektördeki hareketliliğin artarak devam edeceğini haber veriyor. Milli ekonomilerde bir puanlık değişiklik taşımacılık sektöründe 1.2 puan olarak yansıdığını dikkate alırsak sektörün gelecekte ne kadar büyük fırsatlara sahip olduğunu tahmin edebiliriz.
     Artık ülkemizde kurumsallaşmaya, küresel ve bölgesel rekabete yönelik yapılan düzenlemeler meyvesini vermeye başladı. Bugün artık bu değişikliklerin gereğini yerine getirmek için, haklı ile haksızı, uyan ve uymayanı aynı kefeye koymamak için denetimlerin arttırılması talebi geliyor. Bu reform niteliğindeki değişikliklere sektör sahip çıktı.''
    
    -''OTOBÜS TAŞIMACILIĞIMIZA HERKES GIPTAYLA BAKIYOR''-
    
    Yıldırım, 25 Şubat 2004'de yürürlüğe giren ve 5 yıl boyunca uygulamada elde edilen tecrübe ve sektörden gelen önerilerle karayolu taşıma kanunu yönetmeliğini 2009 yılının haziran ayında güncelleştirdiklerini ifade ederek,şöyle devam etti:
     ''5 yıllık deneyimlere bu yönetmelikte yer verdik ve yolcu taşımacılığı başta olmak üzere terminallerde bulunması gerekenler ve verilmesi gereken hizmetlere yönetmelikte yer aldı. Ülkemizin yolcu taşımacılığında tüm dünyada söz sahibi ve belirleyici olmasına inandığımız Uluslararası Karayolu Yolcu Taşımacılığı Birliği'nin (IPRU) ülkemizde kurulmasına son derece önem veriyoruz. Bu konuda taslak yönetmeliği hazırladık. Bunun hayata geçirilmesi için bölgesel ve uluslararası lobi çalışmalarına hız vereceğiz. Bu konuda çalışmaları hızlandırmak için sektör temsilcilerinden ışık ve hareket bekliyoruz.
     Bu otobüs taşımacılığının uluslararası bir organizasyonu. Bu da Türkiye'ye yakışır. Çünkü tarifeli taşımacılık yapan böyle bir sektör dünyanın hiçbir yerinde yok. Bizim otobüs taşımacılığımıza herkes gıpta ile bakıyor. Gün bunu küreselleşmeye uygun olarak ihraç edebilmektir. Bölgesel küresel iş yapan firmaların sayısını arttırmaktır. Artık dünya bizim pazarımız. Ufkumuzu, farlarımızı, doğu, batı, kuzey, güneye çevirelim. Küresel düşünmeye mecburuz. Otobüs taşımacılığını konusundaki birikimlerimizi ve deneyimlerimizi artık ihraç etmemiz gerekiyor.''
     Suriye ile vize uygulamasının kaldırılmasının ardından bu ülkeye yapılan tarifesiz taşımalarda yüzde 50'den fazla artış olduğuna dikkati çeken Yıldırım, yaklaşık 14 bin aracın burada çalıştığını söyledi.
     Yıldırım, Suriye'nin tarifeli otobüs taşımacılığını kendi ülkesine yaymak istediğini vurgulayarak, bununla ilgili ilk adımın atıldığını, Halep'te bu yılın sonunda terminal kurulacağını kaydetti.
     Sektörün önemli sorunlarından olan karayolu taşımacılığında mali sorumluluk sigortasının artık kaza başına olacağını müjdesini de veren Yıldırım,bununla ilgili düzenlemelerin kısa süre içerisinde yapılacağını ve haksız taleplerin ortadan kaldırılacağını belirtti.
     Elektronik ortamda bilet satış sisteminin kurulmasına olumlu baktıklarını vurgulayan Yıldırım, bu konuda çalışmaları başlattıklarını da söyledi.
     Yıldırım, sektörün isteği olan karayolu taşımacılığında mevcut belgeleri kapsayan tek belge uygulamasıyla ilgili de konunun olabilirliğini araştıracaklarını kaydetti.
     Sektöre yaptıkları en önemli desteklerden birinin de bölünmüş yollar olduğunu vurgulayan Yıldırım, bu yollar sayesinde fazla yakıt kaybı ve zaman kısalttıklarını belirtti.
     Araç muayene sisteminin ülkenin gurur kaynağı olduğunu,Avrupa'dan daha ileri durumda bulunduğunu ifade eden Yıldırım, 10 milyon 500 bin civarında aracın muayeneden geçtiğini söyledi.
     TOFED Genel Başkanı Rüştü Terzi de sektörün dev adımlarla büyümeye devam ettiğini kaydetti.
    Şuan Hac dönemi olduğunu vurgulayan Terzi, Suudi Arabistan'a giden araçların bekletilmeden bir an önce kapılarda işlemlerinin yapılmasını istediklerini belirtti.
     Karayolu taşımacılığı konusunda oskarların verilmesini de talep ettiklerinin altını çizen Terzi, bu konuda Ulaştırma Bakanı'ndan destek beklediklerini söyledi.
     Ottoman Otel'de düzenlenen etkinliğe, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, AK Parti Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar, Fevzi Şanverdi ile Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, sivil toplum örgütü üyeleri ile sektör temsilcileri katıldı. 


KARAYOLU YOLCU TAŞIMACILIĞI 2. BÖLGE TOPLANTISI -ULAŞTIRMA BAKANI YILDIRIM: haberi 24.10.2010 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay  106510  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 106510
Kategori Yerel
ŞehirHatay
  Hatay’da kupa coşkusu
  Antakya Cumhuriyet meydanında Kolpa grubunun konseriyle başlayan kutlamada konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, "Takımımız Hatay tarihinde ilk defa Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazandı bizler de bundan dolayı gururuyuz ve mutluyuz" dedi.Takımlarının 2010 yılında Antakya Belediyesi iken kurduklarını belirten Başkan Savaş, ”Biz sadece basketbolda değil, tüm branşlarda birinci olmak için yola çıktık. Diğer branşlarda da birçok başarı elde ettik ama Hatay tarihinde ilk defa Cumhurbaş... 22.10.2016 23:05
  Hatay Spor 75Devamını oku
  BAŞKAN KİMYECİ CUMA SOFRASINA KATILDI
  Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Mobil Mutfak aracılığıyla hazırlanan Cuma sofrası programında ikramları bizzat dağıtarak, Cumhuriyet mahallesi sakinleriyle hoş sohbette bulundu. Vatandaşlarla aynı sofrada oturma imkânı bulmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Başkan Kimyeci, programa katılanlarla uzun süre sohbet etti, hayırlı cumalar dileğinde bulundu. Programın sonunda mahalle sakinleriyle hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Kimyeci, muhtarlar ve m... 22.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 715Devamını oku
  YAĞMURSUYU IZGARALARI YİNE HIRSIZLARIN HEDEFİNDE
  Özellikle İskenderun ilçesinin genelinde gözlemlenen yağmursuyu ızgaralarının çalınma vakasının her geçen gün arttığını belirten Genel Müdürlük, hırsızların hedefi haline gelen ızgaralar ile alakalı gece saatlerinde herhangi bir şüpheli durumda 155 Polis imdat çağrı merkezine bildirilmesi hususunda vatandaşlara çağrıda bulundu. Farklı şekilde alınan önlemlere rağmen olumsuz sonuçlarla karşılaşıldığını... 22.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 925Devamını oku
  Hatay’da 7 ilçeyi kapsayan 142 kilometrelik yeraltı kablosu montajı tamamlandı
  Toroslar EDAŞ, eylül ayında Hatay’daki bakım, onarım ve yatırım çalışmalarına devam etti. Altınözü, Antakya, Arsuz, Reyhanlı, Kumlu, Samandağ, Kırıkhan ve Hassa ilçelerindeki 30 panonun bakımını yapan ekipler, Antakya, Defne, İskenderun, Reyhanlı, Kumlu ve Samandağ ilçelerini kapsayan bölgeye elektrik gönderen 8 dağıtım merkezini de kontrolden geçirdi. Antakya, Altınözü, Defne, İskenderun, Belen, Arsuz, Reyhanlı, Kumlu... 22.10.2016 00:00
  Hatay Genel 1370Devamını oku
  ANTAKYA GENÇLİK: 3 – DURSUNLUSPOR:1
  Antrenör Kenan Maraşlıoğlu ve yardımcısı Mehmet Davut idaresinde maça hızlı başlayan Sarı-Siyahlı Antakya ekibi, 4.dakikada genç golcüsü Şerif Dilmeç’le 1-0 öne geçti. İki takımın da pozitif futbol oynadığı maçın 44. Dakikasında Ertuğrul Gündüz’ün attığı golle Kaan Temizlik Antakya Gençlik ilk yarıyı 2-0 önde tamamladı.55.dakikada Kaan Temizlik Antakya Gençlik atağında savunmadan ç... 22.10.2016 00:00
  Hatay Genel 590Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 6260Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3835Devamını oku
  GENÇ SERGEN EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
  Sergen Kuş’un intihar etmiş olabileceği üzerinde duruluyor . Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Sergen Kuş’un cenazesi Antakya Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma hastanesine götürüldüğü daha sonra Sutaşı Mahallesi Asri mezarlığında toprağa verildiği belirtildi.... 28.09.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3535Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3075Devamını oku
  CHP DEN MAHALLE ZİYERETLERİ
  EĞİTİM SEN ZİYARETİ CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur:”Partimizin   en alt üyesinden genel başkanımıza kadar 29 günden beri en önemli gündemimiz eğitim sen mağdurlarıdır. Genel Başkanımız  il başkanları toplantısında haksız olarak açığa alınan öğretmenlerin bir an önce görevlerine dönmesi gerektiğini  belirtti.  Süreç kolay bir süreç değil.Genel Başkanımızdan milletvekilimize kada... 11.10.2016 00:00
  Hatay Siyaset 2525Devamını oku
Çeşmeli girişimciler sertifikalarını aldı
Çeşmeli girişimciler sertifikalarını aldı
Yerel
Adıyaman’da ‘İşaret Diliyle Farkındalık’ gecesi düzenlendi
Adıyaman’da ‘İşaret Diliyle Farkındalık’ gecesi düzenlendi
Yerel
DAEŞ’li terörist:
DAEŞ’li terörist: "Fas’a göndereceğinize bana 100 yıl ceza verin razıyım"
Asayiş
Sekmen, Büyükşehir’in yatırımlarını anlattı
Sekmen, Büyükşehir’in yatırımlarını anlattı
Yerel
Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Esen: “Ortak akıl ile hareket edip terörü dize getireceğiz”
Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Esen: “Ortak akıl ile hareket edip terörü dize getireceğiz”
Genel
Tunceli’de 7 terörist öldürüldü
Tunceli’de 7 terörist öldürüldü
Asayiş
Terörist fotoğrafı taşıyan 3 kişi gözaltına alındı
Terörist fotoğrafı taşıyan 3 kişi gözaltına alındı
Asayiş
Susuz Şelalesi turizme kazandırılacak
Susuz Şelalesi turizme kazandırılacak
Yerel
İstanbul Barosu’nda seçim heyecanı başladı
İstanbul Barosu’nda seçim heyecanı başladı
Genel
MYP Lideri Yılmaz:
MYP Lideri Yılmaz: "Bahçeli kendi gölgesi ile yarışıyor"
Politika
Bayraklı’da öğretmenlere “geri dönüşüm” anlatıldı
Bayraklı’da öğretmenlere “geri dönüşüm” anlatıldı
Yerel
Surlu vatandaşlar, ‘Halk İnisiyatifi’ kurdu
Surlu vatandaşlar, ‘Halk İnisiyatifi’ kurdu
Yerel
AKBB’ye yeni hizmet binası müjdesi
AKBB’ye yeni hizmet binası müjdesi
Yerel
Perküsyon stresi azaltıyor, şiddetten uzaklaştırıyor
Perküsyon stresi azaltıyor, şiddetten uzaklaştırıyor
Yerel
Tunceli’de bomba yüklü araç imha edildi
Tunceli’de bomba yüklü araç imha edildi
Asayiş
2400 yıllık tarih gün yüzüne çıkıyor
2400 yıllık tarih gün yüzüne çıkıyor
Kültür-Sanat
Sanko’nun dört okulu da, “en temiz okul” oldu
Sanko’nun dört okulu da, “en temiz okul” oldu
Yerel
Vatan Caddesi trafiğe kapatıldı
Vatan Caddesi trafiğe kapatıldı
Genel
Engelsiz Adana’ya adım adım
Engelsiz Adana’ya adım adım
Yerel
Başika’da 3 köy DEAŞ’tan temizlendi
Başika’da 3 köy DEAŞ’tan temizlendi
Dünya

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR