Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Semir Eraslan
Olsan Ambalaj
Başak Sürücü Kursu
İlhan Mobilya
Ekrem Tır
Brf Treyler

ASİ DOSTLUK BARAJI TEMEL ATMA TÖRENİ

BAŞBAKAN ERDOĞAN: -''TÜRKİYE BU BÖLGEDE SADECE VE SADECE BARIŞ İSTİYOR. TÜRKİYE BU BÖLGEDE SADECE VE SADECE HUZUR, İSTİKRAR, REFAH, KALKINMA İSTİYOR'' -''BU BÖLGEDEKİ TÜM ÜLKELER, TÜM HALKLAR, TARİH BOYUNCA OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE REFAHIN, HUZURUN, KARDEŞLİĞİN, İLİM VE HİKMETİN COĞRAFYASI OLSUN. GEÇMİŞTE OLDUĞU GİBİ, GELECEKTE DE DÜNYANIN KUTUP YILDIZI OLSUN İSTİYORUZ'' -''LÜNAN'IN MESELESİ, SADECE LÜBNAN'IN DEĞİL, AYNI ZAMANDA BİZİM DE MESELEMİZDİR. MISIR'IN, TUNUS'UN MESELESİ SADECE ORALARDA YAŞAYAN KARDEŞLERİMİZİN DEĞİL, BİZİM DE MESELEMİZDİR. FİLİSTİN MESELESİ, SADECE FİLİSTİNLİLERİN DEĞİL, EN AZ ONLAR KADAR BİZİM DE TÜRKİYE'NİN DE SURİYE'NİN DE MESELESİDİR'' -''8 YILDIR TÜRKİYE İLE SURİYE ARASINDAKİ DOSTLUK TÜM BÖLGEYE ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR'' -''İNANIYORUM Kİ TEMELİNİ ATTIĞIMIZ BU BARAJ, SADECE BÖLGEYE DEĞİL, TÜM DÜNYAYA ÖRNEK TEŞKİL EDECEK, TÜM DÜNYAYA DOSTLUK, KARDEŞLİK, DAYANIŞMA MESAJLARI GÖNDERECEKTİR'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin bölgede sadece ve sadece barış, huzur, istikrar, refah ve, kalkınma istediğini belirterek, ''Bu bölgedeki tüm ülkeler, tüm halklar, tarih boyunca olduğu gibi bugün de refahın, huzurun, kardeşliğin, ilim ve hikmetin coğrafyası olsun. Geçmişte olduğu gibi, gelecekte de dünyanın Kutup Yıldızı olsun istiyoruz'' dedi.
     Erdoğan, Hatay'da Asi Dostluk Barajı temel atma töreninde yaptığı konuşmada, adeta tarihin akışını değiştiren, çok önemli bir temel atma törenini gerçekleştirdiklerini belirterek, ''Bugünden itibaren Asi nehri, bizi birbirimizden ayıran, aramıza sınır çizen bir nehir olmaktan çıkıyor, bizi birbirimizle buluşturan, kucaklaştıran bir nehir haline dönüşüyor'' dedi.
     Hatay'da ve Suriye'de bugün yapacakları temel atma törenleriyle Türkiye-Suriye kardeşliğinin daha da pekiştiğini, çok daha güçlü, çok daha samimi ve çok daha somut bir temel üzerinde iki ülke kardeşliğinin yeniden inşa edildiğini söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:
     ''8 yıl önce, hükümeti kurduğumuz andan itibaren biz şunu söyledik; 'Türkiye barış istiyor, Türkiye bölgede huzur istiyor. Türkiye tüm bu coğrafyada istikrar istiyor, hep birlikte refah istiyor' dedik. Biz 8 yıl önce 'komşularla sıfır sorun' dedik. Çünkü biz şuna gönülden inanıyoruz; Suriye ne kadar huzurlu olursa Türkiye de o kadar huzurlu olur. Türkiye ne kadar refah içinde olursa Suriye de o kadar refah içinde olur. Çünkü bizler tarihin bizi birbirimize kardeş kıldığı, kardeş eylediği milletleriz. Tarih boyuna bizim kaderimiz hep ortak oldu, tarih boyunca yüreğimiz hep birlikte attı.''
     Hatay'dan İstanbul'a, aynı şekilde Kudüs'e kadar bir hat üzerinde ve Suriye, Lübnan, Filistin topraklarında kale kalıntıları bulunduğunu belirten Erdoğan, bu kalelerin yaklaşık bin yıl önce bu toprakları düşmanlardan, Haçlı Seferleri'nden korumak için inşa edildiğini kaydetti. Erdoğan, ''İşte bizler, bu bölgenin tüm halkları bin yıl önce bu kalelerde omuz omuza çarpıştık. Bu kalelerin savunmasını, bu toprakların savunmasını hep birlikte yaptık. Türkler, Araplar bölgedeki tüm etnik unsurlar, hep birlikte aynı cephede savaştık, aynı cephede şehit, gazi olduk. Sadece Haçlı Seferleri'nde değil, ondan sonraki bin yıl boyunca, bu topraklarda hep birlikte olduk, birbirimize kardeş olduk. İşte biz dedik ki, kardeşler arasında sorun olmaz, varsa ortadan kaldırılır, kardeşler arasında küslük olmaz, kardeşler arasında mayınlı arazi olmaz.''
     Her zaman ''ev alma komşu al'' dediklerini de aktaran Erdoğan, bu sözün Arapçasını ifade ederek, ''İşte bugün atalarımızın bu sözlerinin, medeniyetimizin bu mirasının gereğini yerine getiriyoruz. Esad kardeşimle, Naci Itri kardeşimle Türkiye ile Suriye arasındaki bütün yapay meseleleri tek tek ele aldık, çözüm yoluna koyduk. Mayınlı arazileri temizlemeye başladık, karşılıklı tren seferleri başlattık, karşılıklı turizmi, ticareti teşvik ettik'' diye konuştu.
     Suriye'den Türkiye'ye gelen turist sayısının vize öncesi döneme göre yüzde 100 artarak 1 milyona, Türkiye'den bu ülkeye giden turist sayısının da yüzde 150 oranında artarak 1.5 milyona ulaştığını bildiren Erdoğan, ''Artık Suriye kazanıyor, Türkiye kazanıyor. Barış, dostluk ve kardeşlik kazanıyor'' dedi.
    
     -6 HEDEF-
    
     Başbakan Erdoğan, 2009 Aralık ayında Türkiye-Suriye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin ilk toplantısını Şam'da gerçekleştirdiklerini anımsatarak, bu toplantıda 51 anlaşma, protokol ve mutabakat zaptının imzalandığını söyledi. Erdoğan, 1.5 ay önce de 2010 Aralık ayında Suriye Başbakanı Naci Itri'nin katılımıyla Ankara'da yine bir araya geldiklerini ve iki taraftan 25 bakanın katılımıyla yoğun görüşmeler yaptıklarını ve 11 anlaşma imzaladıklarını anlattı.
     Bu görüşmelerde, 6 alanda, 2011 yılı sonuna kadar somut neticeler alınmasını kendilerine hedef koyduklarını söyleyen Erdoğan, bu 6 hedefin ''Nusaybin-Kamışlı ortak gümrük kapısının inşa edilmesi'', ''Türkiye ile Suriye arasında ortak banka kurulması'', ''Gaziantep-Halep arasında hızlı tren seferleri başlatılması'', ''İki ülkenin doğalgaz şebekelerinin birbirine bağlanması'', ''Türkiye Eximbank'ının Suriye hükümetine kredi sağlaması'' ve ''Asi Nehri üzerinde Dostluk Barajı'nın temelinin atılması'' olduğunu bildirdi. Erdoğan, bugün bu 6 hedeften birini gerçekleştirdiklerini, barajın en kısa sürede bitirilmesini temenni ettiğini belirterek, ''İnşallah buradan ürettiğimiz elektriği ortak kullanacak, her iki taraf da topraklarımızı sulayacak, her iki tarafı da taşkınlardan koruyacağız'' dedi.
     Konuşmasında sık sık Suriye Başbakanı Naci Itri'ye ''değerli kardeşim'' diye seslenen Erdoğan, şunları söyledi:
     ''Tarihin bize öğrettiği hem de acı tecrübelerle öğrettiği çok önemli bir ders var. Biz artık şunu çok iyi biliyor, görüyor ve hissediyoruz; bu coğrafyada herhangi bir ülkenin meselesi, herhangi bir ülkedeki sorun, o ülkenin halklarını olduğu kadar bölgedeki diğer halkları da derinden etkiliyor. Lübnan'ın meselesi, sadece Lübnan'ın değil, aynı zamanda bizim de meselemizdir. Mısır'ın, Tunus'un meselesi sadece oralarda yaşayan kardeşlerimizin değil, bizim de meselemizdir. Filistin meselesi, sadece Filistinlilerin değil, en az onlar kadar bizim de Türkiye'nin de Suriye'nin de meselesidir.
     Ben biliyorum ki, Gazze'de her bir yuvaya düşen fosfor bombası orada insanları paramparça ettiği kadar Suriyeli kardeşimin, Türk kardeşimin de yüreğini parçalıyor.
     Gazze'de, Kudüs'te Nablus'ta, Ramallah'ta, açlıktan, yokluktan, yoksulluktan, zulüm ve baskıdan gözlerini hayata yuman her bir çocuk, bizim çocuğumuzdur, öz evladımızdır. Bundan herkes emin olsun, Türkiye bu bölgede sadece ve sadece barış istiyor. Türkiye bu bölgede sadece ve sadece huzur, istikrar, refah, kalkınma istiyor.
     Bu bölgedeki tüm ülkeler, tüm halklar tarih boyunca olduğu gibi bugün de refahın, huzurun, kardeşliğin, ilim ve hikmetin coğrafyası olsun. Geçmişte olduğu gibi, gelecekte de dünyanın Kutup Yıldızı olsun istiyoruz. Biz bunu dostluk adına, kardeşlik adına birlik ve beraberliğimiz adına istiyoruz.''
    
     -''ŞERDE DEĞİL, HAYIRDA YARIŞALIM''-
    
     Türkiye ekonomisinin 8 yılda 3 kat büyüyerek, dünyanın en büyük 17. ekonomisine yükseldiğini, Türkiye'nin milli gelirinin, ihracatının arttığını anlatan Erdoğan, ''Biz istiyoruz ki Türkiye ile birlikte bütün bu bölge de kalkınsın, bütün bu bölge de büyüsün, bölgenin refahı artsın, rekabet içinde değil, dayanışma içinde olalım. Şerde değil, hayırda yarışalım. Birbirimizin omzuna basmak için değil, birbirimize dayanak olmak için mücadele edelim'' diye konuştu.
     Türkiye ile Suriye'nin bunu başardığını, iki ülkenin el ele, omuz omuza, kardeşlik ve dayanışma içinde bu günlere ulaştığını anlatan Erdoğan, bu iş birliği ve dayanışmanın artırılarak sürdürüleceğini ifade etti. Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:
     ''Hep birlikte, istikrar içinde, güven içinde büyümeye devam edeceğiz. 8 yıldır Türkiye ile Suriye arasındaki dostluk tüm bölgeye örnek teşkil ediyor. İnanıyorum ki temelini attığımız bu baraj, sadece bölgeye değil, tüm dünyaya örnek teşkil edecek, tüm dünyaya dostluk, kardeşlik, dayanışma mesajları gönderecektir. Hele hele sıkıntılardan geçtiğimiz bir dönemde bu tablo, bir barışın, kardeşliğin simgesi olacaktır. Ben bu tarihi ana şahitlik ettiğim için, bu dostluk barajının temelini birlikte attığımız için, Asi Nehri'ni bizi birbirinden ayıran değil, bizi birleştiren bir nehre dönüştürdüğümüz için kendimiz adına, ülkemiz adına büyük bir heyecan duyuyorum. Suriye'li kardeşlerimin, değerli kardeşim Naci Itri'nin de tüm heyetinin de bu heyecanı paylaştığını görüyor, bundan büyük memnuniyet duyuyorum. Dostluk Barajı hayırlı olsun diyorum. Bu baraj, aramızdaki dostluğun kardeşliğin nişanesi olsun diyorum. Yaşasın Türkiye-Suriye kardeşliği.''
    
     -NOTLAR-
    
     Tören için Başbakan Erdoğan ''OBA'' helikopteriyle Hatay'a, Naci Itri ise kendi ülkesinin sınırlarına indi. Asi nehri üzerindeki küçük köprüde buluşan iki başbakan burada basına poz verdiler. Daha sonra barajın temel atma töreni için Türkiye topraklarına geçildi.
     Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği törende, Suriye ve Türkiye bayrakları ile Başbakan Erdoğan ve Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad'ın fotoğrafları taşındı.
     Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı tören alanının çevresinde, vatandaşların yoğun ilgisi nedeniyle yaklaşık 7 kilometrelik konvoy oluştu.
     İki ülke milli marşlarının okunmasıyla başlayan törende, konuşmaların ardından iki başbakan her iki tarafta da sembolik olarak oluşturulan baraj anıtının temelini attılar.
 
 
 

ASİ DOSTLUK BARAJI TEMEL ATMA TÖRENİ haberi 07.02.2011 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay  179880  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 179880
Kategori Yerel
ŞehirHatay
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci:
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci:
Ekonomi
Erkan Çamlılar başarılı bir fotoğrafa daha imzasını attı
Erkan Çamlılar başarılı bir fotoğrafa daha imzasını attı
Kültür-Sanat
Tekirdağ’da trafik kazası: 1 yaralı
Tekirdağ’da trafik kazası: 1 yaralı
Asayiş
Tankerle kamyon kafa kafaya çarpıştı: 1 ölü
Tankerle kamyon kafa kafaya çarpıştı: 1 ölü
Asayiş
Aslan Neferler Tim ABD’nin DNS sunucularını hedef aldı
Aslan Neferler Tim ABD’nin DNS sunucularını hedef aldı
Genel
Çorum’da trafik kazası: 1 ölü
Çorum’da trafik kazası: 1 ölü
Asayiş
Polisin elinden kaçan DEAŞ şüphelisi Atatürk Havalimanı’nda hareketli anlara yol açtı
Polisin elinden kaçan DEAŞ şüphelisi Atatürk Havalimanı’nda hareketli anlara yol açtı
Asayiş
HDP’li başkan tutuklandı
HDP’li başkan tutuklandı
Asayiş
Kars’ta FETÖ operasyonlarında 342 kişi tutuklandı
Kars’ta FETÖ operasyonlarında 342 kişi tutuklandı
Asayiş
THY Euroleague
THY Euroleague
Spor
Davutoğlu:
Davutoğlu: "15 Temmuz’da bize saldıranlar, bu ülkenin geleceğine saldırdı"
Politika
Otomobil motosiklete çarpıp kaçtı: 1 ölü, 1 yaralı
Otomobil motosiklete çarpıp kaçtı: 1 ölü, 1 yaralı
Asayiş
Kılıçdaroğlu partisinin düzenlediği yemeğe katıldı
Kılıçdaroğlu partisinin düzenlediği yemeğe katıldı
Politika
Arda Turan, kadroda yok
Arda Turan, kadroda yok
Spor
(Tekrar)
(Tekrar)
Yerel
Aydın’da 2 ByLock kullanıcısı tutuklandı
Aydın’da 2 ByLock kullanıcısı tutuklandı
Yerel
Sivas’ta otomobil şarampole devrildi: 1 ölü, 4 yaralı
Sivas’ta otomobil şarampole devrildi: 1 ölü, 4 yaralı
Asayiş
Zonguldak’ta FETÖ’nün 3 imamı tutuklandı
Zonguldak’ta FETÖ’nün 3 imamı tutuklandı
Asayiş
İstanbul’da 5 bin polisle huzur operasyonu
İstanbul’da 5 bin polisle huzur operasyonu
Asayiş
Ali Eren Demirezen’in rakibi ringden kaçtı
Ali Eren Demirezen’in rakibi ringden kaçtı
Spor

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR