Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Başak Sürücü Kursu
Brf Treyler
Olsan Ambalaj
İlhan Mobilya
Ekrem Tır
Semir Eraslan

ADALET BAKANI ERGİN: ODA TV SORUŞTURMASI DEVAM EDİYOR.

 DOĞRUSU İÇERİKLE İLGİLİ OLARAK BAKANLIKTA DA NET BİLGİ YOK'' -''ORTALAMA 10 YILDA BİR HALKIN SEÇTİĞİ DEMOKRATİK UNSURLARA KARŞI ANTİ DEMOKRATİK MÜDAHALELERİN YAPILDIĞI AVRUPA'DA BAŞKA İKİNCİ BİR ÜLKE VAR MIDIR'' -DEVLET BAKANI YILMAZ: ''TÜRKİYE'DE KOLTUKTAN KALKMAK İSTEMEYEN DİKTATÖRLER YOK

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ''Oda TV soruşturması devam ediyor. Doğrusu içerikle ilgili olarak bakanlıkta da net bilgi yok'' dedi.
     Ergin, Antakya'daki Ottoman Otel'de gerçekleştirilen Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu 66. Toplantısında konuşmaların ardından komisyon üyelerinin sorularını yanıtlandırdı.
     Cezaevlerindeki gazetecilerle ilgili farklı bilgilerin yansıtıldığını anlatan Ergin, ''Biri 100 gazeteci, diğeri 58 gazeteci cezaevinde dedi. Bu işin doğrusu ne? Türkiye'deki cezaevlerinde bulunan gazeteci sayısı 26'dır. Belki 1-2 eksi artı olabilir. Peki gazetecilik faaliyetinden dolayı tutuklu kaç kişi var. Gazeteci adi fiillerinden dolayı cürüm işlemişse, unvanı gazeteci olabilir, bu suçtan dolayı cezaevinde olabilir'' dedi.
     Ergin, bu 26 kişinin üzerine atılı suçlardan örnekler vererek, Oda TV'ye yönelik aramalara ve Soner Yalçın'ın tutuklanması ile ilgili sorulara cevap verdi.
     Soruşturmaların devam ettiğini hatırlatan Ergin, şöyle konuştu:
     ''Doğrusu içerikle ilgili olarak bakanlıkta da net bilgi yok. İddianame hazırlanıncaya kadar soruşturmalar, gizlilik kararı alınmışsa, gizlidir. İddianamenin taraflara tebliği ile birtakım bilgileri öğrenme şansımız olabilir. İddianame ortaya çıktığında hep birlikte göreceğiz. Tutuklama nasıl işliyor, iddia makamı bir hazırlık yapıyor, delillerini belgelerini mahkemeye hakim götürüyor, kişinin savunmasını alıyor. Mahkeme tutuklamaya sevk edilen kişiyi dinliyor, üzerine atılı suçu tebliğ ediyor ve bunlara karşı diyeceklerini alıyor. Bütün bunların sonucunda mahkeme tutuklanması gerektiği kanaatine varıyorsa, bu belli şartlarda mümkün olabiliyor. Ya delillerin karartılması ihtimali, ya kaçma ihtimali vardır. Varsayın ki mahkeme tutuklama kararı verdi, bu tutuklama kararına bir üst mahkemede itiraz edebiliyorsunuz. Başka bir heyette bu karar inceleniyor.
     Bütün bu süreçten geçtikten sonra halen tutukluluk devam ediyorsa, müsaade edin, o yargı mekanizması içindeki bu sürece bir miktar saygı duymamız gerekiyor. Yürütmenin buna müdahale şansı yok. Yasalardan kaynaklı sorunlar varsa, elbetteki bu yasaların değiştirilmesi yasama organın sorumluluğundadır. O boyutunu tartışabiliriz.''
    
     -TUTUKLU SAYISI-
    
     Ergin, tutuklu sayısının, hükümlü sayısından fazla olması yönündeki eleştirilerin doğru olduğunu, Türk yargısının temel sorunları arasında uzun yargılama süreci bulunduğunu daha önce de ifade ettiğini söyledi.
     Yargılama sürecini kısaltacak önlemleri almaya başladıklarını anlatan Ergin, ''Ama hemen şunu söyleyeyim, Türk cezaevlerinde hükmen tutuklu bekleyenlerin sayısı yüzde 25 civarındadır. Bunları çıkardığınız tutuklu hükümlü sayısı batıdaki değerlere yaklaşmaktadır. Mahkemede dava bitmiş, ama yüksek mahkemede beklediği için hükümlü olanları çıkarttığınızda Türkiye tutuklu sayısı ile hükümlü oranı batıdaki değerlere yakındır'' dedi.
    
     -''HER 10 YILDA BİR MÜDAHALE''-
    
     Bir komisyon üyesinin ''Hangi Avrupa ülkesinde 8 rektör terör örgütüne üye olmaktan cezaevinde bulunuyor?'' şeklindeki sorusunu da cevaplayan Ergin, şöyle devam etti:
     ''21. yüzyılda, AB ile müzakere yapan bir Türkiye ortalama her 10 yılda antidemokratik yöntemlerle rejimine müdahale edilen bir ülke olamaz. Hangi Avrupa ülkesinde 10 yılda bir askeri yetkililer yürütmeye yasamaya müdahale edip demokrasiyi askıya alabiliyor? Bunu sormak lazım. hangi Avrupa ülkesinde rektörler 'ordu göreve' diye pankartlarla sokaklarda yürüyüş yapıyor. Bütün bunlar tartışılması gerekir.
     Türkiye 1950'de çok partili hayata geçti, 1960'da darbe, 1971'de askeri müdahale, 1980'de müdahale, 1997'de müdahale, 2007'de müdahale girişimleri, ortalama 10 yılda bir halkın seçtiği demokratik unsurlara karşı anti demokratik müdahalelerin yapıldığı Avrupa'da başka ikinci bir ülke var mıdır.
     Bu çağda, AB ile tam üyelik müzakereleri yapan Türkiye'nin geleceğe dönük olarak, bu müdahaleler zeminin ortadan kaldırma yükümlülüğü vardır. Evrensel hukukunun, demokrasinin yerleşebilmesi için bu mücadeleyi yapabilmesi lazımdır. Şu anda yapılan ondan farklı bir şey değildir.''
     Ergin, alkol mevzuatı üzerinden AK Parti ile ilgili tartışmaların olduğunu belirterek, ''AK Parti yeni iş başına gelmiş bir parti değil. 8-9 yıl içinde AK Parti'nin icraatları, istikameti ortada. Bu partinin niyetini sorgulamak için çok geç artık. AK Parti 1960'da başlayan AB sürecinin en fazla takipçisidir. Kopenhag siyasi kriterlerini gerçekleştiren partidir. Onun için bu saatten sonra AK Parti'nin niyetinin, gizli ajandasının olup olmadığının tartışılmasının doğru olmadığını düşünüyorum'' diye konuştu.
     Türkiye'de legal dinlemelerin hakim kararıyla yapılabilecek durumda olduğunu anlatan Ergin, kendilerinin döneminde bu dinlemelerin ölçülebilir, denetlenebilir hale geldiğini söyledi.
     Ergin, daha önce ne kadar insanın dinlenebildiğinin ölçülemediğini, bugün bunla ilgili hesap sorulabiliyorsa AK Parti'nin yaptığı düzenlemelerden kaynaklandığını belirtti.
     Ergin, internet erişimiyle ilgili yasaklama kararları yönündeki tespitlerin de çok doğru olmadığını, iletişimin en temel özgürlük haklarından bir tanesi olduğunu söyledi.
    
     -''KOLTUKTAN KALKMAK İSTEMEYEN DİKTATÖRLER YOK''-
    
     Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ise Mısır'daki reform karşıtı gösterilerin Türkiye'de de olma ihtimali olup olmadığı yönündeki soruları cevaplandırdı.
     Türkiye ile Mısır'ın birbirine benzetilmemesi gerektiğini anlatan Yılmaz, ''Mısır ile Türkiye'yi mukayese etmek çok talihsizliktir. Yaklaşık 100 küsur gün sonra Türkiye'de seçim olacak, özgür ve adil seçim olacak. Hükümeti beğenmeyen varsa, sokağa çıkmasına gerek yok, 100 gün sonra sandığa gider oyunu kullanır, istediğini seçer. Türkiye'de koltuktan kalkmak istemeyen diktatörler yok'' dedi.
     Yılmaz, Türkiye'deki başarının, demokrasiyle, ekonominin paralel şekilde ilerleyişinin tüm bölgeye ilham verdiğini vurguladı. Yılmaz, Türkiye'nin AB sürecinde ilerledikçe, kendi komşuları, bölgesi için daha değerli tecrübeler elde ettiğini söyledi.
    
     -SÜHEYL BATUM İÇİN İSTEK BAKANLIĞA ULAŞTI-
    
     Adalet Bakanı Ergin, toplantı çıkışında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Ergin, CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum'un askerle ilgili sözlerine ilişkin, Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Adalet Bakanlığından izin istenmesiyle ilgili dosyanın kendilerine geldiğini belirterek, ''Dosya gelmemiş demiştim daha önce, şu anda dosya bakanlığımıza ulaştı. Diğer dosyalar gibi inceleniyor. O değerlendirmeler ilgili birimlerde yapıldıktan sonra dosya önümüze gelecek. Dosya değerlendirmesi yapılmadan bir şeyler söylemek doğru değil'' diye konuştu.
     İstinaf mahkemelerinin başkanlarının seçimleriyle ilgili soru üzerine Ergin, ''Şartları tutan herkes potansiyel aday olarak ilan ediliyor. Aday olmak istemiyorum diyenler çıkar. Onun dışında herhangi bir ayrım yapılmadan yasal şartları tutan herkesin aday olabileceği ilan edilmiştir. Kurulda bu görüşmeler yapılacaktır. Kurulun çalışma yöntemi, Anayasa'daki düzenlemeler doğrultusunda seçimler yapılacaktır, olgun bir havada geçeceğini düşünüyorum'' dedi.
     Ergin, 12 Haziranda yapılması planlanan genel seçimlerle ilgili soru üzerine, şöyle devam etti:
     ''Seçimlerin tarihinde değişiklik olmayacak gibi, bunun şu ana kadar değişeceğine dair emare yok. Yüksek Seçim Kurulu da hazırlıklarını buna göre yapıyor. 1 Mart itibarıyla AK Parti MYK'sı bir karar almıştı. Parlamentoya seçim kararı için müracaat etme kararı aldı. 1 Martta başvuru yapılacaktı. Anayasa komisyonunda görüşülmesi, genel kurulda meclis kararı haline gelmesi zaman alacaktır. 4-5 Mart civarında olursa 9-10 Mart tarihleri 3 bakan için görevden ayrılacak son tarih olacak. Tamamen parlamentonun işleyişine bağlı. Parlamentodaki kararın Resmi Gazete'de yayınlanmasından itibaren 5 gün içinde görevden ayrılmak gerekiyor.''
     Ergin, asker eşlerinin Anıtkabir ziyareti ile ilgili soruları ise, ''Bu süreçlerle ilgili değerlendirme yapmayacağım. Netice itibarıyla kendilerinin tercihidir'' şeklinde cevapladı.

ADALET BAKANI ERGİN: ODA TV SORUŞTURMASI DEVAM EDİYOR. haberi 22.02.2011 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay  136795  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 136795
Kategori Yerel
ŞehirHatay
  Hatay’da kupa coşkusu
  Antakya Cumhuriyet meydanında Kolpa grubunun konseriyle başlayan kutlamada konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, "Takımımız Hatay tarihinde ilk defa Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazandı bizler de bundan dolayı gururuyuz ve mutluyuz" dedi.Takımlarının 2010 yılında Antakya Belediyesi iken kurduklarını belirten Başkan Savaş, ”Biz sadece basketbolda değil, tüm branşlarda birinci olmak için yola çıktık. Diğer branşlarda da birçok başarı elde ettik ama Hatay tarihinde ilk defa Cumhurbaş... 22.10.2016 23:05
  Hatay Spor 65Devamını oku
  BAŞKAN KİMYECİ CUMA SOFRASINA KATILDI
  Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Mobil Mutfak aracılığıyla hazırlanan Cuma sofrası programında ikramları bizzat dağıtarak, Cumhuriyet mahallesi sakinleriyle hoş sohbette bulundu. Vatandaşlarla aynı sofrada oturma imkânı bulmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Başkan Kimyeci, programa katılanlarla uzun süre sohbet etti, hayırlı cumalar dileğinde bulundu. Programın sonunda mahalle sakinleriyle hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Kimyeci, muhtarlar ve m... 22.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 635Devamını oku
  YAĞMURSUYU IZGARALARI YİNE HIRSIZLARIN HEDEFİNDE
  Özellikle İskenderun ilçesinin genelinde gözlemlenen yağmursuyu ızgaralarının çalınma vakasının her geçen gün arttığını belirten Genel Müdürlük, hırsızların hedefi haline gelen ızgaralar ile alakalı gece saatlerinde herhangi bir şüpheli durumda 155 Polis imdat çağrı merkezine bildirilmesi hususunda vatandaşlara çağrıda bulundu. Farklı şekilde alınan önlemlere rağmen olumsuz sonuçlarla karşılaşıldığını... 22.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 855Devamını oku
  Hatay’da 7 ilçeyi kapsayan 142 kilometrelik yeraltı kablosu montajı tamamlandı
  Toroslar EDAŞ, eylül ayında Hatay’daki bakım, onarım ve yatırım çalışmalarına devam etti. Altınözü, Antakya, Arsuz, Reyhanlı, Kumlu, Samandağ, Kırıkhan ve Hassa ilçelerindeki 30 panonun bakımını yapan ekipler, Antakya, Defne, İskenderun, Reyhanlı, Kumlu ve Samandağ ilçelerini kapsayan bölgeye elektrik gönderen 8 dağıtım merkezini de kontrolden geçirdi. Antakya, Altınözü, Defne, İskenderun, Belen, Arsuz, Reyhanlı, Kumlu... 22.10.2016 00:00
  Hatay Genel 1290Devamını oku
  ANTAKYA GENÇLİK: 3 – DURSUNLUSPOR:1
  Antrenör Kenan Maraşlıoğlu ve yardımcısı Mehmet Davut idaresinde maça hızlı başlayan Sarı-Siyahlı Antakya ekibi, 4.dakikada genç golcüsü Şerif Dilmeç’le 1-0 öne geçti. İki takımın da pozitif futbol oynadığı maçın 44. Dakikasında Ertuğrul Gündüz’ün attığı golle Kaan Temizlik Antakya Gençlik ilk yarıyı 2-0 önde tamamladı.55.dakikada Kaan Temizlik Antakya Gençlik atağında savunmadan ç... 22.10.2016 00:00
  Hatay Genel 530Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 6235Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3835Devamını oku
  GENÇ SERGEN EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
  Sergen Kuş’un intihar etmiş olabileceği üzerinde duruluyor . Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Sergen Kuş’un cenazesi Antakya Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma hastanesine götürüldüğü daha sonra Sutaşı Mahallesi Asri mezarlığında toprağa verildiği belirtildi.... 28.09.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3535Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3075Devamını oku
  DİKKAT 11.10.2016 Elektrik kesintisi olacak
  Hatay’ın Reyhanlı İlçesi Bağlar Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.  Hatay’ın Reyhanlı İlçesi Yeni ve Bağlar Mahallelerine 15:00-16:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.  Hatay’ın Samandağ İlçesi Deniz Mahallesi Girne ve Uğur Sokaklara 14:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışm... 10.10.2016 00:00
  Hatay Yerel 2495Devamını oku
Konya’da göçük riski olan bina boşaltıldı
Konya’da göçük riski olan bina boşaltıldı
Asayiş
Başkent’te korkutan iş yeri yangını
Başkent’te korkutan iş yeri yangını
Asayiş
Madde bağımlısı şahısların kullandığı baraka alev alev yandı
Madde bağımlısı şahısların kullandığı baraka alev alev yandı
Asayiş
Otomobil ikiye bölündü, itfaiye sazlıkların arasında yaralı aradı
Otomobil ikiye bölündü, itfaiye sazlıkların arasında yaralı aradı
Asayiş
Başbakan Binali Yıldırım gündemi değerlendirdi (3)
Başbakan Binali Yıldırım gündemi değerlendirdi (3)
Politika
Bartın’da Trafik Kazası 2 Yaralı
Bartın’da Trafik Kazası 2 Yaralı
Asayiş
Minibüsün çarptığı motosikletin üzerindeki 3 işçi yaralandı
Minibüsün çarptığı motosikletin üzerindeki 3 işçi yaralandı
Asayiş
Başbakan Binali Yıldırım gündemi değerlendirdi (2)
Başbakan Binali Yıldırım gündemi değerlendirdi (2)
Politika
Kuşadası’nda motosiklete çarpıp kaçan otomobilin sahibi yakalandı
Kuşadası’nda motosiklete çarpıp kaçan otomobilin sahibi yakalandı
Yerel
Feyzioğlu;
Feyzioğlu; "Bizim hedefimiz yüzde 100’e hitap etmek olmalıdır."
Yerel
Bingöl’deki çatışmanın acı bilançosu artıyor: 1 şehit, 17 yaralı
Bingöl’deki çatışmanın acı bilançosu artıyor: 1 şehit, 17 yaralı
Asayiş
Sertap Erener erkek hayranlarını şaşırttı
Sertap Erener erkek hayranlarını şaşırttı
Magazin
Ödül gecesinde Robert Davi performansı sürprizi
Ödül gecesinde Robert Davi performansı sürprizi
Yerel
20 Emniyet Mensubundan 5’i Fetö’den Tutuklandı
20 Emniyet Mensubundan 5’i Fetö’den Tutuklandı
Asayiş
AK Parti Uşak İl Danışma Meclisi Toplantısı yapıldı
AK Parti Uşak İl Danışma Meclisi Toplantısı yapıldı
Politika
Merkezefendi Belediyesi kurumsal müziği bulundu
Merkezefendi Belediyesi kurumsal müziği bulundu
Yerel
Acıpayam - Kelekçi’ye içme suyu projesi
Acıpayam - Kelekçi’ye içme suyu projesi
Yerel
Çocuk Senfoni Orkestrası ‘Cumhuriyet Konseri’ ile izleyenleri büyüledi
Çocuk Senfoni Orkestrası ‘Cumhuriyet Konseri’ ile izleyenleri büyüledi
Kültür-Sanat
Hazine ararken suçüstü yakalandılar
Hazine ararken suçüstü yakalandılar
Asayiş
Bingöl’de çatışma: 2 polis yaralı
Bingöl’de çatışma: 2 polis yaralı
Asayiş

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR