Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Başak Sürücü Kursu
Brf Treyler
Olsan Ambalaj
İlhan Mobilya
Semir Eraslan
Ekrem Tır

KÜLTÜR VE TARİH MİRASIYLA DİKKATİ ÇEKEN HOŞGÖRÜ KENTİ HATAY TARIMIN DA MERKEZİ

 İklim ve coğrafi şartların sunduğu avantajlar sayesinde yılda birden fazla ürün alınabilen Hatay, maydanozdan marula, Trabzon hurmasından, eriğe kadar birçok tarımsal üründe ülke genelinde söz sahibi bir konumda bulunuyor.

Hatay Tarım İl Müdürü Bestami Zabun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hatay'ın 574 bin 300 hektarlık alanının, 276 bin 766 hektarının tarım arazisi olarak değerlendirildiğini söyledi.
     İklim şartları ve toprak özellikleri nedeniyle Hatay'ın en verimli topraklarının yer aldığı Amik Ovası'nda pamuktan buğdaya mısırdan sebze çeşitlerine kadar yetiştiriciliği yapılan ürünlerinin yurt içinin yanı sıra Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine gönderildiğini ifade eden Zabun, bunun kentin yanı sıra Türkiye ekonomisine de büyük katkı sağladığını kaydetti.
     Salataların vazgeçilmezi arasında bulunan, E ve C vitamini açısından zengin olan maydanozun yaklaşık 16 bin dekarda yetiştiriciliğinin yapıldığını vurgulayan Zabun, il genelinde 21 bin 528 ton ürün alındığını, bu rakamla Hatay'ın Türkiye üretiminin yüzde 37'sini karşılayarak birinci sırada yer aldığını belirtti.
     Kokusu ve tadıyla farkını hissettiren Hatay'da yetiştirilen kaliteli maydanozların iç piyasa ihtiyacını karşılamasının yanı sıra yüzde 30'luk bir kısmını Romanya başta olmak üzere Bulgaristan, Rusya, Suudi Arabistan, İran, Irak ve Ukrayna'ya gönderdiklerini ifade eden Zabun, üreticilerin elde ettiği gelir sayesinde yüzlerinin güldüğünü yılda dört defa alınan ürünün ekim alanlarının her geçen yıl daha da arttığını söyledi.
     Yaklaşık 21 bin 720 dekarlık alanda yetiştiriciliği yapılan maruldan da yılda 37 bin 73 ton ürün alındığını belirten Zabun, bunun Türkiye üretiminin yüzde 15.90'lık bir bölümünü oluşturduğunu ve Hatay'ın bu oranla ilk sırada yer aldığını kaydetti.
     Salataların en önemli sebzesi olan maruldan Türkiye'de hemen hemen her ile gönderdiklerini vurgulayan Zabun, bu ürünün ihracatının çok sınırlı oranda olduğunu, hedeflerinin tanıtımı arttırarak bu eksikliği gidermek olduğunu söyledi.
    
     -ERİK VE TRABZON HURMASINDA DA BİRİNCİ-
    
     Sebzelerin yanı sıra erik üretiminde de Hatay'ın 30 bin 28 tonla Türkiye'de ilk sırada yer aldığının altını çizen Zabun, bu ürünün de iç piyasanın yanı sıra Irak, Suudi Arabistan ile Suriye'ye gönderildiğini belirtti.
     Birçok hastalığa iyi geldiği için insan sağlığı açısından önemli meyveler arasında bulunan Trabzon hurmasının Hatay'da 4 bin 913 dekar alanda yetiştiriciliğinin yapıldığını ve 5 bin 917 ton verim alındığını kaydeden Zabun, ''Türkiye üretimi 25 bin 281 ton. Hatay yetiştirdiği ürünle Türkiye üretiminin yüzde 23.40'lık kısmını karşılıyor. Ürünlerimizi iç piyasanın yanı sıra Ürdün, Suriye, Suudi Arabistan ile Dubai'ye gönderiyoruz'' diye konuştu.
     A, B ve C vitaminleri açısından zengin, kalori değeri düşük olan patlıcan üretiminde ise kentin Antalya ve Mersin'den sonra yer aldığını belirten Zabun, Hatay'ın 82 bin 613 ton üretimle Türkiye üretiminin yüzde 10.10'luk bölümünü karşıladığını söyledi.
     Zabun, 185 bin 929 dekar alanda yetiştiriciliği yapılan narenciyeden Hatay'da 596 bin 408 ton üretim yapıldığını söyledi. Türkiye üretiminin 3 milyon 513 bin 772 ton olduğunu belirten Zabun, Hatay'ın Dörtyol başta olmak üzere Erzin ilçelerinde üretimi yapılan narenciye ürünleriyle Türkiye üretiminin yüzde 16.97'sini karşıladığını, Mersin ve Adana'dan sonra kentin bu alanda üçüncü sırada yer aldığını belirtti.
     Narenciye'nin iç piyasanın yanı sıra Rusya, Romanya, Dubai, Suriye gibi çok sayıda ülkeye ihracatının yapıldığını vurgulayan Zabun, hedeflerinin bu ürünlerde Türkiye üretiminde ilk sırada yer almak olduğunu söyledi.
    
     -BARAJLARLA SULANABİLEN TARIM ARAZİSİ ARTACAK-
    
     Zabun, Hatay'ın sakız kabak yetiştiriciliğinde de Türkiye'de ilk üç içerisinde yer aldığını vurgulayarak, mevcut tarım arazilerinin yaklaşık yüzde 23'lük bölümünün sulanabildiğini, bu nedenle alınan verimin de istenilen düzeyde olmadığını kaydetti.
     Hatay'da inşaat çalışmaları devam eden Reyhanlı ve Dostluk Barajları'nın hizmete açılmasıyla sulanabilen tarım alanlarının oranının yüzde 23'lerden yüzde 70'lere çıkacağını vurgulayan Zabun, ''Hizmete açılacak barajlar sayesinde de ilk sırada yer aldığımız ürünlerin sayısı artacak ekonomimiz daha çok canlanacak. Reyhanlı Barajı ile 60 bin, Asi Nehri üzerinde Suriye ile ortaklaşa kurulma çalışmaları devam eden Dostluk Barajı ile 14 bin 827 hektarın sulanması sağlanacak. Bu sayede Hatay'da ürün deseni daha da artacak'' dedi.
     Zabun, Hatay'da arazilerin daha iyi bir şekilde kullanılması, alınan verimin arttırılması konusunda ''Stratejik Plan'' yaptıklarını, bu sayede hangi ilçede ne tür ürünlerin ekiminin yapılacağıyla ilgili çiftçilere yol gösterici olmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.
 
 
 

KÜLTÜR VE TARİH MİRASIYLA DİKKATİ ÇEKEN HOŞGÖRÜ KENTİ HATAY TARIMIN DA MERKEZİ haberi 24.02.2011 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay  130600  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 130600
Kategori Yerel
ŞehirHatay
  HZ.HIDIR İLE HZ.MUSA'NIN KUTSAL BULUŞMASI
  Başkan Nehir, Topluma mal olmuş isimlerin soyut yada somut heykel çalışmalarının yapılması yönünde çabalarının süreceği ile birlikte uğur mumcu heykelinin de bitme aşamasında olduğu müjdesini verdi. Deniz Sitesinde bulunan uğur mumcu caddesinin girişine sütunların yerleştirildiğini  ve en kısa zamanda sütunların önünde yapılan kaidenin üstüne Uğur Mumcu heykelinin yerleştirileceğini ifade etti. HZ.HIDIR İLE HZ.M... 28.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 60Devamını oku
  İHH ve Katar Raf Kurumu Suriye’de köy inşa ediyor
  İç savaşın başladığı günden bu yana birçok yardım çalışması gerçekleştiren İHH’nin en fazla yardım yaptığı alanlardan birinin de mesken alanları olduğunu belirten İHH Hatay Ofisi Suriye Çalışmaları Basın Danışmanı Burak Karacaoğlu, bu kapsamda Suriye içerisinde yapılan konteyner ve çadır kentlerde dönemsel olarak değişmekle birlikte yaklaşık 150 bin kişinin yaşadığını söyledi. Karacaoğlu, “İHH son olarak, barınma yardımları kapsamında yetim ailelerinin kalacağı, ilk etabında 100 evden oluşan köy... 28.10.2016 16:44
  Hatay Genel 55Devamını oku
  DİKKAT PAZAR GÜNÜ ELEKTRİK KESİNTİSİ VAR
  Hatay’ın Antakya İlçesi Kışla Saray, Bağrıyanık, Gazi, Havuzlar, Şirince, Aydınlıkevler, Cumhuriyet, Kuyulu, Dutdibi, Fevzi Çakmak ve Kocaabdi Mahalleleri ile Hatay Valiliği, Vilayet Karakolu ve Özel İdare Müdürlüğüne 6:30-8:30 saatleri arasında Scada altyapı çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.  Hatay’ın Defne İlçesi Sümerler, Dursunlu, Akdeniz, Elektrik ve Armutlu Mahalleleri ile... 28.10.2016 00:00
  Hatay Genel 1200Devamını oku
  SODESLE KADINLAR HAYATA ATILIYOR
  Arya Çocuk Bakıcılığı Kursu Projesinde 20 kadına çocuk bakıcılığı gelişimi eğitimi sonunda Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü onaylı sertifikaları düzenlenen törenle verildi. İpek Düğün Salonunda düzenlenen sertifika töreninde Hatay Sosyal Kalkınma Derneği Başkanı, Dr. Alim Koray Cengiz, Dernek üyeleri ve kursiyerler katıldı. Yrd. Doç. Dr. Alim Koray Cengiz’in  başkanı olduğu Hatay Sosyal ve Kült&uu... 28.10.2016 00:00
  Hatay Genel 425Devamını oku
  ÜCRETSİZ KLARNET KURSU İÇİN KAYITLAR BAŞLADI
  Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlara yer verildi; “Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’nin büyük önem verdiği sosyal belediyecilik hizmetlerimizin çatısı altında kurulan Gençlik Merkezimiz geleceğimizin teminatı gençlere yönelik hizmet üretmeye devam ediyor. Bünyesinde verilen kurslara her geçen gün bir yenisini ekleyen Gençlik Merkezi bu kez de Klarnet enstr&u... 28.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 565Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 7045Devamını oku
  Tıp Öğrencisi Tuğba Kazada Öldü
  Kaza,  kent merkezindeki Tayfur Sökmen Kampusu yakınlarında meydana geldi. MKÜ Tıp Fakültesi 2'nci sınıf öğrencisi Tuğba Alaş'ın arkasında oturduğu, adı açıklanmayan arkadaşının kullandığı 31 AU 67 plakalı motosikte, hızlı olduğu iddia edilen M.K. yönetimindeki 01 VN 254 plakalı otomobil arkadan çarptı. Kazada, Tuğba Alaş olay yerinde yaşamını yitirirken, motosiklet sürücüsü hafif yaralandı.  Müzik t... 25.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 4210Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 4160Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3375Devamını oku
  CHP DEN MAHALLE ZİYERETLERİ
  EĞİTİM SEN ZİYARETİ CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur:”Partimizin   en alt üyesinden genel başkanımıza kadar 29 günden beri en önemli gündemimiz eğitim sen mağdurlarıdır. Genel Başkanımız  il başkanları toplantısında haksız olarak açığa alınan öğretmenlerin bir an önce görevlerine dönmesi gerektiğini  belirtti.  Süreç kolay bir süreç değil.Genel Başkanımızdan milletvekilimize kada... 11.10.2016 00:00
  Hatay Siyaset 2925Devamını oku
Traktöre çarpan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti
Traktöre çarpan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti
Asayiş
Cumhurbaşkanlığı’ndan YÖK açıklaması
Cumhurbaşkanlığı’ndan YÖK açıklaması
Politika
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 kanunu onayladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 kanunu onayladı
Politika
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü:
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü:
Genel
Bursaspor, Harun Tekin’in sözleşmesini uzatıyor
Bursaspor, Harun Tekin’in sözleşmesini uzatıyor
Spor
Büyükçekmece’de Cumhuriyet Balosu
Büyükçekmece’de Cumhuriyet Balosu
Yerel
Bingöl’de terör operasyonunda 5 kişi tutuklandı
Bingöl’de terör operasyonunda 5 kişi tutuklandı
Asayiş
Cavcav: “Sayın Spor Bakanımız, Ankara’da mevcut statlar içerisinde olanı Ankaragücü ve Gençlerbirliği’ne vermek zorunda”
Cavcav: “Sayın Spor Bakanımız, Ankara’da mevcut statlar içerisinde olanı Ankaragücü ve Gençlerbirliği’ne vermek zorunda”
Spor
Bakan Zeybekci ve Özlü, Denizli’de Ar-Ge tanıtım toplantısına katıldı
Bakan Zeybekci ve Özlü, Denizli’de Ar-Ge tanıtım toplantısına katıldı
Ekonomi
Milano’da Cumhuriyet Bayramı kutlandı
Milano’da Cumhuriyet Bayramı kutlandı
Dünya
Güneş: “Bugün de rakipten üstündük”
Güneş: “Bugün de rakipten üstündük”
Spor
Biga’da 29 Ekim resepsiyonu
Biga’da 29 Ekim resepsiyonu
Yerel
Üzülmez: “Beşiktaş’ı 90 dakika tutmak kolay değil”
Üzülmez: “Beşiktaş’ı 90 dakika tutmak kolay değil”
Spor
Aliağa’da kaçak sigara operasyonunda 4 kişi yakalandı
Aliağa’da kaçak sigara operasyonunda 4 kişi yakalandı
Asayiş
Ergin Ataman:
Ergin Ataman: "Fenerbahçe bizden daha güçlü"
Spor
(Özel Haber) Ziynet Sali’den ‘Aleyna Tilki’ye destek
(Özel Haber) Ziynet Sali’den ‘Aleyna Tilki’ye destek
Magazin
Gıda Kümelerinin Etkinleştirilmesi Projesi Tanıtıldı
Gıda Kümelerinin Etkinleştirilmesi Projesi Tanıtıldı
Yerel
Ünlü baklavacı FETÖ soruşturmasında tutuklandı
Ünlü baklavacı FETÖ soruşturmasında tutuklandı
Asayiş
Milletvekili Fırat’an 29 Ekim mesajı
Milletvekili Fırat’an 29 Ekim mesajı
Yerel
Otomobilin çarptığı yaya yaralandı
Otomobilin çarptığı yaya yaralandı
Yerel

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR