Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Ekrem Tır
İlhan Mobilya
Brf Treyler
Başak Sürücü Kursu
Semir Eraslan
Olsan Ambalaj

''1. TÜRKİYE ÇOCUK HAKLARI KONGRESİ''

-TBMM BAŞKANI ŞAHİN: -''ÜLKELERİN EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİ KUŞKUSUZ SAHİP OLDUKLARI ÇOCUKLARDIR'' -''MAALESEF İNSANOĞLU, ÜLKELER, YILDA 1,5 TRİLYON TL'Yİ SİLAHLANMA İÇİN AYIRABİLİYOR. BU PARANIN ÇOK AZ BÖLÜMÜYLE ÇOCUKLARLA İLGİLİ OLUMSUZLUKLARI ORTADAN KALDIRMAK MÜMKÜN''

 TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, ülkelerin en büyük zenginliğinin çocuklar olduğunu belirterek, ''Maalesef insanoğlu, ülkeler yılda 1,5 trilyon TL'yi silahlanma için ayırabiliyor. Bu paranın çok az bölümüyle çocuklarla ilgili olumsuzlukları ortadan kaldırmak mümkün'' dedi.
     Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen ''1. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi''nin açılışında konuşan Şahin, ''Bu kongreyi son derece değerli ve anlamlı buluyorum. Çünkü bu kongre, haklarını bilen çocuklar yetiştirmeyi hedefliyor, bu kongre çocuklar ve yetişkinlerin işbirliği ile düzenleniyor. Bu kongre geleceğimize, insanlığın, insanoğlunun geleceğine sahip çıkmayı amaçlıyor'' diye konuştu.
     Kongrenin aynı zamanda devlet, üniversite ve sivil toplum işbirliğinin çok güzel örneğini oluşturduğunu belirten Şahin, kongreyi düzenleyen tüm katılımcılara teşekkür etti, takdir ve tebriklerini sundu.
     Kendisinin de bu kongrenin destekçilerinden olduğunu ifade eden Şahin, başkanlığını yürütmekte olduğu TBMM'nin, kuruluş ve açılış gününü çocuklara armağan etmiş dünyadaki tek meclis olduğunu vurguladı.
     Şahin, kongre sözcüsü 11 yaşındaki Ümmühan Zeynep Bilgili'nin açılışdaki konuşmasında ''Sevgili arkadaşlarım'' dedikten sonra ''Çocuk kalmış büyüklerim'' diye hitap ettiğini anımsatan Şahin, bu sözün kendisini çok etkilediğini vurguladı.
     Mehmet Ali Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ''Keşke hepimiz çocukluğumuzda sahip olduğumuz o saflığı, o temizliği, o berraklığı, o kalbimizdeki karşılıksız sevme duygusunu büyüyünce de hep muhafaza edebilsek. Siz sevgili çocuklar, ileride siz de büyüyeceksiniz. Büyüdüğünüzde şimdi sahip olduğunuz o temizliği ve saflığı her zaman muhafaza edin. Bunu başarabildiğinizde, bu başarıldığı takdirde işte o zaman dünyanın özlemle aradığı ve beklediği huzur ve barış gelir.''
     Şahin, sahneye asılan Mustafa Kemal Atatürk'ün salıncaktaki fotoğrafına dikkati çekerek, ''Gazi Mustafa Kemal'in salıncaktaki hali herkese büyük bir mesajdır. 'Çocukları unutmayın. Çocukluğunuzda sahip olduğunuz saflığı ve temizliği büyüyünce de hayatınızda yaşatın' anlamına yorumluyorum'' şeklinde konuştu.
     Mehmet Ali Şahin, ''Ülkelerin en büyük zenginliği kuşkusuz sahip oldukları çocuklardır. Eğer ülkeler sahip olduğu bu zenginliği ve değeri, yani çocukları iyi yetiştirebilirlerse, iyi eğitebilirlerse onları her türlü tehlike ve olumsuzluktan korumayı başarabilir ve onların haklarını daha çocukken öğrenmelerini, kavramalarını ve yaşamalarını temin edecek ortamı hazırlayabilirse, ben dünyanın şu anda içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtulabileceğini düşünüyorum'' dedi.
    
     -UNICEF RAKAMLARI-
    
     ''Türkiye Çocuk Hakları Kongresi''nin düzenlenmesinde büyük emeği geçen Çocuk Vakfı Başkanı ve çocukların ''Ruhi amcası'' Mustafa Ruhi Şirin'in de konuşmasında tüm dünya çocuklarını kasteden cümleler kullandığına işaret eden Şahin, bu kongrenin evrensel nitelikte olduğunu belirtti.
     UNICEF verilerine dayanarak bazı rakamları paylaşmak istediğini söyleyen Şahin, şu anda dünyada ilkokul çağına gelmiş ama okuma imkanı bulmayan 100 milyondan fazla, yine ilkokul çağına gelmiş ama hala nüfusa kayıtlı olmayan 50 milyondan fazla çocuk bulunduğunu söyledi.
     Hergün 5 yaşından küçük 24 bin çocuğun büyük çoğunluğun önlenebilir nedenlerden dolayı hayatını kaybettiğini, çocuk ölümlerinin nedenlerinin başında açlığın geldiğini belirten Şahin, yine BM verilerine göre dakikada 30 çocuğun açlık nedeniyle hayatını kaybettiğini anlattı.
     Şahin, ''Maalesef insanoğlu ve ülkeler, yılda 1,5 trilyon TL'yi silahlanma için ayırabiliyor. Bu paranın çok az bölümüyle çocuklarla ilgili olumsuzlukları ortadan kaldırmak mümkün'' dedi.
     Mehmet Ali Şahin, 500 milyon ile 1,5 milyar arası çocuğun her yıl şiddete maruz kaldığını, 5-14 yaş arası 150 milyon çocuğun çoğunun ağır işlerde çalıştırıldığını, 1 milyardan fazla çocuğun silahlı çatışmaya sahne olan bölgelerde şiddetin gölgesinde yaşamak zorunda olduğunu, 250 bin çocuğun eline silahlı örgütler tarafından silah tutuşturulduğunu ve yine her yıl 1 milyon 200 bin çocuğunu çeşitli amaçlarla kaçırıldığını belirtti.
     Bu örnekleri çoğaltmanın mümkün olduğuna dikkati çeken Şahin, ''Bugün ülke yöneticilerin en çok eğilmeleri, üzerinde kafa yormaları gereken husus dünyamızın ve çocuklarımızın yaşamak zorunda kaldığı o gerçeklerdir'' dedi.
     
     -ÇOCUK HAKLARI KONUSUNDA TÜRKİYE'DE YAPILANLAR-
    
     Bu gidişi durdurabilmek amacıyla BM'nin Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni 21 yıl önce imzaya açtığını, Türkiye'nin bu sözleşmeyi ilk imzalayan ülkelerden biri olduğunu anımsatan Şahin, TBMM'nin bu sözleşmeyi çok kısa sürede 1995 yılı Haziran ayında parlamentosundan geçirerek taraf olduğunu anlattı.
     Şahin, TBMM'nin bu sözleşme bağlamında önemli adımlar attığını dile getirerek, 2005 yılında Türk Ceza Kanunu'nda yapılan değişiklikle çocuklara karşı işlenen suçların cezalarının ağırlaştırıldığını, özellikle çocukların cinsel istismara uğramaları anlamına gelecek suçlara ilişkin cezaların artırıldığını, çocuk kaçırmalarla ilgili de yine ilgili maddelerin yeniden gözden geçirildiğini söyledi.
     Çıkarılan kanunların, çocuk hakları ile ilgili düzenlemelerin uygulanıp uygulanmadığının takip edilmesi amacıyla 3 yıl önce TBMM bünyesinde Çocuk Hakları İzleme Komitesinin kurulduğunu, komitenin başkanlığını TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl'ün yürüttüğünü anlatan Şahin, internet sitesi kanalıyla çocukların bu komiteye ulaşabildiğini ve sorunlarını iletebildiğini kaydetti.
     Şahin, bu yıl 8'incisi icra edilecek Gençlik Meclisinin, ilk ve orta öğretimde eğitim görenler arasından her ilden bir temsilci olmak üzere 550 üyeden oluştuğunu dile getirerek, her yıl 23 Nisan'da Gençlik Meclisinin kendi gündemi ile parlamentoda yasama ve denetim görevini yerine getirdiğini söyledi.
     TBMM Başkanı Şahin, burada amaçlananın gençlerin ve çocukların demokrasi kavramını uygulayarak öğrenmeleri, katılımcılığı ve başkalarıyla iletişim kurma kabiliyetlerini bu yolla geliştirmeleri olduğunu aktardı.
     TBMM'nin bütün bu çalışmalarla çocuk ve gençlerin sorunlarına duyduğu duyarlılığı ifade ettiğini ama bu konuda yapılması gereken daha çok şey bulunduğunu belirten Şahin, ''Stratejik bir yol haritasını Türkiye'nin önüne koşmaya çalışıyoruz. Hedef 2012-2016 yılları arasında bu yol haritasının tartışılarak değerlendirilmesi ve gerçekten en azından ülkemiz bağlamında çocuklarımızın karşı karşıya bulunduğu sorunlarını çözümü konusunda yardımcı olmayı amaçlıyor'' diye konuştu.
     Şahin, kongrede 118 çocuğun bildiri sunacağını dile getirerek, ''Çocuklarımız minik ellerinin izlerini, yüreklerinin sıcaklığını, düşüncelerinin büyüklüğünü, gözlerindeki gelecek ışığını yansıtacaklar bu kongrede. Bizler de Türkiye'yi yöneten sorumlular olarak mutlaka bunlardan yararlanacağız. Bunların hayata geçirilmesi noktasında elimizden gelen titizliği göstereceğiz, göstermek mecburiyetindeyiz'' dedi.
     Çocuklara bu kongreye gösterdikleri ilgi için teşekkür eden Şahin, ''Kendi haklarını bu yaşlarda öğrenmelerini, tanımalarını ve ileride bizlerin şu anda ifa ettikleri görevleri yapacak hale geldiklerinde çok daha iyi bir yönetim sergilemelerini diliyoruz. Çocuklarımıza güveniyoruz, yarın onlarla çok daha aydınlık olacaktır, çok daha barış içerisinde, huzur içerisinde yaşanabilecek bir Türkiye ve dünya olacaktır diye düşünüyorum'' şeklinde konuştu.
     
     -KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜLÜNÜ VERDİ-
    
     TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, kongre kapsamında düzenlenen ''1. Hakları Alınmış Çocuklar Kısa Film Yarışması''nda 34 film arasından ödüle layık bulunan ''Salıncak'' adlı filmin yönetmeni Bilal Çakay'a ödülünü verdi.
     Şahin, daha sonra ''Her Çocuk Haklarıyla Doğar'' temalı ''Çocuk Hakları Kültürü Sergisi'' ve ''Güzel Bir Dünyada Yaşamaya Hakkım Var'' temalı ''Hakları Çalınmış Çocuklar Fotoğraf Sergisi''nin açılışını yaptı ve sergileri gezdi.
     Mehmet Ali Şahin, daha sonra Mardin Valiliği Çocuk Korosu üyeleri ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Kalabalıktan ve fotoğraf çekimlerini uzamasından dolayı korodan bir çocuğun sıkılması ve oflayarak tepki göstermesi üzerine Şahin, ''Kasımpaşa sınırlarındayız ya o yüzdendir bu hali'' diye espri yaptı.
     Şahin, ardından bir grup bedensel engelli çocuk ile fotoğraf çektirdi.
     Çocuklardan birinin ''Ben Galatasaraylıyım. Siz hangi takımı tutuyorsunuz?'' diye sorması üzerine Şahin, ''Ben de Galatasaraylıyım ama bu ara Trabzonspor'u destekliyorum'' diye yanıt verdi.
     Bu sırada bir çocuk da Şahin'e, İzmir Saat Kulesi'nin maketini hediye etti.
     Öte yandan Şahin'e, kongrenin açılışına katılmak üzere salona girerken, üzerlerinde beyaz tişört bulunan ve kendilerini ''Bir Göz de Sen Ol İnisiyatifi'' olarak adlandırılan bir grup tarafından çocuk ölümlerine ilişkin bir bildiri verildi.

''1. TÜRKİYE ÇOCUK HAKLARI KONGRESİ'' haberi 25.02.2011 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay  214365  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 214365
Kategori Yerel
ŞehirHatay
  Hatay’da düzenlenen Aba Güreşleri sona erdi
  Antakya Kapalı Spor Salonunda, gerçekleştirilen Şampiyonaya Türkiye genelinden 450 sporcu katıldı. Şampiyonada başpehlivanlığı Muhammet Çayırcı kazandı. Yapılan güreşlerde, 30 kilogramda Semih İpek, 35 kilogramda Metin Gülücü, 40 kilogramda Oğuzhan Taşkıran, 45 kilogramda Kurhan Güven, 50 kilogramda Bünyamin Özdal, 55 kilogramda Mehmet Acar, 60 kilogramda Fatih Önalan birinci oldu. Başpehlivanlık Unvanını Mahmut çayırcı kazanırken, Barış Güngör 2’inci, Enes Bandırma 3’üncü oldu.Dereceye girenler... 23.10.2016 23:56
  Hatay Spor 70Devamını oku
  Esad rejimi çadır kente saldırdı
  Akşam saatlerinde Türkiye sınırına sıfır noktasında bulunan Ayn el beyda kampına saldıran rejim güçleri top atışı yaptıkları kampta kalan 6 sivili yaraladı.Saldırı sonucunda yaralanan 4’ü çocuk 6 sivil bölge bulunan sahra hastanelerinde tedavi altına alındı.... 23.10.2016 17:58
  Hatay Asayiş 65Devamını oku
  Şair Rıza Polat Akkoyunlu vefatının 46. yılında anıldı
  Hatay Büyükşehir Belediyesi’nce Dörtyol Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen anma etkinliğinde Şair Rıza Polat Akkoyunlu’nun kişiliği hayatı ve yaşamından kesitler anlatıldı.Anma etkinliğine katılan Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, burada konuşmada eserleri yaşamı ve çalışmalarıyla Türkiye’ye malolmuş olan Şair Akkoyunlu’yu anma etkinliğini ilçelerinde yapılmasından dolayı memnunluk duyduğunu belirtti. Toksoy, Şair Rıza Polat Akkoyunlu’nun isminin yaşatılması için ilçede bir... 23.10.2016 16:34
  Hatay Yerel 55Devamını oku
  Hatay’ın Yayladağı kırsalına top mermisi düştü
  Alınan bilgiye göre, sabah saatlerinden itibaren muhaliflerin kontrolündeki Lazkiye ve İdlib kırsalına saldırı başlatan Esad rejimine ait birliklerin attığı top mermisi, ilçenin Belengöz mevkisine düştü.3. Hudut Tabur Komutanlığı’na bağlı birliklerin, merminin atıldığı bölgeye misliyle atış yaptığı bildirildi.... 23.10.2016 14:50
  Hatay Genel 60Devamını oku
  Kapışmalı Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası Hatay’da başladı
  Hatay’dan düzenlenen ve Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından 15 Temmuz Şehitleri ve Astsubay Ömer Halisdemir anısına yapılan Kapışmalı Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası’na 450 sporcu katılacak.Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Genel Başkanı Alpaslan Ceylan yaptığı açıklamada, "Biz sporumuzu tarihimizle, kültürümüzle birleştirdiğimizi ifade ediyoruz. Bu gençlere Ömer Halisdemir gibi kahramanları tanıtmak amacındayız" dedi."Tarihimizi gençlerimizin kafalarına nakşetmek ist... 23.10.2016 14:19
  Hatay Spor 65Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 6430Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3910Devamını oku
  GENÇ SERGEN EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
  Sergen Kuş’un intihar etmiş olabileceği üzerinde duruluyor . Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Sergen Kuş’un cenazesi Antakya Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma hastanesine götürüldüğü daha sonra Sutaşı Mahallesi Asri mezarlığında toprağa verildiği belirtildi.... 28.09.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3615Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3150Devamını oku
  CHP DEN MAHALLE ZİYERETLERİ
  EĞİTİM SEN ZİYARETİ CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur:”Partimizin   en alt üyesinden genel başkanımıza kadar 29 günden beri en önemli gündemimiz eğitim sen mağdurlarıdır. Genel Başkanımız  il başkanları toplantısında haksız olarak açığa alınan öğretmenlerin bir an önce görevlerine dönmesi gerektiğini  belirtti.  Süreç kolay bir süreç değil.Genel Başkanımızdan milletvekilimize kada... 11.10.2016 00:00
  Hatay Siyaset 2670Devamını oku
Beşiktaşlı futbolcu Caner Erkin ameliyat oldu
Beşiktaşlı futbolcu Caner Erkin ameliyat oldu
Spor
Aydın’da gece yarısı trafik kazası
Aydın’da gece yarısı trafik kazası
Yerel
Vali Toprak, Arapgir ilçesinde incelemelerde bulundu
Vali Toprak, Arapgir ilçesinde incelemelerde bulundu
Yerel
Aşure etkinliğinde birlik ve beraberlik mesajları verildi
Aşure etkinliğinde birlik ve beraberlik mesajları verildi
Yerel
Yol kontrolü yapan askerlere TIR çarptı: 1 asker şehit oldu, 1 asker yaralandı
Yol kontrolü yapan askerlere TIR çarptı: 1 asker şehit oldu, 1 asker yaralandı
Asayiş
Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, milli sporcuyu tebrik etti
Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, milli sporcuyu tebrik etti
Spor
Sosyal medyadan helallik isteyip kendini vurdu
Sosyal medyadan helallik isteyip kendini vurdu
Asayiş
Cebindeki son 1 lirasıyla 10 bin TL kazandı
Cebindeki son 1 lirasıyla 10 bin TL kazandı
Yerel
Köpeğe çarpan sürücü şarampole uçtu!
Köpeğe çarpan sürücü şarampole uçtu!
Yerel
Doğubayazıt’ta 200 kişi düğünde zehirlendi
Doğubayazıt’ta 200 kişi düğünde zehirlendi
Genel
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan PTT’nin 176’ıncı kuruluş yıl dönümü etkinliğine katıldı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan PTT’nin 176’ıncı kuruluş yıl dönümü etkinliğine katıldı
Genel
Başkan İbrahim Karaosmanoğlu: “Mevcut sistem, insanlığın baş belası terörizme küresel nitelik kazandırmakta”
Başkan İbrahim Karaosmanoğlu: “Mevcut sistem, insanlığın baş belası terörizme küresel nitelik kazandırmakta”
Politika
Olaylı maç için TFF’den açıklama
Olaylı maç için TFF’den açıklama
Spor
Hatay’da düzenlenen Aba Güreşleri sona erdi
Hatay’da düzenlenen Aba Güreşleri sona erdi
Spor
Eskişehirspor suç duyurusunda bulundu
Eskişehirspor suç duyurusunda bulundu
Spor
Başbakan Yardımcısı Türkeş: “Terör örgütleri en büyük katliamı ve zararı Müslümanlara yapıyor
Başbakan Yardımcısı Türkeş: “Terör örgütleri en büyük katliamı ve zararı Müslümanlara yapıyor"
Politika
Malatya’da askerlere TIR çarptı: 1 şehit, 1 yaralı
Malatya’da askerlere TIR çarptı: 1 şehit, 1 yaralı
Asayiş
TIR’ın dorsesi devrildi, faciadan dönüldü
TIR’ın dorsesi devrildi, faciadan dönüldü
Yerel
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkan Abbas ile görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkan Abbas ile görüşecek
Politika
Zelimir Obradovic:
Zelimir Obradovic: "Sonuna kadar savaştık"
Spor

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR