Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Ekrem Tır
Olsan Ambalaj
Brf Treyler
Başak Sürücü Kursu
Semir Eraslan
İlhan Mobilya

GÜL-SARKOZY ORTAK BASIN TOPLANTISI

FRANSA CUMHURBAŞKANI SARKOZY: -"ÜYE OLMAK ÜZERE BİR MÜZAKERE... BUNUN KARARI ALINMADI. ÜYELİK PERSPEKTİFİ İLE AB İÇİNDE BAZI ÜLKELER OLARAK BUNUN UYGUN OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ" -"BÖYLESİNE AÇIK SÖZLÜ, SAYGILI VE SAYGIDEĞER BİR GÖRÜŞLE DOST OLARAK TÜRKİYE'YE GELDİM" -"HER İKİ ÜLKEDE KIRMIZI ÇİZGİLER OLABİLİR, HER İKİ ÜLKENİN DE KAMUOYU VARDIR, ANLAŞMAK İÇİN KONUŞMAK ÖNEMLİDİR" -SAYIN KADDAFİ GİTMELİDİR. LİBYA HALKINA KARŞI SİSTEMATİK VE MÜKERRER OLARAK UYGULANAN ŞİDDET KABUL EDİLEMEZ. KESİNLİKLE BU KONUDA BİR TAHKİKAT VE CEZAİ YAPTIRIM OLMASI GEREKİR DİYE DÜŞÜNÜYORUZ"

- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye'nin üye olması için bir müzakere kararı alınmadığını belirterek, AB içinde bazı ülkeler olarak bunun uygun olmadığını düşündüklerini belirterek, "Böylesine açık sözlü, saygılı ve saygıdeğer bir görüşle dost olarak Türkiye'ye geldim" dedi.
     G20 dönem başkanı sıfatıyla Türkiye'yi ziyaret eden Sarkozy, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Çankaya Köşkü'nde görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında Cumhurbaşkanı Gül ile üç saate yakın görüştüklerini, çok yoğun ve zengin bir görüşme olduğunu, serbestçe konuştuklarını belirterek, Gül'e teşekkür etti.
     Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sarkozy, bir gazetecinin "Ortadoğu'da dünya dengelerini de etkileyen tarihi gelişmeler yaşanıyorken AB'nin bu gelişmeleri yönlendirme konusunda hiçbir etkisinin olmadığını görüyoruz. Buna karşılık Türkiye bölgede Avrupa'nın da değerleri olan demokrasi ve insan hakları gibi konularda bir esin kaynağı, hatta bir model işlevi görüyor. Durum böyle iken AB içinde sadece Fransa'nın Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkmasını büyük bir çelişki ve stratejik vizyon noksanlığı olarak görmüyor musunuz?" şeklindeki sorusu üzerine "Çok ılımlı bu sorunuz için çok teşekkür ederim" dedi.
     Sarkozy, "Gazetecileriniz Türk toplumunun geleceğine ne kadar güveniyor" diyerek Cumhurbaşkanı Gül'ü tebrik etti.
     "Keşke Fransa'da da durumun böyle olsaydı. Türkiye'ye koşulsuz bağlısınız ve Türkiye'yi koşulsuz seviyorsunuz demek ki sizi tebrik ederim. Bunu Fransız gazetecilere de söyleyeyim, bazı şeyleri karıştırmamak lazım. İnsan ülkesini severek de gazetecilik yapabiliyormuş, çok sempatik buldum sorunuzu bu bağlamda" diye konuşan Sarkozy, "Fransa bu görüşe sahip tek ülkedir" yargısının doğru olmadığını ifade etti.
     Sarkozy sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Şöyle düşünüyorum; Üyelik ve ortaklık gibi-ki ortaklığın söz konusu olmayacağını Türkiye defaatle belirtti-çeşitli tercihler arasında başka yollar da bulunabilir gelecek için. Ilımlı, barışçı, vizyon sahibi başka yollar da bulunabilir. Ortadoğu konusunda söylediklerinizi kaydettim. 'Türkiye demokrasi değerlerini taşıyor Ortadoğu'da' dediniz. 'Avrupa'da durum böyle değilse neden üye olmak konusunda bu kadar ısrarcısınız?' diye sorabilirim. Bir çelişki yok mu bu söylediklerinizde?
     Ortadoğu'da olanlar konusunda haklısınız, bunlar çok çok önemli olaylar. Bunları çok ciddiye almak lazım. Bugün ülkesini sevmenin, yurttaşlığın, ulusal gururun bir anlamı olduğu bir ülkedeyim. Türkiye'yi iyi tanıyorum. Tek bir Türk bile dışarıdan birilerinin kendi ülkesinin geleceğini belirlemesini kabul etmez. Bu bir Türk gerçeğidir, Fransızların gerçeğine benzer. Ortadoğu'da olanlar her şeyden önce Ortadoğu halklarının elindedir. Olağandışı bir şey olmuştur. Arap halkları şiddet kullanmaksızın barışçı bir şekilde kendi kararlarını eline almaya karar vermişlerdir. İşte yenilik budur. Arap halklarının bu kararlılığı olmasaydı hiçbir şey mümkün olmazdı. Bizler eski demokrasiler olarak, tarihi açıdan söylüyorum, Türkiye de eski bir demokrasi, Mısır ve Tunus halkı eğer kendi kaderlerini ellerine almasalardı, bizler ne yapacaktık? Türkler Mısırlıların, Fransızlar Tunusluların yerine mi karar alacaklardı? Kim anlayabilirdi böyle bir şeyi? Buradaki yenilik bu halkların demokrasiye, toplumsal ilerleme ve ekonomik kalkınma istemeleri. Onlara yardımcı olmak istiyoruz. Türkiye ve Avrupa olarak ortak paylaştığımız bir sorumluluktur bu."
     Akdeniz İçin Birlik vizyonunu yeniden gündeme getirme zamanı geldiğini ifade eden Sarkozy, Arap halkları sokaklarda demokrasi için gösteri yaptığı sürece farklı bir şeyler gerekeceğini belirtti.
     Geçmişte daha otoriter rejimler olduğunu, artık farklı bir alternatifin ortaya çıktığını söyleyen Sarkozy, AB Konseyi toplantısında Akdeniz İçin Birlik ve Avrupa'nın Akdeniz ve Orta Doğu ülkeleriyle ilgili ilişkileri konusuna eğilinmesi gerektiğini kaydetti.
     Sarkozy, "Tarihi bir kavşak noktasındayız. Kimse bunu öngörememişti. Yeni jeopolitik gerçekleri dikkate almak gerekiyor" dedi.
     
     -İMZA KOYULAN KARAR MÜZAKERE KARARI-
    
     "Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili karar hep birlikte alındı. Fakat Cumhurbaşkanı olmanızla birlikte bu kararı yok sayarak Türkiye'nin AB'ye üye olamayacağını söylediniz. Fransa'nın imza koyduğu bir karar var. Bunun sizin ve AB'nin inandırıcılığını ve kredibilitesini gölgelediğini düşünüyor musunuz?" şeklindeki soruyu Sarkozy, kararın müzakereleri açma kararı olduğunu belirterek, şöyle yanıtladı:
     "Üye olmak üzere bir müzakere... bunun kararı alınmadı. Ben daima müzakerenin faydalı olduğunu düşünmüşümdür, bir yol alınması gerekiyor. Üyelik perspektifi ile AB içinde bazı ülkeler olarak bunun uygun olmadığını düşünüyoruz. Müzakerelerin durması gerektiğini de düşünmüyoruz, çünkü Türkiye çok büyük bir ülke. AB ile Türkiye'nin de yakınlaşması gerekir. Müzakereler de bunun için faydalıdır. Olan da budur. Yapılan da budur. Türkiye bağlamında Kıbrıs konusunda hiçbir beyanatta bulunmadım. Bu süreçte Kıbrıs'ın da bir rolü vardır. Bizce günün birinde çıkmaz olabilecek bir yola girmektense konuşmaya devam etmek, bir uzlaşı yolu bulmak daha uygundur diye düşünüyorum. İşte Fransa'nın görüşü budur. Memnuniyetle şunu görüyoruz; böylesine açık sözlü, saygılı ve saygıdeğer bir görüşle dost olarak Türkiye'ye geldim. Türk Cumhurbaşkanını da Fransa'da dost olarak ağırladım. Başka ülkelerde daha kolay, daha gururu okşayıcı başka konuşmalar da yapılabilir. Bence ama 1992'de Fransız cumhurbaşkanının Türkiye'yi ziyaret ettiğini düşünürsek. Türkiye'ye gelmemek de bir tercih olmuş geçmişte demek ki... biz açık sözlülüğü tercih ediyoruz. Ben Türkiye'ye gelerek iki toplum arasındaki anlaşmayı teşvik ettiğimi düşünüyorum."
     Her konuda anlaşmaya bileceklerini dile getiren Sarkozy, İran konusunu buna örnek göstererek, bunun bir dram olmadığını farklı kanaatler olabileceğini ifade etti. Sarkozy, "Herkesin görüşü farklı olabilir. Büyük bir ülke olmak budur. Türkiye büyük bir ülkedir. Bunun anlaşılabilmesi için benim gibi yöneticilerin heyetimle birlikte Türkiye'ye gelerek görüşleri anlamaya çalışması gerekir. Her iki ülkede kırmızı çizgiler olabilir, her iki ülkenin de kamuoyu vardır, anlaşmak için konuşmak önemlidir" diye konuştu.
    
     -ASKERİ MÜDAHALE "YABANCININ KOMPLOSUDUR" DİYE DÜŞÜNDÜRÜR-
    
     Sarkozy, Libya'daki drama işaret edilerek, Fransa'nın cezai yaptırım uygulanmasını istediği, Türkiye'nin çekinceli baktığı bu konuda askeri müdahalenin düşünülüp düşünülmeyeceğine ilişkin bir soruyu şöyle yanıtladı:
     "Her bir ülkenin farklı bir hassasiyeti olabilir, ülkeler tamamlayıcı roller oynayabilir. İran konusunda da öyledir örneğin. Türkiye'nin Libya konusundaki hassasiyetini çok iyi anlıyorum. Bizlerin Fransa olarak konumumuz; Sayın Kaddafi gitmelidir. Libya halkına karşı sistematik ve mükerrer olarak uygulanan şiddet kabul edilemez. Kesinlikle bu konuda tahkikat ve cezai yaptırım olması gerekir diye düşünüyoruz."
     BM Güvenlik Konseyi'nin Libya konusunu gündeme almasını istediklerini belirten Sarkozy, Kaddafi ve Kaddafi ile işbirliği yapmaya devam edenlerin ceza mahkemesine gitmesi gerektiğini düşündüklerini, BM tahkikat komisyonunun Libya'ya gitmesi, bireysel veya ortak sorumluluklar konusunda cezai yaptırımlar uygulanması gerektiğini düşündüklerini kaydetti.
     Geniş çaplı insani yardım planının olmasının önemine değinen Sarkozy, yabancıların Libya'dan ayrılması, Mısır ve Tunus'a göç etmesinin istikrarsızlık riski taşıdığını ifade etti.
     Sarkozy, "Fransa silahlı müdahale konusunu çok büyük bir temkinle ve dikkatli bir şekilde düşünmektedir. Bu ülkelerin özgürleşmesi gerekir, doğru. Bu ülkelerin halkları özgürlük istiyorlar. Bu alanda herhangi bir müdahale olması... bilmiyorum. Çünkü bu acaba içerdekiler için nasıl bir kredibilite getirecektir. Halklar 'yabancının komplosudur' bu diye düşüneceklerdir" diye konuştu.
     BM Güvenlik Konseyi ve AB Konseyi'nin bu konuda toplanması gerektiğini söyleyen Sarkozy, bu konudaki yeni politikaların temellerinin atılması gerektiğini belirtti.

GÜL-SARKOZY ORTAK BASIN TOPLANTISI haberi 25.02.2011 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay  158830  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 158830
Kategori Yerel
ŞehirHatay
  EĞİTİM SEN DEN MORAL GECESİ
  Dayanışma etkinliğine Samandağ Belediyesi Başkan yardımcısı Mehmet Yıldız, CHP İlçe Başkanı İbrahim Aydoğan, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Sevcan Toprak, HDP Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Hatay eski Milletvekili Av. Refik Eryılmaz, HDP İl Eş Başkanı Kerem Nalbant, SYKP İlçe eş Başkanı Yusuf Kimyon, demokratik kitle örgüt Temsilcileri, Öğrenci velileri ile öğrenciler ve çok sayıda kişi katıldı. Eğitim Sen Samandağ Şubesi öğretmenler... 25.10.2016 00:00
  Hatay Genel 95Devamını oku
  AİLE EĞİTİMİ TAMAMLANDI SERTİFİKALAR DAĞITILDI
  Dörtyol İlkadım Anaokulu’nun ev sahipliğinde Kahveci Hanzade’de yapılan sertifika törenine Dörtyol Kaymakamı Recep Soytürk eşiyle birlikte katılırken, kahvaltılı olarak düzenlenen etkinlikte sertifika almaya hak kazanan 20 kursiyerde yerini aldı.  Dörtyol İlkadım Anaokulu Müdiresi Pınar Bayar yaptığı açılış konuşmasında; “Aile eğitimi, ailenin psikolojik ve sosyal açıdan bulunduğu yaşam şartlarına uyum sağlamasına,... 25.10.2016 00:00
  Hatay Genel 360Devamını oku
  DÖRTYOL TİCARET VE SANAYİ ODASININ 2 PROJESİ ONAYLANDI
  Konu ile ilgili olarak geçtiğimiz gün Dörtyol Ticaret ve Sanayi odası Meclis Salonunda kahvaltılı bir bilgilendirme toplantısı yapıldı. Bölgemizin iki ekonomik değeri olan Çelik ve Narenciye sektörü ile ilgili olarak hazırlanan projelerde izlenmesi gereken yol haritası hakkında bilgiler veren Native Travel sorumlusu Fatma Palabıyık yaptığı açıklamada; “İhtiyaç analizi proje dahilindeki firmaların ihracat yapabilmeleri içi... 25.10.2016 00:00
  Hatay Genel 380Devamını oku
  TÜRKİYE KAMU-SEN'DEN HATAY VALİLİĞİNE ZİYARET
  Sayın KOYUNCU ve Sayın ŞAHİN öncülüğünde Türkiye Kamu-Sen'e Bağlı Şube Başkanları Vali ATA’ya görevinde başarı ve hayırlı olsun dileklerini ileterek gündeme ilişkin görüşlerini dile getirdiler.  Türkiye Kamu-Sen ve bağlı bulunan diğer sendikaların her zaman için demokrasiden yana olduğunu ve olmaya da devam ettiğini dile getiren Başkan ŞAHİN, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tüm kurum ve kuruluşları i... 25.10.2016 00:00
  Hatay Genel 450Devamını oku
  DİKKAT 26.10.2016 ELEKTRİK KESİNTİSİ OLACAK
  Hatay'ın İskenderun İlçesi Azganlık Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında Bakım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.  Hatay'ın İskenderun İlçesi Cumhuriyet Mahallesi 154 Sokağa 8:30-17:30 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.  Hatay'ın İskenderun İlçesi Pirireis Mahallesi Sahil Evler, Yaşar Doğu, Şehit Mithat Soylu Bilgiç Caddeleri ile Konser... 25.10.2016 00:00
  Hatay Genel 540Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 6675Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3950Devamını oku
  GENÇ SERGEN EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
  Sergen Kuş’un intihar etmiş olabileceği üzerinde duruluyor . Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Sergen Kuş’un cenazesi Antakya Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma hastanesine götürüldüğü daha sonra Sutaşı Mahallesi Asri mezarlığında toprağa verildiği belirtildi.... 28.09.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3675Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3190Devamını oku
  CHP DEN MAHALLE ZİYERETLERİ
  EĞİTİM SEN ZİYARETİ CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur:”Partimizin   en alt üyesinden genel başkanımıza kadar 29 günden beri en önemli gündemimiz eğitim sen mağdurlarıdır. Genel Başkanımız  il başkanları toplantısında haksız olarak açığa alınan öğretmenlerin bir an önce görevlerine dönmesi gerektiğini  belirtti.  Süreç kolay bir süreç değil.Genel Başkanımızdan milletvekilimize kada... 11.10.2016 00:00
  Hatay Siyaset 2835Devamını oku
EĞİTİM SEN DEN MORAL GECESİ
EĞİTİM SEN DEN MORAL GECESİ
Genel
Çocuklara Cinsel İstismarda Rakamlar Korkutucu
Çocuklara Cinsel İstismarda Rakamlar Korkutucu
Genel
AİLE EĞİTİMİ TAMAMLANDI SERTİFİKALAR DAĞITILDI
AİLE EĞİTİMİ TAMAMLANDI SERTİFİKALAR DAĞITILDI
Genel
DÖRTYOL TİCARET VE SANAYİ ODASININ 2 PROJESİ ONAYLANDI
DÖRTYOL TİCARET VE SANAYİ ODASININ 2 PROJESİ ONAYLANDI
Genel
TÜRKİYE KAMU-SEN'DEN HATAY VALİLİĞİNE ZİYARET
TÜRKİYE KAMU-SEN'DEN HATAY VALİLİĞİNE ZİYARET
Genel
DİKKAT 26.10.2016 ELEKTRİK KESİNTİSİ OLACAK
DİKKAT 26.10.2016 ELEKTRİK KESİNTİSİ OLACAK
Genel
Vali Ata ANMOGEP Heyetini Kabul Etti
Vali Ata ANMOGEP Heyetini Kabul Etti
Genel
(Özel haber) Hırsızın hızı görenleri hayrete düşürdü
(Özel haber) Hırsızın hızı görenleri hayrete düşürdü
Asayiş
İzmir’de yakalanan Fethullah Gülen’in iki yeğeni Erzurum’a getirildi
İzmir’de yakalanan Fethullah Gülen’in iki yeğeni Erzurum’a getirildi
Asayiş
Türk Hacker Grubu Anonymous’u hedef aldı
Türk Hacker Grubu Anonymous’u hedef aldı
Genel
Erzurum’da teröristlerle çatışma: 1 uzman çavuş yaralı
Erzurum’da teröristlerle çatışma: 1 uzman çavuş yaralı
Asayiş
Gözaltına alınan İlyas Salman serbest bırakıldı
Gözaltına alınan İlyas Salman serbest bırakıldı
Asayiş
Çatalağzı ve Muslu’daki termik santral başvurusu ile ÇED süreci durduruldu
Çatalağzı ve Muslu’daki termik santral başvurusu ile ÇED süreci durduruldu
Çevre
Adana’da alkol komasına giren bir kişi hayatını kaybetti
Adana’da alkol komasına giren bir kişi hayatını kaybetti
Asayiş
Konyaspor, sahasında Fenerbahçe’ye boyun eğdi
Konyaspor, sahasında Fenerbahçe’ye boyun eğdi
Spor
Fenerbahçe’den Konya’da kritik galibiyet
Fenerbahçe’den Konya’da kritik galibiyet
Spor
Başına 1 milyon TL ödül konulan terörist Bitlis’te öldürüldü
Başına 1 milyon TL ödül konulan terörist Bitlis’te öldürüldü
Asayiş
Bitlis’te 4 PKK’lı etkisiz hale getirildi
Bitlis’te 4 PKK’lı etkisiz hale getirildi
Asayiş
AK Partili gençlerden BM mesajı:
AK Partili gençlerden BM mesajı:
Yerel
Sinema sanatçısı İlyas Salman Aydın’da gözaltına alındı
Sinema sanatçısı İlyas Salman Aydın’da gözaltına alındı
Asayiş

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR