Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
İlhan Mobilya
Semir Eraslan
Olsan Ambalaj
Brf Treyler
Ekrem Tır
Başak Sürücü Kursu

İSTANBUL ADALET SARAYI'NIN DEVİR TESLİM TÖRENİ

BAŞBAKAN ERDOĞAN: -''ARTIK, YARGI DA ADALET SİSTEMİ DE DEMOKRATİK BİR ÜLKEYE YAKIŞIR ŞEKİLDE, MODERN BİR DEMOKRASİYE YAKIŞIR ŞEKİLDE DEĞİŞİYOR'' -''AKSİNİ İDDİA EDENLERE DE BURADAN HODRİ MEYDAN DİYORUM. ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN, 2002 VE ÖNCESİYLE, BUGÜNÜ KARŞILAŞTIRIN, KARARINIZI ÖYLE VERİN DİYORUM''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, artık, yargı ve adalet sisteminin de demokratik bir ülkeye, modern bir demokrasiye yakışır şekilde değiştiğini belirterek, ''Aksini iddia edenlere de buradan hodri meydan diyorum. Elinizi vicdanınıza koyun, 2002 ve öncesiyle, bugünü karşılaştırın, kararınızı öyle verin diyorum'' dedi.
     Erdoğan, Çağlayan'da inşaatı tamamlanan İstanbul Adalet Sarayı'nın Bayındırlık Bakanlığından Adalet Bakanlığına devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, yasama ve yürütme olarak adalet altyapısına ilişkin sadece adalet sarayları yapmakla kalmadıklarını belirtti. Başbakan Erdoğan, yargının, yargı mensuplarının ihtiyaçlarını en hızlı şekilde karşılamaya gayret ettiklerini ve iktidarda bulundukları 8 sene boyunca da bu konuda önemli çalışmaları olduğunu anlattı.
     Personel sayısını, 2002 yılına göre yüzde 26 oranında artırdıklarını, 2009 yılından itibaren ilk defa sözleşmeli personel uygulamasına geçtiklerini ifade eden Erdoğan, ''2011 yılında yapacağımız alımlarla, personel sayısını 2002'ye göre yüzde 75 oranında artırıyoruz'' dedi.
     Faaliyet gösteren mahkeme sayısını da 2002'ye göre yüzde 35 oranında artırdıklarını bildiren Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     ''Her yüz bin kişiye düşen hakim sayısı, bu örnekler çok önemli, Avusturya'da 20, İtalya'da 11, Portekiz'de 18, Rusya'da 24, Yunanistan'da 33. Bizde ise her yüz bin kişiye sadece 10 hakim düşüyor. İşin zorluğu ortada. İnşallah en kısa zamanda bu sayıyı Avrupa ortalamasına çıkaracağız. Avrupa ülkelerinde bir hakim yılda 200 dosyaya bakarken, bizde yılda ortalama bin 78 dosyaya bakıyor. Personel sayısını artırarak, mahkeme sayısını artırarak, inşallah bu sayıyı da aşağılara çekmeye devam edeceğiz. Yargıda bilişim alt yapısını güçlendirdik. Tüm adliyelerimizi toplam 58 bin bilgisayar ve diğer ekipmanla donattık. Mahkemelerde kullanılan bilgisayar sayısını, 2002 yılına göre yüzde 859 oranında artırdık. Bu da önemli. Nereden nereye... Mali imkanları geliştirdik. Yüksek mahkemelerin binalarını yeniledik.''
     Başbakan Erdoğan, yasa ve mevzuat altyapısını elden geçirdiklerini ve yenilediklerini belirterek, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını güçlendirmek üzere, sonuncusu 12 Eylül'de olmak üzere birçok reforma imza attıklarını söyledi.
     ''Kısacası, yargının en hızlı şekilde tecelli etmesi, hakça tecelli etmesi, sağlıklı şekilde kararların verilmesi için özellikle hükümet olarak vazifemiz neyse, hamdolsun fazlasıyla yerine getirdik, getiriyoruz, getireceğiz'' diyen Erdoğan, cumhuriyet tarihinin en kapsamlı reformlarını, en kapsamlı yatırımlarını 8 yılda yaptıklarını ve aynı şekilde yapmaya devam edeceklerini kaydetti.
     Başbakan Erdoğan, ''Türkiye değişiyor. Zihniyetler değişiyor. Devlet-millet ilişkisi köklü şekilde değişiyor. Şimdi artık, yargı da adalet sistemi de demokratik bir ülkeye yakışır şekilde, modern bir demokrasiye yakışır şekilde değişiyor. Aksini iddia edenlere de buradan hodri meydan diyorum. Elinizi vicdanınıza koyun, 2002 ve öncesiyle, bugünü karşılaştırın, kararınızı öyle verin diyorum'' dedi.
    
     -HAKLI GURUR-
    
     Konuşmasında, bugün, Türkiye'nin en büyük şehrine, dünyanın en büyük şehirlerinden birine İstanbul'a, ona yakışan bir adalet sarayı kazandırmanın haklı gururunu yaşadıklarını ifade eden Erdoğan, İstanbul Adalet Sarayı'nın, ülkede şu ana kadar yapılmış en prestijli yapı olma özelliğini taşıdığını kaydetti.
     42 bin metrekare arsa üzerinde, 328 bin 544 metrekare kapalı alana sahip bu adalet sarayının, en azı 4, en çoğu 19 kattan oluşan tam 19 farklı bloktan oluştuğunu dile getiren Erdoğan, bu kompleks içinde, 326 duruşma salonu, 267 savcı odası, 442 hakim odası, 354 kişilik konferans salonu ve 4 adet de seminer salonunun bulunduğunu anlattı.
     Erdoğan, aynı zamanda, İstanbul Adalet Sarayı'nda, ofisler, avukat görüşme odaları, yemekhaneler, kafeteryalar, kütüphane, kreş, postane ve banka şubeleri de gayet modern bir şekilde hizmet vereceklerini belirterek, 27 Temmuz 2007'de tarihinde, arsa teslimi ile bu binanın inşaatını başlattıklarını anımsattı.
     Belediye başkanlığı döneminde aslında bu alana İstanbul Büyükşehir Belediyesi hizmet binası yapmayı planladıklarını ve projelerini hazırlattıklarını, firmanın da belli olduğunu, ancak son anda vazgeçmeleri sebebiyle projenin kaldığını ifade eden Erdoğan, ''İşe bak ki şimdi İstanbul Adalet Sarayı oldu. Hayırlı olsun'' dedi.
     Başbakan Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a, burayı, Adalet Bakanlığına tahsis etmiş olmasından dolayı teşekkür ettiğini ifade ederek, bu eseri adalet ve yargı camiasına kazandıran Adalet Bakanlığı, inşaat süresince kontrolünü yapan Bayındırlık ve İskan Bakanlığını, inşasında emeği geçen her bir kurum ve kişiyi tebrik ettiğini, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısından şantiye mühendislerine kadar hepsini kutladığını ve onlara İstanbullular adına, ülkesi ve milleti adına şükranlarını sunduğunu kaydetti.
     Burada çok çarpıcı bir karşılaştırmayı sunmak istediğine dikkat çeken Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:
     ''Bakınız, şu 8 yılda, Hükümetimiz döneminde, Türkiye genelinde toplam 131 yeni adalet sarayını tamamladık. Bunlardan 83 tanesi hizmete açıldı, 48 tanesi de resmi olarak hizmete açılmayı bekliyor. 2002 yılına kadar Türkiye genelinde yapılan adliye saraylarının toplam kapalı alanı 569 bin metrekare. İstanbul'da bugün hizmete açtığımız bu adliye sarayının kapalı alanı 328 bin 544 metrekare. Kartal'da inşa ettiğimiz adliye sarayının kapalı alanı ise 360 bin metrekare. Dikkatinizi çekiyorum, Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan adliye saraylarının toplam kapalı alanı 569 bin metrekare; bizim İstanbul'da inşa ettiğimiz sadece iki adalet sarayının toplam kapalı alanı 688 bin metrekare... Toplamda bitirdiğimiz adliye sarayı kapalı alanı, 1 milyon 329 bin metrekare. 2002'ye kadar yapılmış olanın iki katını biz 8 yılda inşa ettik. Devam eden inşaatlarla birlikte, mevcuda 2,5 milyon metrekare eklemiş olacağız.''
     Göreve geldiklerinde bu ülkenin hakimleri, savcıları, İstanbul'da, Ankara'da, İzmir'de, diğer Anadolu ve Trakya şehirlerinde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in konuşmasında ifade ettiği şekilde çalıştıklarını anlatan Erdoğan, ''Bırakınız avukatları, hakimlere, savcılara oda bulunmuyordu. Adalet personeli, insanca çalışabilecekleri, verimli şekilde çalışabilecekleri sağlıklı bir iş yeri ortamından yoksundu'' diye konuştu.
    
     -MUHTEŞEM ESER-
    
     Başbakan Erdoğan, ''Muhteşem eser'' olarak nitelendiği İstanbul Çağlayan Adalet Sarayı'nın hayırlı olmasını dilerken, yüklenici firma Varyap'a süresi içinde canla başla tüm ekibiyle işi bitirdiği için teşekkür etti.
     Ulaştırma Bakanlığının çevredeki ulaşım ağını da Nisan ayı sonuna kadar tamamlayacağını belirten Erdoğan, bölgede tam anlamıyla 3 bin 500 araç parkı olacağını söyledi.

İSTANBUL ADALET SARAYI'NIN DEVİR TESLİM TÖRENİ haberi 04.03.2011 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay  214205  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 214205
Kategori Yerel
ŞehirHatay
  DÜNYANIN EN İYİ BERBERİ HATAY'DAN
  Almanya, Avusturya ve İsviçre’den yüzlerce makas ustasının katılım gösterdiği yarışmada çeyrek finale yükselen ve finalde 15 berber ile yarışan SOYLU yarışmada birinci gelerek en iyi berber ödülünü almaya hak kazandı.3 ülkenin en iyi berberinin seçildiği yarışmada 1 Amerikan, 2 Alman, 1 Hollandalı ve 1 İspanyalı toplam 5 jüri takip etti. Soylu rakiplerini tek tek geride bırakarak en iyi berberlerin Hataylı berberler... 26.10.2016 00:00
  Hatay Genel 1580Devamını oku
  DİKKAT 27.10.2016 ELEKTRİK KESİNTİSİ OLACAK
  Hatay'ın Kırıkhan İlçesi Abalaklı, Alibeyçağllı, Balarmudu, Bektaşlı, Ceylanlı, Çamsarı, Çataltepe, Danaahmetli, Dedeçınar, Güzelce, Ilıkpınar, Kamışlar, Karaçağıl, Taşoluk, Karaelmaslı, Karamağara, Karamankaşı, Kodallı, Kurtlusoğuksu, Menderes, Özsoğuksu, Söğütlüöz, Topboğazı ve Alaybeyli Mahalleleri ile Jandarma Karakolları, HATEKS İplik Fabrikası, Bozkayalar ve Emin Dönmez Taş Ocaklarına 0:30-6:30 s... 26.10.2016 00:00
  Hatay Genel 590Devamını oku
  ÇOCUKLAR ‘KÜÇÜK KARA BALIK’I ÇOK SEVDİ
  MİNİKLERE KÜÇÜK KARA BALIK İLE HEM EĞLENDİ HEM DE ÖĞRENDİ Derlemesini ve yönetmenliğini Şehir Tiyatrosu’nun başarılı sanatçısı Atilla Yaprak’ın üstlendiği ‘Küçük Kara Balık’ adlı çocuk oyununda, annesiyle ufak bir derede yaşayan küçük kara balığın büyük denizlere ulaşma mücadelesi ve bu yolda başından geçen maceralar anlatıldı. Yaşanan zorlukların &... 26.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 325Devamını oku
  ÖĞRENCİLERE LOJİSTİK DESTEK
  Mustafa Kemal Üniversitesi Konferans Salonu’nda düzenlenen lojistik temalı panelde Uluslararası Nakliyeciler Derneği(UND) Türkiye Yönetim Kurulu üyesi iş adamı Kemal Gül, Hatay UND Bölge temsilcisi Fulya Özdemir , Gümrük Müşaviri Gökhan Alkan ve Öğr. Gör. Miral Sağlar Arıca konuşmacı olarak katıldı.1. Ve 2. Sınıf öğrencilerinin katıldıkları  panelde sektör tanıtımı, sektörde yaşanılan sıkıntı... 26.10.2016 00:00
  Hatay Genel 655Devamını oku
  BAŞKANLAR ÜÇ AĞIZLI MAĞARAYA DOĞA YÜRÜYÜŞÜ YAPTI
  Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir Üç ağızlı mağara ile ilgili yapılan yürüyüşte mağaranın tarihi önemine vurgu yaptı. Başkan Nehir 43 bin yıl öncesinde insan izlerine rastlanan Üç ağızlı mağara tarihsel bir önem arz etmektedir. Bu öneme sahip mağaraya farkındalık yaratmak adına, dikkati çekmek adına  bu tür organizasyonları gerçekleştirdiklerini söyledi. ÜÇ AĞIZLI MAĞARA T&uu... 26.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 985Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 6915Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 4080Devamını oku
  Tıp Öğrencisi Tuğba Kazada Öldü
  Kaza,  kent merkezindeki Tayfur Sökmen Kampusu yakınlarında meydana geldi. MKÜ Tıp Fakültesi 2'nci sınıf öğrencisi Tuğba Alaş'ın arkasında oturduğu, adı açıklanmayan arkadaşının kullandığı 31 AU 67 plakalı motosikte, hızlı olduğu iddia edilen M.K. yönetimindeki 01 VN 254 plakalı otomobil arkadan çarptı. Kazada, Tuğba Alaş olay yerinde yaşamını yitirirken, motosiklet sürücüsü hafif yaralandı.  Müzik t... 25.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3890Devamını oku
  GENÇ SERGEN EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
  Sergen Kuş’un intihar etmiş olabileceği üzerinde duruluyor . Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Sergen Kuş’un cenazesi Antakya Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma hastanesine götürüldüğü daha sonra Sutaşı Mahallesi Asri mezarlığında toprağa verildiği belirtildi.... 28.09.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3825Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3275Devamını oku
FETÖ’ye finans sağladığı iddia edilen 6 iş adamı adliyeye sevk edildi
FETÖ’ye finans sağladığı iddia edilen 6 iş adamı adliyeye sevk edildi
Asayiş
Zeybek, mesai arkadaşlarına veda etti
Zeybek, mesai arkadaşlarına veda etti
Yerel
Yenilenen Mudanya kavşağı uzayan araç kuyruklarına çözüm olmadı
Yenilenen Mudanya kavşağı uzayan araç kuyruklarına çözüm olmadı
Yerel
Cumhuriyet Bayramı Satranç Turnuvası’na yoğun ilgi
Cumhuriyet Bayramı Satranç Turnuvası’na yoğun ilgi
Yerel
Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek’ten esnafa, ’bayrak asın’ çağrısı
Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek’ten esnafa, ’bayrak asın’ çağrısı
Yerel
KBÜ’de “Gençlik Konseri”
KBÜ’de “Gençlik Konseri”
Yerel
HKÜ Rektörü Yılmaz’dan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlaması
HKÜ Rektörü Yılmaz’dan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlaması
Yerel
Siverek’te ‘İyilikte Yarışan Sınıflar’ Kampanyası Başladı
Siverek’te ‘İyilikte Yarışan Sınıflar’ Kampanyası Başladı
Yerel
Bakan Çelik’ten gündeme ilişkin açıklamalar
Bakan Çelik’ten gündeme ilişkin açıklamalar
Politika
Bigadiç’te trafik kazası: 1 ölü
Bigadiç’te trafik kazası: 1 ölü
Asayiş
Euroleague’de Galatasaray - Fenerbahçe derbisi
Euroleague’de Galatasaray - Fenerbahçe derbisi
Spor
Borsa güne yatay başladı
Borsa güne yatay başladı
Ekonomi
Fulya, doğum gününde şiirlerle anıldı
Fulya, doğum gününde şiirlerle anıldı
Genel
Erzurum’un Oltu taşı tespihi ve civil peyniri fuarda boy gösteriyor
Erzurum’un Oltu taşı tespihi ve civil peyniri fuarda boy gösteriyor
Ekonomi
Adana’da yasa dışı bahse ev hapsi cezası
Adana’da yasa dışı bahse ev hapsi cezası
Asayiş
Başkan Çolakbayrakdar yol çalışmalarını yerinde inceledi
Başkan Çolakbayrakdar yol çalışmalarını yerinde inceledi
Yerel
Palamut, Karadeniz’i terk edemeyince av sezonu uzadı
Palamut, Karadeniz’i terk edemeyince av sezonu uzadı
Genel
Fırat Kalkanı Harekatı’nda 65’inci gün
Fırat Kalkanı Harekatı’nda 65’inci gün
Genel
Ardında 1 bebek bırakıp 6 can kurtaran annenin ailesinden duygu dolu mesaj
Ardında 1 bebek bırakıp 6 can kurtaran annenin ailesinden duygu dolu mesaj
Genel
Baro Eski Başkanı Konaç: “Olmayan adalet, nasıl anlatılsın”
Baro Eski Başkanı Konaç: “Olmayan adalet, nasıl anlatılsın”
Yerel

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR