Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
İlhan Mobilya
Semir Eraslan
Başak Sürücü Kursu
Olsan Ambalaj
Ekrem Tır
Brf Treyler

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ HATAY EVSAHİBLİGİ YAPACAK

HATAY, 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNE ''MEDENİYETLERİN BULUŞMA NOKTASI ANADOLU'DA KADININ GÜÇLENDİRMESİ'' PROGRAMIYLA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK -DİYANET İŞLERİ BAŞKANI GÖRMEZ DE ANKARA'DA KADIN ALANINDA FAALİYET GÖSTEREN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ TEMSİLCİLERİYLE AKŞAM YEMEĞİNDE BULUŞACAK

 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne bu yıl Hatay ev sahipliği yapacak.
     AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü (KSGM), Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) ile Hatay Valiliği işbirliğinde Hatay'da ''Medeniyetlerin Buluşma Noktası Anadolu'da Kadının Güçlendirilmesi'' programıyla kutlanacak.
     Dünya Kadınlar Günü kutlaması programı kapsamında Hataylı Kadınlar El Ürünleri Sergisi'nin açılışı yapılacak. Programa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılarak açılış konuşması yapması bekleniyor.
     Programda ayrıca Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın hamisi olduğu Ana-Kız Okuldayız Kampanyasına katılan kadınlara sertifika verilecek. Kadının Güçlendirilmesi Programları kapsamında Hatay Valiliğince gerçekleştirilen mikro kredi uygulamalarındaki başarılı örnekler takdim edilecek.
     Dünya Kadınlar Günü kutlamalarına, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nın katılması bekleniyor.
    
     -GÖRMEZ, SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELECEK-
    
     Öte yandan, Diyanet İşleri Başkanlığı da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde özel bir yemek düzenleyecek.
     Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Ankara'da faaliyet göstererek kadın konusunda çalışmalarda bulunan sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri ve öğretim üyeleriyle sendikaların kadın temsilcileriyle akşam yemeğinde bir araya gelecek.
     Görmez, yemekte Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, Kadın Dayanışma Vakfı, Başkent Kadın Platformu, BM Nüfus Fonu, Uluslararası Af Örgütü, Türk Anneler Derneği, İlke İlim Kültür Derneği, Kadınlar Dayanışma Birliği, Türk Dünyası Kadınlar Dostluk ve Dayanışma Birliği, AB Komisyonu, Büyükşehir Belediyesi Kadın konukevi, Hanımlar Lokali, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği, Ka-Der, Türk Kadınlar Birliği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği, CEDAW Komitesi, Kadınları Koruma ve Dayanışma Derneği, Diyanet Vakfı Kadın Kolları, Başak Vakfı ile Memur-Sen, Kamu-Sen KESK'ten kadın temsilcilerle akşam yemeğinde buluşacak.
     Yemekte, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kadınlar için yürütülen çalımalar hakkında bilgi verilecek ve Görmez kadınlara hitap edecek.
    
     -DİĞER ETKİNLİKLER-
    
     ODTÜ Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında, uluslararası alanda beğeni kazanan Okuma Tiyatrosu ''Yedi'' sahnelenecek.
     Oyunculuğunu üniversitede kadın çalışmaları alanıyla ilgilenen öğretim üyeleri Funda Kurtuluş, Ayşe Saktanber, Ayşe Ayata, Feride Acar, Umut Beşpınar, Yıldız Ecevit ve Canan Özgen'in yapacağı oyun, kadının insan hakları konusunda hassasiyet yaratmaya ve savunuculuk yapmaya çağırıyor. Oyun, belgesel niteliği ve okunarak sahnelenmesiyle ilgi çekiyor.
     Türk Kadınlar Birliği de bu yılki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamalarını Kahramanmaraş'ta gerçekleştirecek. Türkiye'deki 35 şube üyesi kadınların katılacağı ve 2 gün sürecek etkinliklerde, ''Kadınlardan Kadınlara Dair'' isimli bir program düzenlenecek. Programda kentte kendini kanıtlamış başarılı kadınlar, örnek yaşam hikayelerini anlatacak.
     Kent belediyesince yaptırılan çeşitli atölyeler, kütüphane ve spor salonlarının olduğu Kadın Yaşam Merkezi'yle şiddete maruz kalan kadınlar için yaptırılan Kadın Konukevi'nin açılışı yapılacak.
     Kahramanmaraş Kız Meslek Lisesi'nce defilenin düzenleneceği programda, ayrıca kadınların resim, el sanatları ve takı sergileri de açılacak. Atatürk Anıtı'na çelenk koyacak dernek üyesi kadınlar, Kahramanmaraş'taki Germenika antik kentini de gezecek.
     Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği ise Dünya Kadınlar Günü'nü bir afiş sergisiyle kutlayacak. Kadın tarihine ışık tutacak afiş sergisi, çeşitli ülkelerdeki kütüphanelerden ve kadın örgütlerinin arşivinden gelen afişlerle Türkiye'deki sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve bilgi-belge merkezlerinden gönderilen afişlerden oluşacak.
     Alman Kültür Merkezi'ndeki sergiye, Ayrımcılığa Karşı Kadın Derneği, KAKTÜS, Perşembe Grubu, Kadın Dayanışma Derneği, Feminist Grubu, Çiğli Belediyesi, FeministBiz, Almanya Kadın Araştırma Eğitim ve Bilgi Merkezi, Filmmor, Gaziemir Belediyesi Kadın Danışma Merkezi, Glasgow Kadın Kütüphanesi, Hacettepe Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi, İmece Kadın Dayanışma Derneği, İstanbul Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı, İzmir Kadın Platformu, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği, KESK, Mersin Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Yunanistan Toplumsal Cinsiyet ve Eşitlik Kütüphanesi gibi sivil toplum kuruluşları da destek verecek.
    
     -100 YILI AŞAN HAK ARAYIŞI-
    
     ABD'nin New York kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının, 8 Mart 1857'de düşük ücretleri, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için grev yapmasıyla başlayan kadınların hak arayışı, bugün 101. yılında.
     Danimarka'nın Kopenhag şehrinde 1910 yılında düzenlenen Kadın Sosyalist Enternasyonal toplantısında Clara Zetkin, 8 Mart 1857'de New York'ta başlayan kadın haklarının kazanılması mücadelesinin, her yıl ''kadın günü'' olarak kutlanmasını önerdi. Oy birliğiyle kabul edilen öneri sonrasında ilk kez 19 Mart 1911'de Avusturya, Almanya, Danimarka ve İsviçre'de çok sayıda kadın ve erkek etkinlikler düzenleyerek ''kadın günü''nü kutladı.
     Oy verme ve seçme-seçilme haklarının yanı sıra meslek edinme ve mesleki eğitim görme haklarını da isteyen kadınlar, BM Örgütünün, 1975'i ''Dünya Kadınlar Yılı''nı ilan etmesi ve 16 Aralık 1977'de 8 Mart'ın, tüm kadınlar için ''Dünya Kadınlar Günü'' olarak kutlanmasını kararlaştırmasının ardından hak arayışlarını her yıl özellikle bu tarihte daha da gür sesle duyuruyor.
     Her 8 Mart'ta kadınlara yapılan ayrımcılıkla mücadeleye katkısı olanları anmak ve erkeklerle aralarındaki eşitsizliğe, adaletsizliğe karşı çıkmak için bir araya gelen kadınlar, yeni dünya koşullarında söz sahibi olmak ve haklarını elde etmek amacıyla çaba harcıyor.
 
               

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ HATAY EVSAHİBLİGİ YAPACAK haberi 06.03.2011 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay  142765  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 142765
Kategori Yerel
ŞehirHatay
  Şair Rıza Polat Akkoyunlu vefatının 46. yılında anıldı
  Hatay Büyükşehir Belediyesi’nce Dörtyol Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen anma etkinliğinde Şair Rıza Polat Akkoyunlu’nun kişiliği hayatı ve yaşamından kesitler anlatıldı.Anma etkinliğine katılan Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, burada konuşmada eserleri yaşamı ve çalışmalarıyla Türkiye’ye malolmuş olan Şair Akkoyunlu’yu anma etkinliğini ilçelerinde yapılmasından dolayı memnunluk duyduğunu belirtti. Toksoy, Şair Rıza Polat Akkoyunlu’nun isminin yaşatılması için ilçede bir... 23.10.2016 16:34
  Hatay Yerel 25Devamını oku
  Hatay’ın Yayladağı kırsalına top mermisi düştü
  Alınan bilgiye göre, sabah saatlerinden itibaren muhaliflerin kontrolündeki Lazkiye ve İdlib kırsalına saldırı başlatan Esad rejimine ait birliklerin attığı top mermisi, ilçenin Belengöz mevkisine düştü.3. Hudut Tabur Komutanlığı’na bağlı birliklerin, merminin atıldığı bölgeye misliyle atış yaptığı bildirildi.... 23.10.2016 14:50
  Hatay Genel 40Devamını oku
  Kapışmalı Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası Hatay’da başladı
  Hatay’dan düzenlenen ve Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından 15 Temmuz Şehitleri ve Astsubay Ömer Halisdemir anısına yapılan Kapışmalı Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası’na 450 sporcu katılacak.Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Genel Başkanı Alpaslan Ceylan yaptığı açıklamada, "Biz sporumuzu tarihimizle, kültürümüzle birleştirdiğimizi ifade ediyoruz. Bu gençlere Ömer Halisdemir gibi kahramanları tanıtmak amacındayız" dedi."Tarihimizi gençlerimizin kafalarına nakşetmek ist... 23.10.2016 14:19
  Hatay Spor 45Devamını oku
  Hatay’da kupa coşkusu
  Antakya Cumhuriyet meydanında Kolpa grubunun konseriyle başlayan kutlamada konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, "Takımımız Hatay tarihinde ilk defa Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazandı bizler de bundan dolayı gururuyuz ve mutluyuz" dedi.Takımlarının 2010 yılında Antakya Belediyesi iken kurduklarını belirten Başkan Savaş, ”Biz sadece basketbolda değil, tüm branşlarda birinci olmak için yola çıktık. Diğer branşlarda da birçok başarı elde ettik ama Hatay tarihinde ilk defa Cumhurbaş... 22.10.2016 23:05
  Hatay Spor 75Devamını oku
  BAŞKAN KİMYECİ CUMA SOFRASINA KATILDI
  Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Mobil Mutfak aracılığıyla hazırlanan Cuma sofrası programında ikramları bizzat dağıtarak, Cumhuriyet mahallesi sakinleriyle hoş sohbette bulundu. Vatandaşlarla aynı sofrada oturma imkânı bulmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Başkan Kimyeci, programa katılanlarla uzun süre sohbet etti, hayırlı cumalar dileğinde bulundu. Programın sonunda mahalle sakinleriyle hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Kimyeci, muhtarlar ve m... 22.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 780Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 6295Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3845Devamını oku
  GENÇ SERGEN EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
  Sergen Kuş’un intihar etmiş olabileceği üzerinde duruluyor . Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Sergen Kuş’un cenazesi Antakya Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma hastanesine götürüldüğü daha sonra Sutaşı Mahallesi Asri mezarlığında toprağa verildiği belirtildi.... 28.09.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3535Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3085Devamını oku
  CHP DEN MAHALLE ZİYERETLERİ
  EĞİTİM SEN ZİYARETİ CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur:”Partimizin   en alt üyesinden genel başkanımıza kadar 29 günden beri en önemli gündemimiz eğitim sen mağdurlarıdır. Genel Başkanımız  il başkanları toplantısında haksız olarak açığa alınan öğretmenlerin bir an önce görevlerine dönmesi gerektiğini  belirtti.  Süreç kolay bir süreç değil.Genel Başkanımızdan milletvekilimize kada... 11.10.2016 00:00
  Hatay Siyaset 2555Devamını oku
Sınırı geçen PYD’li teslim oldu
Sınırı geçen PYD’li teslim oldu
Asayiş
Şehit ateşi, Diyarbakır’a düştü
Şehit ateşi, Diyarbakır’a düştü
Asayiş
FETÖ’den aranan ziraat mühendisi Ankara’da yakalandı
FETÖ’den aranan ziraat mühendisi Ankara’da yakalandı
Asayiş
Erzurum’da trafik kazası: 4 yaralı
Erzurum’da trafik kazası: 4 yaralı
Yerel
Yapı ve Dekorasyon Fuarı bugün sona eriyor
Yapı ve Dekorasyon Fuarı bugün sona eriyor
Yerel
Başbakan Yıldırım: “Başika’da topçularla, tanklarla, fırtına obüsleriyle destek veriyoruz”
Başbakan Yıldırım: “Başika’da topçularla, tanklarla, fırtına obüsleriyle destek veriyoruz”
Politika
Elazığ’da Amatör Telsiz Sınavı yapıldı
Elazığ’da Amatör Telsiz Sınavı yapıldı
Yerel
Denizlispor Teknik Direktörü’nden başkana ’dön’ çağrısı
Denizlispor Teknik Direktörü’nden başkana ’dön’ çağrısı
Spor
Başbakan Yıldırım’dan ByLock açıklaması
Başbakan Yıldırım’dan ByLock açıklaması
Politika
Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi
Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi
Spor
Özdağ, AK Parti’nin Afyonkarahisar kampını değerlendirdi
Özdağ, AK Parti’nin Afyonkarahisar kampını değerlendirdi
Politika
Orduevi önünde bomba paniği
Orduevi önünde bomba paniği
Asayiş
MSK Bayan Voleybol Takımı mağlubiyeti hakeme bağladı
MSK Bayan Voleybol Takımı mağlubiyeti hakeme bağladı
Yerel
Mersin’de kaza: 2 yaralı
Mersin’de kaza: 2 yaralı
Asayiş
Tutkara sergisi Tatvan’da yoğun ilgi gördü
Tutkara sergisi Tatvan’da yoğun ilgi gördü
Yerel
Eşref Kamil, Musul operasyonunu değerlendirdi
Eşref Kamil, Musul operasyonunu değerlendirdi
Yerel
Minik Irmak, son yolculuğuna çiçeklerle uğurlandı
Minik Irmak, son yolculuğuna çiçeklerle uğurlandı
Genel
Büyükşehir sitesinden ‘Vatandaş memnuniyeti anketi’ başladı
Büyükşehir sitesinden ‘Vatandaş memnuniyeti anketi’ başladı
Yerel
Avcı: “Şampiyonluk hikayesi ile yola çıkmadık”
Avcı: “Şampiyonluk hikayesi ile yola çıkmadık”
Spor
Mühendis adayları SASKİ Tesislerini gezdi
Mühendis adayları SASKİ Tesislerini gezdi
Yerel

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR