Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Ekrem Tır
Olsan Ambalaj
Brf Treyler
Semir Eraslan
İlhan Mobilya
Başak Sürücü Kursu

HATAY'DA DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER VE YATIRIM STRATEJİLERİSEMİNERİ

 Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği HASİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Kemal Nalçabasmaz, Türkiye ve Brezilya'nın çok sağlam bankacılık sistemi sayesinde küresel krizden yara almadan çıktığını, reel faizlerin yüzde 12-13'lerden yüzde 1'lere düştüğünü belirtti.

  Nalçabasmaz, İş Portföy Yönetimi işbirliğiyle Savon Otel'de düzenlenen ''Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Son Gelişmeler ve Yatırım Stratejileri'' seminerinin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin küresel ekonomik krizden diğer ülkelere oranla daha çabuk çıktığını söyledi.
 
     Türkiye'nin ekonomik kriz sürecinde önemli yapısal tedbirleri aldığını ifade eden Nalçabasmaz, şöyle devam etti:
     ''Dünyada sadece Türkiye ve Brezilya, çok sağlam bankacılık sistemi sayesinde küresel krizden yara almadan çıktı. Reel faizler yüzde 12-13'lerden yüzde 1'lere düştü. Önümüzde bir seçim var. Bu seçimde neler olabileceğini düşünürken Kuzey Afrika'da başlayan kıvılcım Ortadoğu'yu ısıtmaya başladı. Yükselen petrol fiyatlarının cari açığı körüklemesine bağlı olarak yıl sonu cari açık öngörüleri 55-60 milyar dolara dayanmaya başladı.
     Küresel büyümeye yönelik temel riskler yüksek gelirli ülkelerde odaklanıyor. Bu riskler özellikle ekonomik büyüme sırasında oluşan dengesizliklerden yani yüksek kamu borçları, düşük faiz oranlarının hız kazandırdığı büyük ve belirsiz sermaye akışları ve bunların döviz kuru ile emtia fiyatları üzerinde yarattığı istikrarsızlıklar olarak ön plana çıkmakta. Türkiye'de ise, Merkez Bankası bir süre önce bankaların kredi hacminin daraltılması amacıyla zorunlu karşılıkları artırdı. Bununla, kredi faizlerinin yükseltilmesiyle hacmin daraltılması planlanıyor. Tüketim amaçlı kredilerdeki soğutmayı anlayabiliyoruz ancak, reel sektöre yani üretim amaçlı açılacak kredilerin faizlerinin artırılmasını doğru bulmuyoruz. Merkez Bankasının zorunlu karşılıkları tüketici kredilerine dönük uygulamasının doğru olacağını düşünüyoruz.
 

     Dış negatifliklere rağmen piyasaların yükseldiğini, likiditenin hala bol olduğunu ve faizlerin düşük olduğunu belirten Nalçabasmaz, ekonominin toparlanma yolunda olumlu sinyaller vermeye devam ettiğini kaydetti.
     Türkiye'de geçen yıl 28 olan dolar milyarderi sayısına bu yıl 10 kişinin daha eklendiğini ve sayının 38'e çıktığını vurgulayan Nalçabasmaz, bu sayıyla bölgesinde birinci ülke durumunda olduğunu söyledi.
     Hatay'ın ekonomi anlamında çok özel bir yeri olduğunu, büyük bir zenginliği barındırdığını ifade eden Nalçabasmaz, kentin Türkiye'nin mevduat büyüklüğü açısından 14'üncü, nakit kredilerde ise 8'inci sırada yer aldığını belirtti.
     İş Portföy Yönetimi AŞ Genel Müdür Yardımcısı Tevfik Eraslan da, ülkelerin hızlı bir rekabet halinde olduğunu, Türkiye'nin son dönemde önemli bir ivme yakaladığını söyledi.
     İki haneli enflasyon rakamlarının artık söz konusu olmadığını vurgulayan Eraslan, tek haneli enflasyonla yatırımcıların farklı yatırım araçlarına yönelmiş durumda olduğunu belirtti.
    

     -GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER KÜRESEL BÜYÜMENİN İTİCİ GÜCÜ-
    
     Açılış konuşmalarının ardından İş Yatırım Menkul Değerler AŞ Araştırma Direktörü Serhat Gürleyen, ''Dünya ve Türkiye Ekonomisinde Son Gelişmeler ve Yatırım Stratejileri'' konusunda sunum yaptı.
     Küresel büyümenin şoklara karşı dayandığını vurgulayan Gürleyen, gelişmekte olan ülkelerin ABD'yi sollayarak küresel büyümenin itici gücü olduğunu söyledi.
     IMF'nin ocak ayı tahminine göre 2011'de gelişmekte olan ülkeler yüzde 6.5 büyürken, gelişmiş ülkelerin büyümesi yüzde 2.5 seviyesinde kalacağının açıklandığını ifade eden Gürleyen, Avrupa, Japonya ve Ortadoğu'dan gelen dışsal şokların gelişmiş ülkelerdeki büyümeyi daha aşağı çekebileceğini kaydetti.
     Gelişmekte olan ülkelerin büyüme hızında önemli bir gerileme beklenmediğinin altını çizen Gürleyen, bu ülkelerin küresel büyümenin yeni motorları olduğunu belirtti.
     Yüksek işsizlik ve gıda fiyatlarındaki artışın, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ile bir dizi ülkede toplumsal ayaklanmalara, otoriter rejimlerin devrilmesine yol açtığını ifade eden Gürleyen, buna bağlı olarak petrol fiyatlarında yaşanan yükselişin enerjide dışa bağımlı Türkiye için önemli bir tehdit olduğunu kaydetti.
    
     -TÜRKİYE'NİN DURUMU -
    
     Türkiye'nin büyüme performansında önde koştuğunun altını çizen Gürleyen, ''2003-2007 dönemine baktığımızda Türkiye ekonomisinin büyüme performansının Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin büyüme ortalamalarının 2 puan üzerinde olduğu görülüyor. OECD ülkeleri arasında Türkiye, küresel krizden en hızlı çıkan ülke konumunda. Ülkemiz bu krizden etkilendi ama en hızlı büyüyen ülkeler arasında yer aldı'' diye konuştu.
     Toplantıya, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Koç, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, Antakya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Mehmet Ali Kuseyri ile sivil toplum örgütü temsilcileri ile iş adamları katıldı.

HATAY'DA DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER VE YATIRIM STRATEJİLERİSEMİNERİ haberi 24.03.2011 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay  76650  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 76650
Kategori Yerel
ŞehirHatay
  DÜNYANIN EN İYİ BERBERİ HATAY'DAN
  Almanya, Avusturya ve İsviçre’den yüzlerce makas ustasının katılım gösterdiği yarışmada çeyrek finale yükselen ve finalde 15 berber ile yarışan SOYLU yarışmada birinci gelerek en iyi berber ödülünü almaya hak kazandı.3 ülkenin en iyi berberinin seçildiği yarışmada 1 Amerikan, 2 Alman, 1 Hollandalı ve 1 İspanyalı toplam 5 jüri takip etti. Soylu rakiplerini tek tek geride bırakarak en iyi berberlerin Hataylı berberler... 26.10.2016 00:00
  Hatay Genel 1135Devamını oku
  DİKKAT 27.10.2016 ELEKTRİK KESİNTİSİ OLACAK
  Hatay'ın Kırıkhan İlçesi Abalaklı, Alibeyçağllı, Balarmudu, Bektaşlı, Ceylanlı, Çamsarı, Çataltepe, Danaahmetli, Dedeçınar, Güzelce, Ilıkpınar, Kamışlar, Karaçağıl, Taşoluk, Karaelmaslı, Karamağara, Karamankaşı, Kodallı, Kurtlusoğuksu, Menderes, Özsoğuksu, Söğütlüöz, Topboğazı ve Alaybeyli Mahalleleri ile Jandarma Karakolları, HATEKS İplik Fabrikası, Bozkayalar ve Emin Dönmez Taş Ocaklarına 0:30-6:30 s... 26.10.2016 00:00
  Hatay Genel 490Devamını oku
  ÇOCUKLAR ‘KÜÇÜK KARA BALIK’I ÇOK SEVDİ
  MİNİKLERE KÜÇÜK KARA BALIK İLE HEM EĞLENDİ HEM DE ÖĞRENDİ Derlemesini ve yönetmenliğini Şehir Tiyatrosu’nun başarılı sanatçısı Atilla Yaprak’ın üstlendiği ‘Küçük Kara Balık’ adlı çocuk oyununda, annesiyle ufak bir derede yaşayan küçük kara balığın büyük denizlere ulaşma mücadelesi ve bu yolda başından geçen maceralar anlatıldı. Yaşanan zorlukların &... 26.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 295Devamını oku
  ÖĞRENCİLERE LOJİSTİK DESTEK
  Mustafa Kemal Üniversitesi Konferans Salonu’nda düzenlenen lojistik temalı panelde Uluslararası Nakliyeciler Derneği(UND) Türkiye Yönetim Kurulu üyesi iş adamı Kemal Gül, Hatay UND Bölge temsilcisi Fulya Özdemir , Gümrük Müşaviri Gökhan Alkan ve Öğr. Gör. Miral Sağlar Arıca konuşmacı olarak katıldı.1. Ve 2. Sınıf öğrencilerinin katıldıkları  panelde sektör tanıtımı, sektörde yaşanılan sıkıntı... 26.10.2016 00:00
  Hatay Genel 510Devamını oku
  BAŞKANLAR ÜÇ AĞIZLI MAĞARAYA DOĞA YÜRÜYÜŞÜ YAPTI
  Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir Üç ağızlı mağara ile ilgili yapılan yürüyüşte mağaranın tarihi önemine vurgu yaptı. Başkan Nehir 43 bin yıl öncesinde insan izlerine rastlanan Üç ağızlı mağara tarihsel bir önem arz etmektedir. Bu öneme sahip mağaraya farkındalık yaratmak adına, dikkati çekmek adına  bu tür organizasyonları gerçekleştirdiklerini söyledi. ÜÇ AĞIZLI MAĞARA T&uu... 26.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 770Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 6870Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 4030Devamını oku
  GENÇ SERGEN EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
  Sergen Kuş’un intihar etmiş olabileceği üzerinde duruluyor . Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Sergen Kuş’un cenazesi Antakya Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma hastanesine götürüldüğü daha sonra Sutaşı Mahallesi Asri mezarlığında toprağa verildiği belirtildi.... 28.09.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3780Devamını oku
  Tıp Öğrencisi Tuğba Kazada Öldü
  Kaza,  kent merkezindeki Tayfur Sökmen Kampusu yakınlarında meydana geldi. MKÜ Tıp Fakültesi 2'nci sınıf öğrencisi Tuğba Alaş'ın arkasında oturduğu, adı açıklanmayan arkadaşının kullandığı 31 AU 67 plakalı motosikte, hızlı olduğu iddia edilen M.K. yönetimindeki 01 VN 254 plakalı otomobil arkadan çarptı. Kazada, Tuğba Alaş olay yerinde yaşamını yitirirken, motosiklet sürücüsü hafif yaralandı.  Müzik t... 25.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3710Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3255Devamını oku
Demirören:
Demirören: "Fenerbahçe yarışın içinde olur"
Spor
Asgari ücret sabit kalacak
Asgari ücret sabit kalacak
Politika
Atatürk Havalimanı’nda pasaport sistemi arızası
Atatürk Havalimanı’nda pasaport sistemi arızası
Genel
Ünlü oyuncu Metin Yıldız’dan Başkan Murat Hazinedar’a destek
Ünlü oyuncu Metin Yıldız’dan Başkan Murat Hazinedar’a destek
Genel
FIBA Avrupa Kupası
FIBA Avrupa Kupası
Spor
Ufuk Sarıca: “Resmi olarak maç kaybetmedik
Ufuk Sarıca: “Resmi olarak maç kaybetmedik"
Spor
Adanaspor’da Galatasaray maçı hazırlıkları sürüyor
Adanaspor’da Galatasaray maçı hazırlıkları sürüyor
Spor
Ali Eren Demirezen ile Danny Williams maçı iptal edildi
Ali Eren Demirezen ile Danny Williams maçı iptal edildi
Spor
Kadınlar Euro Cup
Kadınlar Euro Cup
Spor
FIBA Şampiyonlar Ligi
FIBA Şampiyonlar Ligi
Spor
Başbakan Yardımcısı Canikli, dünya CEO’ları ile bir araya geldi
Başbakan Yardımcısı Canikli, dünya CEO’ları ile bir araya geldi
Ekonomi
Kız arkadaşı terk edince intihara kalkıştı
Kız arkadaşı terk edince intihara kalkıştı
Asayiş
Arazide hayvanlara bakarken silahla vuruldu
Arazide hayvanlara bakarken silahla vuruldu
Asayiş
DEAŞ saldırısında yaralanan 11 Peşmerge Elazığ’a getirildi
DEAŞ saldırısında yaralanan 11 Peşmerge Elazığ’a getirildi
Asayiş
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü
Politika
Eski MİT çalışanı FETÖ’den tutuklandı
Eski MİT çalışanı FETÖ’den tutuklandı
Asayiş
‘Doğalgazı açmadı’ diye öldürülen yönetici, 1 yıl önce kesintinin nedenini anlatmıştı
‘Doğalgazı açmadı’ diye öldürülen yönetici, 1 yıl önce kesintinin nedenini anlatmıştı
Asayiş
FETÖ soruşturmasında 6 polis tutuklandı
FETÖ soruşturmasında 6 polis tutuklandı
Asayiş
Veteriner hekim adayları beyaz önlük giydi
Veteriner hekim adayları beyaz önlük giydi
Yerel
Mersin Büyükşehir Belediyespor, Avrupa’da kötü başladı
Mersin Büyükşehir Belediyespor, Avrupa’da kötü başladı
Spor

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR