Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Ekrem Tır
Başak Sürücü Kursu
Brf Treyler
İlhan Mobilya
Olsan Ambalaj
Semir Eraslan

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI DİNÇER HATAY'DA

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, ''Ekonomik olarak bir puanlık büyümemiz demek, aşağı yukarı yüzde yarımlık bir istihdam demektir. Bu ise 100 ile 120 bin insanın istihdam edilmesi anlamına gelir'' dedi.

 Dinçer, Ottoman Otel'de düzenlenen ''Uluslararası Mesleki Eğitim Çalıştayı''nın açılışında yaptığı konuşmada, ülkenin en önemli sorunlarından birinin işsizlik meselesi olduğunu söyledi.
     İşsizlik meselesinin yapısal özelliklerinin iki boyutunun bulunduğunu ifade eden Dinçer, bunlardan birini nüfusun genç olması ve diğerini ise her yıl çok yüksek sayıda genç nüfusun iş gücü piyasasına katılmasının oluşturduğunu kaydetti.
     Türkiye'nin uzun yıllar ortalaması dikkate alındığında yüzde 5-5,5 civarında bir büyüme hızına sahip bir ülke durumunda olduğunu belirten Dinçer, 2009 yılındaki kriz ve ekonomik küçülmeye rağmen, son 8 yıllık ortalamada yine yüzde 5 civarında bir ekonomik büyüme gerçekleştiğini ifade etti.
     2010 yılında ise yüzde 8,9 gibi oldukça yüksek sayılabilecek bir büyümenin gerçekleştiğini vurgulayan Dinçer, şöyle devam etti:
     ''Bizim ekonomik olarak bir puanlık büyümemiz demek, aşağı yukarı yüzde yarımlık bir istihdam demektir. Bu ise 100 ile 120 bin insanın istihdam edilmesi anlamına gelir. Ortalama ekonomik olarak yüzde 5 büyüyorsanız, 550-600 bin civarında insana istihdam sağlıyorsunuz demektir. Uzun yıllar ortalamasına baktığımızda Türkiye'de yaklaşık her yıl 750 ile 800 bin gencimiz çalışma çağına gelip iş gücü piyasasına arz oluyor. İşsizlik sorununun çözülebilmesi için çok yüksek bir büyüme hızına erişmemiz hem de ekonominin istihdam dostu bir büyümeyle oluşmasını sağlamamız gerekiyor.''
 
 
     
     -''2023 YILINDA İŞSİZLİK YÜZDE 5'LERİN ALTINA İNECEK''-
    
     2009 yılında tüm dünyada ekonomik krizden sonra sosyal krizin ortaya çıktığını ve işsizliğin arttığını belirten Dinçer, birçok ülkede işsizlik oranının ikiye hatta üçe katlandığını, Türkiye'de ise aynı yıl istihdamın artmasına karşın, işsizlik oranlarının da arttığını kaydetti.
     Dinçer, 2008 yılında yüzde 10,5 civarında olan işsizlik oranlarının 2009 yılı sonu itibariyle yüzde 14'ün üzerinde gerçekleştiğini belirtti.
     Geçtiğimiz yıl bir milyon 317 bin insana istihdam sağladıklarını vurgulayan Dinçer, ''Yüzde 8,9'luk büyüme göz önüne alındığında bu bir puanlık ekonomik büyüme karşılığı aşağı yukarı 148 bin istihdam sağlandığı anlamına geliyor. Piyasanın esnekleştirilmesiyle ilgili daha alabileceğimiz çok sayıda tedbir var. Piyasayı esnekleştirecek, işe giriş-çıkış maliyetlerini azaltacak tedbirleri almayı başarabilirsek yüzde 6'lık büyümeyle bile Türkiye'de en azından işsiz stokunu artırmayacak bir istihdam kapasitesine, potansiyeline erişmiş olacağız. Bunun başarılacağını düşünüyorum. Bütün bu tedbirleri alacağımızı var sayarak 2023 vizyonunu belirlerken işsizlik oranını yüzde 5'lerin altına inecek şekilde tasarlayıp stratejiler tespit etmeyi düşünüyoruz'' diye konuştu.
     İşsizlik sorunun ikinci bir boyutunun da mesleksizlik sorunu olduğunu ifade eden Dinçer, şunları kaydetti:
     ''Maalesef ülkemizdeki işsizlerin yüzde 60'dan daha fazlası lise ve daha altı bir eğitime sahiptir. Türkiye'de şiddetle bizim sanayi ve iş dünyasının ihtiyaç duyduğu uzmanlaşmış insanlara ihtiyaç var. Mesleki eğitime çok önem vermeliyiz. Dünyanın gelişmiş ülkelerinin pek çoğunda mesleki eğitim alan ortaöğretim öğrencilerinin oranı yüzde 60'ların üzerinde 70'lere yakın. Türkiye'de ise yüzde 50'lerin altındadır. Mesleki eğitime yönlendirmek bile yeterli olmuyor. Bunun için daima eğitim yapılan bir yaklaşım tarzı ortaya konuluyor. Pek çok ülkede yüzde 15'e varan hayat boyu öğrenme programları uygulanırken bu bizde yüzde 2 civarlarında. 2023 vizyonunda hayat boyu öğrenme programlarını yüzde 8 ve üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.''
    
     -''ÜNİVERSİTE MEZUNLARININ İSTİHDAM ORANI YÜZDE 70'LERDE''-
    
     Ülkede eğitim arttıkça istihdam edilme oranının da arttığını vurgulayan Dinçer, üniversite mezunlarının istihdam edilme oranlarının yüzde 70, 72 civarlarında olduğunu, bunlar arasında kadın erkek farklılığının da görülmediğini bildirdi.
     Mesleki eğitimin piyasa ihtiyaçlarına uygun olmadığını ifade eden Dinçer, şöyle devam etti:
     ''Sanayide çok büyük açık pozisyonlar varken bir dünya gencin iş aradığını görüyoruz. İş dünyası ile mesleki eğitim arasındaki uyumu sağlayacak özel programlarımız oldu son iki yıldır. Birincisi eylem planı olarak hazırladığımız, mesleki eğitimle iş dünyasının ihtiyaçlarını uygun hale getirecek eğitim istihdam işbirliğini artırma eylem planı oldu. Bu daha çok Mesleki Yeterlilik Kurumu, İŞKUR, YÖK, Milli Eğitim ve Sanayi Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğümüz bir program olarak var. 2010 yılında eylem planını yürürlüğe koyduk bu yıl sonuna kadarda bu planın ilk adımı gerçekleştirilmiş olacak.
     Bu eylem planı kapsamında, Mesleki Yeterlilik Kurumu vasıtasıyla artık son iki yıldır ülkemizin meslek standartlarını belirlemeye başladık. Mesleğin gerektirdiği nitelikleri tanımlıyoruz. Bunu da piyasa aktörleriyle birlikte gerçekleştiriyoruz. Tanımlanmış meslek standartlarına uygun bir müfredat oluşturulacak, böylece piyasayla irtibat artacak. Bu eylem planının sonucu olarak meslek liselerinde ve meslek öğreten üniversite bölümlerinde öğrencilerin staj imkanlarını artıracak tedbirler alıyoruz.''
 

     
     -UMEM'LE YILDA 200 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK-
    
     Torba Kanuna kadar 20 ve daha fazla eleman çalıştıran işletmelerde staj yapma imkanı bulunduğunu, her yıl 250-260 bin civarında meslek lisesinden, meslek yüksek okullarından ise 650 bin civarında öğrencinin mezun olduğunu belirten Dinçer, yaklaşık 900 bin gencin meslek yüksek okulu ve liselerden mezun olduğunu kaydetti.
     Türkiye'de yaklaşık 80 bin civarında 20 ve daha fazla personel çalıştıran işletme bulunduğunu, mezun olan öğrencilerin 10'una bir işletme bile düşmediğini, işverenlerin de maliyetler nedeniyle staj yapma meselesine çok sıcak bakmadığını vurgulayan Dinçer, çok kez ''evrak üzerinde staj yapmıştır'' belgeleri verilerek çocukların mezun edildiğini söyledi.
     Staj imkanını 10 ve daha fazla eleman çalıştıran işletmelerde yapılmasıyla ilgili bir düşüncelerinin bulunduğunu, ancak bunun 5 ve daha fazla eleman çalıştıran işletmelerde yapılmasının daha uygun olacağına karar verdiklerini belirten Dinçer, ''Türkiye'de 10 ve daha fazla eleman çalıştıran işletme sayısı 160 bin, 5 ve daha fazla eleman çalıştıran işletme sayısı 270 bin civarında. Yıllık olarak mezun edilen öğrencinin üçte birine istihdam sağlayacak işletme sahibiyiz'' dedi.
     Mesleki eğitim ve iş dünyası arasında uyumu sağlayacak çok özel bir proje geliştirildiğini bunun da Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezi (UMEM) Projesi olduğunu belirten Dinçer, bununla mesleki eğitimle ilgili koordinasyon yapma görevini ticaret ve sanayi odalarına bıraktıklarını kaydetti.
     Projeyle direksiyon başına iş adamlarını oturttuklarını belirten Dinçer, stajyer ve kursiyer olarak yaklaşık 30 bin civarında yılın ilk üç ayında müracaat olduğunu belirtti. Yıllık olarak projeyle 200 bin kişiyi eğitim vererek, istihdam etmeyi amaçladıklarını söyledi.
     İŞKUR Genel Müdürü Kemal Biçerli de çalıştay da, ''İŞKUR İstihdam Politikaları, Mesleki Eğitim Faaliyetleri ve İstihdama Etkisi'' konusunda sunum yaptı. Biçerli'nin sunumu sırasında elektriklerin sık sık kesilmesi nedeniyle sıkıntı yaşandı.
     Toplantıda Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Antakya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Mehmet Ali Kuseyri ve İŞKUR İl Müdürü Ahmet Bulanık, mesleki eğitim ve kentteki yatırımlar ve işsizliğin giderilmesiyle ilgili konuşma yaptılar.
     Etkinliğe AK Parti Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi, sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI DİNÇER HATAY'DA haberi 12.04.2011 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay  59405  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 59405
Kategori Yerel
ŞehirHatay
  Samet Aybaba’dan anlamlı ziyaret
  Bir süredir lösemi tedavisi gören Buse Nur Kaba’ya moral ziyaretinde bulunmak için Hatay’a gelen Aybaba, Karakese mahallesinde ailesiyle birlikte yaşayan Buse Nur’u evinde ziyaret etti.Teknik Direktör Samet Aybaba, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Geleceğimiz olan evlatlarımıza hepimiz sağlıklı sağlıksız diye ayrım yapmadan doğru bir şekilde bakmalıyız. Bu ülkenin insanları evlatlarına doğru bakması lazım, hastalandıktan sonra bir şeyler yapalım gayretini artık geri planda bırakalım. Evla... 27.10.2016 21:20
  Hatay Spor 95Devamını oku
  Hatay sınırında çatışma
  Kırıkhan’a bağlı Kaletepe Mahallesi bölgesinde Suriye tarafında ikamet eden Suriye köylülerinin askerle tartışması üzerine çatışma çıktı. Çatışma üzerine sınır ötesinde oturan köylülerin toplanarak silahlarla birlikte Türk askerine ateş açmasına askerler ateşle karşılık verdi. Çatışma haberi üzerine bölgeye çok sayıda takviye kuvvetin gönderildiği öğrenildi. 27.10.2016 17:31
  Hatay Asayiş 50Devamını oku
  Vali Ata’dan Dörtyol ve Erzin İlçelerimize Ziyaret
  İlk olarak  Dörtyol ilçemize giden Vali Ata burada Kaymakamlık ziyaretinde bulundu. Kaymakamlık makamında Recep Soytürk ile bir süre sohbet eden Vali Ata daha sonra toplantı salonuna geçerek ilçenin genel durumu ve ilçede devam eden yatırımlar hakkında Kaymakam Soytürk’ten brifing aldı.    Kaymakamlık ziyaretinden sonra Vali Ata Dörtyol Belediyesi’ni ziyaret ederek Belediye Başkanı Yaşar Toksoy ile bir... 27.10.2016 00:00
  Hatay Genel 65Devamını oku
  VALİ ATA SAMANDAĞ İLÇESİNİ ZİYARET ETTİ
  Samandağ Kaymakamlığı Hizmet binasının Önünde yapılan karşılamaya Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik,Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir,Samandağ ilçe Emniyet Müdürü Namık Ayran,İlçe Garnizon Komutanı Yüzbaşı Emrah Nergiz, Sahil Güvenlik Komutanı Üsteğmen Sinan Dündar , Samandağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo,Samandağ İlçe Spor Ve Gençlik Müdürü Ceyhun Yılmaz,Sama... 27.10.2016 00:00
  Hatay Genel 90Devamını oku
  MELEKLER EUROLEAGUE’İN İLK MAÇINA ÇIKACAK
  Son olarak 24’üncü Cumhurbaşkanlığı Kupası’nda Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi’nin şampiyonu Fenerbahçe’yi 55-60’lık skorla mağlup ederek kupayı müzesine götüren ve tarihinde bir ilke imza atan Hatay temsilcisi, geçen sezon ligde yakaladığı başarıyı Euroleague maçlarına da taşımak istiyor. ZORLU MÜCADELE 27 EKİM PERŞEMBE GÜNÜ ANTAKYA KAPALI SPOR SALONU’NDA Toplamda 16 takımın müc... 27.10.2016 00:00
  Hatay Genel 675Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 6980Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 4115Devamını oku
  Tıp Öğrencisi Tuğba Kazada Öldü
  Kaza,  kent merkezindeki Tayfur Sökmen Kampusu yakınlarında meydana geldi. MKÜ Tıp Fakültesi 2'nci sınıf öğrencisi Tuğba Alaş'ın arkasında oturduğu, adı açıklanmayan arkadaşının kullandığı 31 AU 67 plakalı motosikte, hızlı olduğu iddia edilen M.K. yönetimindeki 01 VN 254 plakalı otomobil arkadan çarptı. Kazada, Tuğba Alaş olay yerinde yaşamını yitirirken, motosiklet sürücüsü hafif yaralandı.  Müzik t... 25.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3990Devamını oku
  GENÇ SERGEN EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
  Sergen Kuş’un intihar etmiş olabileceği üzerinde duruluyor . Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Sergen Kuş’un cenazesi Antakya Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma hastanesine götürüldüğü daha sonra Sutaşı Mahallesi Asri mezarlığında toprağa verildiği belirtildi.... 28.09.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3865Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3315Devamını oku
Bilecik’te FETÖ’den 8 kişi tutuklandı
Bilecik’te FETÖ’den 8 kişi tutuklandı
Asayiş
Fenerbahçe’ye moral yemeği
Fenerbahçe’ye moral yemeği
Spor
Hakan Kutlu:
Hakan Kutlu: "Bu maçı sakatlık almadan atlattığımız için seviniyoruz"
Spor
Havaalanında tatbikat
Havaalanında tatbikat
Yerel
Bucaspor Türkiye Kupası’ndan elendi
Bucaspor Türkiye Kupası’ndan elendi
Spor
Bursa Emniyeti’ne ByLock operasyonunda 15 tutuklama
Bursa Emniyeti’ne ByLock operasyonunda 15 tutuklama
Asayiş
Fenerbahçe’nin yeni transferi İstanbul’da
Fenerbahçe’nin yeni transferi İstanbul’da
Spor
Tunceli’de hafif şiddetli üç deprem
Tunceli’de hafif şiddetli üç deprem
Genel
Ziraat Türkiye Kupası
Ziraat Türkiye Kupası
Spor
Turkish Airlines Euroleague
Turkish Airlines Euroleague
Spor
Doğubayazıt’ta doğalgaz boru hattında patlama
Doğubayazıt’ta doğalgaz boru hattında patlama
Asayiş
Büyükşehir’in kültür yatırımı Nurettin Topçu Bilgi Evi açıldı
Büyükşehir’in kültür yatırımı Nurettin Topçu Bilgi Evi açıldı
Yerel
Elazığspor’un 12 puanının silinmesine tepkiler büyük
Elazığspor’un 12 puanının silinmesine tepkiler büyük
Spor
Hamzaoğlu: “Bir şeyler yapmaya çalışanlar eleştirilir”
Hamzaoğlu: “Bir şeyler yapmaya çalışanlar eleştirilir”
Spor
Ali Ay: “Sene sonunda hedefimize ulaşacağız”
Ali Ay: “Sene sonunda hedefimize ulaşacağız”
Spor
Ziraat Türkiye Kupası
Ziraat Türkiye Kupası
Spor
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş’tan Başkan Sekmen’e övgü
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş’tan Başkan Sekmen’e övgü
Yerel
Azerbaycan’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu
Azerbaycan’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu
Dünya
Kasa hırsızları polisten kaçamadı
Kasa hırsızları polisten kaçamadı
Asayiş
Validen medeniyet dersi
Validen medeniyet dersi
Yerel

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR