Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Brf Treyler
Semir Eraslan
Olsan Ambalaj
İlhan Mobilya
Ekrem Tır
Başak Sürücü Kursu

HATAY ARKEOLOJİ MÜZESİ'NİN TEMELİ ATILDI

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, yeni yapılacak arkeoloji müzesinin birçok özelliği bakımından Türkiye'de ilk, dünyada da sayılı müzeler arasında yer alacağını belirtti.

HATAY ARKEOLOJİ MÜZESİ'NİN TEMELİ ATILDI
HATAY ARKEOLOJİ MÜZESİ'NİN TEMELİ ATILDI
HATAY ARKEOLOJİ MÜZESİ'NİN TEMELİ ATILDI
 Lekesiz, Reyhanlı yolu Maşuklu beldesinde yapılacak Arkeoloji Müzesi'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, kentin sadece bölgenin değil, ülkenin yükselen yıldızları arasında bulunduğunu söyledi.
     Kentte lokal düzeyde birlik ve beraberlik içerisinde çalışıldığını ifade eden Lekesiz, küresel düzeydeki rekabet için bunun şart olduğunu kaydetti.
     Tarihi eser ve doğal güzellikler bakımından kentin buzdolabının tıka basa dolu olduğunu vurgulayan Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Dolabımız dolu ama kendimiz adeta aç geziyoruz, Bu kadar zenginlik gelişmiş ülkelerde olsaydı ne yaparlardı, biz şu an onları yapmaya çalışıyoruz. Yeni müzemiz birçok özelliği bakımından Türkiye'de ilk, dünyada sayılı müzeler arasında yer alacak. Müzemizi aynı anda 800 kişi gezebilecek. Bölgenin ev sahipliği yaptığı tüm uygarlıklara ait sergiler, 9 farklı temada, toplam 10 bin 700 metrekarelik alanda sergilenecek. Müzemizde ayrıca iki tane uygulama merkezi, işlik ile sözel kurs alanı bulunacak. 400 metrekare alanda çocuk müzesi ile eğitim alanı yer alacak. 97 metrekarelik alanda hediyelik eşya ve satış merkezi ile 250 metrekarede kütüphane ve arşiv salonu olacak.''
     Müzede 88 araçlık otopark ve 222 kişilik toplantı salonunun da bulunacağını ifade eden Lekesiz, müzenin bahçesinde de lahit ve sütün başlarının sergilenmesinin yanı sıra gezinti yerleri, spor alanı ve kafelerin yer alacağını kaydetti.
 

     Turizm sektöründe ziyaretçilere iyi şeyler sunmadan gelir elde etmenin mümkün olmadığını belirten Lekesiz, kentin bu anlamda büyük zenginliğe sahip olmasının büyük bir avantaj olduğunu söyledi.
    
     -MOZAİK ZENGİNLİĞİ AÇISINDAN BİRİNCİ-
    
     Eski Adalet Bakanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Sadullah Ergin de Hatay'ın mozaik açısından dünyada ilk sırada yer aldığını kaydetti.
     Kentin sahip olduğu mozaik zenginliğini sergileyemediğini vurgulayan Ergin, ''Doğu'nun kraliçesi kendi kaderine terk edilmiş, yalnızlık içerisinde, bakımsızlık içerisinde kıvranıyordu. Artık kaderine terk edilen doğunun kraliçesi uyanıyor'' diye konuştu.
     Yeni müzenin, sergileme alanı açısından dünyanın en büyük müzeleri arasında yer alacağını ifade eden Ergin, çok önemli bir hizmetin başlangıcına tanıklık ettiklerini söyledi.
     Kentte restorasyon çalışmalarının sürdüğünü, yeni müzenin temelinin atılarak çalışmalara başlanacağını ve Habib-i Neccar Dağı'nda bulunan surların önümüzdeki günlerde ihalesinin yapılacağını belirten Ergin, halkaların teker teker birbirine eklendiğini kaydetti.
     Ergin, Antakya'nın, restore edilmiş evleri, müzeleri, surları ve Roma hipodromunun gün yüzüne çıkarılmasıyla Efes, Aspendos'tan farklı bir yer olmayacağının görülebileceğini söyledi.
     Müzenin 700 günlük bir yapım süresinin öngörüldüğünü belirten Ergin, bu güzellikle bir an önce buluşmak istediklerini, bu nedenle daha kısa sürede yapılmasını beklediklerini kaydetti.
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, kentin büyük bir değişim ve dönüşüm süreci içerisinde bulunduğunu belirtti.
     Kentte, iki sokak ile bir caddede restorasyon çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Savaş, gelecek kuşaklara bırakacakları çok güzel çalışmalar yapıldığını söyledi.
 

     
     -35 BİN 433 ESERDEN BİN 423'Ü SERGİLENEBİLİYOR -
    
     İl Kültür ve Turizm Müdürü Aysun Çelenk, müzenin İl Özel İdaresine ait yaklaşık 53 bin 559 metrekare arazi üzerine kurulacağını kaydetti.
     Müzenin ihale sözleşme bedelinin 36 milyon 300 bin TL olduğunu belirten Çelenk, mevcut müzede bin 423 eserin sergilenebildiğini, depolardakiyle toplam eser sayısının ise 35 bin 433 olduğunu ifade etti.
     Antakya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, müzeyle kentin turizm gelirlerini daha da arttıracağını kaydetti.
     Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, mevcut müzede eserlerin ancak yüzde 4'ünün sergilenebildiğini belirtti.
     Yeni müzeyle kentteki zenginliklerin tamamının sergilenme şansının bulunacağını vurgulayan Çinçin, bunun tarihi açıdan çok önemli bir gün olduğunu kaydetti.
     Hatay Esnaf ve Sanatkarları Birliği (HESOB) Başkanı Kadir Teksöz, tarihi ve doğal güzelliklere sahip ve büyük bir zenginliği barındıran kentte iki müzeden daha fazlasının da açılabileceğini söyledi.
     Törende, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'dan gelen kutlama mesajı okundu.
     Daha sonra Vali Lekesiz, Eski Adalet Bakanı Ergin, Antakya Belediye Başkanı Savaş ve törene katılanlar, düğmeye basarak, temsili olarak temel attı.
     Törene, Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım, Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ile sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

HATAY ARKEOLOJİ MÜZESİ'NİN TEMELİ ATILDI haberi 27.05.2011 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay  54950  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 54950
Kategori Yerel
ŞehirHatay
  HZ.HIDIR İLE HZ.MUSA'NIN KUTSAL BULUŞMASI
  Başkan Nehir, Topluma mal olmuş isimlerin soyut yada somut heykel çalışmalarının yapılması yönünde çabalarının süreceği ile birlikte uğur mumcu heykelinin de bitme aşamasında olduğu müjdesini verdi. Deniz Sitesinde bulunan uğur mumcu caddesinin girişine sütunların yerleştirildiğini  ve en kısa zamanda sütunların önünde yapılan kaidenin üstüne Uğur Mumcu heykelinin yerleştirileceğini ifade etti. HZ.HIDIR İLE HZ.M... 28.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 45Devamını oku
  İHH ve Katar Raf Kurumu Suriye’de köy inşa ediyor
  İç savaşın başladığı günden bu yana birçok yardım çalışması gerçekleştiren İHH’nin en fazla yardım yaptığı alanlardan birinin de mesken alanları olduğunu belirten İHH Hatay Ofisi Suriye Çalışmaları Basın Danışmanı Burak Karacaoğlu, bu kapsamda Suriye içerisinde yapılan konteyner ve çadır kentlerde dönemsel olarak değişmekle birlikte yaklaşık 150 bin kişinin yaşadığını söyledi. Karacaoğlu, “İHH son olarak, barınma yardımları kapsamında yetim ailelerinin kalacağı, ilk etabında 100 evden oluşan köy... 28.10.2016 16:44
  Hatay Genel 45Devamını oku
  DİKKAT PAZAR GÜNÜ ELEKTRİK KESİNTİSİ VAR
  Hatay’ın Antakya İlçesi Kışla Saray, Bağrıyanık, Gazi, Havuzlar, Şirince, Aydınlıkevler, Cumhuriyet, Kuyulu, Dutdibi, Fevzi Çakmak ve Kocaabdi Mahalleleri ile Hatay Valiliği, Vilayet Karakolu ve Özel İdare Müdürlüğüne 6:30-8:30 saatleri arasında Scada altyapı çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.  Hatay’ın Defne İlçesi Sümerler, Dursunlu, Akdeniz, Elektrik ve Armutlu Mahalleleri ile... 28.10.2016 00:00
  Hatay Genel 855Devamını oku
  SODESLE KADINLAR HAYATA ATILIYOR
  Arya Çocuk Bakıcılığı Kursu Projesinde 20 kadına çocuk bakıcılığı gelişimi eğitimi sonunda Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü onaylı sertifikaları düzenlenen törenle verildi. İpek Düğün Salonunda düzenlenen sertifika töreninde Hatay Sosyal Kalkınma Derneği Başkanı, Dr. Alim Koray Cengiz, Dernek üyeleri ve kursiyerler katıldı. Yrd. Doç. Dr. Alim Koray Cengiz’in  başkanı olduğu Hatay Sosyal ve Kült&uu... 28.10.2016 00:00
  Hatay Genel 370Devamını oku
  ÜCRETSİZ KLARNET KURSU İÇİN KAYITLAR BAŞLADI
  Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlara yer verildi; “Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’nin büyük önem verdiği sosyal belediyecilik hizmetlerimizin çatısı altında kurulan Gençlik Merkezimiz geleceğimizin teminatı gençlere yönelik hizmet üretmeye devam ediyor. Bünyesinde verilen kurslara her geçen gün bir yenisini ekleyen Gençlik Merkezi bu kez de Klarnet enstr&u... 28.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 505Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 7030Devamını oku
  Tıp Öğrencisi Tuğba Kazada Öldü
  Kaza,  kent merkezindeki Tayfur Sökmen Kampusu yakınlarında meydana geldi. MKÜ Tıp Fakültesi 2'nci sınıf öğrencisi Tuğba Alaş'ın arkasında oturduğu, adı açıklanmayan arkadaşının kullandığı 31 AU 67 plakalı motosikte, hızlı olduğu iddia edilen M.K. yönetimindeki 01 VN 254 plakalı otomobil arkadan çarptı. Kazada, Tuğba Alaş olay yerinde yaşamını yitirirken, motosiklet sürücüsü hafif yaralandı.  Müzik t... 25.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 4185Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 4145Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3365Devamını oku
  CHP DEN MAHALLE ZİYERETLERİ
  EĞİTİM SEN ZİYARETİ CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur:”Partimizin   en alt üyesinden genel başkanımıza kadar 29 günden beri en önemli gündemimiz eğitim sen mağdurlarıdır. Genel Başkanımız  il başkanları toplantısında haksız olarak açığa alınan öğretmenlerin bir an önce görevlerine dönmesi gerektiğini  belirtti.  Süreç kolay bir süreç değil.Genel Başkanımızdan milletvekilimize kada... 11.10.2016 00:00
  Hatay Siyaset 2910Devamını oku
Beşiktaş’tan Caner Erkin’e sürpriz
Beşiktaş’tan Caner Erkin’e sürpriz
Spor
Cezayirli hırsız alüminyum folyo ile alarmlardan kurtuldu
Cezayirli hırsız alüminyum folyo ile alarmlardan kurtuldu
Asayiş
Şırnak’ta PKK’lıların saldırısında bir hamile kadın yaralandı
Şırnak’ta PKK’lıların saldırısında bir hamile kadın yaralandı
Asayiş
Doğubayazıt’ta 2 terörist öldürüldü
Doğubayazıt’ta 2 terörist öldürüldü
Asayiş
Bayramiç’te ev yangını
Bayramiç’te ev yangını
Yerel
Başkan adaylığından çekilen Musa Aydın’a videolu destek
Başkan adaylığından çekilen Musa Aydın’a videolu destek
Spor
78 yaşındaki Mukkades teyzenin bayrak sevgisi
78 yaşındaki Mukkades teyzenin bayrak sevgisi
Genel
Başkan Ergül halk toplantısında yaptığı hizmetleri anlattı
Başkan Ergül halk toplantısında yaptığı hizmetleri anlattı
Yerel
Karamürsel’de otomobil ile motosiklet çarpıştı: 2 yaralı
Karamürsel’de otomobil ile motosiklet çarpıştı: 2 yaralı
Asayiş
Bomba eğitimi alan DAEŞ’li Malatya’da yakalandı
Bomba eğitimi alan DAEŞ’li Malatya’da yakalandı
Asayiş
Turkish Airlines Euroleague
Turkish Airlines Euroleague
Spor
Başkent’te traktör eve çarptı: 1 ölü
Başkent’te traktör eve çarptı: 1 ölü
Asayiş
CHP lideri Kılçdaroğlu: “Darbe yapana değil mağduriyete sahip çıkıyoruz”
CHP lideri Kılçdaroğlu: “Darbe yapana değil mağduriyete sahip çıkıyoruz”
Politika
Müşterek Taarruz Uçağı Projesi’nde ikinci parti siparişleri 2021’de teslim edilecek
Müşterek Taarruz Uçağı Projesi’nde ikinci parti siparişleri 2021’de teslim edilecek
Genel
Nazilli’de Cumhuriyet Bayramı kutlamaları
Nazilli’de Cumhuriyet Bayramı kutlamaları
Yerel
13 yaşındaki kız çocuğu intihar etti
13 yaşındaki kız çocuğu intihar etti
Asayiş
Kayyum atanan firmanın muhasebe müdürü tutuklandı
Kayyum atanan firmanın muhasebe müdürü tutuklandı
Asayiş
Şırnak’ta 2 PKK’lı etkisiz hale getirildi
Şırnak’ta 2 PKK’lı etkisiz hale getirildi
Asayiş
Hakkari’deki terör operasyonunda 5 kişi tutuklandı
Hakkari’deki terör operasyonunda 5 kişi tutuklandı
Asayiş
Ertekin:
Ertekin: "Yönetim kurulu bırakırsa ben de bırakırım"
Spor

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR