Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
İlhan Mobilya
Olsan Ambalaj
Başak Sürücü Kursu
Semir Eraslan
Ekrem Tır
Brf Treyler

SURİYELİ ÇOCUKLAR KÖYDEN ALDIKLARI EKMEKLERİ AİLELERİNE GÖTÜRÜYOR

-ÜLKELERİNDEKİ OLAYLAR NEDENİYLE SINIRDAN GEÇEREK TÜRKİYE'YE SIĞINAN SURİYELİLERİN SAYISI 5 BİN 51'E ULAŞTI -BİR GRUP SURİYELİ TÜRKİYE SINIRINDAKİ BEKLEYİŞLERİNİ SÜRDÜRÜRKEN, KÜÇÜK ÇOCUKLAR DA KAÇAK OLARAK GELDİKLERİ TÜRK KÖYLERİNDEN ALDIKLARI EKMEKLERİ AİLELERİNE GÖTÜRÜYOR

Suriye'deki olaylar nedeniyle sınırdan geçerek Türkiye'ye sığınan Suriyeli sayısının 5 bin 51'e ulaştığı bildirildi.
     Suriye'de yaşanan olayların ardından, Türkiye'ye yakın köy ve kentlerden Hatay'ın Altınözü ve Yayladağı ilçelerine 29 Nisan'da başlayan kaçışlar sürüyor.
     Yaklaşık 44 gündür aralıklarla devam eden geçişler kapsamında, Türkiye'ye sığınan Suriyeli sayısının 5 bin 51'e ulaştığı belirtildi.
                          
                        
     Bu arada, ülkelerindeki olaylardan kaçarak, kendilerini güvende hissettikleri Yayladağı'na bağlı Güveççi köyü sınırına gelen, çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan bir grup Suriyeli, burada oluşturdukları çadırlarda ve araçlardaki bekleyişlerini sürdürüyor.
     Suriyeliler, yiyecek ihtiyaçlarını kaçak olarak geçtikleri Türk köylerinden temin ederken, bazı çocuklar da ailelerine ekmek götürebilmek için tel örgüleri aşıp ağaçlık alandan Güveççi köyüne geliyor.
     Çocuklar, köyden aldıkları ve büyük poşetlere doldurdukları ekmekleri, geldikleri yoldan geri dönerek, Suriye topraklarında bekleyen ailelerine götürüyor.
 

     Ekmek almaya gelen çocuklardan Muhammed Hacer AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkesindeki olaylar nedeniyle geldikleri Suriye sınırında, 10 kişilik ailesiyle birlikte 1 haftadır bekleyişlerini sürdürdüklerini söyledi.
     Ailesinin şu an için Türkiye'ye geçmek istemediğini ifade eden Hacer, ''Eğer Suriye askerleri buraya gelecek olursa Türkiye'ye geçeceğiz. Sınırda çok sayıda kadın ve çocuk var. Ekmek ve yemek sıkıntısı yaşıyoruz. Bu sıkıntıyı bir nebze olsun azaltmak için sınırı gizlice geçip Türkiye'den ekmek alıyoruz'' diye konuştu.
     Hacer, konuşmasının ardından, Türkiye'ye birlikte geldiği 3 arkadaşı ile aldıkları ekmekleri ailelerine ulaştırmak için yoluna devam etti.
 

 

SURİYELİ ÇOCUKLAR KÖYDEN ALDIKLARI EKMEKLERİ AİLELERİNE GÖTÜRÜYOR haberi 14.06.2011 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay  86600  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 86600
Kategori Yerel
ŞehirHatay
Hatay Haberleri
Son Eklenen Haberler

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR