Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
İlhan Mobilya
Olsan Ambalaj
Başak Sürücü Kursu
Semir Eraslan
Ekrem Tır
Brf Treyler

NÜKLEER ENERJİYE KARŞI PLATFORM

Hatay genelinde 26 sivil toplum kuruluşu nükleer enerjiye karşı durmak amacıyla Hatay Nükleer Karşıtı Platformu (Hatay NKP)oluşturdu.

Hatay NKP Yönetim Kurulu Sözcüsü Ali Kanatlı Antakya Saklı Ev'de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin adım adım bir nükleer bataklığına doğru sürüklendiğini savundu.
     Dünyada nükleer santrallerin kurulduğu 1956 yılından bu güne kadar 296 nükleer kaza yaşadığını, bu kazaların 208'nin Nükleer Santral kazaları olduğunu, Amerika, İngiltere,Rusya, Japonya ve Fransa gibi dev teknolojilere sahip ülkelerde dahi bir kaç kez nükleer kaza yaşandığını belirtti.
     Kanatlı, 26 nisan 1986'da Ukrayna'daki Çernobil faciasının yaraları sarılmamışken ve üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen halen o kazaya bağlı kanserler ortaya çıkmakta iken, 11 mart 2011'de Japonya'da Fukuşima Daiçi santralinin 3 aydır daha söndürülememiş olmasına karşın Türkiye'ye nükleer santral kurmayı düşünmenin cinayet olduğunu iddia etti.
 

     Nükleer enerjinin pahalı, kirli, ve tehlikeli bir enerji olduğunu savunan Kanatlı şöyle devam etti:
     ''Nükleer karşıtı olmak, yaşamı ve yaşama hakkını savunmak, doğanın sömürüsüne ve talan politikasına karşı durmak, ekosistemi korumaktır. Başta Mersin ve Sinop olmak üzere halkımızın büyük bir çoğunluğu Nükleer enerjiye karşıdır. Nükleer enerji santrallerinin kurulmasını isteyen karar vericilere karşı nükleer karşıtı olan 26 sivil toplum kuruluşu olarak sesimizin daha gür bir şekilde çıkmasını sağlamak amacıyla Hatay Nükleer Karşıtı Platformu kurmaya karar verdik. Platformumuz, kuruluş ilkelerini benimseyen, altına imza atan, nükleere karşı olan her kişiye, her kuruma açıktır.''
     Kanatlı, Hatay NKP'nin nükleer karşıtı çalışmalarını hiç bir siyasi partinin etkisi altında olmadan yürüttüğünü, tüm siyasi hareketlerin üstünde,bölgede, ülkede ve dünyanın neresinde olursa olsun nükleer enerji üretimine ve nükleer silahlara karşı çalışmalar yürüttüğünü kaydetti.

NÜKLEER ENERJİYE KARŞI PLATFORM haberi 26.06.2011 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay  61290  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 61290
Kategori Yerel
ŞehirHatay
Hatay Haberleri
Son Eklenen Haberler

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR