Dolandırılmaktan son anda kurtuldular

 Hatay'da kendisini polis olarak tanıtan kişinin verdiği hesaba para yatıran ve aynı yöntemle kandırılan 3 kişi, polisin dikkati sayesinde dolandırılmaktan son anda kurtuldu.
Dolandırılmaktan son anda kurtuldular
 Alınan bilgiye göre, Antakya'da oturan Hakkı Tabancaoğlu, Ali Selen ve Abdulhalik Açıkgöz'ü telefonla arayarak kendisini polis olarak tanıtan kişi, kimlik bilgilerinin suç örgütü tarafından kullanıldığını ve banka hesapları üzerinden terör örgütüne para aktarıldığını iddia ederek, zanlıların yakalanabilmesi için düzenlenecek operasyona katkı için para istedi.
     Bunun üzerine bankaya giderek dolandırıcıların verdiği hesap numarasına 10 bin 138 TL para yatıran Hakkı Tabancaoğlu'nun telaşlı hali, banka önünde bekleyen Emniyet Müdürlüğüne bağlı Güven Timleri'nin dikkatini çekti.
     Herhangi bir sorunu olup olmadığının sorulması üzerine olayı anlatan Tabancaoğlu'nun dolandırılmak istendiğini anlayan polis, banka görevlileriyle görüşerek hesabın bloke edilmesini sağladı.
     Diğer mağdurlar Selen ve Açıkgöz de bankada dolandırıcıların verdiği hesap numaralarına para yatırmak üzereyken telaşlı hallerinden şüphelenen polisler tarafından son anda engellendi.

     Bu arada dolandırıcının Tabancaoğlu'na verdiği hesap numarasını takibe alan polis Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesindeki bir bankaya parayı çekmek üzere giden İ.B'nin (19) suçüstü yakalanmasını sağladı.
     İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, vatandaşlardan telefon aracılığıyla dolandırıcılığına karşı dikkatli olmalarını istedi.
     Kılıç, vatandaşların canları kadar mallarının da kendileri için kıymetli olduğunu belirterek, son günlerde kendilerini polis veya savcı olarak tanıtarak vatandaşların psikolojik baskı altında dolandırılmaya çalışıldığını ifade etti.
     Hiçbir kamu, adli merci yetkilisi veya polis para istemeyeceğini açıklayan Kılıç, şunları söyledi:
     ''Güvenlik güçleri, dolandırma yöntemlerinde söylenen iddialara ilişkin telefonda vatandaşla iş görmez. Böyle bir şey varsa çağırır veya gider vatandaşımızı getirir ilgili işlemler yapılır. Vatandaşlarımızı arayan kişi ya da kişiler, telefonunuzu sürekli açık tutun diyorsa, kendini kamu görevlisi olarak tanıtıyorsa, kimliğiniz, kartınız kopyalanmış, başka bir örgüte para yatırılmış gibi bahaneler uyduruyorsa kesinlikle bunlara itibar edilmesin. Vatandaşlarımız, böyle bir şey yaşadıklarında hemen 155 Polis İmdat Hattını aramalarını veya en yakın güvenlik birimine başvurmalarını istiyoruz.''