EMNİYET MÜDÜRÜLÜĞÜ VATANDAŞLARI DOLANDIRICILARA KARŞI UYARDI

 İl Emniyet Müdürlüğü son günlerde çok sık yaşanan dolandırıcılık olaylarına karşı vatandaşların dikkatli olmalarını istendi.
EMNİYET MÜDÜRÜLÜĞÜ VATANDAŞLARI DOLANDIRICILARA KARŞI UYARDI
Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, bazı kötü niyetli kişilerin vatandaşların manevi duygularını kullanarak dolandırıcılık yaptığı belirtilerek, bu gibi olaylarla karşılaşanların emniyete başvurmaları istendi.
     Açıklamada şunlar kaydedildi:
     ''Son günlerde ilimiz genelinde dolandırıcılık olaylarında artış gözlenmiştir. Bunlar arasında en yaygın olanı, kendisini vali, vali yardımcısı, Cumhuriyet Savcısı, bürokrasinin diğer kesimlerindeki yetkili kişi ya da sekreteri olarak tanıtan kişilerce veya dernek ve vakıf isimleri kullanılarak arayan kişiler, çeşitli hayır ve yardım bahaneleri ile vatandaşlarımızdan, özellikle büyük kuruluşlar ya da iş adamlarımızdan para talep etmektedirler. Böyle durumlarla karşılaşıldığında mutlak suretle kolluk kuvvetlerine bilgi verilmesi gerekmektedir.
     Ayrıca, vatandaşlarımızdan kontör ve para talep etmek sureti ile dolandırıcılık yapanlar olduğu anlaşılmıştır. Bu yöntemde telefonla vatandaşlarımızı arayan şahıslar kendisini kimi zaman polis veya polis amiri, kimi zaman Cumhuriyet Savcısı veya hakim olarak tanıtmakta, mağdur vatandaşımızı telefonunun kopyalandığını, numarasının terör örgütü veya organize suç örgütlerinin eline geçtiğini söyleyerek kontör veya nakit para talebinde bulunmaktadırlar. Unutulmamalıdır ki hiçbir devlet kurumu vatandaşlarımızdan bu gibi taleplerde bulunmaz. Bu nedenle, bu gibi şahıslara itibar edilmemesi ve karşılaşıldığında mutlak suretle kolluk kuvvetine bilgi verilmesi hem vatandaşlarımızın mağdur olmalarını engelleyecek, hem de suça karışan kötü niyetli kişilerin yakalanmalarına yardımcı olacaktır.''