HATAY'DA MOTOSİKLET SÜRÜCÜLERİNDE KASK DENETİMLERİ

EMNİYET MÜDÜRÜ KILIÇ: ''SÜRÜCÜLERE 600 ADET KASK DAĞITARAK EĞİTİM ÇALIŞMALARIYLA CAYDIRICI OLUYORUZ'' -''KASK TAKAN SÜRÜCÜ, KAZA HALİNDE TAKMAYANDAN DÖRTTE BİR DAHA AZ ZARAR GÖRÜYOR''
HATAY'DA MOTOSİKLET SÜRÜCÜLERİNDE KASK DENETİMLERİ
 Hatay Emniyet Müdürü Rağıp Kılıç, motosiklet sürücülerine 600 adet kask dağıtarak eğitim çalışmalarıyla caydırıcı olduklarını söyledi.
     Kılıç, Ulus Meydanı'nda Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerle motosiklet sürücüleri üzerinde kas denetimlerine katılarak, kask takmayan sürücüleri önce uyardı sonra kask armağan etti.
     Kentte kask takma oranının daha önceleri yüzde 12 dolayında olduğunu, yapılan eğitim çalışmalarıyla bunun arttığını, hedeflerinin yüzde yüze çıkarmak olduğunu ifade eden kılıç, şöyle devam etti:
     ''Trafik kazalarının yüzde 58'i motosiklet sürücüleri tarafından gerçekleşiyor. Kentimizde kask takma oranı hayli düşüktü. Yaptığımız eğitim çalışmalarıyla bunu arttırdık. Ama yine de yeterli görmüyoruz. Sürücülere 600 adet kaliteli kask dağıtarak eğitim çalışmalarıyla caydırıcı oluyoruz. Kask takan sürücü, kaza halinde takmayandan dörtte bir daha az zarar görüyor. Bu çalışmaları ilçelerde de sürdürüyoruz. 1 Ocak 2011'den itibaren tüm kentte sıfır tolerans ile kask takmayanın gözünün yaşına bakmayacağız. 66 TL para cezası uygulayacağız.''
     Yılbaşı gecesi için tüm önlemleri aldıklarını, vatandaşların huzur ve güveni için polisin 24 saat görev yapacağını ifade eden Kılıç, alkol alan kişilerin 155 Polis İmdat'ı arayarak kendilerinden yardım talep etmelerini istedi.
     Kılıç, valilik tarafından yasaklanan maytap, torpil ve benzeri yanıcı tehlikeli maddelerini kullanan ve satanlar hakkında yasal cezalar uygulayacaklarını da sözlerini ekledi.