HATAY'DA TARİHİ ESER KAÇAKÇILIĞI İDDİASI

Hatay'da, tarihi değer taşıdığı belirtilen sahte Van Gogh imzalı tabloyu, 2 milyon dolar karşılığı satmaya kalkıştıkları iddia edilen Suriye uyruklu iki kişi gözaltına alındı.
HATAY'DA TARİHİ ESER KAÇAKÇILIĞI İDDİASI
   Edinilen bilgiye göre, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Suriye uyruklu A.S. ve K.A'nın yanlarında getirdikleri Van Gogh'a ait olduğunu iddia ettikleri kadın portresi bulunan tabloyu, 2 milyon dolar karşılığında satmaya çalıştıkları ihbarını değerlendirerek, bu kişilerin kaldığı otele operasyon düzenledi.
     Zanlıların kaldıkları odada arama yapan polis, boru içine gizlenmiş vaziyetteki tabloyu buldu. Suriye uyruklu A.S. ile K.A. gözaltına alındı.
     Yetkililer, tablonun Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeleri tarafından incelendiğini ve Van Gogh'a ait olmadığını, ancak sanat tarihi açısından tarihi belge özelliği taşıdığının tespit edildiğini bildirdiler.
     Eserin dönemini yansıtması ve işçiliği açısından yapılan değerlendirmede sanatsal özellik taşıdığı ve ''eşi ve benzeri az bulunan'' ve sanat dilinde ünik olarak adlandırılan kapsamda yer aldığını kaydettiler.
     Üzerindeki Van Gogh imzası ile arka kısmındaki müze arma ve mühürlerinin sahte olduğu anlaşılan eserin Antakya Arkeoloji Müzesi yetkililerine teslim edildiği, olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü bildirildi.