İçişleri Bakanı Atalay “Amanoslar’ı temizleyin” dedi;

YRD.DOÇ.DR. YAŞAR ERGÜN: AMONASLAR’DAKİ BİTKİ

ÖRTÜSÜ DOLAYISIYLA 10 METRE İLERİSİNİ GÖREMEZSİNİZ

İçişleri Bakanı Atalay “Amanoslar’ı temizleyin” dedi;

İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın “Amanoslar’ı temizleyin” sözlerinin ardından “Amanos dağlarını temizlemek kolay mı?” sorusu gündeme geldi. Amanos Dağlarını karış karış gezen Hatay Dağcılık İl Temsilcisi ve Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd.Doç.Dr. Yaşar Ergün, 15 yıldır Hatay’da yaşanan her terör olayında tartışılan Amonaslar’daki bitki örtüsünün 10 metre ilerisini görmeye izin vermediğin altını çizdi. Ergün, doğa koşullarında her türlü meyveye rastlamanın mümkün olacağını bununda terör örgütünün yaşam alanı bulma konusunda işini kolaylaştıracağını belirti.

Son yıllarda Hatay’da yaşanan terör olayları ile gündeme geçen Amanos dağları 2 bin metrelik yüksekliği ve bitki örtüsü ile adeta bir kaleyi andırıyor. Türkiye’nin en çok endemik bitki türünün bulunduğu Amanos dağları insanlara doğal bir yaşam alanı sunuyor.

2000 yılından itibaren Amanos Dağlarını tırmanan Hatay Dağcılık İl Temsilcisi ve Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd.Doç.Dr. Ergün, keşfine yönelik yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Hiç bir güvenlik endişesi olmadan Batı’dan Doğu’ya Amanos Dağlarından geçişinin 72 saat sürdüğüne dikkat çeken Ergün, ancak özellikle Kuzey ve Orta kesimlerdeki geniş yapraklı ağaçların güvenlik endişesi yaratabileceği uyarısında bulundu. Amanoslar’ın zor bir bölge olduğunu kaydeden Ergün, kayın, gürgen ve sık makilik alanların bulunduğu bölgede özellikle yazın 10 metre ilerisinin görülemeyeceğini söyledi. Ergün, “Askerler açısında bakarsak onların için metre metre ilerlemesi gerek ve geride biri kaldı mı diye düşünebileceğiniz bir yer. Yaşam şartları kolay, su kaynakları, bol yabanı bitkiler ve meyveler çok fazla” dedi.

Dörtyol ve Erzin yaylasına çıkın insanların meyve fidanları götürdüğünü belirten Ergün, en olmayacak yerlerde şeftali, badem, duta rastlamanın mümkün olduğunu, hiçbir destek alınmadan bu bölgelerde yaşanabileceğini söyledi. Türkiye’de tüm dağlara tırmandığını ifade eden Ergün “Güneydoğu’daki dağların büyük oranda taşlık, bu kadar bitki örtüsü yok, tehlike taşların arkasındadır. Bu da termal kamera ve helikopterle tespit edilir. Amanoslar’da 15 metrelik kayın ormanları var. Gökyüzünü görmek mümkün değil. Güneydoğu’daki güvenlik güçlerinin tecrübesi burada geçerli olmayabilir” uyarısında bulundu.