İSKENDERUN VE ERZİN'DE KAÇAK AKARYAKIT İDDİASI

Hatay'ın Erzin ilçesinde tiner üretimi için ithal ettiği malzemeyi akaryakıta karıştırıp, benzin istasyonlarına sattığı iddia edilen 2 kişi gözaltına alındı.  
İSKENDERUN VE ERZİN'DE KAÇAK AKARYAKIT İDDİASI
Alınan bilgiye göre, bir ihbarı değerlendiren İskenderun Kaçakçılık İstihbarat ve Narkotik Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekiplerince, Erzin'de, sentetik tiner ve boya üretimi için kurulan bir firmaya operasyon düzenlendi.
     Operasyonda, sentetik tiner üretmek amacıyla ithal edilen 1 milyon 338 bin 650 kilogram ''White Spirit'' adlı malzemeyi ithalat aşamasında verdiği taahhütnameye aykırı davranarak, akaryakıta karıştırılmak üzere benzin istasyonlarına sattığı ileri sürülen firma ortağı iki kişi gözaltına alındı.
     Bu arada, firmanın stoklarında eksik olduğu tespit edilen ''white spirit'' adlı malzemenin piyasa değerinin yaklaşık 6 milyon TL olduğu belirtildi.
     İskenderun Gümrük Muhafaza yetkilileri, kaçakçıların, yurda kaçak yollardan akaryakıt getirmek yerine, normalde boya ve tiner üretiminde kullanılmak amacıyla yurt dışından ÖTV'siz olarak ithal edilen, akaryakıta yüzde 10 oranında karıştırıldığında akaryakıtın özelliğini bozmayan 'White Sprit', 'Toluen' gibi kimyevi maddeleri kullanmak suretiyle kaçakçılık yaptıklarını, bildirdi.