PADOVESE CİNAYETİ DAVASINA BAŞLANDI

İskenderun'da Papalık Anadolu Temsilcisi Padovese'yi öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan ve hakkında müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan sanığın yargılanmasına başlandı -Sanık Murat Altun, kendini iyi hissetmediği gerekçesiyle savunma yapmadı
PADOVESE CİNAYETİ DAVASINA BAŞLANDI
Hatay'ın İskenderun ilçesinde Papalık Anadolu Temsilcisi Piskopos Luigi Padovese'yi bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan ve hakkında müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan sanığın yargılanmasına başlandı.
     İskenderun 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, Luigi Padovese'yi (64) ilçeye bağlı Karaağaç beldesi Sultanköy Mahallesi'ndeki evinde 3 Haziran 2010 tarihinde bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla hakkında ''kasten öldürme'' suçundan müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan sanık Murat Altun (27) ve avukatı hazır bulundu.
     Avukat Ercan Eriş ise Anadolu Katolik Kiliseleri Episkoposluğunu temsilen duruşmayı izledi. Eriş, Padovesi'nin yasal mirasçılarının, davada katılan taraf olup olmama konusunda karar vermedikleri için katılan taraf avukatı olarak salondaki yerini almadı.
     Duruşmada sanık Murat Altun'un kimlik tespitinin ardından, mahkeme başkanı Cengiz Sayılgan, sanığa iddianameyi okuyup okumadığını sordu.
   
     Sanık Altun, iddianameyi daha önce okuduğunu belirtirken, duruşma savcısı Mehmet Ali Sayen de mahkeme başkanının isteği üzerine iddianameyi okuyarak dosyaya ekledi.
     Sanık Altun, mahkeme başkanının savunma yapıp yapmayacağı sorusu üzerine, ''Kendimi iyi hissetmiyorum. Bu nedenle, savunma yapmak istemiyorum'' dedi.
     Avukat Cinal Önal da savunmasında, sanığın tedavisinin devam ettiğini belirterek, şunları söyledi:
     ''Müvekkilim antidepresan hapları kullanıyor. Bu nedenle savunma hazırlanamadı. Savunmanın hazırlanması için ek süre talep ediyoruz. Müvekkilim Altun için önce Adana Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde akli dengesinin yerinde olmadığına dair rapor verildi. Daha sonra İstanbul Adli Tıp Kurumu 4. İhtisas Kurulu tam tersi yönünde karar verdi. Biz de bu karara itiraz ettik. Şu an Adli Tıp Genel Kurulu nihai kararı verecek. Müvekkilimin tedavisinin sağlıklı bir şekilde sürmesi için en yakın hastaneye sevkini talep ediyoruz.''
     Cumhuriyet savcısı verilen aradan sonra mütalaasında, sanığın savunmasını yapması ve hazırlaması için süre verilmesini, sağlık durumu hakkında İskenderun M Tipi Ceza İnfaz Kurumu idaresinden, yetkili Cumhuriyet savcısından görüş alınmasını ve tutukluluk süresinin devamı yönünde talepte bulundu.
     Mahkeme heyeti, duruşma sonunda sanık Altun'un tutukluluk halinin devamına, İskenderun M Tipi Ceza İnfaz Kurumu idaresinden sağlık durumu hakkında bilgi alınmasına, hastaneye sevk talebinin reddine, savunma hazırlanması için ek süre verilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.
     Duruşma sonunda gazetecilere açıklamada yapan sanık avukatı Cihan Önal, olayın münferit olduğunu ve müvekkilinin ruh sağlığının yerinde olmadığını ileri sürdü.

     
     -Cinayette 2 bıçak kullandı-
    
     Hazırlanan iddianamede, olay tarihine kadar yaklaşık 4,5 yıl şoförlüğünü yaptığı Padovese'yi öldüren sanık Murat Altun'un, olay yeri olan evin sahil kısmında sandalyede otururken yakalandığı belirtildi.
     Boğazı kesilmiş vaziyette bulunan Padovese'yi kendisinin öldürdüğünü söyleyen Altun ile ilgili iddianamede, şu ifadelere yer verildi:
     ''Olay yerinde yapılan incelemede evin giriş kapısından 5 metre ileride boğazı kesilmiş yarı çıplak vaziyette kanlar içerisinde ceset olduğu görüldü. Evin mutfak kısmında mavi ve siyah saplı üzerlerinde kan lekeleri bulunan 2 adet bıçak tespit edildi.
     Adana Adli Tıp Grup Başkanlığınca düzenlenen otopsi raporunda, ölen kişinin vücudunda 15 adet kesici ve delici alet yaralanması ve bir adet boğazlama kesisi bulunduğu, boğazlama kesisi ve 2 adet yaralamanın öldürücü olduğu belirtildi.
     İddianamede, Mehmet K. hakkında kasten öldürmeye azmettirmek suçundan takipsizlik kararı verildiği belirtildi.
     Papalık Anadolu Temsilcisi Luigi Padovese, 3 Haziran 2010 tarihinde Hatay'ın İskenderun ilçesinin Karaağaç beldesi Sultanköy Mahallesi'ndeki evinde bıçaklanarak öldürülmüştü. Olayla ilgili Padovese'nin 4,5 yıldır şoförlüğünü yapan Murat Altun katil zanlısı olarak tutuklanmıştı.