PAPALIK ANADOLU TEMSİLCİSİ PADOVESE'NİN ÖLDÜRÜLMESİ

ZANLI MURAT ALTUN'UN AVUKATI ÖNAL: ''ADANA'DAKİ HASTANEDEN MÜVEKKİLİMİN AKLİ DENGESİ YERİNDE OLMADIĞINA DAİR RAPORUN ARDINDAN YAPTIĞIMIZ 'TUTUKLULUĞA İTİRAZ' BAŞVURUMUZ REDDEDİLDİ. BİR ÜST MAHKEMEYE İTİRAZ EDECEĞİZ''
PAPALIK ANADOLU TEMSİLCİSİ PADOVESE'NİN ÖLDÜRÜLMESİ
Hatay'ın İskenderun ilçesindeki evinde bıçaklanarak öldürülen Papalık Anadolu Temsilcisi Piskopos Luigi Padovese'nin katil zanlısı olduğu iddiasıyla tutuklanan Murat Altun'un avukatı Cihan Önal, müvekkili hakkında Adana'daki hastaneden ''akli dengesi yerinde olmadığı'' yönünde rapor verildiğini, bu kapsamda ''tutukluluğa itiraz'' ettiklerini ancak bunun reddedilmesi üzerine bir üst mahkemeye itirazda bulunacaklarını bildirdi.
     Avukat Cihan Önal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Adana Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesinden, katil zanlısı olarak tutuklanan Padovese'nin şoförü Murat Altun'un ''akli dengesinin yerinde olmadığı''na ilişkin rapor hazırlandığını, buna istinaden, Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesine müvekkilinin tutukluluğuna itiraz başvurusunda bulunduklarını belirtti.
     Mahkemenin, ''İstanbul'daki Adli Tıp Kurumu incelemesinin sonucu gelene kadar tutukluluk halinin devamına karar verdiğini'' belirten Önal, ''Adana'daki hastaneden, 9 haftalık gözlemden sonra müvekkilimin cezai ehliyetinin bulunmadığı ve akli dengesinin yerinde olmadığına ilişkin rapor gelmişti ve o doğrultuda tahliye talebimizi yenilemiş, tutukluluğa itiraz etmiştik. Tutukluluğa itirazımız reddedildi. Mahkemenin takdiri. Bir üst mahkemeye itiraz edeceğiz'' dedi.
     Gelişmeler doğrultusunda zanlının İstanbul Adli Tıp 4. İhtisas Dairesine sevkini de talep ettiğini ifade eden Önal, şöyle devam etti:
     ''Akli dengesinin durumuna ilişkin tekrar inceleme yapılacak. Bu incelemenin sonucunu bekleyeceğiz. Bu incelemeler ışığında, oradan lehimize sonuç geldiği takdirde müvekkilim Murat Altun'un, en yakın hastaneye sevk edilerek tedavisi yapıldıktan sonra serbest bırakılmasını umuyoruz.
     Ayrıca, İstanbul Adli Tıp 4. İhtisas Dairesinden gelecek rapordan sonra da itiraz hakkımız olacak, o da Adli Tıp Genel Kuruludur. Nihai kararı orası verecektir.''
     Zanlının kardeşi İ.A. da piskopos ve yakınlarının ağabeyinin sorunları olduğunu bildiklerini ve bunu da açıkladıklarını ifade ederek, hastane raporu ile de bunun ortaya çıktığını söyledi.
     Adaletin yerini bulmasını istediklerini ifade eden İ.A, ''Bir insanı öldürmek günahtır, cezası vardır. Ağabeyimin cezaevine girmesine de piskoposun ölümüne de üzüldük'' dedi.
     Luigu Padovese, 3 Haziranda, İskenderun'a bağlı Karaağaç beldesindeki evinde boğazı kesilerek öldürülmüş, Murat Altun katil zanlısı olarak tutuklanmıştı.