AKDENİZ MEYVE SİNEĞİNE SAVAŞ AÇTI

Dörtyol İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, Akdeniz Meyve Sineği zararlısı ile mücadele yöntemlerinin çiftçilere anlatıldığı bir toplantı tertipledi.
AKDENİZ MEYVE SİNEĞİNE SAVAŞ AÇTI
Dörtyol İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan İnal’ın evsahipliği yaptığı toplantıya Dörtyol Kaymakamı Recep Soytürk Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, Dörtyol Turunçgil Üreticileri Birlik Başkanı Hacı İbrahim Seçer ve çok sayıda çiftçi iştirak etti.Dörtyol İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan İnal yaptığı açılış konuşmasında Akdeniz Meyve Sineği ve zararları konusunda bilgiler aktararak; “Bilindiği üzere ilçemiz sınırları içerisinde bulunan turunçgil sahalarında Akdeniz Meyve Sineği hasat olgunluğuna gelen meyve  üzerine yumurta bırakmak suretiyle zarar vermektedir. Yumurtadan çıkan larvalar meyve etine girerek meyve etinin yapısını bozmakta ve tüketilmesini imkansız hale getirmektedir. İhracatta toleransı “0” (sıfır) dır. Dolayısıyla meyve üzerinde zararlı kalıntısı tespit edildiğinde ürün ihraç edilmemektedir. Masrafla üretilen ürünün hasadını ve tüketimini imkansız hale getiren zararlı ile mücadele öncesi ve mücadele zamanı içerisinde İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile devamlı olarak irtibatta bulunmaları menfaatleri gereğidir. Mücadele için müdürlüğümüzce verilen direktiflere uyulması, tavsiye dışı ilaç kullanılmaması bu zararlı ile mücadeleyi başarılı kılacaktır” dedi.Dörtyol Kaymakamı Recep Soytürk’de yaptığı açıklamada; “Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele konusunda üreticilerimizin birlikte hareket etmeleri önem arz etmekte. İlaç atım zamanlarını eş zamanlı olarak belirlemeniz yapılacak ilaçlamanın etkinliğini artıracaktır. Ayrıca Bakanlığımızın belirlediği ilaçların dışında bir ilaç kullanımının da yasaklanmış olduğu üreticilerimiz tarafından bilinmelidir” dedi.Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi ise kaliteli mal üretmek kadar istikrarlı bir pazar oluşturmanın önemine değinerek; “Ne kadar kaliteli mal üretirsek üretelim, bunu arz edecek bir pazarımız yoksa yaptığımız masrafları karşılayacak bir pazar rakamına ürünümüzün ulaşması mümkün değildir. Bu nedenle ürünümüzün gerçek değerini bulması dış pazarlarımızı korumamıza bağlıdır. Türkiye’nin narenciye üretiminin % 20 sini karşılayan Hatay’ da bu üretimin % 40’ını Dörtyol ilçesi sağlamakta. Burada üretilen ürünlerin kalitesi Türkiye üretiminin kalitesine doğrudan etki ediyor.” dedi.Bilgilendirme toplantısında üreticilere el broşürleri dağıtıldı ve Akdeniz Meyve Sineği ile mücadelede kullanılan ilaçlar ücretsiz olarak verildi.    
 
AKDENİZ MEYVE SİNEĞİNE SAVAŞ AÇTI haberi 07 Eyl 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Belediye kategorisine Hatay muhabirimiz Erkan Mutlu İnan adına  tarafından  2025 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle