Antakya Almanya'nın Kiel kenti kardeş şehir oldu

 Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, anlaşma töreninde yaptığı konuşmada, Almanya'nın Kiel kenti ile yapılan kardeş şehir anlaşmasının kağıt üzerinde kalmayacağını kaydetti.
Antakya Almanya'nın Kiel kenti kardeş şehir oldu
 Almanya'da Aalen'den sonra Kiel ile kardeş şehir olduklarını belirten Savaş, Schleswig-Holstein eyaletinin en büyük kenti olan Kiel ile kardeş şehir olduklarını, bu anlaşma sonrasında Antakya'nın gelişmesi, ekonomik anlamda canlanması, ticaret hacminin genişlemesi, bilim ve kültür yönünden de gelecek yıllara ayak uydurabilmesi için Kiel'le bağların sıkı sıkıya bağlı tutacağını ifade etti.
     Savaş, Antakya ve Kiel'de bulunan meslek liselerinin birbirleri ile kardeş okul olduklarını, Kiel'in ekonomisi ve teknolojik birikiminin kente ışık tutacak seviyede bulunduğunu kaydetti.

     Anlaşmanın kağıt üzerinde kalmayıp, pratikte de uygulamaya geçeceğini belirten Savaş, ''Kiel kenti, başta Almanya olmak üzere Avrupa'nın ileri gelen ülkelerine teknoloji üreten ve satan şehirlerin başında yer almaktadır. Kardeş şehir Kiel'in Antakya'ya sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda büyük desteği olacaktır. Bu kentin bizlerin haricinde Avrupa'nın değişik ülkelerinde 17 kardeş şehri daha bulunmaktadır. Kardeş şehir anlaşmasının sağlanmasında başta Türk-Alman Derneği Başkanı Mehmet Siper olmak üzere tüm emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum'' ifadelerini kullandı.