ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI SAVAŞ:

''20 AYLIK GÖREV SÜREMİZ İÇİNDE ANTAKYA'NIN 50 YILINI KURTARACAK ALT YAPI HİZMETİ GERÇEKLEŞTİRDİK''
ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI SAVAŞ:
Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 20 aylık görev süresinde, Antakya'nın 50 yılını kurtaracak alt yapı hizmeti gerçekleştirdiklerini belirtti.
     Savaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 bin 500 yıllık tarihi geçmişiyle 3 semavi dinin temsilcilerinin barış ve kardeşlik içerisinde yaşadığı, tarihi ve doğal güzelliklere sahip kenti hak ettiği noktaya getirmek için eksikliklerini gidermeye çalıştıklarını söyledi.
     Kentin alt yapısının uzun yıllardan bu yana ihmal edildiğini ifade eden Savaş, göreve geldikleri günden bu yana bu konuda hummalı bir çalışma yürüttüklerini kaydetti.
     Yağmur, içme suyu ve kanalizasyon anlamında toplam 115 kilometre alt yapı hizmeti gerçekleştirdiklerini vurgulayan Savaş, şöyle devam etti:
     ''Bu rakam önceki yıllarla kıyaslandığında 35-40 kat fazla diyebilirim. 20 aylık görev süremiz içinde Antakya'nın 50 yılını kurtaracak alt yapı hizmeti gerçekleştirdik. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Hedefimiz bununla yetinmeyip görev süremiz içinde kentin tüm alt yapısını bitirip şehrimizi bu konuda 100 yıl rahatlatmak. Şu an Hürriyet Caddesi'nin alt yapısını tamamen yeniledik. Şehrimizde yaşadığımız sel afeti sonrasında bu caddede faaliyet gösteren tüm iş yerleri maalesef sular altında kalıyordu. Bu sorunu yaptığımız alt yapı çalışmasıyla ortadan kaldırdık. Bu caddemizde şimdi de üst yapı çevre düzenleme çalışmalarına başlandı. Ocak ayı sonlarına doğru kentin en yoğun caddelerinden biri olan Hürriyet Caddesi hak ettiği görünüme kavuşacak.''
     Kentin doğu bölümünün tamamını, batısının da bir bölümünün su ihtiyacını karşılayan Harbiye-Antakya su isale hattının ihtiyaca cevap veremeyecek durumda olduğunu hatırlatan Savaş, bu kapsamda 3 bin 105 metre uzunluğundaki hattı tamamen yenilediklerini söyledi.
     Savaş, su isale hattı çalışmasıyla, su kaçaklarının önlendiğini, yılda 1 milyon 550 bin TL elektrik tasarrufu sağladıklarını belirtti.
     Kentte doğalgaz çalışmalarının da hızlı bir şekilde devam ettiğinin vurgulayan Savaş, hedeflerinin önümüzdeki yıl içerisinde tüm bu alt yapı işlemlerini tamamlayarak kenti doğalgaza hazır hale getirmek olduğunu kaydetti.
     Alt yapı çalışmalarının yanı sıra kentteki tescilli yapıların restorasyonu konusunda da çalışmalarının bulunduğunu vurgulayan Savaş, Hatay Valiliği ile işbirliği içerisinde Kurtuluş Caddesi'nden başlayan Çankaya ve Örnek sokaklarda devam eden restorasyon çalışmasının devam ettiğini, hedeflerinin kentteki tüm tarihi mekanların restorasyonunu yapmak olduğunu söyledi.
     Antakya'daki 45 parkın tamamını modernize ettiklerini, ayrıca 13 yeni park yaptıklarını, Habib-i Neccar Dağı'nda seyir terasları oluşturduklarını ifade eden Savaş, kenti alt üst yapısı ve restorasyonlarıyla güzel bir görünüme kavuşturmaya çalıştıklarını belirtti.
     Avrupa Birliği (AB) standartlarında Katı Atık Düzenli Depolama Tesisini açtıklarını belirten Savaş buranın bölgedeki 8 ilçe, 41 beldeye hizmet edebilecek kapasitede olduğunu söyledi.
     Savaş, önümüzdeki süreçte de kentin kalan alt yapı eksikliklerini tamamlayacaklarını, Habib-i Neccar Dağı'nda ''Teleferik Projesi''ni hayata geçireceklerini, Antakya'yı layık olduğu görünüme kavuşturacaklarını sözlerine ekledi.