Antakya Belediye Başkanı Savaş tan deprem tedbirleri

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay'ın 1.derece deprem bölgesinde ve fay hattı üzerinde olması nedeniyle, kentte mevcut bulunan kötü yapı stoklarının bir an önce gerekli standartlarda yapılması gerektiğini belirtti.
Antakya Belediye Başkanı Savaş tan deprem tedbirleri
 Savaş, yaptığı yazılı açıklamada, depreme karşı alınması gereken tüm tedbirlerin yeniden gözden geçirilmesi ve gerekli çalışmaların yapılmasının önemli olduğunu kaydetti.
     Depremin değil çürük binaların öldürdüğünün altını çizen Savaş, şöyle devam etti:
     ''Şehrimizde mevcut bulunan kötü yapı stoklarının bir an önce gerekli standartlarda yapılması gerekliliği televizyon görüntülerinden de anlayacağımız üzere hayati öneme sahiptir. Deprem bölgesinde yaşayan bizler için bu tür üzücü olaylar bir yandan da bilinç düzeyimizi daha da arttırmalıdır. Kentimizdeki kötü yapı stoklarının süratle yenilenmesi, şehrimizde yüksek şiddette yaşanacak olası bir depremde can ve mal kayıplarını azaltacaktır.
 Bu konuda vatandaşlarımızın eski yönetmeliklere göre aldıkları imar hakları yeni mevzuatla uyum içinde olamayabilmektedir. Bu nedenle vatandaşlarımız kendi oturduğu çürük binayı yıkıp yeniden yapma işlemine mevzuattan kaynaklı daire kaybına sebep olduğu için sıcak bakmamaktadır. Ancak maddi anlamdaki bu mağduriyet düşüncesi hiçbir can kaybından daha önemli değildir. Kurum ve kuruluşlarıyla, vatandaşıyla tüm insanlarımızın bu gerçekten hareketle kötü yapı stoklarını bir an önce günümüz şartlarına uygun olarak yenilemeleri ileri de yaşanabilecek olası bir deprem afetinde can ve mal kayıplarını azaltacaktır''
     Savaş, görev süreleri boyunca deprem ve benzeri olası doğal afetlere karşı etkin çalışmalar gerçekleştirdiklerini vurguladı.
     Savaş, ayrıca, Van'da yaşanan depremde yaşamını yitiren vatandaşlara Allah'tan rahmet, yakınlarına ve tüm Türk milletine baş sağlığı ve sabırlar dilerken, yaralılara da acil şifalar diledi.