ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI SAVAŞI:

''5 YILDA KENTİMİZİ ALT YAPI ANLAMINDA 100 YIL RAHATLATMAK İSTİYORUZ''
ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI SAVAŞI:
Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 5 yılda kenti alt yapı anlamında 100 yıl rahatlatmak istediklerini belirtti.
     Savaş, Hatay Gazeteciler Cemiyetini (HGC) ziyaret ederek Başkan Ahmet Yetişen'e görevinde başarılar diledi.
     Kentin kalkınması için birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğunu ifade eden Savaş, hizmetin bir iki kişiyle mümkün olmadığını, herkesin el birliğiyle çalışması gerektiğini söyledi.
     Göreve geldiği 21 aylık sürede kentin 50 yıllık alt yapısını kurtaracak hizmet yaptıkların vurgulayan Savaş, şöyle devam etti:
     ''Yağmur, içme suyu ve kanalizasyon çalışması kapsamında 115 kilometre alt yapı hizmeti gerçekleştirdik. 245 bin metre kare parke taşı, 25 bin metre kare kanalizasyon, 11 bin 500 metre su kanalı döşemesi yaptık. 33 bin metre yağmur suyu kanal projesini çizdik ve ihalesi gerçekleştirildi. Ocak ayından itibaren çalışmalara başlanacak. Ayrıca, Harbiye-Antakya su isale hattı artık ihtiyaca cevap veremeyecek duruma gelmişti. Hem boruların kanserojen madde içeren asbest özellikte olması hem de halk sağlığı açısından tehlike arz ediyordu. Ayrıca hatta yüzde 70'e varan su kaçakları yaşanıyordu. 3 bin 105 metre uzunluğundaki bu hattın tamamını yeniledik. Bu sayede yılda 1 milyon 550 bin TL elektrik tasarrufu sağladık. 5 yılda kentimizi alt yapı anlamında 100 yıl rahatlatmak istiyoruz. Amacımız, kentimizi hak ettiği görünüme kavuşturmak.''
     Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış kentte alt ve üst yapı çalışmalarının yanı sıra turizmden hak ettiği payı alabilmesi için de bir takım çalışmalar yapıldığını vurgulayan Savaş, bu kapsamda Örnek ve Çankaya sokaklarda tarihi yerlerin restorasyonunun devam ettiğini, tarihi Uzun Çarşı'da da bu kapsamda çalışmalar yapacaklarını kaydetti.
     Asi Nehri üzerinde de iki köprünün yapım çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Savaş, yaptıkları hizmetlerle Antakya'yı hak ettiği görünüme kavuşturacaklarını belirtti.
     Yetişen de yaptıkları hizmetler nedeniyle Savaş'a teşekkür ederek, yapılan çalışmaların destekçisi olduklarını söyledi.