Antakya Belediyesi yeni logosunu seçiyor

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, önemli değişimlerin yaşandığı bu yüzyılda kente yakışır yeni bir logonun gerekli olduğunu söyledi.
Antakya Belediyesi yeni logosunu seçiyor
 Belediye Başkanı Savaş, Index Grup ve IBM Türk CEO'su Erol Bilecik ile Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin'in katılımıyla basın toplantısı düzenledi.
     Savaş, toplantıda yaptığı konuşmada, yeni logo seçiminin demokratik bir şekilde internet ortamında ve kentin belli yerlerine kurulacak sandıklarda oy kullanma suretiyle yapılacağını vurgulayarak, oy verme işleminin 31 Ocak tarihine kadar devam edeceğini belirtti.
     ''Önemli değişimlerin yaşandığı bu yüzyılda yeni logo gerekliydi'' diyen Savaş, değişime Antakyalı hayırsever işadamı Bilecik'in önemli katkı sunduğunu ifade etti.
     Savaş, büyük bir birikimi olan Antakya'nın daha gösterişli bir logoya ihtiyacı olduğuna değinerek, şunları kaydetti:
  
     ''Görüşme halinde olduğumuz birçok kurum kullanılan logo ile ilgili çekincelerini dile getirdi. Marka ve gastronomi şehri olma yolunda çok büyük çabalar harcandı, logo çalışması da bu çabalardan biri. Daha önce kentte ağırladığımız IBM ekibi bu konuda görüşlerini bildirdi ve bu doğrultuda 16 logo belirlendi'' diye konuştu.
     Logo belirleme çalışmaları kapsamında, 4 logonun finale kaldığını anlatan Savaş, kentte ve dünyanın farklı yerlerinde yaşayan her Antakyalının oylarıyla yeni logonun belirleneceğini dile getirdi.
     Index Grup ve IBM Türk Ceo'su Bilecik ise Türkiye'de bir belediyenin logo belirleme işlemini halkın oyuyla belirlemesi kararını ilk defa Antakya Belediyesi'nin gerçekleştirdiğini bildirerek, son yıllarda kentte çok önemli çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.
     Bilecik, kent dışında yaşayan bir Antakyalı olarak gelişimi daha kolay farkına vardıklarını ve kentte inanılmaz bir pozitif enerji bulunduğunu belirterek, kentin yakın gelecekte kabuk değiştirerek gurur duyulacak bir niteliğe kavuşacağını, marka ve dünya kenti olma yolunda önemli adımlar atacağını ifade etti.
     Antakya'yı temsil eden ve tanıtan bir logoya, son zamanlarda çok ihtiyaç olduğuna değinen Bilecik, ''Antakya için her şey feda olsun, Belediyenin atacağı her adımı desteklemek için elimizden geleni yapmaya hazırız'' dedi.
     ATSO Başkanı Çinçin de Antakya Belediyesi'nin logosunun bu yüzyıla uygun görülmediğinin anlaşıldığına dikkati çekerek, logonun yeniden değerlendirmeye tabii tutulmasının memnuniyet verici olduğunu anlattı.
     Logo belirleme yönteminin de doğru belirlendiğinin altını çizen Çinçin, Antakya dışında yaşayan kent sevdalısı insanların da bu konuda katkısı olacağı için izlenen yolu doğru bulduğunu açıkladı.
     Konuşmaların ardından IBM temsilcileri finale kalan logoları basın mensuplarına tanıttı.
     Antakya Belediyesine ait resmi internet sitesinden ve ''kalbimdekiantakya.com'' adresinden oy verme işleminin 31 Ocak tarihine kadar devam edeceği bildirildi.