ANTAKYA TAŞI GERDANLARI SÜSLÜYOR

HATAY'DA ÇOĞUNLUKLA DERE YATAKLARINDAN ÇIKARTILAN VE ''ANTAKYA TAŞI'' ADI VERİLEN SERPANTİN TÜRÜ TAŞLAR, EL İŞLEMECİLİĞİYLE KADINLARIN GERDANLARINI SÜSLÜYOR -ANTİK MISIR'DA TILSIM YAPIMINDA VE HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE KULLANILMASIYLA DA BİLİNEN SERPANTİN TAŞI, PARLAK RENGİ VE BİLLUR YAPISIYLA DİKKATİ ÇEKİYOR
ANTAKYA TAŞI GERDANLARI SÜSLÜYOR
 Hatay'a özgü bir taş olan ve çoğunlukla dere yataklarından çıkartılan ''Serpantin'', el işlemeciliğiyle kadınların gerdanlarını süslüyor.
     ''Antakya taşı'' olarak da bilinen serpantinden yapılan gerdanlıklar, parlak rengi ve billur yapısıyla dikkati çekiyor. Antik Mısır'da tılsım yapımında ve hastalıkların tedavisinde kullanılmasıyla da bilinen Serpantin işlemeciliği Hatay'da tüm canlılığıyla yaşatılıyor.
 

     Geçmişi Roma İmparatorluğu dönemine kadar uzanan ve 2 bin yıllık bir meslek dalı olan taş işlemeciliği Hatay'da nesilden nesile aktarılıyor.
     Hataylı ailelerden taş işleme ustası Mehmet Bostancı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu sanat dalının sonsuza kadar revaçta olacağını söyledi. Taş işleme ve süsleme sanatını ağabeyi Ahmet Bostancı'nın yanı sıra eşi ve çocuklarıyla devam ettirmeye çalıştıklarını belirten Mehmet Bostancı, Antakya'da genellikle dere yataklarında bulunan serpantin taşından başta gerdanlık olmak üzere her türlü süs eşyası ürettiklerini bildirdi.
     Doğada genellikle dere yataklarında bulunan serpantin taşının doğal bir yapıya sahip olduğunu belirten Bostancı, ''Çatlamayan ve çok dayanıklı olan Serpantin taşına her türlü figürü rahatlıkla işleyebiliyoruz. İşlediğimiz ürünler arasında vazo, mumluk, kandil, şamdan, kolye ve farklı boyutlarda heykeller de yer alıyor'' dedi.
     Bostancı, 20 yılı aşkın bir süredir, usta-çırak ilişkisi ile öğrendiği bu mesleği nesilden nesile sürdürme kararında olduklarını belirterek, şöyle devam etti:
 

     ''Geçmişi, Roma İmparatorluğu dönemine kadar uzanan Antakya'nın tarihinde taş işlemeciliğinin yeri her zaman ayrıdır. O dönemlere ait bir çok eser hala müzelerde sergileniyor. Roma'nın 3 önemli şehirlerinden birisi olan Antakya o dönemlerde tam bir atölye gibiydi. Sanat konusunda çok ileri gidilmişti. Özellikle bu meslek en gözde mesleklerden kabul ediliyordu. Roma dönemine ait bir çok tarihi eser, başta Harbiye beldesi olmak üzere kentin değişik mekanlarında hala varlığını devam ettiriyor. İşte biz de bu geleneğin bir devamı konumundayız.''
    
  

     -YILDA 15 İLE 20 BİN GERDANLIK ÜRETİLİYOR-
    
     Antakya'da yılda 15 ile 20 bin arasında serpantin taşından kolye üretildiğini belirten Bostancı, tamamen el emeğiyle üretilen bu gerdanlıkların Türkiye'nin bir çok turistik bölgesine hediyelik eşya olarak satılmak üzere pazarlandığını ifade etti.
     Bostancı, taş süsleme konusunda iddialı olduğunu belirterek, ''Antakya'da taş işinde çalışan bir çok kişi var, fakat sanatsal anlamda taş süsleme işinde ürettiğim motiflerin ve işlemelerin bir benzeri olduğunu düşünmüyorum. Yabancı turistler el emeği ürünlere daha önem veriyorlar. Fiyatlarımızı da uygun buldukları için ülkelerine dönerken bunlardan oldukça fazla miktarda satın alıp hediye olarak götürüyorlar'' dedi.
     Serpantin taşının özel bir taş olduğunu belirten Bostancı, ''Bu taşın muhteşem görüntüsünün yanı sıra bir başka özeliği de taşıyan kişiye pozitif enerji vermesi. Ayrıca uğur getirdiğine de inanılıyor. Bu nedenle halk ar arasında ''Uğur taşı'' olarak da biliniyor'' diye konuştu.