Antakya’da Asi Nehri Amasya da Yeşilırmak Nehri

 Amasya Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Fatih Yancı ziyarette yaptığı açıklamada; “ Coğrafi açıdan birbirine benzer özellikler taşıyan, şehrin ortasından nehir geçen iki kent konumundayız.

Antakya’da Asi Nehri Amasya da Yeşilırmak Nehri

Antakya’da Asi Nehri, Amasya’da Yeşilırmak Nehri bulunuyor. Amasya Belediyesi olarak Antakya Belediyesi’nin Asi Nehri’nde yaptığı peyzaj ve çevre düzenleme projesini beğeniyle karşılıyoruz ve yakından takip ediyoruz. Benzer bir projeyi Amasya’da Yeşilırmak Nehri’nde “Şelale Turizm” projesi çerçevesinde gerçekleştirmek üzere hazırlıklar gerçekleştiriyoruz. Bu çerçevede Asi Nehri’nde düzenlenen projeyi yerinde incelemek ve gözlemlemek üzere Antakya’da bulunuyoruz. Sayın Belediye Başkanımızda proje detayları hakkında teknik bilgi almak ve nezaket ziyareti gerçekleştirmek üzere buradayız. Aynı zamanda Amasya Belediye Başkanımızın selam ve sevgilerini iletiyoruz. Yatak genişliği 60 metre olan Yeşilırmak Nehri’nde 2 metre 50 cm yüksekliğinde, 40 metre genişliğinde lastik set uygulamayası yapmayı planlıyoruz. 2013 yılında projeyi hayata geçirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş;  Amasya Belediyesi’nden gelen konuk heyete Asi Nehri peyzaj, çevre düzenleme ve lastik set barajı hakkında detaylı bilgiler sundu. Savaş; yakında Asi Nehri üzerinde kurulan lastik set baraj vasıtasıyla elektrik üretimine de başlanacağını, Antakya’yla ve insanıyla küs olan Asi’yi gerçekleştirilen akılcı ve planlı çalışmalarla kent insanıyla barıştırdıklarını, projenin örnek teşkil etmesinden ve Amasya’da benzer bir uygulama gerçekleştirilecek olmasın ötürü mutlu olduklarını ifade etti. Belediye Başkanı Savaş, konuk heyet aracılığıyla Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir’e selamlarını iletti.

Ziyaretin sonunda Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, konuk Amasya Belediye heyetiyle günün anısına toplu hatıra fotoğrafı çekildi.