ANTAKYA'DA ''KATI ATIK DÜZENLİ DEPOLAMA TESİSİ''

BELEDİYE BAŞKANI SAVAŞ: -''TESİSTE, YILLIK 110 BİN TON KATI ATIK DEPOLANABİLECEK'' -BP TÜRKİYE BAŞKANI SUPHİ: ''SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNE 35 MİLYON DOLAR KAYNAK AYIRDIK'' 
ANTAKYA'DA ''KATI ATIK DÜZENLİ DEPOLAMA TESİSİ''
Antakya Belediyesinin Bakü-Tiflis Ceyhan (BTC) Şirketi ve Hatay Çevre Koruma Birliği (ÇEVKOBİR) ile yaptığı işbirliği sonucu hayata geçirilen ve Avrupa Birliği (AB) standartlarına uyumlu hale getirilen ''Antakya Belediyesi Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi''nin protokol imza töreni gerçekleştirildi.
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Belediye Meclis Salonu'nda düzenlenen imza töreni öncesi yaptığı konuşmada, tesisin 8 ilçe, 41 belde belediyesi ve özel sektörün kullanımına açıldığını söyledi.
     Kentin eksikliklerini gidermek için göreve geldikleri günden bu yana çalıştıklarını ifade eden Savaş, toplam hacmi 400 bin metreküp olan tesisle kentin daha modern bir görünüme kavuştuğunu kaydetti.
     Tesisin, evsel ve evsel nitelikli endüstriyel atıkların depolanması esnasında ortaya çıkabilecek çevresel etkilerin en aza indirilerek yönetilmesi açısından Türkiye için iyi bir örnek teşkil ettiğini vurgulayan Savaş, ''Tesisimizde, günlük 300, yıllık ise 110 bin ton katı atık depolanabilecek. Düzenli depolama tesisimiz faaliyete geçmeden önce birçok belediye atıklarını, çevreye gelişigüzel döküyordu. Bu sahadan sızan çöp suları da yer altı sularımızı kirleniyordu. Artık tesisimiz sayesinde bu kötü tablolar ortadan kalkmış olacak'' diye konuştu.
    
     -TESİSİN BÖLGE AÇISINDAN ÖNEMİ-
    
     BP Türkiye Başkanı Can Suphi de tesisin bölgede özel sektörün ve yerel yönetimlerin ihtiyacının önemli bir kısmına hizmet vereceğini söyledi.
     Uluslararası standartlara uygun olarak işletilen BTC Ham Petrol Boru Hattı'nın evsel nitelikli endüstriyel atıklarını, bölgede standartlara uygun tesis olmaması nedeniyle 2003 yılından bu yana uzakta bulunan tesislere göndermek zorunda kaldıklarını ifade eden Suphi, işbirliği sonucu hayata geçirilen tesis ile önemli bir eksikliğin giderildiğini belirtti.
     Boru hattı güzergahında bulunan illerde, 2003 yılından bugüne kadar sosyal sorumluluk projelerine 35 milyon dolar kaynak ayırdıklarını vurgulayan Suphi, projelerin hayata geçmesinin her aşamasında yer almaya çalıştıklarını ifade etti.
     Hatay Vali Yardımcısı Akgün Corav ise tesisin hayata geçmesiyle vatandaşların daha sağlıklı bir çevreye kavuştuğunu, yıl sonuna kadar 50 belediye ile yaklaşık 700 bin nüfusun katı atıklarının bertaraf edileceğini vurguladı. Corav, tesisle atıkların yüzde 57'sinin düzenle olarak depolanabileceğini söyledi.
     Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Yardımcısı Eyüp Yahşi, ülke genelinde inşaatı tamamlanmış, çevre izin ve lisans süreci devam eden 59 adet katı atık düzenli depolama tesisinin bulunduğunu, yaklaşık 751 belediyede 41 milyon nüfusa hizmet verildiğini belirtti.
     2012 yılına kadar tesis sayısını 130'a çıkarılmasının palanlandığını hatırlatan Yahşi, bin 130 belediye ve yaklaşık 57,5 milyonluk nüfusa hizmet vermenin hedeflendiğini kaydetti.
     Törene, Orman İl Müdürü İbrahim Yüzer, Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç, belediye başkan yardımcıları ve meclis üyeleri katıldı.
     Konuşmaların ardından gerçekleştirilen imza töreniyle tesis hizmete açıldı.