Antakya'nın caddeleri özel desenli taşla süsleniyor

-Zengin tarihi dokusu ile farklı bir atmosfere sahip Antakya'nın sokak ve caddelerine bu özelliğine uygun özel kalıp ve desende taşlar döşeniyor
Antakya'nın caddeleri özel desenli taşla süsleniyor
Tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkati çeken Antakya'nın cadde ve sokakları bu özelliğine uygun özel kalıp ve desenli taşlarla süsleniyor.
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşlara en iyi hizmeti sunmak, kenti, alt ve üst yapının yanı sıra cadde ve sokaklarıyla da modern bir hale getirmek için çalıştıklarını söyledi.
     Dünyadaki ilk mağara kilise olan ''St. Pierre'', Anadolu'nun ilk camisi ''Habib-i Neccar'', mozaik zenginliği açısından dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan ''Arkeoloji Müzesi''ni görmek için kente her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turistin yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden Savaş, buna karşın Antakya'nın cadde ve sokaklarındaki asfalt ve kaldırımların kötü durumda olduğunu kaydetti.
     Yaklaşık 2,5 yıllık hizmet dönemlerinde öncelikle altyapı konusunu ele aldıklarını ve 223 kilometrelik bir çalışma yaptıklarını anlatan Savaş, bunun yanı sıra kentin kaldırımlarını da Avrupa standartlarına getirmek için gayret gösterdiklerini belirtti.

     Belediye bünyesindeki İmar Limited Şirketine Dekoratif Taş Fabrikasını geçen sene faaliyete geçirdiklerini anlatan Savaş, şöyle devam etti:
     ''Antakya çok sayıda medeniyetin izlerini taşıyan tarihi ve otantik bir şehir. Sokaklarında ve caddelerinde yaşayan bir tarih var. Yol ve kaldırımları bu tarihi dokuya uygun hale getirmek için kulları sıvadık. Kentimizdeki cadde ve sokaklarda alt ve üst yapı çalışmaları yapmaya başladık. Kaldırım ve bordür taşlarının başka kentlerden alınması belediyemize büyük bir külfet getiriyordu. Fabrikamızda şu anda 28 işçiyle kaldırım taşı yapıyoruz. Kentimize özgü özel kalıp ve desenlerde, Avrupa standartlarında dekoratif taş ve bordür üretiyoruz. Burada günlük 500 metrekare dekoratif taş, 500 adet de bordür üretiliyor.''
     Yaptıkları taşların dışardan alınanlara göre daha ucuza mal edildiğini, ayrıca daha dayanıklı ve birinci sınıf olduğunu vurgulayan Savaş, fabrikanın günlük 3 bin adet taş üretebilecek kapasitede olduğunu dile getirdi.
    
     -Engelliler de düşünüldü-
    
     Savaş, özel kalıplı taşların Hatay'ın tarihi ve doğal güzelliklerine uygun olduğunu belirterek, taşların, görme ve bedensel engelli vatandaşların da düşünülerek yapıldığını söyledi.

     Fabrikada üretilen taşların, kentte yapım çalışmaları devam eden 9 prestij caddede kullanıldığına anlatan Savaş, konuşmasına şöyle devam etti:
     ''Kaldırımlarımız Avrupa standartları ölçüsünde. Çalışma yaparken her türlü ayrıntıyı en ince detayına kadar düşünüyoruz. Ekiplerimiz, fabrikada engelliler için üretilen özel kalıplı taşları da şu an 9 prestij caddemize döşüyor. Görme engellilerin bastonlarıyla rahatlıkla yürüyebileceği bu kaldırımlar sayesinde modern bir belediyecilik hizmeti ortaya koyuyoruz. Ayrıca fiziksel engelli vatandaşlarımız için de özel rampalar yaparak onların da sokakta tek başına rahatlıkla dolaşabilmelerine olanak sağlıyoruz.''
     Savaş, görevde bulundukları süre zarfında kentin tüm cadde ve sokaklarının özel kalıp ve desenli taşlarla bezeneceğine ifade ederek, Antakya'nın bu yönüyle de adından söz ettiren bir kent haline geleceğini sözlerine ekledi.