Babacan’ın Antakya Programına Katıldı

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan AK Parti Mahalle/Köy Başkanları toplantısına katılmak üzere geçtiğimiz hafta sonu Antakya’ya geldi. 
Babacan’ın Antakya Programına Katıldı
. Babacan’ın Antakya programı boyunca Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci kendisine eşlik edenler arasında yer aldı. Başbakan Yardımcısı Babacan’ı Hatay Havaalanında karşılayan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Antakya’ya teşriflerinden dolayı teşekkürlerini iletti. Havaalanındaki karşılama törenine Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’nin yanı sıra, Hatay Valisi Ercan Topaca, Ak Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, AK Parti Hatay İl Başkanı Ahmet Atıç, AK Parti Belediye Başkanları, teşkilat üyeleri ve basın mensupları katıldı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, havaalanının ardından beraberindeki heyet ile Meclis Kültür Sanat Merkezi’nde organize edilen AK Parti Mahalle/Köy Başkanları toplantısına katıldı.Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, iktidarları döneminde ülkenin çok önemli ekonomik reformlar gerçekleştirdiği ve kalkınma yolunda büyük mesafeler aldığını söyledi. 2002’nin Türkiye’si ile bugünün Türkiye’sinin birbirinden çok çok farklı olduğunun altını çizen Babacan, "İktidara geldiğimizde 230 milyar dolarlık milli gelirle biz teslim aldık. Geçen yıl 800 milyar dolar gibi bir milli gelire ulaştık. 36 milyar dolar ihracattan 160 milyarlık ihracata ulaştık. Türkiye her alanda gelişti kalkındı. Türkiye’nin eğitim hizmetleri, sağlık hizmetleri çok farklı noktaya geldi. Türkiye bir sanayi ülkesi oldu. Ama tarımı da unutmadık. Şu anda Türkiye tarımsal üretimde dünyada 7’inci ülke konumunda. Gelen turist açısından baktığımızda Dünya’da 6’ıncı ülke. Her alanda kalkındık yeter ki dostluk olsun kardeşlik olsun. Birlik olsun beraberlik olsun. Farklılıkların bir arada yaşayacağı ve farklılıkların bir zenginlik olduğu bir anlayışla hep beraber komşularımıza vatandaşlarımıza sarılalım, beraber aynı amaçla yürüyelim ve hep beraber ülkemizi kalkındıralım" dedi.
Ortadoğu’da yaşanan olaylara da değinen Babacan, şöyle devam etti: “Hemen sınırın öteki tarafından gelen kardeşlerimize bakalım. Oradaki yaşanan zulümden gelen kardeşlerimizin anlattıklarına bakalım. Birlik beraberlik olmayınca demokratik bir sistem olmadıktan sonra ülkede istikrar olmadıktan sonra bir ülke ne hale geldiğini görüyorsunuz. Bizim her gün yüreğimiz parçalanıyor. 300 binin üzerinde Suriyeli kardeşimiz hayatını kaybetti. milyonlarca göçmen var. Irak’a gidiyorsunuz, büyük bir istikrarsızlık var. Mezhep odaklı bir anlayışının ’Ben Irak merkez hükümetiyim’, ’Ben şii bir başbakanım ve sadece şiilerle ilgilenirim’ demenin sonucunu şu anda bu ülkede görüyorsunuz.”Çözüm süreciyle yaşanan gelişmelere değinen Ali Babacan, “Çözüm sürecinin özü nedir arkadaşlar, çözüm süreci T.C vatandaşı olan herkesin etnik kökeni, mensubu olduğu din ne olursa olsun herkesin özgürlüklerden doyasıya yararlanmasıdır. Bir de devletin tüm vatandaşlara aynı samimiyetle yaklaşmasıdır. Vatandaşlığın temelinde birlik, beraberlik, kardeşlik var. Bunun için mücadele verdik ve hamdolsun güzel sonuçları da alıyoruz. Aslında bu topraklar tarihimize baktığımızda hep bir arada kalmaktan bir arada olmamızdan kaynaklı, beraberliğe bağlı bir huzur ve kardeşlik ortamını yaşatmıştır” dedi.
            Başbakan Yardımcısı Babacan, Hatay’ın kamu yatırımlarından önemli paylar alan illerden olduğunu belirttiği konuşmasında, “ Ekonomik ve sosyal açıdan en çok önemsediğimiz Hatay projesi Amanos Tüneli. Zaten çok stratejik bir konuma sahip olan Hatay ilimizde bu tünel, çok önemli bir lojistik ve ticaret merkezi olma özelliklerini daha da kuvvetlendirecek. Güneydoğu Anadolu’yu, Dünya’ya bağlayan ana hat, Hatay’ın tam merkezinden geçmiş olacak. Bunun akabinde dağın öbür tarafında çok büyük bir organize sanayi projemiz var. Bu proje ile Hatay’ın çok daha yüksek bir refah seviyesine ulaşacağına inanıyoruz.” dedi.