BAŞKAN SAVAŞ ANTAKYA NIN TURİZM GELECEĞİ OLDUKÇA PARLAK DEDİ

 Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Antakya'nın turizm sektöründeki geleceğinin oldukça parlak olduğunu belirtti.
BAŞKAN SAVAŞ ANTAKYA NIN TURİZM GELECEĞİ OLDUKÇA PARLAK DEDİ
 Savaş, Turizm Haftası nedeniyle yayınladığı yazılı açıklamada,kente ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlere daha çağdaş ve daha modern bir Antakya görünümü sunma amacıyla özellikle tarihi mekânların restorasyonu ve şehrin altyapı sorununun çözüme kavuşturulması adına iki yıllık hizmet dönemlerinde önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini bildirdi.
     Hatay'ın zengin tarihi dokusuyla, sofra kültürüyle, ören yerleriyle, havaalanıyla, otelleriyle, barış, kardeşlik ve hoşgörü ortamıyla, misafirperver insani yapısıyla turizm yönünden zengin bir potansiyele sahip olduğumuzu ifade eden, Savaş, açıklamasında şunlara yer verdi:
     ''Doğu Antakya'da özellikle Kurtuluş Caddesi ve çevresinde bulunan tarihi mekanların restorasyonu konusunda Hatay Valiliği ile işbirliği içinde etkin çalışmalar yürütüyoruz. Kurum olarak görev süremiz içinde kent turizmine ve şehrin tanıtımına katkı da bulunacak Tarihi Kentler Birliği Antakya Buluşması, Avrupa Miras Günleri Antakya Buluşması, Dünya Kadınlar Satranç Şampiyonası, Avrupa Parlamenterler Delegasyonu Hatay Buluşması, Uluslararası Aba Güreşi Turnuvası gibi farklı organizasyonlara ev sahipliği yaptık. Bir yanımız deniz, diğer taraftan Ortadoğu'ya açılan 2 sınır kapımız var. Özellikle son dönemlerde Antakya'da turizmin gelişmesine yönelik büyük atılımlar yapıldı. Artık Uluslararası standartlarda bir havaalanına sahibiz.
     3,4 ve 5 yıldızlı otellerimiz var. Otel sayısının daha da artacağına inanıyorum. Çünkü restorasyon çalışmalarının tamamlanması, yüzde 85 oranında altyapı sorunu çözüme kavuşan şehrimizin üst yapısında gerçekleştireceğimiz düzenleme çalışmaları sonrasında Antakya gelişmiş Avrupa şehirlerinin özelliklerini taşıyan, dünya çapında çağdaş ve yaşanabilir bir kent haline dönüşecektir. Antakya'nın turizm sektöründeki geleceği oldukça parlaktır''