Başkan SAVAŞ Din Görevlilerini Öğle Yemeğinde Ağırladı.

Belediye Başkanı Lütfü Savaş Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle kutlama mesajı yayınladı ve din görevlilerini Beyaz Saray Restaurantta öğle yemeğinde ağırladı.

Başkan SAVAŞ Din Görevlilerini Öğle Yemeğinde Ağırladı.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş’ın ev sahipliğinde gerçekleşen buluşmaya İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, İl Müftü Yardımcısı Mehmet Emin Okuyucu, Belediye Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yelkaya, Diyanet-Sen Hatay Şube Başkanı Hasan Urhan ve yönetim kurulu üyeleri, Kosova Prizen İslam Birliği Başkanı Lütfü Balık, Kosova İslam Birliği Yardım Cemiyeti Başkanı Fitim Fılugay, Beyazay Derneği Hatay Şube Başkanı Mehmet Tazeoğlu, Antakya İmam Hatip Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Abdulmecit Elçin, merkez ve köy cami imamları ve din görevlileri katılım gösterdi.

Belediye Başkanı Lütfü Savaş yaptığı açıklamada, camilerin bazen sığınılan güvenli bir mekan, bazen açların doyurulduğu imarethane ve bazen de geleceği aydınlatan âlimlerin yetiştiği medreseler olduğunu belirtti.             Savaş, caminin kelime anlamı olarak toplayan, bir araya getiren anlamlarını taşıdığını ifade ederek, camilerin toplumun her kesimini büyük-küçük, zengin-fakir, kadın-erkek, rütbeli-rütbesiz demeden aynı safta topladığı için bu adı aldığını belirtti. Yeryüzündeki ilk caminin Mekke’deki Kabe olduğunu ifade eden Savaş, "Fakat dünyanın tüm cami ve mescitleri de Allah'ın evidir. Camiler, kendi iç âlemimizle baş başa kaldığımız, manevi atmosferini soluduğumuz, Allah'a kulluk görevlerini yerine getirdiğimiz ve Müslümanlarla biraraya geldiğimiz müstesna mekânlardır. Camiler, dua ve ibadetlerin hep birlikte Allah’a arz edildiği, kalplerin yıkandığı, üzüntü ve sevinçlerin paylaşıldığı, Müslümanların kucaklaştığı yerlerdir. Camilerde insanlar aynı secdeye baş koyarak, aynı yaratıcıya ibadet ederek, aynı yerde hiçbir ayrım gözetilmeksizin saf tutarak, kendisinden rengi, ırkı, düşünceleri farklı olan insanlarla 'bir' olma bilincini kazanmaktadırlar" ifadelerini kullandı. Camilerin İslam'ın insanlığa bahşedilişinden beri çok önemli fonksiyonlar icra ettiklerini vurgulayan Savaş, bazen sığınılan güvenli bir mekan, bazen açların doyurulduğu imarethane ve bazen de geleceği aydınlatan alimlerin yetiştiği medreseler olduğunu bildirdi. Savaş mesajında şöyle dedi:  "Bu bakımdan camilerimiz tarih boyunca hayatımızın olmazsa olmazları arasında yer almıştır. Din görevlilerimiz de camilerden bu önemli mana ve değerleri kazanmamıza vesile olan, cemaatin eda ettiği ibadetlerde hep ön sırada yer alan kimselerdir. Din görevlilerimiz, insanlar arasında hiçbir ayrım yapmadan, insanların mezhebine, eğitimine, kültürüne ve cinsiyetine aldırmaksızın toplumun her kesimine eşit mesafede yaklaşarak dini ihtiyaçların giderilmesine öncülük etmektedirler. Din görevlilerimiz, evrensel bir din ve evrensel bir anlayış olan yüce dinimiz İslam hakkında toplumu bilgilendirmek ve topluma örneklik etmenin yanında toplumda çevre bilinci oluşturma, insan hakları, eşitlik, hoşgörü, sevgi ve barış gibi evrensel değerleri pekiştirme yönünde gösterdikleri çabaları da iftiharla izlemekteyiz. Bu vesileyle tüm din görevlilerinin “Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı” kutluyor ve hizmetlerinde başarılar diliyorum."